- STATUT SZKOŁY
- Uchwała Nr 3_2024_2025 zmiana statutu
- KONCEPCJA PRACY SZKOŁY
- PROGRAM PROFILAKTYCZNO - WYCHOWAWCZY
- Aneks do programu wychowawczo - profilaktycznego
- SZKOLNY ZESTAW PROGRAMÓW
- SZKOLNY ZESTAW PODRĘCZNIKÓW
- PROCEDURA POSTĘPOWANIA W SYTUACJI POWZIĘCIA PODEJRZENIA O STOSOWANIU PRZEMOCY DOMOWEJ
- PROCEDURY ANTYDYSKRYMINACYJNE REALIZOWANE W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 w ĆMIELOWIE
- PROCEDURY REAGOWANIA W PRZYPADKU CYBERPRZEMOCY REALIZOWANE W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 w ĆMIELOWIE
- PROCEDURY POSTĘPOWANIA NAUCZYCIELI I INNYCH PRACOWNIKÓW SZKOŁY W SYTUACJACH ZAGROŻENIA DZIECI I MŁODZIEŻY ORAZ TRUDNYCH SYTUACJACH WYCHOWAWCZYCH”
- STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
- „Kto może pomóc – poczuj się bezpiecznie”
- Regulamin korzystania z podręczników
- Regulamin korzystania z uczniowskich szafek szkolnych
- liczba odwiedzin: 173
Aneks do Programu Wychowawczo – Profilaktycznego Szkoły
Zapewnienie pomocy uczniom – obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa
Na podstawie:
- Ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. 2022 poz. 583).
- Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 21 marca 2022 r. w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy (Dz.U. 2022 poz. 645).
- Rozporządzenia Ministra Edukacji I Nauki z dnia 8 kwietnia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy (Dz.U.2022.poz.795)
- Dzieci i młodzież są przyjmowane do szkoły na zasadach obowiązujących polskich obywateli.
- Oprócz pomocy psychologiczno-pedagogicznej mają zapewnioną naukę języka polskiego oraz zajęcia wyrównawcze. Potrzeba objęcia ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną w szkole wynika m.in. z sytuacji kryzysowych lub traumatycznych. Dzieci i młodzież z Ukrainy obecnie znajdują się w kryzysie, nawet jeżeli już od dłuższego czasu przebywają i uczą się w Polsce. Oprócz tego są to uczniowie z doświadczeniem migracji, co również stanowi przesłankę do objęcia pomocą psychologiczno-pedagogiczną.
- Dla dzieci z doświadczeniem migracji można organizować zajęcia specjalistyczne o charakterze terapeutycznych w ramach środków przyznanych na dodatkową pomoc psychologiczno-pedagogiczną.
- Pomocą psychologiczno-pedagogiczną obejmuje się nie tylko uczniów, ale także ich rodziców.
- Dzieci Ukrainy ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi powinny być objęte specjalistycznym wsparciem z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. W przypadku podejrzenia niepełnosprawności dziecka, dyrektor szkoły informuje opiekunów o możliwości złożenia pisemnego wniosku do zespołu orzekającego w publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej o wydanie orzeczenia, np. o potrzebie kształcenia specjalnego.
- Dyrektor szkoły udziela wsparcia rodzicom oraz osobom sprawującym bieżącą pieczę nad dziećmi w zakresie składania wniosku o wydanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.
- W szkole prowadzone są działania mające na celu integrację uczniów i uczennic w poszczególnych klasach oraz w całej szkole w taki sposób, aby włączać dzieci z doświadczeniem migracji (uwzględniające m.in. niejednolity poziom znajomości języka polskiego u dzieci, uwarunkowania religijne i zróżnicowany status materialny poszczególnych rodzin).
Prowadzenie działań na rzecz integracji w klasie i przeciwdziałanie wykluczeniu to podstawa budowania dobrych relacji oraz współpracy pomiędzy uczniami i uczennicami. Regularne prowadzenie takich działań może zapobiec konfliktom rówieśniczym oraz wytworzyć pozytywną atmosferę w grupie.
- W szkole są prowadzone zajęcia edukacyjne dotyczące równego traktowania oraz przeciwdziałania stereotypom, uprzedzeniom i dyskryminacji. W społeczności szkolnej prowadzone są działania mające na celu dostarczenie wiedzy o zjawisku migracji (w tym uchodźstwa) oraz zrozumienie go. Przekazywana jest wiedza o krajach i kulturach pochodzenia uczennic i uczniów z doświadczeniem migracji oraz ich rodzin (np. podczas lekcji wychowawczych, rad pedagogicznych, zebrań z rodzicami.
- Kadra szkoły reaguje na przejawy nietolerancji i agresji wśród uczennic i uczniów, rodziców oraz osób pracujących w szkole.
- Organizacja pracy szkoły uwzględnia obecność dzieci migranckich. Kluczowe miejsca w szkole (np. łazienki, szatnie, stołówka) są opisane tak, aby dzieci nieznające języka polskiego mogły łatwo do nich trafić. W szkole organizowane są dowozy dzieci mieszkających w pobliskich miejscowościach, które odbywają się w taki sposób, aby dzieci nie musiały rezygnować z uczestnictwa w zajęciach pozalekcyjnych. Uczennicom i uczniom zapewnia się opiekę, jeśli w szkole odbywają się zajęcia lub wydarzenia, w których nie biorą udziału wszystkie dzieci (np. rekolekcje, lekcje religii katolickiej).
- Nauczyciele są przygotowani do pracy w klasie, do której uczęszczają dzieci o różnym stopniu znajomości języka polskiego. Mają możliwość poszerzania zakresu wiedzy i umiejętności z tego obszaru.
- W organizacji pracy szkoły bierze się pod uwagę święta i uroczystości obchodzone przez dzieci z doświadczeniem migracji. Przestrzeń oraz sposób organizacji pracy szkoły odzwierciedla różnorodność uczennic i uczniów ze względu na ich pochodzenie, narodowość, kulturę i wyznanie (np. poprzez dekoracje).
- Kadra szkoły ma możliwość porozumiewania się z rodzicami dzieci z doświadczeniem migracji w zrozumiałym dla nich języku, np. z pomocą tłumacza.
- W procesie zapisywania dziecka do szkoły zbierane są informacje o jego sytuacji rodzinnej. Rodzice otrzymują wyczerpujące i zrozumiałe informacje dotyczące zasad panujących w danej placówce oraz oczekiwań szkoły wobec dziecka i rodziców, a także uzasadnienie decyzji o przydzieleniu dziecka do konkretnej klasy. Rodzice otrzymują rzetelne informacje dotyczące możliwości zorganizowania zajęć z religii, w jakiej jest wychowywane dziecko, zasad zapisów na zajęcia z religii oraz możliwości zorganizowania zajęć dotyczących kultury kraju pochodzenia dziecka. Otrzymują także w zrozumiałym dla nich języku informację o ofercie zajęć pozalekcyjnych dostępnych dla dzieci.
- Rodzice dzieci z doświadczeniem migracji na bieżąco i w zrozumiałym dla nich języku otrzymują wyczerpujące informacje dotyczące postępów ich dzieci w nauce, dotyczące kwestii wychowawczych, wydarzeń szkolnych oraz kwestii organizacyjnych (np. wycieczek, imprez klasowych, kalendarza pracy szkoły, formalności zw. z egzaminami).
- Kadra szkoły zdaje sobie sprawę z barier, jakie mogą powstrzymywać rodziców dzieci z doświadczeniem migracji przed aktywnym uczestnictwem w życie szkolnym (m.in. bariery językowej, niepewności siebie związanej z zamieszkaniem w nowym miejscu, dyskryminujących wypowiedzi i zachowań ze strony społeczności lokalnej), wspiera ich w pokonywaniu tych barier oraz stwarza możliwości aktywnego angażowania.