•  

           

           

           

          PROGRAM

          WYCHOWAWCZO- PROFILAKTYCZNY

           

          SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1

          w Ćmielowie

          im. Krzysztofa Szydłowieckiego

           

           
          Obowiązujący od roku szkolnego 2022/2023
          do 2026/2027  

           

           

           

           

           

          OPRACOWAŁY:

           

          mgr Joanna Podkowa

          mgr Angelika Gruszka

           

          SPIS TREŚCI

           

          1. Wstęp.
          2. Podstawa prawna programu.
          3. Czynniki ryzyka i czynniki chroniące.
          4. Wizja szkoły.
          5. Misja szkoły.
          6. Sylwetka absolwenta.
          7. Strategia wychowawcza szkoły.
          8. Powinności  szkoły  jako  środowiska  wychowawczego.
          9. Główne cele wychowania i profilaktyki.
          10. Metody  i formy pracy  z  uczniami.
          11. Formy  współpracy  szkoły  z  rodzicami.
          12. Formy współpracy ze  środowiskiem  lokalnym.
          13. Efekty  działań  wychowawczych  szkoły.
          14. Zadania szczegółowe programu.
          15. Zasady ewaluacji.

           

          1. Wstęp

           

          Działalność wychowawcza w Szkole Podstawowej Nr 1 w Ćmielowie polega na prowadzeniu działań z zakresu promocji zdrowia oraz wspomaganiu ucznia w jego rozwoju ukierunkowanym na osiągnięcie pełnej dojrzałości w sferze:

          • fizycznej – ukierunkowanej na zdobycie przez ucznia wiedzy i umiejętności pozwalających na prowadzenie zdrowego stylu życia i podejmowania zachowań prozdrowotnych;
          • psychicznej – ukierunkowanej na zdobywanie równowagi i harmonii psychicznej, ukształtowanie postaw sprzyjających wzmacnianiu zdrowia własnego i innych ludzi, kształtowanie środowiska sprzyjającego rozwojowi zdrowia, osiągnięcie właściwego stosunku do świata, chęci do życia  i witalności;
          • społecznej  - ukierunkowanej na kształtowanie postawy otwartości w życiu społecznym, opartej na umiejętności samodzielnej analizy wzorów i norm społecznych oraz ćwiczeniu umiejętności wypełniania ról społecznych;
          • aksjologicznej – ukierunkowanej na zdobycie konstruktywnego i stabilnego systemu wartości, w tym docenianie znaczenia zdrowia oraz poczucia sensu istnienia.

           

          Działalność edukacyjna szkoły na wszystkich etapach edukacyjnych jest określona przez:

          • szkolny zestaw programów nauczania, który uwzględniając wymiar wychowawczy, obejmuje całą działalność szkoły z punktu widzenia dydaktycznego;
          • program profilaktyczno -  wychowawczy szkoły, obejmujący wszystkie treści i działania  o charakterze wychowawczym oraz profilaktycznym.

           

          Działalność profilaktyczna szkoły obejmuje:

          • profilaktykę uniwersalną - wspieranie wszystkich uczniów i wychowanków w prawidłowym rozwoju i zdrowym stylu życia oraz podejmowanie działań, których celem jest ograniczenie zachowań ryzykownych,
          • profilaktykę selektywną – wspieranie uczniów i wychowanków, którzy ze względu na swoją sytuację rodzinną, środowiskową lub uwarunkowania biologiczne są w wyższym stopniu narażeni na rozwój zachowań ryzykownych,
          • profilaktykę wskazującą – wspieranie uczniów i wychowanków, u których rozpoznano wczesne objawy używania środków i substancji psychoaktywnych.

           

          W celu przeciwdziałania narkomanii podstawą prowadzenia działań w szkole jest diagnoza występujących w środowisku szkolnym czynników chroniących i czynników ryzyka.

           

          Program Wychowawczo - Profilaktyczny Szkoły dostosowany jest do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb naszego środowiska lokalnego i obejmuje wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym i profilaktycznym. Szkolny program nazywa i opisuje treści oraz działania o charakterze wychowawczo i profilaktycznym i jest realizowany przez wszystkich nauczycieli, wychowawców, specjalistów zatrudnionych w szkole.

          Program ma charakter otwarty, będzie mógł być poddawany modyfikacjom, zmianom w zależności od potrzeb i zmian zachodzą w środowisku szkolnym, rodzinnym i społecznym.

           

          1. Podstawa prawna programu   

           

          1. Konwencja o Prawach Dziecka (Dz. U. 1991 Nr 120, poz. 526),
          2. Konstytucja Rzeczypospolitej z dnia 2 kwietnia 1997r. (Dz. U. 1997 Nr 78 poz. 483).
          3. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016r. – Prawo oświatowe Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 oraz z 2022 r. poz. 655).
          4. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy pro­gramowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełno­sprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz. U. z 2017r., poz. 356 z późniejszymi zmianami).
          5. Rozporządzenie MEN z dnia 18 sierpnia 2015r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii (Dz. U. z 2015r., poz. 1249 z późniejszymi zmianami).
          6. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno – pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1280 z późniejszymi zmianami) .
          7. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz. U. z 2020 r. poz. 1309 z późniejszymi zmianami).
          8. Ustawa z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. 1982, Nr 35, poz. 230, z późniejszymi zmianami).
          9. Ustawa z dnia 9 listopada 1995r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania i tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 1996r. Nr 10, poz. 55 z późniejszymi zmianami).
          10. Ustawa z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. z 1994r., Nr 111, poz. 535 z późniejszymi zmianami).
          11. Ustawa z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2005r. Nr 179, poz. 1485  z późniejszymi zmianami).
          12. Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie z dnia 29 lipca 2005 r. ( Dz.U.  Nr 180, poz. 1493) z późniejszymi zmianami ( Dz.U. z dnia 15 września 2015 r. poz. 1390)
          13. Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. z 2010 r. Nr 33, poz. 178, z późniejszymi zmianami).
          14. Statut Szkoły Podstawowej Nr 1.
          15. Raport z ewaluacji wewnętrznej w roku szkolnym 2021/22 wymaganie:

          „Ewaluacja Programu Wychowawczo – Profilaktycznego Szkoły.”

          1. Wnioski Rady Pedagogicznej wynikające z analizy programu pracy dydaktyczno – wychowawczej i opiekuńczej szkoły.

           

          Przy opracowaniu Programu Wychowawczo - Profilaktycznego Szkoły uwzględniono:

           

          · obowiązujące akty prawne;

          · dotychczasowe doświadczenia szkoły;

          · zebrane od rodziców, uczniów i nauczycieli propozycje dotyczące głównych problemów wychowawczych i profilaktycznych w szkole i środowisku;

          · przeprowadzone badania na temat sytuacji wychowawczej, zagrożeń  uzależnieniami w szkole i środowisku;

          · przewidywane zmiany w szkole, środowisku i kraju, mogące mieć wpływ na proces wychowania.

           

           

          1. Czynniki ryzyka i czynniki chroniące

           

          Każdego roku przeprowadzana jest diagnoza środowiska, analizuje się potrzeby i zasoby szkoły z obszaru  wychowania i profilaktyki w szkole na podstawie:

          1. badań  ankietowych skierowanych do uczniów, rodziców i nauczycieli,
          2. spostrzeżeń wychowawców na temat klas,
          3. analizy stanu wychowania w szkole:
          • obserwacji bieżących zachowań uczniów na terenie szkoły, analizy uwag wpisanych do dziennika,
          • sprawozdań Szkolnego Zespołu Wychowawczego raz opracowanych przez wychowawców i pedagoga szkolnego.

          W roku szkolnym 2021/2022 Program Wychowawczo – Profilaktyczny został poddany szczegółowej ewaluacji.

           

          CZYNNIKI CHRONIĄCE:

          • Dzieci w przeważającej większości mają dobre i bardzo dobre relacje z kadrą pedagogiczną.
          • Uczniowie uważają siebie za osoby tolerancyjne. Potrafią zachować  się kulturalnie wobec innych (używają zwrotów grzecznościowych).
          • Na terenie szkoły nie zdarzają się przypadki eksperymentowania dzieci ze środkami uzależniającymi, kradzieże lub wyłudzenia.
          • W ciągu ostatniego roku prawie wszyscy uczniowie nie mieli bezpośredniego kontaktu z alkoholem.  Dzieci nie palą także papierosów. Zdecydowana większość uczniów nie zetknęła się z narkotykami i dopalaczami. Posiadają wiedzę na temat tego, jakie zagrożenia niosą ze sobą te środki psychoaktywne.
          • Uczniowie brali udział programach dotyczących zdrowego stylu życia – „Nie pal przy mnie, proszę”, „Bieg po zdrowie”, „Znajdź właściwe rozwiązanie”, „Szkoła promująca zalecenia Europejskiego kodeksu walki z rakiem”, „Trzymaj Formę” „Owoce i warzywa w szkole”, „Mleko w szkole”  itd. Placówka przystąpiła również do projektu „Szkoły promującej zdrowie”.
          • Dzieci uczestniczyły w wojewódzkim projekcie „Świętokrzyskie nie hejtuje”.
          • Uczniowie klas IV – VIII wzmacniali swoją wrażliwość i empatię uczestnicząc w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Mutyzm wybiórczy – o lęku bez lęku”.
          • Rozwijana była działalność wolontariuszy, promowana bezinteresowna pomoc dla potrzebujących ludzi i zwierząt.
          • W czasie zajęć lekcyjnych lub pozalekcyjnych nauczyciele najczęściej realizują zagadnienia dotyczące zasad bezpiecznego zachowania w szkole i poza nią oraz prowadzenia zdrowego trybu życia.
          • Bardzo często priorytetem działań edukacyjnych i wychowawczych jest rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów.
          • Szkoła jest miejscem bezpiecznym dla uczniów. Czują się oni bezpiecznie na lekcjach, podczas przerw, zabaw i imprez szkolnych oraz w drodze do i ze szkoły. Byli zapoznani z zasadami bezpieczeństwa w szkole i poza nią.
          • Kadra pedagogiczna zaspokaja potrzeby edukacyjne dzieci.
          • Rodzice są zadowoleni z oferty zajęć dodatkowych. Mają przekonanie, iż są dobrze poinformowani o sprawach dotyczących funkcjonowania szkoły.

           

          CZYNNIKI RYZYKA:

          • 22% uczniów nie jest pewnych czy potrafi radzić sobie z różnorodnymi zagrożeniami, zaś 2% nie potrafi odpowiednio zachować się w sytuacji trudnej.
          • 58% uczniów czasami zdrowo się odżywia i unika fast foodów, 12% nie dba o zdrowe odżywianie.
          • Liczna grupa uczniów nadmiernie korzysta z komputera, Internetu. Duża część dzieci lubi spędzać czas wolny w domu, przed telewizorem. 30% dzieci przyznało się do okresowego nadużywania spędzania czasu przy komputerze, tablecie lub telefonie,  zaś 39% - do okresowego nadużywania oglądania telewizji.
          • Osłabieniu uległy więzi pomiędzy dziećmi. Co czwarty uczeń czasami jest koleżeński i pomaga słabszym, 2% nie zachowuje się tak w ogóle.
          • 30% dzieci ocenia, iż atmosfera panująca w ich klasie i szkole nie jest życzliwa i przyjazna.
          • Dość duża grupa uczniów wyraża przekonanie, iż w  szkole nie są przestrzegane ich prawa.
          • Szkoła nie jest wolna od agresji, co potwierdzają dzieci, ich rodzice i nauczyciele. Liczna grupa dzieci zetknęła się w szkole z jej przejawami ze strony innych uczniów (najczęściej w formie słownej – przezywaniem, obrażaniem, wyśmiewaniem, zaczepianiem). 31% uczniów było świadkiem bójek wśród rówieśników na terenie szkoły.
          • 23% dzieci ma problemy z opanowaniem umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
          • 45% rodziców nie szuka pomocy w szkole, lecz samodzielnie rozwiązuje problemy wychowawcze.
          • 23% rodziców wyraża opinię, iż szkoła częściowo w partnerski sposób współpracuje z nimi, a więc nie we wszystkich zakresach.
          • W czasie zajęć lekcyjnych lub pozalekcyjnych nauczyciele najrzadziej realizują zagadnienia dotyczące zapobiegania pedofilii i prostytucji.
          • Liczna grupa nauczycieli spotkała się na terenie szkoły z wagarowaniem uczniów.
          • 25% kadry pedagogicznej nieregularnie angażuje uczniów w różnorodne działania na rzecz społeczności szkolnej.
          • Liczna grupa nauczycieli ma trudność ze wskazaniem placówek, instytucji  lub  organizacji, z którymi współpracuje podczas realizacji zadań wychowawczo – profilaktycznych.

           

          W bieżącym roku szkolnym po przeanalizowaniu wyników z diagnozy najważniejsze działania w pracy wychowawczej  są ukierunkowane na:

          • wspomaganie rozwoju ucznia w sferze emocjonalnej, społecznej i twórczej,
          • wzbudzanie poczucia przynależności do grupy,
          • umacnianie u uczniów prawidłowego funkcjonowania w grupie społecznej w klasie, szkole,
          • rozbudzanie poczucia własnej wartości, wiary we własne siły i możliwości,
          • budowanie poczucia tożsamości regionalnej i narodowej,
          • przeciwdziałanie przemocy, agresji i uzależnieniom,
          • przeciwdziałanie pojawianiu się zachowań ryzykownych,
          • troska o szeroko pojęte bezpieczeństwo podopiecznych, nauczycieli i rodziców.

           

          1. Wizja szkoły

           

          Nasza szkoła  jest przyjazna i bezpieczna. Prowadzi edukację i wychowuje uczniów, umożliwiając im zrozumienie świata i rządzących nim praw. Promuje zdrowy i ekologiczny styl życia, stwarza optymalne warunki rozwoju intelektualnego i emocjonalnego uczniów. Umożliwia odpowiednie przygotowanie ucznia do następnego etapu kształcenia, przy czym jest otwarta na modyfikacje umożliwiające wprowadzenie innowacji i eksperymentów pedagogicznych. Kształtuje swoich wychowanków  w oparciu o szacunek do drugiego człowieka, poszanowanie uniwersalnego systemu wartości, dziedzictwa historycznego i kulturowego tak, aby poprzez właściwe kreowanie własnego rozwoju mogli godnie wpisać się w  otaczającą rzeczywistość.

          Szkoła nasza jest placówką, w której panuje pozytywny klimat, sprzyjający pojawianiu się pozytywnych emocji. W swojej codziennej pracy nauczyciele i wychowawcy chętnie korzystają z różnych nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych, aktywizują uczniów do pracy stosując różnorodne metody i formy pracy, uwzględniając zasady indywidualizacji. Przede wszystkim w naszej szkole dbamy o podmiotowość ucznia  i maksymalne zaangażowanie go w obieranie kierunku swojego rozwoju. Pragniemy, aby nasi uczniowie  byli  obywatelami,  którzy mają  wykształcone  poczucie  więzi  z  regionem i krajem przy jednoczesnej tolerancji wobec innych tradycji, kultury i narodowości. Ponadto chcemy, aby pełnili role społeczne z zachowaniem zasad wspólnego dobra, zachowując przy tym umiejętność odróżniania dobra od zła i wszelkich zasad właściwej komunikacji. Zależy nam aby nasi  przyszli  absolwenci  byli  wrażliwi  na  kwestie  zdrowia  i  umiejętnie  dbali o rozwój swoich talentów i zainteresowań z jednoczesną chęcią niesienia pomocy innym, szczególnie potrzebującym. Chcemy, aby nasza szkoła była postrzegana w środowisku lokalnym jako przyjazna i życzliwa uczniom i ich rodzicom, kładąca nacisk na wszechstronny rozwój.  

           

          Wewnątrzszkolny system oceniania uwzględnia zaangażowanie i wkład pracy ucznia, wspiera jego rozwój intelektualny, emocjonalny i fizyczny. Szkoła współpracuje z rodziną, ze środowiskiem lokalnym, z instytucjami.

           

           Wychowanie i profilaktyka odbywa się według następujących zasad:

          1. Wiemy, że w  rozwoju młodego człowieka ważne są cztery sfery: fizyczna, psychiczna (intelektualna i emocjonalna), społeczna i duchowa.
          2. Wyznajemy zasadę, że zrównoważony rozwój w każdym obszarze, zrozumienie własnego funkcjonowania w świecie oraz relacje z innym ludźmi pozwolą młodemu, a później dorosłemu człowiekowi, odnosić sukcesy i żyć szczęśliwie.
          3. Zgodnie ze wskazaniami działalność wychowawczo - profilaktyczna w naszej szkole polega na prowadzeniu działań z zakresu promocji zdrowia oraz wspomaganiu ucznia i wychowanka w jego rozwoju ukierunkowanym na osiągnięcie pełnej dojrzałości w sferze:
          • fizycznej - ukierunkowanej na zdobycie przez ucznia i wychowanka wiedzy i umiejętności pozwalających na prowadzenie zdrowego stylu życia i podejmowania zachowań prozdrowotnych;
          • psychicznej - ukierunkowanej na zbudowanie równowagi i harmonii psychicznej, ukształtowanie postaw sprzyjających wzmacnianiu zdrowia własnego i innych ludzi, kształtowanie środowiska sprzyjającego rozwojowi zdrowia, osiągnięcie właściwego stosunku do świata, poczucia siły, chęci do życia i witalności;
          • społecznej- ukierunkowanej na kształtowanie postawy otwartości w życiu społecznym, opartej na umiejętności samodzielnej analizy wzorów i norm społecznych oraz ćwiczeniu umiejętności wypełniania ról społecznych;
          • aksjologicznej- ukierunkowanej na zdobycie konstruktywnego i stabilnego systemu wartości, w tym docenienie znaczenia zdrowia oraz poczucia sensu istnienia.
          1. Za podstawę wychowania przyjmujemy uniwersalne zasady etyki oraz chrześcijański system wartości.
          2. Opowiadamy się za tolerancją i poszanowaniem odrębności.
          3. Nasze działania wychowawcze mają na celu wspierać wszechstronny, indywidualny rozwój każdego ucznia.
          4. Uznajemy nadrzędną rolę rodziców i rodziny w wychowaniu dziecka.
          5. Traktujemy pracę jako najpewniejszy i najrzetelniejszy sposób osiągnięcia sukcesu.
          6. Kształtujemy postawy patriotyczne w oparciu o tradycje Szkoły, Regionu i Ojczyzny oraz uczymy szacunku dla symboli narodowych i symboli szkolnych.  
          7. Wychowujemy różnymi sposobami w różnych sytuacjach wychowawczych.

           

          1. Misja szkoły

           

          Jesteśmy szkołą, która swoje działania opiera na takich wartościach jak: bezpieczeństwo, kreatywność, odpowiedzialność, miłość, lojalność, nauka, zrozumienie, wspólnota, piękno, sprawiedliwość, mądrość, przyjaźń, wiedza, uczciwość, poważanie, tradycja, wolność, pasja, samodzielność, prawość, rodzina, rozwój, prawda, porządek, godność, rzetelność, pracowitość, wytrwałość, tolerancja, odwaga, patriotyzm.

           

          Nasza szkoła jest miejscem, gdzie szanowana jest GODNOŚĆ CZŁOWIEKA,  a uczniowi stwarza się warunki do samorealizacji.

           

          Jesteśmy po to aby:

          • Wszechstronnie i efektywnie kształcić w poczuciu bezpieczeństwa, radości i tolerancji dla innych, dbając jednocześnie o harmonijny rozwój każdego naszego ucznia.
          • Zapewnić naszym uczniom wysoką jakość nauczania, wychowania i opieki  w klimacie życzliwości, profesjonalizmu, bezpieczeństwa i dobrej organizacji pracy. 
          • Kształtować dziecko, które świadomie dokonuje wyborów, jest wrażliwe, pewnie porusza się w określonym systemie wartości.
          • Przygotować uczniów do dalszej nauki i życia w dynamicznie zmieniającym się świecie XXI wieku.
          • Wspierać rodzinę w procesie wychowania młodego człowieka.
          • Motywować i wspierać pracowników, aby z satysfakcją i zaangażowaniem wykonywali swoją pracę.
          • Cieszyć się uznaniem w środowisku. 

           

          Wartości wychowawcze, które przekazuje szkoła:

           

          • poszanowanie wartości i godności ludzkiej,
          • aktywne działania na rzecz klasy, szkoły,
          • uczciwość, szczerość,
          • prawdomówność,
          • sprawiedliwość,
          • szacunek do języka, kultury i tradycji narodowej,
          • wrażliwość na piękno przyrody ojczystej i dbałość o nią,
          • ogólnoludzkie normy i wartości religijne,
          • doskonalenie własnej osoby,
          • kierowanie się własnym sumieniem,
          • pomoc potrzebującym, empatia,
          • umiejętność współżycia w rodzinie i społeczności,
          • inicjatywa, kreatywność,
          • rzetelność i odpowiedzialność, sumienność,
          • dbałość o zdrowy styl życia,
          • wykształcenie i nauka.

           

          Uczniowie naszej szkoły:

           

          1. uczą się jak rozwiązywać życiowe problemy, jak  utrzymywać dojrzałe stosunki interpersonalne oraz jak polegać na sobie w trudnych chwilach,
          2. otrzymują w toku edukacji wiedzę oraz umiejętności potrzebne w życiu, mogą również rozwijać swoje zainteresowania,
          3. poznają normy społeczne, uczą się ich przestrzegania, uczą się okazywać innym szacunek oraz być tolerancyjnym,
          4. otrzymują wsparcie konieczne do prawidłowego rozwoju osobowości, mają zapewnione bezpieczeństwo,
          5. wprowadzani są w świat kultury oraz sztuki, uczą się kultywować tradycje szkolne, regionalne oraz narodowe,
          6. otrzymują wsparcie w trudnych sytuacjach rodzinnych oraz materialnych,
          7. mają zapewnioną opiekę i pomoc psychologiczno-pedagogiczną.

           

          1. Sylwetka absolwenta

           

          Zakładamy, że w wyniku systematycznego, skorelowanego i spójnego oddziaływania wychowawczo - profilaktycznego uda się nam przygotować uczniów do zgodnego współżycia z ludźmi. Nasz absolwent jest:

          • Samodzielny – daje sobie radę w domu i szkole.
          • Twórczy, kreatywny, przedsiębiorczy, stara się rozwiązać napotkane problemy, naukę traktuje jako coś naturalnego.
          • Jest odpowiedzialny za swoje zdrowie- prowadzi właściwy tryb życia.
          • Uczciwy – mówi prawdę, szanuje cudzą własność, dotrzymuje słowa.
          • Odpowiedzialny – gotów ponosić konsekwencje swoich czynów. Jeżeli trzeba zwraca się o pomoc do osób z najbliższego otoczenia. Działając w grupie poczuwa się do odpowiedzialności za efekty jej pracy, postępuje zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny.
          • Posiada wiedzę na temat współczesnych zagrożeń społecznych i cywilizacyjnych, podejmuje odpowiedzialne decyzje w trosce o bezpieczeństwo własne i innych.
          • Szanuje potrzeby innych i jest chętny do niesienia pomocy. 
          • Umie prawidłowo funkcjonować w rodzinie, klasie, społeczności szkolnej i lokalnej, jest patriotą.
          • Jest ciekawy świata i otwarty na zdobywanie wiedzy i umiejętności korzystając z różnych źródeł.
          • Potrafi poradzić sobie z niepowodzeniami.
          • Jest tolerancyjny – rozumie różnice między ludźmi, w każdym stara się dostrzec coś dobrego i zrozumieć go.
          • Kształtuje postawy obywatelskie, postawy poszanowania tradycji i kultury własnego narodu, a także postawy poszanowania dla innych kultur i tradycji.
          • Poznaje dziedzictwo kulturowe naszego narodu, Europy i świata.
          • Pogłębia świadomość ekologiczną.
          • Akceptuje siebie i szanuje godność innych – jest zawsze grzeczny w stosunku do innych osób, nie stosuje przemocy (w tym cyberprzemocy), nie wyśmiewa się ze słabszych.
          • Jest świadomy swoich praw i praw innych ludzi: zna swoją wartość, swoje prawa, zna i respektuje prawa innych.
          • Szanuje prawo – przestrzega statutu i regulaminów Szkoły i innych zasad ustalonych przez organy Szkoły, przestrzega prawo i zasady ustalone przez odpowiednie organy w mieście i kraju.
          • Dba o tradycje: klasy, szkoły, środowiska.
          • Zna i respektuje obowiązki wynikające z tytułu bycia: uczniem, dzieckiem, kolegą, członkiem społeczeństwa, Polakiem i Europejczykiem.
          • Ma określone zainteresowania, które pomagają mu dokonać wyboru dalszej drogi kształcenia. Jest w pełni kompetentny do samokształcenia.
          • Korzysta z różnych źródeł wiedzy i informacji, racjonalnie wykorzystuje narzędzia i technologie informatyczne.
          • Jest wyposażony w wiedzę i umiejętności, które pozwolą osiągnąć mu sukces w życiu.

           

          1. Strategia wychowawcza szkoły

           

          • treści programu wychowawczo - profilaktycznego są realizowane przez wszystkich nauczycieli, wychowawców, nauczycieli zajęć edukacyjnych i specjalistów szkoły;
          • w zależności od wyników diagnozy sytuacji wychowawczej i ewaluacji wewnętrznej szkoły rada  pedagogiczna z udziałem uczniów i rodziców ustala zmiany w pracy wychowawczej na okres 1 roku;
          • na podstawie programu wychowawczo – profilaktycznego szkoły, wychowawca z udziałem uczniów planuje zadania wychowawcze dla danego oddziału na dany rok szkolny;
          • podstawą do planowania działań wychowawczych są przede wszystkim potrzeby wychowanków oraz diagnoza sytuacji wychowawczej danego oddziału;
          • wychowawca klasy może zwrócić się o pomoc w diagnozie, planowaniu pracy oraz realizacji zadań wychowawczych do specjalistów szkoły lub z poza niej;
          • zadania wychowawcze w klasie realizują wszyscy nauczyciele uczący w danej klasie, uwzględniając specyfikę swoich zajęć edukacyjnych, różnorodność form aktywności uczniów, ich potrzeby i oczekiwania.

           

          CEREMONIAŁ I TRADYCJE SZKOLNE

           

          Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Krzysztofa Szydłowieckiego w Ćmielowie ma swojego patrona i sztandar. Jako swój cel przyjęła kształtowanie postaw obywatelskich, patriotycznych i społecznych uczniów poprzez nauczanie szacunku do symboli i barw narodowych, historii, tradycji narodowych i lokalnych. Stałe imprezy szkolne:

           - uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego,

           - pasowanie na ucznia klasy pierwszej szkoły podstawowej,

           - Dzień Edukacji Narodowej,

           - uroczystości narodowe i religijne,

           - konkursy, projekty, innowacje,

           - inne, które wynikają z planu działań na dany rok szkolny,

          - działalność wolontariatu,

          - uroczyste zakończenie roku szkolnego.

           

          ŚWIĘTA, UROCZYSTOŚCI, TRADYCJE I OBYCZAJE SZKOLNE WSPOMAGAJĄCE PROCES WYCHOWAWCZO - PROFILATYCZNY

           

          Obchodzenie rocznic i świąt państwowych:

          • Dzień Edukacji Narodowej,

          • Święto Odzyskania Niepodległości,

          • Święto Flagi Narodowej,

          • Święto Konstytucji 3 Maja.

           

          Zwyczaje szkolne:

          • Pasowanie uczniów klas pierwszych,

          • Wycieczki rodzic-dziecko-nauczyciel,

          • Pożegnanie uczniów kończących szkołę podstawową.

           

          Kultywowanie tradycji i obyczajów:

          • Dzień Chłopaka i Dzień Kobiet,

          • Sprzątanie Świata,

          • Dzień Patrona,

          • Andrzejki,

          • Mikołajki,

          • Jasełka,

          • Wigilia,

          • Zabawy karnawałowe,

          • Dzień Babci i Dziadka,

          • Walentynki,

          • Pierwszy dzień wiosny,

          • Światowy Dzień Zdrowia,

          • Światowy Dzień Ziemi,

          • Dzień Matki i Ojca,

          • Dzień Dziecka.

          Przedstawiona propozycja uroczystości szkolnych może być zmieniana i wzbogacana  decyzją Rady Pedagogicznej.

           

          ZASADY WYKORZYSTANIA MONITORINGU  DZIAŁAJĄCEGO NA TERENIE SZKOŁY

           

          1. System monitoringu wizyjnego ma na celu zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród uczniów przebywających na terenie szkoły.
          2. System monitoringu wizyjnego ma służyć podejmowaniu działań interwencyjnych, a także do wykorzystania wybranych materiałów do prezentowania dobrej praktyki zachowania uczniów. Pomaga eliminować zjawiska typu:

          - przebywanie osób postronnych na terenie szkoły bez wymaganej zgody,
          - opuszczanie szkoły przez ucznia bez wymaganej zgody,
          - kradzieże, bójki, pobicia,
          - dewastacja obiektu.

          1. Kamery umieszczone są w widocznych miejscach i obiekt jest oznaczony tabliczkami informującymi o monitoringu.
          2. Dostęp do sprzętu oraz zapisów ma Dyrekcja szkoły i osoby upoważnione.
          3. Zapisy z monitoringu wykorzystuje się w sytuacjach:
            - monitorowania pojawiania się na terenie szkoły osób postronnych,

          - opuszczenia szkoły przez ucznia bez wymaganej zgody,
          - ujawnienia sprawców przejawów wandalizmu,
          - wyjaśnienia sytuacji konfliktowych, aktów agresji, pobicia,

          - ujawnienia sprawców kradzieży.

          1. Zapis z monitoringu może być wykorzystany do ponoszenia konsekwencji przewidzianych w Statucie Szkoły.
          2. W sytuacji pobicia, stosowania przemocy, kradzieży, dewastacji obiektu, itp. zapis w systemie monitoringu zostanie wykorzystany do podjęcia odpowiednich działań przez Dyrekcję szkoły, wychowawców i nauczycieli, funkcjonariuszy Policji.
          3. Zapisy z monitoringu mogą być udostępniane rodzicom sprawców negatywnych zajść (jako dowód) oraz rodzicom uczniów pokrzywdzonych tylko za zgodą Dyrekcji w obecności nauczyciela, bez możliwości ich kopiowania.

           

          TRYB POSTĘPOWANIA W SYTUACJACH TRUDYCH

           Dokument znajduje się w osobnej dokumentacji szkolnej pod tytułem: „Procedury postępowania nauczycieli i innych pracowników szkoły w sytuacjach zagrożenia dzieci i młodzieży oraz trudnych sytuacjach wychowawczych” oraz aneksy do powyższych procedur: „Procedury postępowania w sytuacji powzięcia podejrzenia o stosowaniu przemocy w rodzinie ucznia”, „Procedury reagowania w przypadku cyberprzemocy” i „Procedury antydyskryminacyjne”.

          1. Powinności  szkoły  jako  środowiska  wychowawczego

          Szkoła prowadzi systematyczną działalność wychowawczą, edukacyjną, informacyjną i profilaktyczną wśród uczniów, ich rodziców lub opiekunów oraz nauczycieli, wychowawców i innych pracowników szkoły.

           

          Działalność wychowawcza obejmuje w szczególności:

          1. współpracę z rodzicami lub opiekunami uczniów w celu budowania postawy prozdrowotnej i zdrowego stylu życia;
          2. kształtowanie hierarchii systemu wartości, w którym zdrowie należy do jednych z najważniejszych wartości w życiu;
          3. wzmacnianie wśród uczniów więzi ze szkołą oraz społecznością lokalną;
          4. kształtowanie przyjaznego klimatu w szkole, budowanie prawidłowych relacji rówieśniczych oraz relacji uczniów i nauczycieli, a także nauczycieli, wychowawców i rodziców lub opiekunów, w tym wzmacnianie więzi z rówieśnikami oraz nauczycielami i wychowawcami;
          5. doskonalenie umiejętności nauczycieli w zakresie budowania podmiotowych relacji  z uczniami oraz ich rodzicami lub opiekunami oraz warsztatowej pracy z grupą uczniów;
          6. rozwijanie i wspieranie działalności wolontarystycznej oraz zaangażowanie  w działalność organizacji pozarządowych;
          7. wspieranie edukacji rówieśniczej i programów rówieśniczych mających na celu modelowanie postaw prozdrowotnych i prospołecznych.

           

          Działalność edukacyjna w szkole polega na stałym poszerzaniu i ugruntowywaniu wiedzy i umiejętności u uczniów, ich rodziców i opiekunów oraz  nauczycieli z zakresu promocji zdrowia i zdrowego stylu życia. W szczególności obejmuje ona :

          1. poszerzenie wiedzy rodziców lub opiekunów oraz nauczycieli na temat prawidłowości rozwoju i zaburzeń zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży;
          2. rozwijanie i wzmacnianie umiejętności psychologicznych i społecznych uczniów;
          3. kształtowanie u uczniów umiejętności życiowych, w szczególności samokontroli, radzenia sobie ze stresem, rozpoznawania i wyrażania własnych emocji;
          4. kształtowanie krytycznego myślenia i wspomaganie uczniów w konstruktywnym podejmowaniu decyzji w sytuacjach trudnych, zagrażających prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu.

           

          Szkoła w swej pracy wychowawczej, wspierając w tym zakresie obowiązki  rodziców, zapewnia:

          1. opiekę  nad biologicznym i psychologicznym  rozwojem  wychowanków;
          2. warunki  wspomagające  rozwój  emocjonalny  ucznia;
          3. ochronę wychowawczą nad funkcjonowaniem wychowanka w życiu  społeczności szkolnej i środowiskowej;
          4. pomoc ofiarom przemocy oraz oddziaływanie na sprawców przemocy;
          5. klimat  do  indywidualnego  i  grupowego  działania  wychowanka, jego  otwarcia  się  na innych  oraz  odpowiedzialności  za  społeczność, do  której przynależy;
          6. przygotowanie  wychowanka  do  samodzielnego  życia  i  doskonalenia  się;
          7. koordynację oddziaływań wychowawczych własnych, domu i środowiska  rówieśniczego.

           

          Ponadto szkoła organizuje działania podnoszące wrażliwość i odpowiedzialność wszystkich podmiotów szkolnych w odniesieniu do wszelkich przejawów agresji i przemocy rówieśniczej.

           

          ZADANIA SZKOŁY

           

          • szkoła zapewnia poczucie bezpieczeństwa fizycznego i psychicznego wszystkim uczniom,
          • pobudza zainteresowania osobiste ucznia,
          • odkrywa uzdolnienia, zainteresowania i zamiłowania,
          • przekazuje uczniom rzetelną wiedzę i umiejętności szkolne, w tym również przyjęte i stosowane powszechnie normy i zasady społeczne oraz podstawowe umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami i aktywne uczestniczenie w życiu grupy rówieśników,
          • dostosowuje wymagania edukacyjne do potrzeb i możliwości psychofizycznych dziecka,
          • stosuje sprawiedliwy system oceniania,
          • czuwa nad samorządnością uczniowską,
          • zapewnia wszystkim dzieciom wymagającym dodatkowego wsparcia specjalistyczną pomoc ze strony nauczycieli i pedagoga szkolnego.

           

          UCZESTNICY PROGRAMU

           

          Współodpowiedzialni za wszechstronny rozwój osobowości ucznia są wszyscy uczestnicy programu:

           

          UCZNIOWIE:

          • znają i przestrzegają norm zachowania obowiązujących członków społeczności szkolnej;
          • są aktywni społecznie, współorganizują imprezy i akcje szkolne;
          • akceptują innych uczniów i szanują ich prawa,
          • współtworzą społeczność szkolną i wykorzystują swe prawo do samorządności;
          • kierują swym rozwojem i stają się coraz bardziej samodzielni;
          • prowadzą zdrowy tryb życia i dbają o swoje środowisko;
          • mają szacunek do kultury, języka i tradycji lokalnej i narodowej;

            

          SAMORZĄD UCZNIOWSKI:

          • jest animatorem, inspiratorem i organizatorem życia kulturalnego i intelektualnego na terenie szkoły i w środowisku lokalnym,
          • reprezentuje postawy i potrzeby środowiska uczniowskiego wobec dyrekcji i grona pedagogicznego,
          • inicjuje działania dotyczące życia uczniów,
          • propaguje ideę samorządności oraz wychowania w demokracji,
          • angażuje uczniów do wykonywania niezbędnych prac na rzecz klasy i szkoły,
          • dba o dobre imię i honor szkoły oraz wzbogaca jej tradycję,
          • wyraża za pośrednictwem swojego opiekuna opinię dotyczącą problemów społeczności uczniowskiej.

           

          RODZICE:

          • mają prawo do wychowania zgodnie z własnymi przekonaniami religijnymi i moralnymi, jeśli nie są one w sprzeczności z prawami dziecka;
          • znają i akceptują program wychowawczo - profilaktyczny proponowany przez szkołę;
          • wspierają dziecko we wszystkich jego poczynaniach i zapewniają mu poczucie bezpieczeństwa;
          • wspierają wychowawców i nauczycieli w podejmowanych przez nich działaniach, służą wiedzą, doświadczeniem i pomocą;
          • aktywnie uczestniczą w życiu szkoły;
          • dbają o właściwą formę spędzania czasu wolnego przez dzieci.

           

              DYREKTOR:

          • stwarza warunki dla procesu wychowawczego w szkole,
          • sprawuje opiekę nad uczniami oraz stwarza warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne, dba o prawidłowy poziom pracy wychowawczej i opiekuńczej szkoły,
          • kreuje klimat współpracy, wzajemnego szacunku i dialogu w szkole,
          • inspiruje nauczycieli do poprawy istniejących lub wdrożenia nowych rozwiązań w procesie kształcenia, przy zastosowaniu innowacyjnych działań programowych, organizacyjnych lub metodycznych, których celem jest rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów,
          • stwarza warunki do działania w szkole lub placówce: wolontariuszy, stowarzyszeń i innych organizacji, których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzenie i wzbogacenie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej i innowacyjnej szkoły,
          • współpracuje z zespołem wychowawców, pedagogiem oraz Samorządem Uczniowskim i innymi organizacjami uczniowskimi, wspomaga nauczycieli w realizacji zadań,
          • czuwa nad realizowaniem przez uczniów obowiązku szkolnego,
          • nadzoruje zgodność działania szkoły ze statutem, w tym dba o przestrzeganie zasad oceniania, praw uczniów, kompetencji organów szkoły,
          • organizuje spotkania szkoleniowe dla nauczycieli i rodziców,
          • nadzoruje realizację szkolnego programu wychowawczo – profilaktycznego.

           

               NAUCZYCIELE:

          • oddziałują wychowawczo na uczniów niezależnie od przypisanych im funkcji dydaktycznych,
          • odpowiadają za życie, zdrowie i bezpieczeństwo dzieci podczas pobytu w szkole, podczas wyjść i wyjazdów szkolnych,
          • uczą poszanowania zasad praworządności i demokracji,
          • kształcą i wychowują uczniów w duchu patriotyzmu, atmosferze wolności sumienia i szacunku dla każdego człowieka,
          • budzą i utrwalają związek z ,,małą ojczyzną” i społecznością lokalną,
          • kształtują postawy uczniów w zgodzie z najwyższymi wartościami moralnymi,
          • kreują sytuacje, w których młodzież aktywnie rozwija wszystkie sfery swojej osobowości, pomagają w realizacji zamierzeń, planów i ambicji,
          • udzielają pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych w oparciu o rozpoznane potrzeby uczniów, informują o potrzebach związanych z problemami w nauce oraz o przejawianych zdolnościach;
          • wspierają rozwój psychofizyczny uczniów, ich zdolności i zainteresowania starając się inspirować uczniów do twórczych poszukiwań, aktywności i samodzielności,
          • kształtują umiejętności współdziałania i współistnienia w grupie rówieśniczej przez wspólną naukę, zabawę, wybór właściwej formy wypoczynku (spędzenia wolnego czasu),
          • wspomagają umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji,
          • wyrabiają i utrwalają nawyki kulturalne, uwrażliwiają na stosowanie form grzecznościowych i unikanie wulgaryzmów,
          • uczą szacunku dla dobra wspólnego i tolerancji jako podstawy życia w społeczeństwie,
          • rozwijają dociekliwość poznawczą, poszukującą prawdy, dobra i piękna w świecie,
          • kształtują odpowiedzialność za swoje czyny i słowa,
          • wspomagają wzrastania uczniów w klimacie miłości do rodziny,
          • zapewniają uczniom poczucie bezpieczeństwa, ochronę przed demoralizacją i przejawami patologii społecznej,
          • promują i wyrabiają postawy zdrowego trybu życia,
          • realizują treści i cele programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły,
          • współdziałają z innymi nauczycielami, rodzicami, z dyrekcją szkoły, pedagogiem, logopedą, terapeutami i pielęgniarką,
          • współdziałają z instytucjami pracującymi na rzecz dzieci i młodzieży.

           

               NAUCZYCIEL – WYCHOWAWCA: 

          • koordynuje pracę wychowawczo - profilaktyczną w zespole klasowym;
          • dba o poczucie bezpieczeństwa i akceptacji ucznia w klasie,
          • w swoim działaniu jest sprawiedliwy i konsekwentny,
          • uczniów powierzonych sobie potrafi mobilizować do twórczej pracy, pomocy innym i dbania o siebie,
          • jest autorytetem i przewodnikiem dla uczniów, potrafi rozwiązywać problemy, z którymi się do niego zwrócą,
          • wspiera rozwój uczniów i usamodzielnianie się,
          • dokonuje rozpoznania sytuacji rodzinnej i osobistej ucznia,
          • podejmuje działania w przypadkach przemocy wobec niego, zaniedbań opiekuńczych, ujawnionych zachowań ryzykownych;
          • wdraża  uczniów do samooceny postępów w zachowaniu, nadzoruje realizację obowiązku szkolnego,
          • promuje osiągnięcia klasy i pojedynczych uczniów, wykorzystuje potencjał grupowy,
          • inspiruje pracę zespołową w klasie, przydziela zespołom zadania na rzecz klasy, szkoły i środowiska,
          • dąży w swojej pracy do integracji zespołu klasowego, angażując w życie klasy wszystkich uczniów, również nieakceptowanych,
          • współdziała z nauczycielami uczącymi w klasie,
          • współpracuje z rodzicami; włącza rodziców w sprawy programowe i organizacyjne klasy,
          • wnioskuje o objęcie pomocą psychologiczno - pedagogiczną uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych,
          • informuje rodziców o proponowanych formach pomocy psychologiczno – pedagogicznej,
          • w kontaktach z rodzicami i uczniami tworzy klimat wzajemnego zaufania i współpracy, potrafi słuchać i otwarcie wyrażać swoje oczekiwania,
          • prowadzi w różnych formach szkolenia rodziców,
          • współpracuje z dyrekcją szkoły, pedagogiem i pielęgniarką;
          • współdziała z instytucjami pracującymi na rzecz dziecka.

           

              PEDAGOG SZKOLNY, LOGOPEDA, TERAPEUTA:

          • prowadzi badania i działania diagnostyczne uczniów, w tym diagnozuje indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne uczniów w celu określenia przyczyn niepowodzeń edukacyjnych oraz wspierania mocnych stron uczniów;
          • diagnozuje sytuacje wychowawcze w szkole w celu rozwiązywania problemów wychowawczych oraz wspierania rozwoju uczniów;
          • udziela pomocy psychologiczno - pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpoznanych potrzeb;
          • podejmuje działania z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci;
          • minimalizuje skutki zaburzeń rozwojowych, zapobiega zaburzeniom zachowania oraz inicjuje różne formy pomocy w środowisku szkolnym i pozaszkolnym uczniów;
          • inicjuje i prowadzi działania mediacyjne i interwencyjne w sytuacjach kryzysowych;
          • pomaga rodzicom i nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych możliwości, predyspozycji i uzdolnień uczniów;
          • wspiera nauczycieli i innych specjalistów w udzielaniu pomocy psychologiczno – pedagogicznej,
          • współdziała z instytucjami pracującymi na rzecz dzieci i młodzieży.

           

          Funkcję koordynatora programu sprawować będzie wicedyrektor szkoły i pedagog szkolny.

           

          1. Główne cele wychowania i profilaktyki

           

          • Wszechstronny rozwój ucznia we wszystkich sferach jego osobowości w wymiarze  psychicznym, moralnym, duchowym i społecznym.
          • Kształtowanie postawy patriotyzmu, miłości, tolerancji, szacunku dla rodziców i rodziny.
          • Kształtowanie poczucia tożsamości narodowej, przynależności do społeczności szkolnej, lokalnej i regionalnej, świadomości swoich praw i obowiązków.
          • Ochrona uczniów przed zagrożeniami oraz pomoc w sytuacjach kryzysowych.
          • Zaznajamianie z zagrożeniami bezpieczeństwa i zdrowia oraz uczenie prawidłowej reakcji na te zagrożenia (agresję, przemoc (w tym fizyczną, psychiczną, seksualną, zaniedbywanie potrzeb), różne formy cyberprzemocy, dyskryminację, demoralizację, uzależnienia (od nikotyny, alkoholu, narkotyków, dopalaczy, lekomanii, komputera, urządzeń elektronicznych), zaburzenia zdrowia psychicznego, zaburzenia odżywania się (anoreksję, bulimię, otyłość).
          • Kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania, efektywnej współpracy, komunikowania się z rówieśnikami i dorosłymi.
          • Wdrażanie do życia w społeczności szkolnej i w grupie rówieśniczej.
          • Kształtowanie postaw, respektowanie norm społecznych i wychowanie do wartości.
          • Wspieranie rozwoju intelektualnego, przygotowanie do odbioru dóbr kultury i sztuki, upowszechnianie czytelnictwa, szanowanie dorobku narodowego przy jednoczesnym otwarciu się na wartości europejskie.
          • Zapobieganie zachowaniom agresywnym.
          • Rozwijanie umiejętności dzielenia się emocjami, panowania nad nimi i uwrażliwianie na uczucia innych.
          • Oddziaływanie w istotny sposób na poczucie własnej wartości u uczniów.
          • Kształtowanie właściwych nawyków higienicznych i zdrowotnych, umiejętności dokonywania wyboru zachowań chroniących zdrowie własne i innych ludzi, propagowanie ekologicznego stylu życia. Motywowanie do zdrowego stylu życia.
          • Wspomaganie, w miarę posiadanych zasobów, wszechstronnego i harmonijnego rozwoju ucznia, z uwzględnieniem jego indywidualnej sytuacji.

          Zapewnienie mu bezpieczeństwa fizycznego, psychicznego i emocjonalnego.

          • Wspieranie ucznia w procesie nabywania wiedzy, sprawności, postaw i nawyków, które zapewniają mu przygotowanie do racjonalnego i godnego życia oraz kontynuacji nauki na dalszym etapie.
          • Wspomaganie wychowawczej roli rodziny.
          • Stwarzanie możliwości współpracy w oddziaływaniach wychowawczych szkoły, domu i środowiska lokalnego.

           

           

           

           

          CELE SZCZEGÓŁOWE:

           

          WYCHOWANIE PATRIOTYCZNE

           

          • Kształtowanie szacunku do własnego państwa, symboli narodowych, religijnych oraz pamiątek historycznych.
          • Rozwijanie szacunku do obrzędów i zwyczajów nawiązujących do życia naszych przodków.
          • Kształtowanie więzi z krajem ojczystym i świadomości obywatelskiej.
          • Kultywowanie regionalnych tradycji.
          • Dostarczanie wiedzy na temat najważniejszych wydarzeń i najwybitniejszych postaci z dziejów regionu i Polski.
          • Budzenie szacunku do miejsc pamięci narodowej, zabytków, miast i wytworów kultury narodowej.
          • Budzenie dumy ze swojego kraju, jakim jest Polska.
          • Uświadamianie znaczenia świąt narodowych.
          • Rozwijanie ludzkiej solidarności i dążenia do pokoju.
          • Dokumentowanie historii szkoły.

           

          WYCHOWANIE PROZDROWOTNE

           

          • Podejmowanie problematyki dotyczącej zagrożenia narkomanią, dopalaczami, alkoholizmem i nikotynizmem.
          • Działanie na rzecz własnego zdrowia, sprawności fizycznej, prawidłowej postawy i zgrabnej sylwetki poprzez uprawianie sportu i propagowanie aktywnych form wypoczynku na świeżym powietrzu.
          • Propagowanie zdrowego trybu życia poprzez prawidłowe odżywianie się.
          • Rozwijanie opiekuńczego stosunku do kolegów, poszanowania ich zdrowia i troska o ich bezpieczeństwo.
          • Kształtowanie prawidłowych postaw dotyczących bezpieczeństwa w szkole i poza nią.
          • Szerzenie oświaty zdrowotnej dotyczącej przyczyn, profilaktyki i leczenia różnych chorób.
          • Wychowanie do życia w rodzinie poprzez zapoznawanie uczniów z problemami dojrzewania.
          • Rozwijanie integracji z osobami niepełnosprawnymi.
          • Wprowadzanie i rozwijanie elementów udzielania pomocy przedmedycznej.
          • Uświadamianie zagrożeń wynikających z przynależności do różnych sekt i grup nieformalnych.
          • Uświadomienie psychospołecznych aspektów zdrowia, wdrażanie do radzenia sobie z negatywnymi reakcjami własnymi i innych, przeciwdziałanie depresjom i innym zaburzeniom emocjonalnym.

           

          WYCHOWANIE EKOLOGICZNE

           

          • Poznanie tematyki ekologicznej, ochrony przyrody, zagrożeń dla środowiska.
          • Wyrabianie w uczniach nawyków ekonomicznego korzystania z wody i energii elektrycznej.
          • Uświadamianie uczniom korzyści wynikających z zagospodarowania surowców wtórnych.
          • Uczenie właściwego stosunku do przyrody i istot w niej żyjących.
          • Mobilizowanie uczniów do ochrony przyrody w swoim otoczeniu.

           

          WYCHOWANIE KULTURALNE I INFORMACYJNE

           

          • Przybliżenie zasad dobrego zachowania-znaczenie słowa proszę, dziękuję, przepraszam.
          • Kształtowanie umiejętności podejmowania gości.
          • Kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w szkole, w domu i miejscach publicznych.
          • Organizowanie zajęć służących wyrabianiu umiejętności spostrzegania, oceniania i przeżywania, rozumienia piękna w przyrodzie, sztuce, literaturze i muzyce.
          • Rozwijanie zamiłowania do czytelnictwa.
          • Rozwijanie zainteresowań uczniów.
          • Uczenie kultury słowa.
          • Promowanie szkoły bez przemocy, bez wulgaryzmów i wandalizmu.
          • Wpajanie postawy miłości do rodziców i członków rodziny oraz szacunku do starszych.
          • Rozwijanie umiejętności kulturalnego korzystania ze środków upowszechniania informacji.
          • Uczenie bezpiecznego korzystania z Internetu, radzenia sobie z cyberprzemocą.
          • Wyrabianie poczucia odpowiedzialności za pamiątki kultury narodowej.

           

          WYCHOWANIE SPOŁECZNE

           

          • Wdrażanie do integracji szkoły z domem rodzinnym.
          • Uświadamianie dzieciom problemu odpowiedzialności za siebie, grupę, rodzinę i społeczeństwo.
          • Zorganizowanie i integrowanie zespołu klasowego – przydział obowiązków w klasie.
          • Uczenie poszanowania własności społecznej i osobistej.
          • Budzenie zainteresowań aktualnymi problemami najbliższego otoczenia.
          • Kultywowanie tradycji i obyczajów oraz odpowiedzialności za dobre imię rodziny, klasy i szkoły.
          • Zapoznanie z umiejętnościami właściwego postępowania w przypadku kontaktu z przedmiotami niebezpiecznymi: toksycznymi, łatwopalnymi, wybuchowymi, niewybuchami, niewypałami.
          • Uświadamianie roli zdrowego współzawodnictwa i współpracy w zespole.
          • Rozwijanie koleżeństwa, wzajemnej pomocy i życzliwości podczas nauki i zabawy.
          • Rozbudzenie motywacji uczenia się i pogłębiania wrażliwości poznawczej i estetycznej, a przez to kształtowanie refleksyjnej postawy wobec siebie jako człowieka.

           

          1. Metody  i formy pracy  z  uczniami

           

          • korzystanie z literatury, czasopiśmiennictwa, środków audiowizualnych, multimedialnych,
          • metody i techniki aktywizujące takie jak: „burza mózgów”, „narysuj i napisz”, drama, inscenizacje, praca w małych grupach, plakat, mapa pojęciowa, krąg uczuć, rysunki, technika uzupełniania zdań, ankieta, swobodna dyskusja, rozmowa, zabawy i ćwiczenia relaksujące,
          • realizacja programów i projektów edukacyjnych,
          • wygłaszanie prelekcji przygotowanych na podstawie dostępnych źródeł,
          • wykorzystanie filmów, prezentacji multimedialnych, zasobów Internetu, czasopism i gier edukacyjnych,
          • prezentacja wybranej tematyki w formie graficznej np.: gazetki ściennej lub artykułu do gazetki szkolnej,
          • ankiety i wywiady, techniki socjometryczne,
          • gry, zawody i zabawy sportowe;
          • wystawy różnorodnych prac uczniów;
          • inscenizacje teatralne;
          • konkursy szkolne - plastyczne, literackie, zawody sportowe, turnieje wiedzy,
          • happeningi, plebiscyty, quizy w związku z różnymi akcjami wychowawczo – profilaktycznymi, np. „Dzień bez Papierosa”, „Światowy Dzień Zdrowia”,
          • organizacja akcji charytatywnych;
          • gry, zabawy integrujące , wystawy prac uczniów;
          • spotkania integracyjne z rodzicami,
          • stałe konsultacje i porady dla dzieci, rodziców i nauczycieli,
          • wycieczki klasowe, zabawy taneczne, ogniska.

           

          Program będzie realizowany w ramach:

          • godzin z wychowawcą w oparciu o własne scenariusze zajęć;
          • zajęć edukacyjnych klas prowadzonych przez zwłaszcza nauczycieli wos-u, języka  polskiego, informatyki, plastyki, muzyki, biologii, historii;
          • zajęć świetlicowych,
          • zajęć  warsztatowych  prowadzonych  przez   pedagoga;
          • spotkań ze specjalistami z zakresu profilaktyki uzależnień, agresji itp.
          • zajęć sportowych o charakterze modelującym prawidłowe postawy prozdrowotne
          • zajęć specjalistycznych i terapeutycznych oraz innych z zakresu pomocy psychologiczno – pedagogicznej,  
          • innych zajęć pozalekcyjnych,
          • uroczystości klasowych, szkolnych,
          • wycieczek i zajęć terenowych;
          • wyjść  do  teatru, na  wystawy, spektakle profilaktyczne – w sytuacji pandemii lub zagrożenia epidemicznego preferowane jest oglądanie spektaklów wykorzystując Internet lub telewizję;
          • imprez i uroczystości klasowych, szkolnych z zapewnieniem bezpieczeństwa dla uczniów
          • imprez masowych w środowisku lokalnym, regionalnych i ogólnopolskich;
          • spotkań z rodzicami:
          • Rad Pedagogicznych.
          • szkoleń i warsztatów dla nauczycieli.

           

          1. Formy  współpracy  szkoły  z  rodzicami

           

          Realizacja Programu Wychowawczo – Profilaktycznego wymaga  współpracy z  rodzicami uczniów  opartej o formy, tj.:

          • spotkania konsultacyjne z wychowawcą i nauczycielami przedmiotowymi;
          • indywidualne spotkania z pedagogiem,
          • zebrania  wywiadowcze – klasowe i ogólne;
          • korespondencja i przekaz informacji w ramach dziennika elektronicznego, zwłaszcza w sytuacji nauczania hybrydowego lub zdalnego,
          • udział rodziców w pracy zespołu ds. organizowania i planowania pomocy psychologiczno – pedagogicznej,
          • wzbogacanie wiedzy i umiejętności wychowawczych rodziców – szkolenia, warsztaty, webinaria itp.
          • pomoc rodziców przy organizacji imprez szkolnych.
             
          1. Formy współpracy ze  środowiskiem  lokalnym

           

          1. Współpraca z Poradnią  Psychologiczno – Pedagogiczną w zakresie wzbogacania wiedzy i umiejętności wychowawczych rodziców, profilaktyki trudności wychowawczych i pełnego zaspokajania indywidualnych oraz specjalnych potrzeb edukacyjnych uczniów.
          2. Organizowanie wspólnie z Sądem Rejonowym, Policją, Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych  i Narkomanii, Państwową Strażą Pożarną działań profilaktycznych w stosunku do rodzin dysfunkcyjnych, kształtowanie (tworzenie ) lokalnych więzi społecznych.      
          3. Współdziałanie z Ośrodkiem Pomocy Społecznej, parafią, „Caritas”, Polską Akcją  Humanitarną, Świętokrzyskim Bankiem Żywności w zakresie wspierania finansowego i materialnego uczniów z rodzin ubogich i dysfunkcyjnych.
          4. Współdziałanie w realizacji edukacji obywatelskiej uczniów oraz popularyzacji wartości demokratycznych oraz promocji idei samorządności.
          5. Współpraca z Powiatową Stacja Sanitarno –Epidemiologiczną, PCK i Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej „PACJENT” w kierunku promocji zdrowia.
          6. Organizowanie różnych form bezpośrednich kontaktów szkoły z organami władzy samorządowej oraz innymi szkołami z terenu gminy.
          7. Pomoc władz samorządowych w rozbudzaniu zainteresowań ważnymi i aktualnymi wydarzeniami z życia lokalnej społeczności.
          8. Współpraca szkoły z instytucjami kulturalnymi, m.in. Domem Kultury w Ćmielowie.

           

          Integracja  szkoły  ze  środowiskiem  realizowana  będzie  poprzez :

          • organizowanie przez uczniów imprez środowiskowych, adresowanych do  mieszkańców miasta i gminy;   
          • udział  uczniów w uroczystościach  i  obchodach  rocznicowych  realizowanych  przez  instytucje lokalne,
          • włączanie uczniów do prac społecznie  użytecznych  na  rzecz  środowiska  lokalnego.

           

          1. Efekty  działań  wychowawczych  szkoły

           

          Podstawą  realizowania  w szkole  Programu  Wychowawczo - Profilaktycznego  oraz  skutkiem  oddziaływań  nauczycieli jest SYLWETKA  ABSOLWENTA, wyposażonego  w określoną  wiedzę oraz umiejętności praktyczne pomagające mu  w podjęciu decyzji   o  kierunkach  dalszego  kształcenia  i  odnalezienia  swego  miejsca w świecie.

           

          Uczeń:

          • czuje się dumny z tego, że jest Polakiem i szanuje tradycje Ojczyzny, własnego regionu i szkoły,
          • uczeń ma poczucie tożsamości narodowej,
          • posiada poczucie przynależności do najbliższego środowiska i regionu,
          • bierze udział w organizowaniu świąt i różnych uroczystości okolicznościowych,
          • uczy się postaw społecznych, wychowuje się do demokracji i samorządności
          • poznaje i stosuje elementarne normy współżycia społecznego w grupie rówieśniczej
          • umie odnaleźć swoje miejsce w rodzinie i społeczeństwie,
          • szanuje życie i zdrowie,
          • dba o własne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo innych osób,
          • próbuje  samodzielnie rozwiązywać problemy;
          • wie, jak komunikować się z rówieśnikami i dorosłymi;
          • zna swoje prawa i obowiązki, potrafi respektować prawa innych;
          • uczeń wie, jak reagować w sytuacji, gdy stosowana jest (wobec niego lub kogoś innego) przemoc lub agresja;
          • z szacunkiem traktuje siebie i drugiego człowieka poprzez swoją postawę, słowa, strój, dbałość o estetykę pomieszczeń,
          • ponosi odpowiedzialność za swoje postępowanie,
          • nabył umiejętność pozytywnego myślenia,
          • jest aktywny i zaangażowany w działanie na rzecz szkoły,
          • posiada własny system wartości i zasad akceptowanych społecznie,
          • odznacza się wysoką kulturą osobistą,
          •  jest otwarty, kreatywny i komunikatywny,
          • umie korzystać z przysługujących mu praw i dorobku kultury,
          • rozumie wagę wyznaczania celów, potrafi je  określać i dąży  do ich osiągnięcia;
          • potrafi podejmować odpowiedzialne decyzje zawodowe;
          • zna i  korzysta z różnych form spędzania wolnego czasu;
          • potrafi rozpoznawać sytuacje korzystne  dla  jego  rozwoju  i  zdrowia;
          • rozróżnia dobre i złe zachowania, a w swoim postępowaniu wykazuje dobre intencje,
          • zna zagrożenia występujące w jego środowisku i uwzględnia je w swoim postępowaniu,
          • jest przygotowany do podejmowania i realizacji zadań indywidualnych i zespołowych,
          • ma poczucie własnej godności i wartości,
          • zna swoje mocne i słabe strony jest wrażliwy na krzywdę ludzi: biednych, samotnych, cierpiących z różnych powodów, 
          • prezentuje postawę otwartą wobec ludzi należących do innych narodów
            i społeczeństw,
          • dostrzega własną odpowiedzialność za ochronę środowiska, podejmuje  działania  służące  poprawie  stanu  środowiska
          • potrafi się skutecznie uczyć, korzystać z różnych źródeł wiedzy,
          • sprawnie komunikuje się w języku polskim i obcym,
          • dostrzega korzyści i zagrożenia związane  z  rozwojem  zastosowań  technologii  informacyjnej  w  życiu;
          • wykazuje  chęć  poznania  ojczystego  kraju  i  jego  tradycji  w  dobie  integracji  europejskiej,
          • jest odpowiednio przygotowany do podjęcia nauki w szkole ponadpodstawowej
           
          1. Zadania szczegółowe programu

           

          TREŚCI I DZIAŁANIA O CHARAKTERZE WYCHOWAWCZYM I PROFILAKTYCZNYM

          SKIEROWANE DO UCZNIÓW

          dostosowane do ich  potrzeb rozwojowych

           

           

          OBSZAR

           

          ZADANIA – KLASY I–III                        

           

          FORMY I SPOSÓB REALIZACJI

          Zdrowie – edukacja zdrowotna

          Kształtowanie właściwych nawyków higienicznych i zdrowotnych, umiejętności dokonywania wyboru zachowań chroniących zdrowie własne i innych ludzi, propagowanie ekologicznego stylu życia. Motywowanie do zdrowego stylu życia.  

           

          • zapoznanie z zasadami zdrowego, racjonalnego odżywiania się, higieny osobistej i aktywności fizycznej;
          • kształtowanie właściwych nawyków zdrowotnych i higienicznych z podkreśleniem prawidłowych zachowań zdrowotnych w czasie pandemii COVID -19,
          • przygotowanie do podejmowania działań mających na celu zdrowy styl życia w aspekcie fizycznym i psychicznym;
          • kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie;
          • przygotowanie do podejmowania działań mających na celu zdrowy styl życia w aspekcie fizycznym i psychicznym;  rozbudzanie zainteresowań własnym zdrowiem i rozwojem,
          • wdrażanie uczniów do umiejętnego organizowania warsztatu pracy i zachowania higieny psychicznej; usprawnianie umiejętności samodzielnej pracy, także podczas ewentualnej nauki zdalnej,
          • wdrażanie do korzystania z różnych form aktywności fizycznej, ze względu na pandemię COVID – 19 wykorzystywanie możliwości zajęć ruchowych na wolnym powietrzu,
          • rozwijanie umiejętności podejmowania działań na rzecz ochrony przyrody w swoim środowisku;
          • kształtowanie postaw proekologicznych, promowanie działań na rzecz ochrony środowiska; uwrażliwienie uczniów na potrzebę oszczędzania wody i prądu oraz dbania o Ziemię,
          • kształtowanie umiejętności analizy zjawisk przyrodniczych, rozumowania przyczynowo - skutkowego;
          • uświadomienie wpływu przyrody nieożywionej na życie ludzi, zwierząt i roślin;
          • kształtowanie wytrwałości w działaniu i dążeniu do celu, umiejętności adekwatnego zachowania się w sytuacjach zwycięstwa i porażki.

           

          1. zajęcia edukacyjne,
          2. udział w akcji „Szklanka mleka dla każdego ucznia”, „Owoce i warzywa w szkole”,
          3. spotkania z pielęgniarką, pedagogiem, pogadanki,
          4. wizyty u stomatologa,
          5. nauka dbania o higienę jamy ustnej,
          6. udział w konkursach promujących zdrowy tryb życia, ekologię,
          7. umożliwienie uczniom aktywnych form spędzania czasu,
          8. wycieczki – obserwacja zmian w przyrodzie w różnych porach roku,
          9. udział w akcji sprzątania świata,
          10. obchody Dnia Wody, Dnia Zdrowia, Dnia Ziemi,
          11. powitanie wiosny – piknik,
          12. zakładanie hodowli roślin,
          13. opieka nad własnym zwierzątkiem,
          14. segregowanie śmieci,
          15. wykonanie plakatów zachęcających do ochrony środowiska,
          16. przygotowanie gazetek tematycznych w salach,
          17. prezentowanie prac uczniów w salach lekcyjnych i na korytarzu,
          18. udział w przedstawieniach i inscenizacjach,
          19. oglądanie spektakli, filmów profilaktycznych i edukacyjnych,
          20. pogadanki, wskazywanie odpowiednich zachowań przeciwdziałających rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych,
          21. realizacja programów prozdrowotnych,
          22. konkursy o tematyce zdrowotnej,  
          23. Dni Sportu, gry i zabawy ruchowe,
          24. włączanie się w ogólnopolskie akcje profilaktyki zdrowotnej.

           

          Relacje – kształtowanie postaw społecznych

          Kształtowanie efektywnej współpracy, komunikowania się z rówieśnikami i dorosłymi. Wdrażanie do życia w społeczności szkolnej i w grupie rówieśniczej.  

           

          • kształtowanie podstawowych umiejętności komunikacyjnych;
          • rozwijanie umiejętności formułowania prostych wniosków na podstawie obserwacji i własnych doświadczeń;
          • kształtowanie umiejętności przestrzegania obowiązujących reguł;
          • kształtowanie umiejętności zachowania się w sytuacjach trudnych, nauka asertywnej postawy wobec dorosłego,
          • rozwijanie postaw prospołecznych,
          • kształtowanie umiejętności nawiązywania i podtrzymywania relacji z rówieśnikami, rozpoznawania ich potrzeb, zgodnej współpracy z innymi, z zachowaniem obowiązujących norm i reguł kultury osobistej;
          • powierzenie uczniom zadań zespołowych wynikających z bieżącego procesu dydaktycznego,
          • przygotowanie do sprawiedliwego i uczciwego oceniania zachowania własnego i innych ludzi;
          • zapoznanie z podstawowymi prawami i obowiązkami wynikającymi z roli ucznia oraz członka szkolnej społeczności, rodziny i kraju;
          • uświadomienie zachowań związanych z przeciwdziałaniem COVID-19,
          • rozwijanie empatii, umiejętności podejmowania działań mających na celu pomoc słabszym i potrzebującym, umiejętności rozwiązywania konfliktów i sporów,
          • uświadomienie konsekwencji łamania regulaminów szkolnych,
          • umożliwienie rozwoju własnych uzdolnień i zainteresowań uczniów ze szczególnym uwzględnieniem zainteresowań matematycznych i przyrodniczych,
          • praca w grupie jako przykład kompetencji kluczowej, rozwijanie umiejętności współpracy, poczucia wspólnoty oraz rzetelnej pracy ,wyrabianie poczucia odpowiedzialności za grupę zwłaszcza w przypadku nauki zdalnej lub hybrydowej,
          • rozwijanie umiejętności samoobserwacji, poznawania siebie i nazywania swoich mocnych stron.

           

          1. zajęcia edukacyjne i wychowawcze,
          2. zabawy integrujące zespół klasowy,
          3. zwracanie uwagi na kulturę słowa, ubioru i zachowania,
          4. przestrzeganie wspólnie ustalonych reguł (opracowanie regulaminu klasowego),
          5. pomoc koleżeńska,
          6. samoocena zachowania,
          7. udział w przedstawieniach i inscenizacjach,
          8. oglądanie spektakli, filmów profilaktycznych i edukacyjnych,
          9. udział uczniów w organizowaniu imprez klasowych,
          10. udział w wyborach samorządu klasowego w klasach I, II, III,
          11. udział w organizowaniu klasowych i szkolnych konkursów, przedstawień i apeli,
          12. zapoznanie uczniów z ich prawami i obowiązkami, z zapisami dokumentów szkolnych regulaminów,
          13. zajęcia świetlicowe,
          14. udział uczniów w akcjach charytatywnych,
          15.  organizowanie pomocy koleżeńskiej w klasach,
          16. dyskusje, doskonalenie umiejętności formułowania prostych wniosków na podstawie obserwacji i własnych doświadczeń,
          17. aktywizujące metody pracy w grupach,
          18. zapoznanie uczniów z zasadami oceniania,
          19. zajęcia dotyczące samooceny i adekwatnego oceniania innych,
          20. zapewnienie uczniom pomocy w odkrywaniu własnych możliwości, predyspozycji, talentów, motywowanie i przygotowywanie uczniów do szkolnych i międzyszkolnych konkursów,
          21. stymulowanie aktywności poprzez prezentowanie publiczne osiągnięć uczniów.

          Kultura – wartości, normy, wzory zachowań

          Kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania.

          Wspieranie rozwoju intelektualnego, kształcenie zachowań umożliwiających aktywne uczestnictwo w kulturze masowej oraz przygotowanie uczniów do życia w rodzinie, społeczności lokalnej i w państwie. Kształtowanie poczucia tożsamości narodowej.

           

          • kształtowanie umiejętności właściwego komunikowania się w różnych sytuacjach społecznych, dbałość o język i kulturę wypowiadania się;
          • kształtowanie umiejętności analizy prostych sytuacji wychowawczych, odróżniania dobra od zła;
          • wstępne kształtowanie postaw wyrażających szacunek do symboli i trady­cji narodowych oraz tradycji związanych z rodziną, szkołą i społecznością lokalną;
          • kształtowanie gotowości do uczestnictwa w kulturze, poszanowania tradycji i kultury własnego narodu, a także poszanowania innych kultur i tradycji, określanie swojej przynależności kulturowej poprzez kontakt z wybranymi dziełami sztuki, zabytkami i tradycją w środowisku rodzin­nym, szkolnym i lokalnym, uczestniczenie w życiu kulturalnym środowiska rodzinnego, szkolnego, lokalnego oraz wydarzeniach organizowanych przez najbliższą społeczność;
          • zapoznanie uczniów z kulturą i zwyczajami krajów europejskich,
          • kształtowanie postaw wyrażających szacunek do tradycji związanych ze szkołą,
          • rozwijanie postaw patriotycznych, więzi z krajem ojczystym i świadomości obywatelskiej Polaka,
          • budzenie zainteresowania uczniów przeszłością i poszanowania prawdy historycznej,
          • kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez kontakt z dziełami literac­kimi i wytworami kultury, zapoznanie z wybranymi dziełami architektury i sztuk plastycznych należących do polskiego i europejskiego dziedzictwa kultury, wyzwalanie potrzeby kontaktu z literaturą i sztuką dla dzieci;
          • odkrywanie uznanych wartości ogólnoludzkich – kształtowanie uniwersalnych zasad moralnych,
          • kształtowanie postaw wyrażających szacunek dla ludzi, niezależnie od religii, statusu materialnego, wieku, wyglądu, poziomu rozwoju intelektu­alnego i fizycznego oraz respektowanie ich praw, podejmowanie działań w celu zapobiegania dyskryminacji;
          • inspirowanie do podejmowania aktywności i inicjatyw oraz pracy zespo­łowej, wspomaganie działań służących kształtowaniu własnego wizerunku i otoczenia;
          • przygotowanie do radzenia sobie w sytuacjach codziennych wymaga­jących umiejętności praktycznych, budzenie szacunku dla pracy ludzi różnych zawodów;
          • zapoznanie uczniów z różnorodnością zawodów i możliwościami edukacyjnymi,
          • przygotowanie do podejmowania działań mających na celu identyfikowa­nie i rozwijanie własnych zainteresowań;
          • promowanie uczniów zdolnych,
          • kształtowanie umiejętności wyrażania własnych emocji w różnych for­mach ekspresji;
          • kształtowanie poczucia własnej wartości dziecka, podtrzymywanie cie­kawości poznawczej, rozwijanie kreatywności i przedsiębiorczości oraz brania odpowiedzialności za swoje decyzje i działania;
          • kształtowanie świadomości odmienności osób niepełnosprawnych, innej narodowości, wyznania, tradycji kulturowej oraz ich praw,
          • wychowanie do życia w rodzinie, zapoznanie z podstawowymi funkcjami rodziny, podkreślanie roli rodziny w życiu człowieka,
          • rozwijanie świadomości skutków i konsekwencji własnego zachowania.

           

          1. zajęcia edukacyjne  i wychowawcze,
          2. promowanie poprawnej polszczyzny,
          3. odwiedzanie Miejsc Pamięci Narodowej,
          4. odwiedzanie i porządkowanie grobów poległych żołnierzy,
          5. spotkania z ciekawymi ludźmi,
          6. wycieczki do muzeum,
          7. zapoznanie z historią miasta,
          8. obchodzenia dnia patrona szkoły,
          9. udział w konkursach wiedzy o swojej miejscowości,
          10. udział w uroczystościach państwowych: 3 Maja,

          11 Listopada, oraz uroczystościach lokalnych,

          1. przygotowanie gazetek tematycznych w salach,
          2. czytanie tekstów o tematyce patriotycznej,
          3. filmy historyczne,
          4. prezentowanie prac uczniów w salach lekcyjnych i na korytarzu,
          5. udział w przedstawieniach i inscenizacjach,
          6. oglądanie spektakli, filmów profilaktycznych i edukacyjnych,
          7. praca zespołów dla uczniów (Pomoc Psychologiczno – Pedagogiczna),
          8. tworzenie dokumentacji o uczniach, np. IPET,
          9. udział  dzieci w zajęciach pozalekcyjnych:

          zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze, korekcyjno – kompensacyjne, TUS, TZA, rewalidacyjne itp.

          1. realizacja programów własnych,
          2. udział uczniów w pozalekcyjnych, zajęciach sportowych, basen,
          3. organizacja Dnia Babci i Dziadka oraz Dnia Mamy i Ojca),
          4. zachęcanie uczniów do udziału w akcjach charytatywnych na rzecz potrzebujących,
          5. organizowanie imprez klasowych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, przydział czynności w klasach,
          6. samopomoc koleżeńska, powierzanie uczniom zadań zespołowych,
          7. zajęcia rozwijające kreatywność uczniów,
          8.  przygotowywanie uczniów do udziału w konkursach,
          9. promowanie sukcesów uczniów na forum klasy, szkoły i w środowisku lokalnym,
          10. bliższe zapoznanie się z pracą zawodową rodziców, określanie na czym ona polega,
          11. omawianie tradycji rodzinnych, organizowanie w miarę możliwości spotkań uczniów i rodziców, dziadków w szkole np. podczas imprez klasowych,
          12. zaangażowanie Rodziców w życie klasy- pomoc w przygotowaniu uroczystości klasowych, udział w wyjściach i wycieczkach szkolnych,
          13. zachęcanie uczniów i ich rodzin do celebrowania świąt, uroczystości kościelnych, państwowych i rodzinnych.

           

           

           

           

          Bezpieczeństwo – profilak­tyka zachowań ryzykownych (problemowych)

           

          Zapobieganie zachowaniom agresywnym. Zaznajamianie z zagrożeniami bezpieczeństwa i zdrowia oraz uczenie prawidłowej reakcji na te zagrożenia.

           

          • zapewnienie bezpieczeństwa psychicznego i fizycznego,
          • zapoznanie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w różnych sytu­acjach życiowych, kształtowanie właściwego zachowania się w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia oraz sytuacjach nadzwyczajnych (ze szczególnym naciskiem na zachowania podczas pandemii COVID -19);
          • wskazywanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu; uświadomienie jak organizować wolny czas w przypadku nauczania hybrydowego lub zdalnego,
          • ukazywanie szkodliwości używek dla rozwoju psychofizycznego człowieka ze szczególnym naciskiem na uzależnienie od komputera i Internetu,
          • uświadomienie uczniom gdzie szukać pomocy np. w sytuacjach naruszania nietykalności, przemocy, trudności z radzeniem sobie z pandemią COVID19,
          • kształtowanie umiejętności wyszukiwania, porządkowania i wykorzysty­wania informacji z różnych źródeł, korzystania z technologii informacyj­no-komunikacyjnych, kształtowanie świadomości negatywnego wpływu pracy przy komputerze na zdrowie i kontakty społeczne oraz niebezpie­czeństw wynikających z anonimowości kontaktów, świadomości skutków uzależnień od telewizji, Internetu, gier komputerowych,
          • kształcenie umiejętności krytycznego wyboru informacji medialnych,
          • respektowanie ograni­czeń dotyczących korzystania z komputera, Internetu i multimediów;
          • uświadomienie konsekwencji zamieszczania nieodpowiednich treści w Internecie, przeciwdziałanie agresji w Sieci oraz przy wykorzystaniu telefonów komórkowych,
          • przygotowanie do bezpiecznego i rozsądnego korzystania z narzędzi i urządzeń technicznych, bezpiecznego organizowania zajęć ruchowych i poruszania się po drogach;
          • przygotowanie do bezpiecznego korzystania ze środków komunikacji, zapobiegania i przeciwdziałania sytuacjom problemowym;
          • uczenie prawidłowych zachowań w razie pożaru, kradzieży, wypadku,
          • wdrażanie do współpracy jako formy zapobiegania zachowaniom agresywnym,
          • kształtowanie postaw ograniczonego zaufania do osób nieznajomych,
          • rozwijanie umiejętności asertywnego zachowania się,
          • kształtowanie umiejętności utrzymywania ładu i porządku wokół siebie, w miejscu nauki i zabawy,
          • stała kontrola wypełniania obowiązku szkolnego pod kątem frekwencji, również w przypadku ewentualnej nauki zdalnej.

           

          1. zajęcia edukacyjne i wychowawcze,
          2. pogadanki, zajęcia w ramach informatyki,
          3. spotkania ze specjalistami,
          4. realizacja programów profilaktycznych, np. „Nie pal przy mnie, proszę”, „Cukierki”,
          5. wdrażanie programów i projektów wewnątrzszkolnych,
          6. udział w akcjach ogólnopolskich, np. Dzień Bezpiecznego Internetu, Akademia Bezpiecznego Puchatka,
          7. nauka dzieci udzielania pierwszej pomocy,
          8. zasady bezpieczeństwa obowiązujące w szkole,
          9. znajomość przepisów ruchu drogowego,
          10. zasady bezpieczeństwa w czasie zabaw, gier sportowych, przerw międzylekcyjnych, w autobusie szkolnym,
          11. udział w konkursach szkolnych poświęconych bezpieczeństwu,
          12. monitoring wizyjny,
          13. przygotowanie gazetek tematycznych w salach,
          14. prezentowanie prac uczniów w salach lekcyjnych i na korytarzu,
          15. udział w przedstawieniach i inscenizacjach,
          16. oglądanie spektakli, filmów profilaktycznych i edukacyjnych,
          17. zajęcia integrujące, pogadanki, konkursy,
          18. wypracowanie zasad utrzymania ładu w klasie,
          19.  opracowywanie regulaminów klasowych,
          20. promowanie uczniów z wysoką frekwencją.

           

           

           

          Klasa IV

          Klasa V

          Klasa VI

          Klasa VII

          Klasa VIII

          Zdrowie – edukacja zdrowotna i ekologiczna.

           

          Kształtowanie właściwych nawyków higienicznych i zdrowotnych, umiejętności dokonywania wyboru zachowań chroniących zdrowie własne i innych ludzi, propagowanie ekologicznego stylu życia. Motywowanie do zdrowego stylu życia.

           

          Nabycie podstawowej wiedzy na temat stresu.

          Inspirowanie młodzieży do myślenia o własnej motywacji do działania.

          Nabywanie umiejętności gromadzenia i porządko­wania wiedzy o sobie.

          Kształtowanie postaw otwartych na poszukiwa­nie pomocy oraz porady, kiedy zaczynają się trud­ności i kiedy wybór jest ważny i trudny.

          Kształtowanie postaw prozdrowotnych poprzez promowanie aktywnego i zdrowego stylu życia.

          Rozwijanie nawyków samokształcenia. Promowanie racjonalnego rozkładu dnia – rozwijanie umiejętności uczenia się (również w sytuacji nauki zdalnej).  

          Przekazywanie podstawowej wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy.

          Kształtowanie postaw proekologicznych.

          Zachęcanie uczniów do pracy nad własną motywacją oraz analizą czynników, które ich demotywują.

          Kształtowanie umiejęt­ności podejmowania i realizacji zachowań prozdrowotnych.

          Prezentowanie sposobów pokonywania własnych słabości oraz akceptowa­nia ograniczeń i niedo­skonałości.

          Kształtowanie wśród uczniów świadomości zależności pomiędzy zdrowiem fizycznym, psychicznym i emocjonalnym.

          Ukazywanie znaczenia czynnego wypoczynku w dobie rozwoju komputeryzacji (mediów społecznościowych) i innych zagrożeń cywilizacyjnych.

          Rozwijanie świadomości związanej z potrzebą ochrony środowiska.

          Kształtowanie umiejętno­ści rozpoznawania wła­snych cech osobowości.

          Kształtowanie konstruk­tywnego obrazu własnej osoby, np. świadomości mocnych i słabych stron.

          Rozwijanie właściwej po­stawy wobec zdrowia i ży­cia jako najważniejszych wartości. Doskonalenie i wzmacnianie zdrowia fizycznego.

          Kształtowanie postawy odpowiedzialności za swoje zdrowie i bezpieczeństwo – uświadomienie zagrożeń związanych z nałogami i uzależnieniami, ze szczególnym naciskiem na uzależnienie od komputera i Internetu.

          Uczenie właściwego zachowania w kontaktach z przyrodą – zapoznanie ze skutkami ingerencji człowieka w środowisko naturalne.

          Kształtowanie postawy proaktywnej, w której uczeń przejmuje inicjaty­wę, ale też odpowiedzial­ności za swoje działania, decyzje.

          Kształtowanie umiejętno­ści świadomego wyzna­czania sobie konkretnych celów.

          Rozwijanie umiejętności hierarchizacji zadań.

          Rozwijanie umiejętności oceny własnych możliwości – podnoszenie poczucia własnej wartości poprzez określanie osobistego potencjału.

          Kształtowanie świado­mości własnego ciała z uwzględnieniem zmian fizycznych i psychicznych w okresie dojrzewania.

          Eliminowanie zachowań ryzykownych. Ukazywanie szkodliwego wpływu środków psychoaktywnych na organizm człowieka.

           Uwrażliwienie uczniów na potrzebę oszczędzania wody i prądu oraz dbania o Ziemię.

           

          Kształtowanie postawy uczniów nastawionej na rozwiązania – charak­teryzującej się samoświa­domością, wyobraźnią, kreatywnością.

          Kształtowanie umiejęt­ności wyznaczania sobie celów krótko- i długoter­minowych, w tym określanie kierunków dalszego kształcenia.

          Rozwijanie umiejętności ustalania priorytetów, uwzględniając kryteria ważności i pilności.

          Rozwijanie umiejętności oceny własnych możli­wości.

          Kształtowanie świadomo­ści dotyczącej wyko­rzystania ruchu w życiu człowieka jako skutecz­nego sposobu dbania o zdrowie psychiczne.

          Przygotowanie do samodzielnego poszukiwania potrzebnych informacji oraz świadomego i odpowiedzialnego korzystania z Internetu

               OBSZARY                                                                    ZADANIA

           

          Klasa IV

          Klasa V

          Klasa VI

          Klasa VII

          Klasa VIII

          Relacje – kształtowanie postaw społecznych

          Wdrażanie do życia w społeczności szkolnej i w grupie rówieśniczej. Kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania, efektywnej współpracy, komunikowania się z rówieśnikami i dorosłymi.

           

          Kształtowanie umiejętno­ści właściwej komunika­cji, stanowiącej podstawę współdziałania.

          Kształtowanie umiejętno­ści asertywnego wyraża­nia własnych potrzeb.

          Rozwijanie wrażliwości na potrzeby i trudności innych ludzi.

          Kształtowanie postawy szacunku i zrozumienia wobec innych osób.

          Kształtowanie umiejętności zachowania się w sytuacjach trudnych.

          Tworzenie reguł współżycia klasowego- budowanie atmosfery wzajemnego szacunku.

          Uświadomienie preferencji poznawczych oraz zasad efektywnego uczenia się.

          Doskonalenie pracy szkoły w zakresie wspierania rozwoju uczniów szczególnie uzdolnionych.

           

          Rozwijanie umiejętności rozumienia innych, która sprzyja efektywnej współ­pracy.

          Wyzwalanie chęci do działania na rzecz innych osób w celu poprawy ich sytuacji (wolontariat).

          Rozwijanie poczucia przy­należności do grupy (sa­morząd uczniowski, klub, drużyna, wspólnota).

          Kształtowanie otwartości na doświadczenia innych ludzi, ich sposobów roz­wiązywania problemów, na nową wiedzę.

          Rozwijanie świadomości dotyczącej roli osób zna­czących i autorytetów.

          Rozwijanie umiejętności zespołowego działania.

          Uczenie się właściwych sposobów rozwiązywania konfliktów – eliminowanie agresywnego i siłowego rozwiązywania sporów.

          Budowanie atmosfery wzajemnego szacunku w społeczności szkolnej.

          Kształtowanie umiejętno­ści współpracy w dążeniu do osiągnięcia celu.

          Rozwijanie umiejętności komunikacyjnych: wy­rażanie własnych opinii, przekonań i poglądów.

          Rozwijanie świadomości roli i wartości rodziny w życiu człowieka.

          Rozwijanie samorządności.

          Kształtowanie kompetencji społecznych i obywatelskich poprzez propagowanie idei wolontariatu.

          Poszerzanie wiedzy na temat podstawowych praw i obowiązków wynikających z roli ucznia oraz członka szkolnej społeczności.

          Budzenie ciekawości poznawczej ze szczególnym uwzględnieniem kompetencji matematycznych i przyrodniczych.

          Kształtowanie umiejęt­ności wchodzenia w inte­rakcje z ludźmi w sposób zapewniający zadowole­nie obydwu stron.

          Kształtowanie umiejęt­ności szukania inspiracji, rozwijanie własnej kre­atywności.

          Rozwijanie odpowiedzial­ności za siebie i innych (wolontariat).

          Propagowanie życzliwości i otwartości w stosunkach międzyludzkich oraz kultury osobistej.

          Rozwijanie umiejętności sprawiedliwego i uczciwego oceniania zachowania własnego i innych ludzi.

          Praca w grupie jako przykład kompetencji kluczowej. Wyrabianie poczucia odpowiedzialności za grupę zwłaszcza w przypadku nauki zdalnej lub hybrydowej.

          Rozwijanie umiejętno­ści poszukiwania takich rozwiązań, które stwa­rzają korzyści dla obydwu stron.

          Rozwijanie umiejętności dostrzegania pozytyw­nych aspektów działania zespołowego poprzez docenienie różnic zdań i wiedzy, doświadczeń, specjalizacji, kompe-tencji.

          Rozwijanie potrzeby cią­głego doskonalenia siebie jako jednostki, członka rodziny i społeczeństwa.

          Rozwijanie umiejętności samoobserwacji, poznawania siebie i nazywania swoich mocnych stron.

          Rozwijanie zdolności do inicjowania i podtrzy­mywania znaczących głębszych relacji.

           

           

               OBSZARY                                                               ZADANIA

             OBSZARY                                                                      ZADANIA

           

          Klasa IV

          Klasa V

          Klasa VI

          Klasa VII

          Klasa VIII

          Kultura – wartości, normy i wzory zachowań.

          Wychowanie patriotyczne.   Kształtowanie poczucia tożsamości narodowej.

          Wspieranie rozwoju intelektualnego, kształcenie zachowań umożliwiających aktywne uczestnictwo w kulturze masowej oraz przygotowanie uczniów do życia w rodzinie, społeczności lokalnej i w państwie.

           

          Zapoznanie z rolą zainte­resowań w życiu czło­wieka.

          Popularyzowanie alterna­tywnych form spędzania czasu wolnego.

          Uwrażliwianie na kwestie moralne, np. mówienia prawdy, sprawiedliwego traktowania.

          Rozwijanie umiejętności wyrażania własnych emocji.

          Kształtowanie pozytyw­nego stosunku do proce­su kształcenia i samokształcenia.

          Zapoznanie uczniów z różnymi technikami zdobywania wiedzy.

          Rozwijanie świadomości roli i wartości rodziny w życiu człowieka.

          Kształtowanie potrzeby uczestnictwa w kulturze.

          Wyrabianie u uczniów postaw patriotycznych, szacunku do symboli narodowych i symboli szkolnych.

          Rozwijanie zainteresowań i pasji uczniów, poszerzanie ich autonomii i samodzielności.

          Budowanie samoświado­mości dotyczącej praw, wartości, wpływów oraz postaw.

          Rozwijanie umiejętno­ści wyrażania własnych emocji.

          Rozwijanie umiejętności właściwego zachowania się z uwzględnieniem sytuacji i miejsca.

          Kształtowanie postaw wyrażających szacunek do tradycji związanych ze szkołą.

          Umacnianie więzi ze spo­łecznością lokalną.

          Kształtowanie więzi z krajem i świadomości obywatelskiej Polaka. Pogłębianie wiedzy i kształtowanie zainteresowań uczniów historią ojczyzny.

           

          Rozwój zainteresowań, poszerzenie autonomii i samodzielności.

          Przygotowanie do wartościowego spędzania czasu wolnego, wyrabianie nawyku korzystania z kulturalnej rozrywki i uprawiania sportu.

           

          Rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia w kontekście analizy wpływów rówieśników i mediów na zachowanie.

          Dokonywanie analizy postaw, wartości, norm społecznych, przekonań i czynników które na nie wpływają.

          Rozwijanie szacunku dla kultury i dorobku narodo­wego.

          Rozwijanie poczucia przynależności do społeczności lokalnej, Ojczyzny, społeczności europejskiej.

          Rozwijanie pozytywnego stosunku do procesu kształcenia i samokształ­cenia, zaangażowania w zdobywanie wiedzy i umiejętności.

          Rozwijanie takich cech jak: pracowitość, odpo­wiedzialność, prawdo­mówność, rzetelność i wytrwałość.

          Pobudzanie uczniów do refleksji na temat zdolności, zainteresowań, predyspozycji zawodowych oraz  samorozwoju.

          Uświadomienie czynników zagrażających stabilności i prawidłowemu funkcjonowaniu rodziny. Kształtowanie umiejętności rozwiązywania konfliktów w rodzinie.

          Kształtowanie tożsamości narodowej, rozbudzanie dumy z osiągnięć narodu. Popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o wybitnych polskich naukowcach.

          Popularyzowanie wiedzy o różnicach kulturowych oraz rozwijanie umiejęt­ności korzystania z niej w kontakcie z przedsta­wicielami innych narodo­wości.

          Popularyzowanie wiedzy i rozwijanie świadomości na temat zasad humani­taryzmu.

          Rozwijanie poczucia odpowiedzialności spo­łecznej poprzez podej­mowanie działań na rzecz lokalnej społeczności.

          Kształtowanie umiejętności odpowiedniego funkcjonowania w społeczeństwie obywatelskim i uczenie właściwego rozumienia ideałów patriotyzmu, demokracji, tolerancji i wolności.

          Przygotowanie uczniów do dokonywania świadomego wyboru dalszej drogi kształcenia Zapoznanie uczniów z różnorodnością zawodów i możliwości edukacyjnych.

          OBSZARY                                                               ZADANIA

           

          Klasa IV

          Klasa V

          Klasa VI

          Klasa VII

          Klasa VIII

          Bezpieczeństwo – profi­laktyka zachowań ryzy­kownych (problemowych)

          Zapobieganie zachowaniom agresywnym. Zaznajamianie z zagrożeniami bezpieczeństwa i zdrowia oraz uczenie prawidłowej reakcji na te zagrożenia.

           

          Kształtowanie umiejętności zachowania się w sytuacjach trudnych - redukowanie agresyw­nych zachowań poprzez uczenie sposobów roz­wiązywania problemów.

          Budowanie atmosfery otwartości i przyzwolenia na dyskusję.

          Uświadamianie zagrożeń wynikających z korzysta­nia z nowoczesnych tech­nologii informacyjnych i mediów społecznościowych.  

          Zwiększanie wiedzy na te­mat środków uzależnia­jących i zagrożeń z nimi związanych.

          Rozwijanie umiejętności troski o własne bezpie­czeństwo w relacjach z innymi.

           

          Dostarczanie wiedzy na temat osób i instytu­cji świadczących pomoc w trudnych sytuacjach, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy zdalnej.

          Rozwijanie umiejętności identyfikowania przyczyn własnego postępowania.

          Dokonywanie analizy wpływu nastawienia do siebie i innych na moty­wację do podejmowania różnorodnych zachowań.

          Rozwijanie poczucia oso­bistej odpowiedzialności, zachęcanie do angażo­wania się w prawidłowe i zdrowe zachowania.

          Doskonalenie umiejęt­ności rozpoznawania symptomów uzależnienia od komputera i Internetu.

          Promowanie regularnego uczęszczania na zajęcia lekcyjne – uświadomienie zagrożeń wynikających z wagarów.  

          Zapoznanie z podstawami negocjacji i mediacji – wykorzystanie umiejętności w sytuacji rozwiązywania konfliktu.

          Budowanie atmosfery wsparcia i zrozumienia w sytuacji problemo­wej,   kształtowanie przekonań dotyczących znaczenia posiadanych informacji, których wykorzystanie pomaga w redukowaniu lęku w sytuacjach kryzy­sowych..

          Rozwijanie umiejętności radzenia sobie z własny­mi negatywnymi emocja­mi oraz z zachowaniami agresywnymi. Eliminowanie napięć psychicznych spowodowanych niepowodzeniami szkolnymi oraz trudnościami   kontaktach z rówieśnikami.

          Rozwijanie świadomości dotyczącej prawa do prywatności, w tym do ochrony danych osobo­wych oraz ograniczonego zaufania do osób pozna­nych w sieci.  

          Uświadomienie konieczności systematycznej pracy w przypadku nauczania zdalnego lub hybrydowego.

          Rozwijanie postaw opartych na odpowie­dzialności za dokonywane wybory i postępowanie.

          Dostarczenie wiedzy z za­kresu prawa dotyczącego postępowania w spra­wach nieletnich.

          Przeciwdziałanie ryzy­kownym zachowaniom seksualnym.

          Rozwijanie umiejętności reagowania w sytuacjach kryzysowych, niesienia pomocy dotkniętym nimi osobom oraz minimalizo­wania ich negatywnych skutków.

          Uświadomienie konsekwencji zamieszczania nieodpowiednich treści w Internecie, przeciwdziałanie agresji w Sieci oraz przy wykorzystaniu telefonów komórkowych.

          Rozwijanie umiejętności lepszego rozumienia sie­bie poprzez poszukiwanie i udzielanie odpowiedzi na pytania: Kim jestem? Jakie są moje cele i zada­nia życiowe?

          Propagowanie wiedzy na temat prawnych i moralnych skutków posiadania, zażywania i rozprowadzania środ­ków psychoaktywnych.

          Rozwijanie umiejętności podejmowania działań zgodnych ze zweryfikowa­nymi źródłami wiedzy.

          Utrwalanie umiejętności oceny konsekwencji po­dejmowanych działań dla siebie i dla innych – okre­ślanie alternatywnych rozwiązań problemu.

          Rozwijanie umiejętności prowadzenia rozmowy w sytuacji konfliktu – podstawy negocjacji i mediacji.

           

           

           

          OBSZARY

          FORMY I SPOSÓB REALIZACJI

          Zdrowie – edukacja zdrowotna i ekologiczna.

           

          Kształtowanie właściwych nawyków higienicznych i zdrowotnych, umiejętności dokonywania wyboru zachowań chroniących zdrowie własne i innych ludzi, propagowanie ekologicznego stylu życia. Motywowanie do zdrowego stylu życia.

           

           

          1. zajęcia edukacyjne i wychowawcze,
          2. spotkania ze specjalistami,
          3. włączanie się w ogólnopolskie akcje profilaktyki zdrowotnej,
          4. realizacja programów profilaktycznych, np. „Trzymaj Formę”, „Szkoła promująca zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”,
          5. wdrażanie programów i projektów wewnątrzszkolnych,
          6. nauka dzieci udzielania pierwszej pomocy,
          7. projekcje filmu z zakresu oświaty zdrowotnej, wykorzystanie technologii TIK,
          8. spotkania z higienistką szkolną,
          9. wspólne spożywanie drugiego śniadania,
          10. zajęcia kulinarne,
          11. obchody Światowego Dnia Zdrowia, Światowego Dnia Wody, Dnia Ziemi,
          12. udział uczniów w konkursach,
          13. uczenie technik relaksacyjnych,
          14. psychozabawy,
          15. stwarzanie warunków do określenia swojego stylu uczenia,
          16. pogadanki tematyczne, rozmowy,
          17. przygotowywanie przez uczniów plakatów dotyczących zapobieganiu uzależnieniom,
          18. wprowadzenie treningu asertywności, radzenia sobie z presją grupy oraz stanowczego odmawiania; uświadomienie hierarchii wartości jako czynnika chroniącego,
          19. zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego, propagowanie udziału uczniów w pozalekcyjnych zajęciach ( koła zainteresowań, zajęcia sportowe),
          20. wykorzystanie kwestionariuszy i ankiet,
          21. właściwy odpoczynek podczas przerw zgodny z rozwojem psychofizycznym (bezpieczne gry, zabawy, walka z hałasem),
          22. ćwiczenia umiejętności zaplanowania i przygotowania posiłków,
          23. propagowanie ekologicznego modelu funkcjonowania we współczesnym świecie,
          24. udział w akcjach o tematyce ekologicznej np. Sprzątanie Świata,
          25. organizowanie pomocy zwierzętom i ptakom,
          26. dbanie o teren i otoczenie szkoły, domu,
          27. organizowanie wycieczek, rajdów.

           

          Relacje – kształtowanie postaw społecznych

           

          Wdrażanie do życia w społeczności szkolnej i w grupie rówieśniczej. Kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania, efektywnej współpracy, komunikowania się z rówieśnikami i dorosłymi.

           

           

          1. opracowanie „kodeksów klasowych”,
          2. uczenie dzieci egzekwowania swoich praw i obowiązków,
          3. zaznajomienie uczniów z dokumentami prawa szkolnego, wybory samorządów klasowych i szkolnego,
          4. monitorowanie zachowań uczniów,
          5. tworzenie warunków do sprawiedliwego oceniania zachowania własnego i rówieśników np. w ramach klasyfikacji,
          6. zajęcia tematyczne, realizacja programów profilaktycznych, doskonalenie umiejętności rozwiązywania konfliktów,
          7. pomoc uczniom z trudnościami dydaktycznymi i wychowawczymi,
          8. realizacja treści zawartych w programach nauczania, praca metodą projektu,
          9. promowanie prawidłowych zachowań ucznia w grupie rówieśniczej,
          10. ukazywanie uczniom pozytywnych wzorców do naśladowania, nagradzanie wzorowych postaw,
          11. uczenie sposobów rozwiązywania konfliktów; prowadzenie debat klasowych celem kształtowania umiejętności poszanowania zdania innych,
          12. rozwijanie umiejętności zgodnej współpracy i współdziałania w grupie,
          13. praca dzieci w samorządzie uczniowskim i innych organizacjach szkolnych,
          14. organizowanie zajęć świetlicowych,
          15. udział w kołach zainteresowań,
          16. organizowanie konkursów przedmiotowych, rozwijanie kreatywnego myślenia,
          17. umożliwienie uczniom zaprezentowania swoich mocnych stron – motywowanie do udziału w konkursach szkolnych i pozaszkolnych,
          18. dyskusje, debaty, pogadanki, rozmowy, filmy, zajęcia rozwijające u uczniów empatię,
          19. kompensowanie deficytów rozwojowych uczniów oraz wspomaganie w rozwoju zdolności  - pomoc uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym zgodnie z IPET – ami,
          20. zachęcanie uczniów do działań na rzecz innych osób, organizowanie samopomocy koleżeńskiej, włączenie w szkolny wolontariat,
          21. zajęcia dotyczące indywidualnego sposobu uczenia się, zapoznanie z technikami uczenia się i zapamiętywania,
          22. aktywny udział uczniów w życiu klasy, szkoły i środowisku lokalnym (imprezy, akcje klasowe i szkolne),
          23. akcje charytatywne, zbiórki pieniędzy,
          24. wykorzystywanie zapisów z monitoringu szkolnego w celu wyjaśniania i rozwiazywania problemów związanych z agresją, kradzieżami itp.,
          25. możliwość przynależenia do różnych organizacji uczniowskich,
          26. promowanie postaw twórczych uczniów biorących udział w różnych konkursach, zawodach i olimpiadach,
          27. wdrażanie uczniów do decydowania o życiu klasy, szkoły i odpowiedzialności za nie,
          28. wspólne planowanie kierunków pracy wychowawczej, 
          29. udział w pracach i imprezach na terenie szkoły i w środowisku,
          30. angażowanie uczniów w prace społeczne na rzecz klasy (gazetki, dekoracje, uroczystości),
          31. troska o estetykę klasy i szkoły - uczenie świadomego i odpowiedzialnego korzystania ze wspólnego dobra,
          32. stała współpraca z psychologiem (PP-P w Ostrowcu Św., OPS w Ćmielowie).

           

          Kultura – wartości, normy i wzory zachowań.

           

          Wychowanie patriotyczne.   Kształtowanie poczucia tożsamości narodowej.

          Wspieranie rozwoju intelektualnego, kształcenie zachowań umożliwiających aktywne uczestnictwo w kulturze masowej oraz przygotowanie uczniów do życia w rodzinie, społeczności lokalnej i w państwie.

           

           

          1. organizowanie warsztatów, pogadanek i zajęć dramowych,
          2. zajęcia tematyczne w ramach języka polskiego, historii, wos,
          3. organizowanie tematycznych wycieczek klasowych,
          4. organizowanie pomocy dla ludzi starszych i słabych,
          5. organizowanie lekcji bibliotecznych, zajęć czytelniczych,
          6. przybliżenie zasad dobrego zachowania-znaczenie słowa: proszę, dziękuję, przepraszam,
          7. organizowanie zajęć służących wyrabianiu umiejętności spostrzegania, oceniania i przeżywania, rozumienia piękna w przyrodzie, sztuce, literaturze i muzyce,
          8. poznanie ceremoniału szkoły,
          9. organizacja Dni Otwartych Szkoły, Dzień Patrona,
          10. udział uczniów w obchodach rocznic narodowych i uroczystościach szkolnych:

          - ślubowanie klas I,

          - Święto Niepodległości,

          - Święto Flagi Narodowej,

          - Konstytucja 3 Maja.

          1. opieka nad miejscami pamięci narodowej,
          2. wprowadzenie elementów wychowania regionalnego na lekcjach przedmiotowych, organizowanie uroczystości szkolnych związanych ze świętami narodowymi,
          3. wycieczki multimedialne po krajach anglojęzycznych,
          4. przeprowadzania wyborów samorządu klasowego oraz udział w wyborach do samorządu szkolnego,
          5. podtrzymanie i rozwijanie dobrych tradycji szkoły,
          6. przestrzeganie zasad ubioru w dni świąteczne,
          7. poznanie historii naszej miejscowości i okolic,
          8. udział w uroczystych apelach i akademiach okolicznościowych,
          9. organizowanie imprez klasowych związanych z obchodami tradycyjnych świąt,
          10. koła zainteresowań, przygotowywanie uczniów do konkursów,
          11. zapewnienie uczniom możliwości uczestnictwa w zajęciach wyrównujących szanse edukacyjne,
          12. zapoznanie uczniów z technikami uczenia, wykorzystanie umiejętności w realizacji treści zawartych w programach nauczania,
          13. organizowanie spotkań z udziałem członków rodziny; analiza konfliktów z rodzicami z punktu widzenia nastolatka i rodzica,
          14. udostępnianie informacji edukacyjno – zawodowej o zawodach, rynku pracy, możliwościach kształcenia i zatrudnienie,
          15. bliższe zapoznanie się z pracą zawodową rodziców, określanie na czym polega,
          16. ankiety, współpraca z rodzicami, Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną,
          17. współpraca ze środowiskiem – Dom Kultury, urzędy, zakłady pracy, współpraca z innymi szkołami.

           

          Bezpieczeństwo – profi­laktyka zachowań ryzy­kownych (problemowych)

          Zapobieganie zachowaniom agresywnym. Zaznajamianie z zagrożeniami bezpieczeństwa i zdrowia oraz uczenie prawidłowej reakcji na te zagrożenia.

           

           

          1. zajęcia edukacyjne i wychowawcze,
          2. pogadanki, spotkania celem uświadomienia uczniom własnych praw i znajomości instytucji do których mogą zwrócić się o pomoc,
          3. zajęcia tematyczne, zapoznanie uczniów z technikami relaksacyjnymi, sposobami na wyciszenie,
          4. rozmowy, praktyczne ćwiczenie negocjacji – wykorzystanie umiejętności na innych przedmiotach,
          5. zajęcia uświadamiające konsekwencje stosowania cyberprzemocy, zapoznanie ze sposobami zapobiegania i radzenia sobie z nią oraz zwiększenie wrażliwości na sytuacje w których potrzebna jest interwencja,
          6. ćwiczenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,
          7. lekcje w terenie w ramach wychowania komunikacyjnego,
          8. spotkania z pedagogiem szkolnym,
          9. organizowanie konkursów, turniejów wiedzy,
          10. udział w przedstawieniach teatralnych na terenie szkoły,
          11. wyrabianie nawyku przestrzegania przepisów bezpieczeństwa na drogach publicznych, przejściach dla pieszych oraz przejazdach kolejowych,
          12. realizacja programów profilaktycznych, np. „Znajdź właściwe rozwiązanie”, „Bieg po zdrowie”,
          13. dyżury nauczycieli i uczniów podczas przerw,
          14. spotkania  ze specjalistami (psychologami, kuratorami sądowymi, policjantami, przedstawicielami straży pożarnej, pielęgniarką szkolną), 
          15. spotkania uczniów, n-li i dyrektora na apelach,
          16. akcje informacyjne,
          17. umieszczenie na tablicach ściennych adresów i kontaktów z instytucjami pomocowymi,
          18. obchody Dnia Bezpiecznego Internetu, Światowego Dnia bez Papierosa,
          19. wędrówki piesze, gry i zabawy ruchowe, zajęcia terenowe,
          20. kontrolowanie frekwencji uczniów, uświadomienie prawnych konsekwencji, spisywanie kontraktów z uczniami wagarującymi oraz kontrola ich realizacji.

           

           

          TREŚCI I DZIAŁANIA O CHARAKTERZE PROFILAKTYCZNYM

          SKIEROWANE DO NAUCZYCIELI

           

          OBSZAR

           

          ZADANIA

          METODY I ŚRODKI

          Utrwalanie znajomości podstaw prawnych działań wychowawczo – profilaktycznych.

          Wzbogacanie wiedzy i umiejętności nauczycieli.

           

          • Identyfikacja problemów szkolnych.
          • Diagnoza sytuacji szkolnej.
          • Rozwiązanie trudności wychowawczych.
          • Systematyczne podnoszenie wiedzy nauczycieli na temat prawidłowości rozwoju i zaburzeń zdrowia psychicznego młodzieży, rozpoznawania wczesnych symptomów używania środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych.
          • Doskonalenie umiejętności nauczycieli w zakresie postępowania w konkretnych przypadkach (w tym w sytuacjach nagłych i trudnych)  i stosowania form pomocy poprzez organizowanie szkoleń rad pedagogicznych.

           

          Rada Pedagogiczna.

          Dzielenie się wiedzą z nauczycielami,

          Szkolenia, kursy, webinaria.

          Samokształcenie.

           

          Praca z uczniami, współpraca z kadrą pedagogiczną.

          • Ukazanie uczniom przyczyn i skutków agresji i przemocy, palenia papierosów, używania alkoholu i substancji psychoaktywnych.
          • Rozwijanie kreatywnego myślenia wśród uczniów.
          • Świadoma i natychmiastowa reakcja nauczyciela na przejawy zachowania niezgodne z obowiązującymi normami.
          • Podejmowanie przez nauczycieli działań profilaktycznych w klasach i w indywidualnej pracy z uczniami:

          - wspieranie wszystkich uczniów w prawidłowym rozwoju i zdrowym stylu życia oraz podejmowanie  działań, których celem jest zapobieganie zachowaniom ryzykownym (profilaktyka  uniwersalna),

          - wspieranie uczniów, którzy ze względu na swoją sytuację rodzinną, środowiskową lub uwarunkowania biologiczne są w wyższym stopniu narażeni na rozwój zachowań ryzykownych (profilaktyka selektywna),

          - wspieranie uczniów, u których rozpoznano wczesne objawy używania środków psychoaktywnych (profilaktyka wskazująca).

          • Podejmowanie działań integrujących, szczególnie w klasach pierwszych  i czwartych.
          • Współpraca nauczycieli ze specjalistami w zapobieganiu zachowaniom ryzykownym wśród dzieci i młodzieży.
          • Pomoc w pokonywaniu trudności dydaktycznych.
          • Kształtowanie wśród uczniów: postaw promujących zdrowy styl życia i otwartości w życiu społecznym (w tym działalności w wolontariacie), działań ukierunkowanych na zdobycie przez ucznia stabilnego systemu wartości, wzmacniających więzi ze szkołą oraz społecznością lokalną.
          • Dbanie o prawidłowe relacje interpersonalne w kontaktach nauczyciel-uczeń, oparte na życzliwości, zaufaniu, porozumieniu.
          • Przygotowanie oferty zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia uczniów jako alternatywnej formy działalności zaspakajającej ważne potrzeby uczniów
          • Zapewnienie uczniom bezpieczeństwa.  Reagowanie w sytuacjach zagrożenia uczniów i innych pracowników szkoły.
          • Systematyczne diagnozowanie sytuacji wychowawczej klasy i wczesne rozpoznanie zagrożeń. Dokonywanie systematycznej oceny skuteczności prowadzonych działań wychowawczych i modyfikowanie programu działań wychowawczo- profilaktycznych, dostosowując go do aktualnych  potrzeb uczniów.

           

          Rada Pedagogiczna.

          Praca Szkolnego Zespołu Wychowawczego.

          Spotkania ze specjalistami.

          Zajęcia wychowawcze, edukacyjne, pozalekcyjne. Indywidualna praca z uczniami.

          Wycieczki, projekty.

           

          Współpraca z rodzicami i społecznością lokalną.

          • Dostarczanie konstruktywnych wzorów zachowań.
          • Stała współpraca z rodzicami w celu bieżącego rozwiązywania trudności szkolnych, rodzinnych i koleżeńskich,  przekazywania rodzicom wiedzy na temat zagrożeń oraz zapoznanie ich z działaniami wynikającymi z harmonogramu realizacji Programu Wychowawczo - Profilaktycznego (pogadanki na zebraniach z rodzicami).
          • Umożliwianie konsultacji rodziców w placówkach specjalistycznych.

           

          Zebrania rodzicielskie.

          Indywidualne spotkania z rodzicami.

           

          Promowanie szkoły w środowisku lokalnym.

          • Prezentowanie i upowszechnianie informacji o ofercie edukacyjnej i wychowawczej szkoły. Organizacja Dni Otwartych.
          • Prowadzenie strony internetowej szkoły i szkolnego Facebooka, zamieszczanie artykułów w lokalnej prasie – informowanie o podejmowanych działaniach i osiągnięciach. Udział w audycjach radiowych, wywiady telewizyjne.
          • Organizowanie imprez szkolnych i środowiskowych dla społeczności szkolnej i środowiska lokalnego.
          • Prowadzenie kroniki szkoły.
          • Spotkania z rodzicami. Systematyczne informowanie rodziców o aktualnych działaniach wychowawczo - profilaktycznych realizowanych w szkole, uwzględnianie inicjatyw, angażowanie rodziców do pomocy w ich przeprowadzeniu.

           

           

           

          Uroczystości i imprezy środowiskowe i szkolne.

          Zebrania rodzicielskie.

          Indywidualne spotkania z rodzicami.

           

           

          TREŚCI I DZIAŁANIA O CHARAKTERZE PROFILAKTYCZNYM

          SKIEROWANE DO RODZICÓW

          OBSZAR

           

          ZADANIA

           

          METODY I ŚRODKI

          Wzbogacanie wiedzy i umiejętności wychowawczych oraz pomoc rodzicom.

           

          • Diagnozowanie środowiska.
          • Zapoznawanie ze współczesnymi zagrożeniami cywilizacyjnymi – agresja, dyskryminacja, przemoc (fizyczna, psychiczna, seksualna, zaniedbywanie potrzeb), cyberprzemoc, używki (w tym dopalacze, lekomania), demoralizacja itp.
          • Potrzeby dziecka realizującego obowiązek szkolny.
          • Organizowanie pomocy psychologiczno – pedagogicznej.
          • Angażowanie rodziców do współdziałania.
          • Właściwe metody i postawy wychowawcze - rozwijanie kompetencji wychowawczych i profilaktycznych rodziców.
          • Uczenie rodziców interwencji w sytuacjach wystąpienia zachowania problemowego.
          • Przeprowadzanie pogadanek dotyczących bezpieczeństwa w życiu codziennym.
          • Wyposażenie rodziców w wiedzę na temat przyczyn niepowodzeń szkolnych.
          • Dostarczenie  rodzicom  informacji o przyczynach i  skutkach  uzależnień.
          • Informowanie gdzie szukać pomocy w przypadku trudności edukacyjnych, wychowawczych lub rodzinnych.
          • Przeciwdziałanie przemocy i patologii w rodzinie.
          • Wspólna z rodzicami analiza problemów wychowawczych uczniów mająca na celu eliminowanie zagrożeń oraz wzmacnianie właściwych zachowań wśród uczniów.
          • Stałe podnoszenie jakości wzajemnych kontaktów z rodzicami.
          • Systematyczne informowanie rodziców o sukcesach ich dzieci, prezentacja wytworów pracy twórczej uczniów, listy gratulacyjne i inne.
          • Pomoc doraźna –kierowanie do instytucji wsparcia społecznego (OPS, PP-P, Policji, Sądu, PCPR).

           

          Indywidualne i grupowe spotkania z wychowawcami klas, pedagogiem szkolnym, zaproszonymi specjalistami (psychologami, kuratorami sądowymi, policją).

          Zebrania rodzicielskie ogólne i klasowe.

           

          Włączanie rodziców w życie szkoły.

          • Współdziałanie rodziców ze szkołą w propagowaniu zdrowego stylu życia wśród dzieci.
          • Zachęcanie rodziców do zaangażowania się w działania zapobiegające zjawiskom agresji i przemocy (przepływ informacji, praca z własnym dzieckiem, zgłaszanie szkole negatywnych zachowań).
          • Zaangażowanie rodziców w zapewnienie bezpiecznych warunków nauki i pracy w szkole oraz w domu.
          • Zachęcanie rodziców do włączania się w realizację  Programu Wychowawczo – Profilaktycznego Szkoły – częstszych rozmów z nauczycielami, omawiania pojawiających się problemów i potrzeb, wspólnego ustalania dalszych działań wychowawczych, zapraszania do tworzenia programów wewnątrzszkolnych, zgłaszania własnych inicjatyw.
          • Czynne włączanie rodziców w życie szkoły:

          udział w pracach społecznych na rzecz szkoły oraz organizacja imprez szkolnych, konsultacje, spotkania indywidualne, kierowanie do specjalistów, wykorzystanie wiedzy i doświadczenia rodziców - specjalistów, zapraszanie na prelekcje, pogadanki.

           

           

           

           

           

          Działalność Rady Rodziców,

          współpraca trójek klasowych z wychowawcą.

          Udział w życiu szkoły i klasy.

           

          1. Zasady ewaluacji

           

          1. Monitorowanie Programu Wychowawczo - Profilaktycznego polega na regularnym i systematycznym obserwowaniu realizacji zadań ujętych w programie przez wszystkich pracowników szkoły.
          2. Monitorowanie programu szkoły obejmuje:

          a) dokumentację szkolną,

          b) półroczne i roczne sprawozdania dyrektora z nadzoru pedagogicznego,

          c) dokumentację pedagoga szkolnego,

          d) ankiety adresowane do uczniów, nauczycieli, rodziców,

          e) sprawozdania z przeprowadzonych konkursów, imprez, uroczystości, zawodów sportowych i zajęć wychowawczo-profilaktycznych,

          f) opinię środowiska lokalnego.

          1. Program Wychowawczo – Profilaktyczny Szkoły podlega ewaluacji i ewentualnemu uzupełnieniu po zakończeniu każdego semestru, po konsultacjach z rodzicami, nauczycielami i uczniami.

           - Sposoby ewaluacji:

          a) udział w obchodach świąt narodowych i religijnych,

          b) udział w szkolnych konkursach,

          c) sposób zachowania podczas apeli, akademii, świąt,

          d) gry i zabawy integracyjne,

          e) dbałość o otoczenie szkoły, klasę, sanitariaty,

          f) udział w akcjach ekologicznych,

          g) analiza ocen z zachowania,

          h) analiza wyników edukacyjnych,

          i) analiza opinii: Rady Rodziców, Rady Pedagogicznej, organu prowadzącego i  in.

           - Narzędzia ewaluacji:

          · ankiety,

          · obserwacja,

          · wywiady i konsultacje (uczniowie, nauczyciele, rodzice),

          · analiza dokumentacji szkolnej (dziennik elektroniczny Librus, sprawozdania nauczycieli, sprawozdania z pracy zespołów przedmiotowych i zadaniowych, dziennik pedagoga szkolnego, świetlicy szkolnej, biblioteki).

          - Szkolny Zespół Wychowawczy zbiera, opracowuje informacje, zgłasza wnioski oraz prezentuje na posiedzeniach Rady Pedagogicznej.

           

          Na zakończenie każdego roku szkolnego zostanie przeprowadzona ewaluacja Programu jako całości lub jedynie jego niektórych obszarów. Zostaną opracowane wnioski do pracy na następny rok szkolny. Ponadto program będzie ulegał zmianom i modyfikacjom, kiedy będą wymagały tego zmiany w aktach nadrzędnych.

           

          Załączniki

           

          1. "Aneks do Programu Wychowawczo - Profilaktycznego Szkoły - Zapewnienie pomocy uczniom - obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa". 
          2. Procedury postępowania nauczycieli i innych pracowników szkoły w sytuacjach zagrożenia dzieci i młodzieży oraz trudnych sytuacjach wychowawczych” oraz aneksy do powyższych procedur:
          • „Procedury postępowania w sytuacji powzięcia podejrzenia o stosowaniu przemocy w rodzinie ucznia”,
          • „Procedury reagowania w przypadku cyberprzemocy”.
          1. „Procedury antydyskryminacyjne realizowane w Szkole Podstawowej Nr 1 w Ćmielowie”.
          2. „Procedury organizowania i udzielania pomocy psychologiczno – pedagogicznej w Szkole Podstawowej Nr 1 w Ćmielowie” oraz „Dostosowania wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów”.
          3. „Procedury postępowania z dzieckiem przewlekle chorym w Szkole Podstawowej Nr 1 w Ćmielowie”.
          4. Zadania szczegółowe do realizacji Programu Wychowawczo – Profilaktycznego  Szkoły Podstawowej Nr 1 w Ćmielowie w roku szkolnym 2022/2023.
          5. Planowane: Zadania szczegółowe do realizacji Programu Wychowawczo – Profilaktycznego  Szkoły Podstawowej Nr 1 w Ćmielowie w roku szkolnym 2023/2024.
          6. Planowane: Zadania szczegółowe do realizacji Programu Wychowawczo – Profilaktycznego  Szkoły Podstawowej Nr 1 w Ćmielowie w roku szkolnym 2024/2025.
          7. Planowane: Zadania szczegółowe do realizacji Programu Wychowawczo – Profilaktycznego  Szkoły Podstawowej Nr 1 w Ćmielowie w roku szkolnym 2025/2026.
          8. Planowane: Zadania szczegółowe do realizacji Programu Wychowawczo – Profilaktycznego  Szkoły Podstawowej Nr 1 w Ćmielowie w roku szkolnym 2026/2027.
          9. Wewnątrzszkolne programy lub projekty wychowawczo – profilaktyczne.  

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im.Krzysztofa Szydłowieckiego w Ćmielowie
      • (+15)8616020
      • Ćmielów, ul. Długa 164, 27-440 Poland
      • https://sp1cmielow.edupage.org
      • Administrator strony Beata Mazur - beatajmaz@wp.pl
      • bip: sp1cmielow.pl
  • Galeria zdjęć

      brak danych