Szkoła Promująca Zdrowie
PROGRAM SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 W ĆMIELOWIE
W ramach Programu Szkoła Promująca Zdrowie w Szkole Podstawowej Nr1 w Ćmielowie zespół nauczycieli stara się tworzyć w szkole klimat sprzyjający zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, pracowników i rodziców. Dobry klimat społeczny szkoły decyduje w znacznym stopniu o jakości pracy i życia szkoły oraz jest zasobem dla zdrowia uczniów i pracowników. #SzkołapromującaZdrowie
ODŻYWIANIE JEST WAŻNE #SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
25 kwietnia 2024r. siódmoklasiści brali udział w zajęciach warsztatowych przeprowadzonych przez trenera Ośrodka Profilaktyki Społecznej z Krakowa, Panią Annę Królikowską na temat zaburzeń w odżywianiu.
Wiek dojrzewania jest okresem ryzyka rozwoju dysfunkcjonalnych zachowań związanych z jedzeniem. Dużym problemem dzisiejszych czasów są wyidealizowane wzorce sylwetkowe w mass mediach. Przez to młodzież popada w kompleksy, które prowadzą do zaburzonego obrazu samego siebie. Pojawienie się zaburzeń łaknienia wśród młodych osób może także wynikać z braku umiejętności radzenia sobie z własnymi emocjami czy trudnościami związanymi z życiem pozaszkolnym np. rodzinnym. Wszystkie te zaburzenia prowadzą do wyniszczenia organizmu i psychiki. Dlatego ważne jest uświadamianie młodych ludzi i ich opiekunów o tych zagrożeniach.
Warsztaty w naszej szkole miały charakter edukacyjny. Młodzież dowiedziała się czym są zaburzenia odżywiania, jakie jest ich podłoże, jak rozpoznać osobę cierpiącą na anoreksję lub bulimię, do kogo zwrócić się o pomoc oraz w jaki sposób wspierać rówieśnika z klasy, który ma problemy z odżywianiem.
Trenerka Ośrodka Profilaktyki Społecznej z Krakowa spotkała się również z gronem pedagogicznym oraz ogółem rodziców przybliżając im problem z zaburzeniami odżywiania u młodzieży. Szczególnie istotną poruszoną kwestią było podkreślenie przez prowadzącego sposobu rozpoznawania tych zaburzeń i prowadzenia rozmowy z dzieckiem, okazywania mu wsparcia i przeciwdziałania rozwojowi choroby.
Program został przeprowadzony dzięki Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii, która go sfinansowała.
AKTYWNY WEEKEND
W dniu 7 września 2024 roku w ramach Programu AKTYWNY WEEKEND w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Krzysztofa Szydłowieckiego w Ćmielowie zostały wznowione zajęcia sportowe. W soboty nauczyciele prowadzą treningi, ćwiczenia i gry w godzinach od 8:00 do 18:00.
ZAPRASZAMY! #SzkołaPromującaZdrowie
DRUGIE KLAY UCZĄ SIĘ UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY „RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ”
W piątek 7 czerwca 2024 roku, w drugich klasach odbyły się zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Zajęcia poprowadzili uczniowie klasy VII. Starsi koledzy opowiedzieli w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy i jak pomóc poszkodowanym zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wskazówek dotyczących zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia. Powtórzyły i utrwaliły podstawowe numery alarmowe oraz ćwiczyły jak wezwać pomoc przez telefon. Duże wrażenie na dzieciakach zrobił „fantom”, na którym uczyły się podstaw reanimacji.
Zajęcia te miały na celu zapoznanie najmłodszych z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych.
PROFILAKTYKA W NASZEJ SZKOLE
Dnia 31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Papierosa. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Zostało ustanowione przez WHO w 1987 roku. ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów - głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób. Jeśli nie zostaną podjęte pilne działania zapobiegawcze, do roku 2030 tytoń może doprowadzić do zgonu ponad osiem milionów ludzi!
Z okazji Światowego Dnia bez Papierosa w naszej szkole podjęte zostały działania edukacyjno-informacyjne na temat skutków zdrowotnych i ekonomicznych palenia tytoniu oraz szkodliwości e- papierosów. Bardzo ważne było wyjaśnienie znaczenia hasła „bierne palenie”, na które narażeni są najmłodsi, a które ma fatalny wpływ na ich zdrowie! Dzień ten stał się okazją do pogadanek z naszymi uczniami na tematy uzależnień oraz schorzeń wywołanych przez palenie papierosów. Nasi uczniowie wiedzą, że papieros to nie tylko nikotyna. Zdają sobie sprawę, że w dymie znajduje się mnóstwo związków chemicznych, w tym substancji rakotwórczych. Dzięki programom realizowanym w szkole we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno -Epidemiologiczną w Ostrowcu Św.: „Nie pal przy mnie, proszę”, „Bieg po zdrowie”, „Znajdź właściwe rozwiązanie” i projektem Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach „Szkoła Promująca Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem” uczniowie dowiadują się, w jaki sposób przebiega proces uzależnienia od nikotyny, jakie są skutki palenia tytoniu oraz bycia biernym palaczem. Kształtowane są postawy asertywne związane z unikaniem czynnego i biernego palenia papierosów. Dzieci uczą się radzić sobie z trudnymi sytuacjami oraz wzmacniają pozytywne myślenie o sobie.
W ramach współpracy świetlicy szkolnej z pedagogiem została przygotowana także gazetka tematyczna dotycząca szkodliwości e- papierosów i uszkodzenia płuc zwanym „evali”. Oprócz nikotyny, aerozol z e-papierosa może zawierać szereg szkodliwych dla zdrowia substancji takich jak: lotne związki organiczne, pył zawieszony, metale ciężkie (nikiel, ołów), toksyczne związki karbonylowe (formaldehyd, acetaldehyd) oraz rakotwórcze nitrozaminy. Badania oceniające efekty zdrowotne występujące bezpośrednio po użyciu e- papierosa wykazują, że używanie e-papierosów może zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych oraz chorób układu oddechowego. Nawet beznikotynowe e-papierosy mogą być szkodliwe dla zdrowia. Badania naukowe wykazały, że aerozol powstały podczas użycia beznikotynowego płynu do e-papierosa, również może uszkadzać śródbłonek naczyń krwionośnych, jednocześnie zwiększając ryzyko chorób układu krążenia.
Podczas pogadanek uczniowie mówili o tym, co dobrego daje człowiekowi niepalenie.
Wymieniono:Mamy nadzieję, że nasi uczniowie będą radzić sobie z trudnymi sytuacjami
w życiu w sposób racjonalny i prozdrowotny, nie sięgając po papierosa, który przestał już być modny i wystrzegając się e- papierosa. Oby zawsze pamiętali, że uzależnić się jest łatwo, zaś wyjść z nałogu – niezwykle trudno!- lepsze zdrowie, większą odporność na choroby,
- ładniejsze włosy, zęby, paznokcie, zdrowszą cerę,
- świeży oddech,
- lepszą kondycję fizyczną,
- oszczędności finansowe.
AKTYWNE PRZERWY NA BOISKU SZKOLNYM
Aktywne przerwy na boisku szkolnym umożliwiają uczniom naszej szkoły codzienne wyjście na wielofunkcyjne boisko szkolne, stwarzają warunki do aktywnego wypoczynku w czasie przerw, pomagają w rozładowaniu napięcia emocjonalnego, podniesienia poczucia bezpieczeństwa.
PRZECIWDZIAŁAMY UZALEŻNIENIOM
29 maja różne klasy brały udział w dwugodzinnych zajęciach profilaktycznych prowadzonych przez trenera zewnętrznej firmy szkoleniowo- edukacyjnej „Nowe Horyzonty” z Wrocławia.
I tak dzieci z klas II „a” i III „a” uczestniczyły w programie pt. „Cukierki”, który przybliżył im podstawowe informacje na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych, kształtował umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi, uczył postawy dystansu w relacjach z osobami nieznajomymi oraz współpracy, jako formy zapobiegającej zachowaniom agresywnym. Założeniem programu jest uczenie dystansu do osób nieznajomych, które mogą zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwu. Postacią, która w bajce wyzwala dzieci z opresji jest Wróżka Ognia Kuchennego „ognia, który karmi i ogrzewa, a jej czary są jednymi z najpotężniejszych na świecie”. Jest to piękna metafora ogromnej siły chroniącej, jaką są więzi rodzinne i tych, którzy dbają (albo powinni dbać) o ciepło i bezpieczeństwo dzieci, czyli rodziców. Istotną zaletą programu jest wczesne rozpoznawanie dzieci z grupy ryzyka, które izolują się i wykazują trudności w radzeniu sobie z emocjami. Założeniem programu jest zachęcanie do angażowania w zabawę wszystkich dzieci, uczenie empatii, nabywanie umiejętności społecznych i rozwijanie pozytywnej solidarności grupowej. Z tego punktu widzenia program ma charakter wychowawczy, który ma ogromne znaczenie profilaktyczne o charakterze uprzedzającym.
Uczniowie z klas IV brali udziałw warsztatach dotyczących profilaktyki uzależnień behawioralnych.To, co obecnie zaczyna niepokoić wielu rodziców, to wciąż pojawiające się nowe formy uzależnień. Są to tak zwane uzależnienia behawioralne (zaburzenie nawyków i popędów), które obok środków odurzających stanowią poważne zagrożenie dla zdrowego rozwoju młodego człowieka. Podczas zajęć czwartoklasiści zostali zapoznani z definicją uzależnienia behawioralnego, poszerzyli swoją wiedzę na temat najczęstszych nałogów tej kategorii. Poprzez ćwiczenia kształtowali postawę asertywną, utrwalali zasady zdrowego stylu życia. Poznali również sposoby na zapobieganie wpadnięcia w uzależnienie i alternatywne formy spędzania czasu.
Z kolei warsztatyszóstoklasistówskupiały się na profilaktyce uzależnień od substancji psychoaktywnych. Młodzież poprzez aktywne ćwiczenia uświadomiła sobie, że jeżeli człowiek nie ma kontroli nad własnym zachowaniem, odczuwa przymus przyjmowania jakiejś substancji lub wykonywania konkretnej czynności może stracić zdrowie, dobre relacje z rodziną i przyjaciółmi, a nawet znaleźć się na marginesie życia społecznego. W trakcie trwania warsztatów trenerzy pomagalimłodym osobom kształtować silną postawę asertywności wobec uzależnień, która pozwoli im przetrwać każdą „burzę”.Szóstoklasiści poszerzali swoją wiedzę na temat używek i poznali sposoby zabezpieczenia się przed nałogami.
Mamy nadzieję, że nasi uczniowie będą świadomie podejmować słuszne decyzje i w przyszłości unikną zagrożeń wynikających z uzależnień. Warsztaty zostały przeprowadzone dzięki Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii, która ich sfinansowała.
WARSZTATY O TEMATYCE „WŁAŚCIWE ODŻYWIANIE BĘDZIE MEDYCYNĄ JUTRA”
24 maja 2024 roku uczniowie klas IV a, IV b Szkoły Podstawowej Nr1 w Ćmielowie brali udział w warsztatach, które dla nich przeprowadziła pani Marta Nowak, pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowcu Św.. Zajęcia miały na celu zmianę nawyków żywieniowych, stylu życia a w szczególności dotyczyły zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Zajęcia spotkały się z zainteresowaniem dzieci. Uczniowie zdobyli bezcenną wiedzę na temat zdrowego odżywiania i aktywnego spędzania czasu wolnego.
PROGRAM BIEGNIJ PO WIĘCEJ
24 kwietnia 2024r. uczniowie z klas V – VIII naszej szkoły i PSP w Brzóstowej goszcząc w sali widowiskowej Domu Kultury w Ćmielowie uczestniczyli w programie profilaktycznym autorstwa Tomasza Sobani pt. „Biegnij po więcej”.
Prelegent to 26-letni pisarz, biegacz i podróżnik. Mówią o nim „Polski Forrest Gump”. Mając siedemnaście lat wydał swoją pierwszą książkę. Od tej pory jeździ po całej Polsce i na spotkaniach głównie dla młodzieży opowiada o tym, jak chłopak z małego miasteczka na Śląsku spełnił swoje marzenia i osiągnął sukces. Przekonuje, że w młodym wieku można robić o wiele więcej niż tylko siedzieć przed komputerem czy sięgać po inne używki. W sumie wydał już trzy książki. Ma na swoim koncie spotkania ze sławnymi ludźmi, np. papieżem Franciszkiem, Robertem Lewandowskim, Maciejem Orłosiem, panią prezydentową Agatą Dudą i Robertem Makłowiczem. Odwiedził dwadzieścia cztery kraje świata, a największą podróżą w jego życiu był Rejs Darem Młodzieży przez Atlantyk w ramach Rejsu Niepodległości.
Pan Tomasz Sobania może być wzorem dla innych i jest doskonałym przykładem tego, że warto wierzyć w siebie i śmiało podążać za marzeniami.
Po spotkaniu młodzież robiła sobie zdjęcie z prelegentem i oglądała przywiezione przez niego gadżety – głównie pamiątkowe koszulki.
Program „Biegnij po więcej” skierowany do młodzieży jest formą pozytywnej profilaktyki – skupia się na możliwościach rozwoju, pokazuje nowe perspektywy, nie starszy odbiorców, lecz zachęca ich do rozwoju. Został przeprowadzony dzięki Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii, która go sfinansowała.
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU „POSIŁKI ZDROWE ZAWSZE SĄ KOLOROWE”
W marcu uczniowie z klas IV – VIII uczestniczyli w wewnątrzszkolnym profilaktycznym konkursie fotograficznym pod hasłem „Posiłki zdrowie zawsze są kolorowe”. Konkurs polegał na wykonaniu fotografii zdrowego posiłku, który swoim wyglądem (kolorami, układem i kompozycją warzywną lub owocową) zachęcał do właściwego odżywiania się. Zorganizowany został w ramach wdrażania programu #Szkoła Promująca Zdrowie. Do organizatorów wpłynęło wiele kolorowych zdjęć smacznych i zdrowych posiłków. Ostatecznie jury wybrało najlepsze prace:
I miejsce – Oskar Szymczyk z klasy IV „a”
II miejsce – Lena Relikowska z klasy V „a”
III miejsce – Marcel Olszewski z klasy V „a’
Wyróżnienie otrzymali:
Krzysztof Szczepański z klasy V „a”
Klaudia Szczepańska z klasy VII „a”.
Gratulujemy wszystkim zwycięzcom.
ŚWIATOWY DZIEŃ WODY
22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Według raportu Progress on Drinking Water, Sanitation and Hygiene 2023, aż 1 na 4 osoby na świecie nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej i urządzeń sanitarnych. Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2010 roku określiło, że dostęp do wody i sanitariów jest podstawowym prawem człowieka i umieściło go jako 6. cel Zrównoważonego Rozwoju, które mają zostać osiągnięte do 2030 roku. Jednakowy dostęp do wody ma za zadanie eliminować nierówności, wspierać dobrobyt i pomóc radzić sobie ze zmianami klimatycznymi.
Uczniowie należący do Szkolnego Koła PCK zorganizowali stoisko z wodą pitną. Każdy mógł napić się zdrowej wody z dodatkiem naturalnych aromatów – cytryny lub pomarańczy oraz przygotować własną kompozycję smakową. Uczniom, zarówno młodszym jak i starszym, bardzo spodobał się ten pomysł. Chętnie korzystali z oferty. W ten sposób dzieci i młodzież zostali zachęceni do codziennego picia czystej wody. Działanie zrealizowane zostało w ramach programu „Szkoły Promującej Zdrowie”.
Nasza szkoła już po raz kolejny przyłączyła się także do innej akcji - obchodów Światowego Dnia Wody z PAH. W tym roku hasłem przewodnim akcji była „WODA DLA POKOJU”. Wychowawcy klas przeprowadzili zajęcia poświęcone dostępowi do wody na świecie. Uczniowie oglądali filmy edukacyjne, dyskutowali, brali udział w quizach, kolorowali rysunki. Przygotowana została także gazetka, w wykonaniu której uczestniczyły dwie klasy. Wolontariusze prowadzą zbiórkę finansową na wspomożenie wodnych działań Polskiej Akcji Humanitarnej. To właśnie dzięki wsparciu finansowemu wielu ludzi, organizacje takie jak PAH mogą udzielać pomocy w dostępie do wody i sanitariatów.
Obchody Światowego Dnia Wody w naszej szkole łączyły zatem promocję picia zdrowej wody z uświadamianiem uczniów w zakresie prawa człowieka do dostępu do czystej wody.