- STATUT SZKOŁY
- Uchwała Nr 3_2024_2025 zmiana statutu
- KONCEPCJA PRACY SZKOŁY
- PROGRAM PROFILAKTYCZNO - WYCHOWAWCZY
- Aneks do programu wychowawczo - profilaktycznego
- SZKOLNY ZESTAW PROGRAMÓW
- SZKOLNY ZESTAW PODRĘCZNIKÓW
- PROCEDURA POSTĘPOWANIA W SYTUACJI POWZIĘCIA PODEJRZENIA O STOSOWANIU PRZEMOCY DOMOWEJ
- PROCEDURY ANTYDYSKRYMINACYJNE REALIZOWANE W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 w ĆMIELOWIE
- PROCEDURY REAGOWANIA W PRZYPADKU CYBERPRZEMOCY REALIZOWANE W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 w ĆMIELOWIE
- PROCEDURY POSTĘPOWANIA NAUCZYCIELI I INNYCH PRACOWNIKÓW SZKOŁY W SYTUACJACH ZAGROŻENIA DZIECI I MŁODZIEŻY ORAZ TRUDNYCH SYTUACJACH WYCHOWAWCZYCH”
- STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
- „Kto może pomóc – poczuj się bezpiecznie”
- Regulamin korzystania z podręczników
- Regulamin korzystania z uczniowskich szafek szkolnych
- liczba odwiedzin: 42
Regulamin korzystania z uczniowskich szafek szkolnych
I. Postanowienia ogólne
1. Niniejszy regulamin określa szczegółowe zasady oraz organizację użytkowania szafek szkolnych przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Krzysztofa Szydłowieckiego w Ćmielowie.
2. Szafki stanowią własność szkoły. Przeznaczone są dla uczniów z klas III – VIII.
3. Szkoła prowadzi dla celów rozliczeniowych ewidencję korzystania z szafek.
4. Z niniejszym regulaminem zapoznają się uczniowie i ich rodzice lub opiekunowie prawni
na początku każdego roku szkolnego, co potwierdzają własnoręcznym podpisem.5. Uczniowie korzystający z szafek zobowiązani są stosować postanowienia niniejszego regulaminu.
II. Sposób przekazania szafek
1. Uczeń nabywa prawo do korzystania z przydzielonej szafki jedynie w trakcie roku szkolnego i na czas nauki w szkole.
2. Uczeń rozpoczyna użytkowanie szafki po uprzednim zapoznaniu się z powyższym regulaminem
i podpisaniem go.3. Wychowawcy klas tworzą listy uczniów z podanym imieniem i nazwiskiem oraz przydzielonym numerem szafki i przekazują je dyrekcji szkoły w terminie do 15 września danego roku szkolnego.
4. Na każdej szafce znajduje się numer szafki, oznaczający przypisanie jej danemu uczniowi. Szafki wyposażone są w zabezpieczenie w postaci zamka otwieranego kluczem.
5. Uczniowie zobowiązani są do zabezpieczania swojego mienia w szafkach poprzez ich zamykanie, niepozostawianie klucza w zasięgu innych osób oraz nieudostępnianie go. Każdy zamek szafki posiada dwie kopie klucza - jeden dla ucznia oraz drugi - klucz zapasowy, który pozostaje w szkole i nie podlega wydawaniu.
6. Uczniowie kończący naukę w szkole w danym roku zobowiązani są do zwrotu klucza najpóźniej
w ostatnim tygodniu swojej nauki w szkole. Uczeń, który zakończył naukę w szkole z jakiegokolwiek powodu, oddaje klucz do wychowawcy swojej klasy najpóźniej w ostatnim dniu nauki w szkole.7. W ostatnim tygodniu zajęć edukacyjnych w danym roku szkolnym uczeń opróżnia szafkę ze wszystkich znajdujących się tam przedmiotów i oddaje klucz wychowawcy swojej klasy. Wychowawca przekazuje klucze do depozytu do wicedyrektora szkoły.
8. W przypadku zgubienia klucza lub jego uszkodzenia przez ucznia, rodzice lub opiekunowie prawni ucznia ponoszą koszt dorobienia klucza lub wymiany wkładki zamka w szafce (koszt wymiany zamka określa się na 50 zł brutto).
9. Zabrania się dorabiania klucza we własnym zakresie bez zgody dyrekcji szkoły. Jeżeli dojdzie do takowego, rodzice lub opiekunowie prawni ucznia zostaną obciążeni kosztem wymiany wkładki zamka w szafce.
10. Dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi szkoły mają obowiązek zwracać uwagę na wszelkie przejawy nieprawidłowości w zakresie dysponowania szafkami, ich użytkowania.
III. Obowiązki użytkownika szafek
1. Uczeń korzystający z szafki szkolnej zobowiązany jest do dbałości o jej właściwe użytkowanie oraz utrzymanie porządku wewnątrz szafki.
2. Uczeń nie ma prawa do korzystania z szafki mu nieprzypisanej - nie może udostępniać własnej szafki innym uczniom ani wymieniać się na szafki z innymi uczniami.
3. Użytkownik szafki ponosi odpowiedzialność za jej zawartość. Szafka szkolna służy danemu uczniowi do przechowywania obuwia, ubrań, książek, przyborów szkolnych i podobnego wyposażenia oraz innych przedmiotów związanych z funkcjonowaniem ucznia w szkole.
4. Uczeń nie może przechowywać w szafce szkolnej łatwo psujących się produktów spożywczych oraz innych przedmiotów, które przy ich umieszczeniu lub przetrzymywaniu w szafce mogą doprowadzić do jej trwałego lub czasowego zanieczyszczenia, uszkodzenia, zmiany wyglądu, powstania nieprzyjemnego zapachu, itp.
5. Kategorycznie zabrania się przechowywania substancji, przedmiotów i materiałów uznawanych powszechnie za niebezpieczne dla zdrowia i życia oraz przedmiotów lub materiałów powszechnie uznawanych za nieprzyzwoite, które mogłyby naruszać dobra osobiste.
6. Szkoła nie ponosi odpowiedzialności za przedmioty, w tym przedmioty wartościowe umieszczone w szafce. Uczniowie nie powinni umieszczać w szafkach przedmiotów o szczególnej wartości.
7. Zabrania się dokonywania jakichkolwiek uszkodzeń i zmian, nawet nietrwałych, na zewnątrz
i wewnątrz szafki (włącznie z przyklejaniem naklejek, gum do żucia, pisaniem, rysowaniem, itp.
na szafce z użyciem jakichkolwiek narzędzi), a w szczególności trwałych uszkodzeń szafki.8. W przypadku kradzieży, należy niezwłocznie zawiadomić o tym wychowawcę poszkodowanego ucznia lub dyrekcję szkoły.
9. Wszelkie uszkodzenia, usterki i zmiany w wyglądzie bądź funkcjonowaniu szafek uczeń powinien niezwłocznie zgłosić wychowawcy lub dyżurującej woźnej.
IV. Konsekwencje nieprzestrzegania regulaminu.
1. W przypadku niestosowania się ucznia do postanowień regulaminu, dyrektor szkoły może odebrać uczniowi prawo do korzystania z szafki szkolnej.
2. Za każde celowe uszkodzenie, zmianę (trwałą i nietrwałą) na powierzchni lub zniszczenie szafki szkolnej koszty jej naprawy lub zastąpienia przez podobny sprzęt ponoszą rodzice lub prawni opiekunowie ucznia.
3. Wykorzystywanie szafek szkolnych w jakikolwiek sposób niezgodny z prawem państwowym wiązać się będzie z zawiadomieniem przez szkołę odpowiednich służb.
4. W przypadku, gdy znany jest sprawca zniszczenia szafki szkolnej, jego rodzice lub opiekunowie prawni ponoszą całkowite koszty związane z naprawą lub zakupem nowej szafki.
5. W sytuacjach budzących wątpliwości co do tożsamości sprawcy, postępowanie wyjaśniające prowadzi dyrekcja szkoły.
6. W celu sprawdzenia prawidłowości użytkowania szafek przeprowadza się kontrole doraźne, okresowe lub nadzwyczajne.
7. Wychowawca klasy ma prawo przeprowadzać kontrole doraźne.
8. Kontrole okresowe przeprowadza komisja powoływana przez dyrektora szkoły.
9. Kontrole nadzwyczajne przeprowadzane są w sytuacjach uzyskania przez szkołę informacji
o możliwości przechowywania przez ucznia rzeczy zabronionych niniejszym regulaminie:- na wniosek policji lub innych organów do tego uprawnionych,
- na żądanie rodziców ucznia,
- w związku z możliwością popełnienia czynu zabronionego.
10. Kontrolę nadzwyczajną przeprowadza się komisyjnie. Z kontroli sporządza się pisemną notatkę.
V. Postanowienia końcowe
1. Szkoła nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy pozostawione w szafkach szkolnych.
2. W przypadku niewywiązywania się przez ucznia z postanowień regulaminu dyrektor szkoły może odebrać uczniowi prawo korzystania z szafki szkolnej.
3. Regulamin wchodzi w życie z dniem podpisania przez dyrektora szkoły.
4. Odzież pozostawiona poza szafkami jest do odebrania u woźnych przez 2 miesiące. Po tym czasie nieodebrane rzeczy zostaną oddane do utylizacji.