Przedstawiciele Szkolnego Klubu Wolontariatu pielęgnując pamięć o żołnierzach Armii Krajowej zapalili znicze na pomniku znajdującym się w Ćmielowie. W sierpniu 1943 na pobliskich błoniach polegli tam żołnierze. Młodzież pamięta o ich poświęceniu.
PAMIĘTAMY O BOHATERACH
ŻYJMY W POKOJU
27 października 2022r. uczniowie z klas VI b i VIII a należący do Szkolnego Klubu Wolontariatu we współpracy z biblioteką szkolną zaprezentowali przedstawienie teatralne pt. „Wilk i zając, czyli każdy może się dogadać”.
Październik jest miesiącem obfitującym w ważne międzynarodowe święta. Od 1 października, jak co roku, obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku tematem przewodnim jest „czytanie dla pokoju".
2 października obchodzony był Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 15 czerwca 2006 roku. Zgromadzenie wezwało wszystkie państwa członkowskie do obchodów Dnia w celu szerzenia idei życia bez przemocy, umacniania pokoju, głoszenia tolerancji i zwiększania świadomości społeczeństwa w tym temacie. W naszej szkole Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy świętowany był pod hasłem „Zamiast przemocy, udzielaj pomocy!”.
Mając na uwadze obydwa wydarzenia w październiku młodzież pracowała nad przygotowaniem inscenizacji bajki o pokoju. W bogatej, kolorowej scenerii lasu zwierzęta, przekonały widzów, że konflikty nie muszą kończyć się agresją i przemocą, lecz zawsze można się porozumieć pokojowo.
UCZYMY SIĘ JAK DBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO
26 października 2022r. w naszej szkole gościli funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Św., asp. Maja Ćwik i dzielnicowy Komisariatu Policji w Ćmielowie, asp. Adrian Sidor. Policjanci spotkali się z uczniami klas młodszych oraz klas IV, V i VII. Tematem przewodnim zajęć było bezpieczeństwo – zasady reagowania na potencjalne zagrożenia w różnych środowiskach życia uczniów. W klasach I – III prelegenci uczyli dzieci bezpiecznego zachowania w drodze do i ze szkoły (przypominając o korzyściach jakie płyną z noszenia elementów odblaskowych), podczas pobytu w szkole, wspólnych zabaw oraz w kontaktach z obcymi osobami lub agresywnymi zwierzętami.
Starsi uczniowie przypomnieli sobie sposoby zachowania w różnorodnych sytuacjach niebezpiecznych dla zdrowia i życia, zwł. agresji i przemocy ( w tym cyberprzemocy), doświadczenia negatywnej presji rówieśniczej, dyskryminacji lub mowy nienawiści. Uświadomili także sobie odpowiedzialność karną nieletnich i konsekwencje popełnianych niedozwolonych czynów.
Na zakończenie uczestnicy spotkania zadawali pytania związane z omawianymi tematami. Funkcjonariusze opowiadali także o codziennej pracy, o tym, że policjanci wykonują trudne i odpowiedzialne zadania.
Certyfikat dla Naszego ucznia:)
22 października 2022r. odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów z tegorocznego egzaminu Cambridge. Testy Cambridge English poruszają tematykę bliską najmłodszym i skupiają się na rozwoju umiejętności słuchania, mówienia, czytania i pisania w języku angielskim.
Uczeń naszej szkoły Josh McDonald uzyskał 100% we wszystkich trzech kategoriach: reading and writing, listening, speaking.
XX Festiwal Zdrowia im. Z. Kociuby
21 października 2022 w sali koncertowej Sanatorium „Marconi” w Busku-Zdroju odbyła się XX Festiwalowi Zdrowia im. Zbigniewa Kociuby skierowana do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
W ramach konferencji Kurator Oświaty w Kielcach Kazimierz Mądzik wręczył przedstawicielom naszej szkoły Zaproszenie Szkoły Podstawowej nr1 w Ćmielowie do Świętokrzyskiej Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie.
Festiwal prowadziła pani Irena Sobieraj z Kuratorium Oświaty w Kielcach.
Dbamy o zdrowie.
20 października drugoklasiści podjęli wielkie wyzwanie pod hasłem „Robimy pyszne, zdrowe kanapki”.
Dzieci przyniosły do szkoły potrzebne produkty. Po starannym umyciu rączek i przygotowaniu stanowisk wszyscy razem zabrali się do pracy. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. Kanapki nie tylko były smaczne, zdrowe, ale i pięknie ozdobione. Pamiętać należy, że najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie . I ta maksyma sprawdziła się tu doskonale, gdyż największe niejadki zjadały swoją porcję z apetytem. Dzieci przy robieniu kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków.
PORUSZAJĄCE BAJKI O EMOCJACH
20 października 2022r. obydwie klasy I uczestniczyły w warsztatach realizujących program „Poruszające Bajki o Emocjach”. Zajęcia przeprowadzone zostały przez trenerki Centrum Działań Profilaktycznych z Wieliczki.
Program „Poruszające Bajki o Emocjach” to jedyny spośród programów rekomendowanych dedykowany dla najmłodszych dzieci, promujący zdrowie psychiczne. Pierwszaki dowiedziały się co to są emocje oraz jak konstruktywnie radzić sobie z frustracją, złością, rozczarowaniem i wstydem. Poprzez aktywne uczestnictwo w historii bohaterów warsztatów, dzieci uczyły się jak rozróżniać i nazywać swoje uczucia i innych, komunikować się zgodnie z duchem Porozumienia bez Przemocy, czekać na swoją kolei, zarządzać trudnymi emocjami oraz pomagać rówieśnikom przeżywać trudne emocje. Wsparciem w autoekspresji były instrumenty (bębny, kalimby, tingsze, gongi, kubki burzowe i inne), na których dzieci grały w sposób intuicyjny, co sprzyjało rozwojowi umiejętności interpersonalnych, podnosiło samoocenę i dawało poczucia sprawstwa.
Udział w zajęciach w pewnością pomoże dzieciom w nawiązaniu głębokich relacji z innymi i lepszym rozumieniu samego siebie. Warsztaty zostały ocenione przez pierwszaków jako bardzo atrakcyjne i pożyteczne. Na zakończenie wszyscy otrzymali kolorowanki, które zachęcały ich do rozmawiania o emocjach w domu.
NAKRĘTKI DLA KUBUSIA
Przyłączamy się do pomocy małemu Kubusiowi Guzalowi, który boryka się z poważną chorobą.
OBCHODZIMY DZIEŃ MYCIA RĄK
Klasy I – III przyłączyły się do obchodów Światowego Dnia Mycia Rąk, który przypada na 15 października. Święto zostało ustanowione przez ONZ w 2008 roku, jako akcja edukacyjna, której celem jest globalna edukacja na temat mycia rąk. Każdy centymetr kwadratowy skóry człowieka może pomieścić tysiące, a nawet miliony drobnoustrojów. Szacuje się, że na skórze rąk, na 1cm² jest ich od 40 tysięcy do prawie 5 milionów. Na co dzień dotykamy wszystko i wszędzie: klamki, poręcze, banknoty, długopisy, telefony, klawiatury, myszki, poręcze w autobusie, koszyki sklepowe, zwierzęta i wiele innych rzeczy i powierzchni. To właśnie na tych powierzchniach roi się od bakterii. A stąd już krótka droga do choroby.
Dzieci z klas młodszych wzięły udział w zajęciach edukacyjnych zorganizowanych przez Szkolne Koło PCK oraz pedagoga szkolnego. Uczniowie oglądnęli film edukacyjny pt. „Dzień mycia rąk”, dzięki któremu dowiedzieli się, jakie znaczenie dla zdrowia ma częste i dokładne mycie rąk. Następnie opiekun i przedstawiciele PCK wykonali doświadczenie z wykorzystaniem mydła, wody i pieprzu oraz przeprowadzili pokaz prawidłowego mycia rąk, po którym każde chętne dziecko mogło samodzielnie umyć ręce. Na zakończenie dzieci wykonały pracę plastyczną pt.„ Ręce często myjemy, dlatego długo żyjemy”.
Obchody Światowego Dnia Mycia Rąk dostarczyły dzieciom wielu wrażeń oraz pokazały, że pewne umiejętności i nawyki należy kształtować już od najmłodszych lat, aby zapobiegać chorobom związanym z nieprzestrzeganiem prawidłowej higieny.
ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA W NASZEJ SZKOLE
7 października obchodziliśmy XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Z tej okazji w naszej szkole odbyły się klasowe konkursy ze znajomości tabliczki mnożenia.
Oto nasi MISTRZOWIE
Mistrz w klasie IVA – Oscar Nazarczuk 👏Mistrz w klasie V - Olivier Lasek 👏
Mistrz w klasie VIA – Zofia Okrutna 👏
Mistrz w klasie VIB - Piotr Sobczak 👏
Mistrz w klasie VII - Szymon Bobek 👏
Mistrz w klasie VIIIA - Arkadiusz Kotur 👏
Mistrz w klasie VIIIB - Zuzanna Tkaczyk 👏
Wszystkim serdecznie gratulujemy🤝🤝🤝 i życzymy dalszych sukcesów.
Z okazji Dnia Nauczyciela
Szanownej Dyrekcji, drogim Nauczycielom
oraz Pracownikom naszej Szkoły Podstawowej w Ćmielowie składamy najserdeczniejsze podziękowania za trud włożony w wychowanie i edukację naszych dzieci .
Być może, niekiedy, kątem ucha usłyszycie:
,, ...Przecież to ich praca ...,,. Tak . To jest praca i jak każdą inną, można ją wykonywać mechanicznie . Wy jednak tego nie robicie . W swoją pracę wkładacie wiele trudu , serca oraz poświęcacie jej ogrom czasu . Właśnie za to chcemy Wam podziękować z całego serca.
Życzymy dużo zdrowia , radości i pomyślności w życiu osobistym, a w pracy zawodowej wielu sukcesów oraz uznania i szacunku uczniów i rodziców.
W imieniu wszystkich rodziców i dzieci
Życzy Rada Rodziców.
Drodzy Nauczyciele!
Dziękujemy za wykształcenie, wiedzę i nastawienie że można spełnić każde marzenie! Życzymy z siebie i z nas zadowolenia, niech się spełnią wszystkie Wasze marzenia! Samorząd Uczniowski
„Puk, puk, to ja, mały uczeń, pierwszaczek…”
Dnia 07.10.2022 r w Szkole Podstawowej Nr 1 w Ćmielowie odbyła się uroczystość ślubowania klas pierwszych.
Pierwszaki zaprezentowały piękny program artystyczny, na który składały się wiersze i piosenki.
W podniosłej atmosferze przed pocztem sztandarowym ślubowali być dobrymi Polakami i uczniami oraz godnie reprezentować szkołę, a swoim zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Pani dyrektor szkoły Izabela Praga dokonała symbolicznego pasowania na Uczniów. Pierwszoklasiści zostali tym samym prawdziwymi Uczniami ze wszystkimi przywilejami i obowiązkami.
W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: Burmistrz Ćmielowa Joanna Suska, Sekretarz Miasta i Gminy Ćmielów Tomasz Neyman, Wiceprzeodnicząca Rady Miejskiej w Ćmielowie Katarzyna Nikodem, Dyrektor Samorządowego Przedszkola w Ćmielowie Ewa Cieśniewska, Wicedyrektor Szkoły Aneta Szczygieł, ks. Paweł Marek, Przewodnicząca Rady Rodziców Anna Kaczor.
Goście życzyli dzieciom wielu sukcesów w nauce, nawiązania trwałych przyjaźni, poczucia bezpieczeństwa, szczęścia i zdrowia oraz wręczyli upominki.
Upominki dla dzieci przygotowały również wychowawczynie i rodzice.
Cała społeczność szkolna życzy pierwszakom, aby każdy dzień spędzony w progach naszej szkoły był interesującą podróżą, podczas której będą poznawać nowe wiadomości i doświadczenia.
Certyfikat:)
NAJSYMPATYCZNIEJSZY CHŁOPIEC NASZEJ SZKOŁY
Jak co roku obchodząc Dzień Chłopaka wybieraliśmy najsympatyczniejszych chłopców w naszych klasach oraz w całej szkole. Organizatorami tej zabawy był Samorząd Szkolny wraz z opiekunami oraz pedagogiem szkolnym. W plebiscycie uczestniczyli wszyscy uczniowie. Młodsi głosowali w jednym etapie wskazując najbardziej lubianych przez siebie kolegów z klasy. Z kolei starsi uczniowie uczestniczyli w dwóch etapach plebiscytu. W pierwszym typowali najsympatyczniejszych kolegów z własnej klasy, a następnie wskazywali lubianych uczniów z innych klas. Dzięki temu Najsympatyczniejszymi Chłopcami naszej szkoły zostali ci lubiani i cenieni nie tylko we własnych klasach, ale w szerszej społeczności.
W klasach młodszych zaszczytny tytuł „Najsympatyczniejszego Chłopca 2022 roku” otrzymali:
Klasa I „a”: Kacper Pietruszka - Walankiewicz
Klasa I „b”: Ignacy Szafrański
Klasa II „a”: Krzysztof Małek
Klasa II „b”: Stanisław Norowski
Klasa III „a”: Adam Murdza
Klasa III „b”: Filip Guzal
W klasach IV – VIII zwyciężyli i zostali „Najsympatyczniejszymi Chłopcami w Szkole 2022 roku”:
- Dmytro Hryhoryshyn – uczeń klasy VIII „b”
- Paweł Żelazowski – uczeń klasy VI „a”
- Szymon Bobek – uczeń klasy VII „a”
Wyróżnienie zostali także:
Kacper Adamczyk – uczeń klasy VII „a”
Kacper Pożoga – uczeń klasy VI „b”
Piotr Zając – uczeń klasy VIII „a”.
Zwycięzcy otrzymali nie tylko dyplomy i uznanie, ale dużą dozę satysfakcji i radości. Gratulujemy wszystkim Najsympatyczniejszym.
Cudze chwalicie, swego nie znacie….
Klasy IV i VI we wtorek, 4 października wybrały się na wycieczkę do Sandomierza
i Baranowa Sandomierskiego, by w ten sposób świętować niedawny Dzień Chłopaka.Uczniowie przeszli Wąwozem Królowej Jadwigi podziwiając lessowe zbocza, weszli na Bramę Opatowską i oglądali panoramę miasta, zwiedzili wystawę „ Świat Ojca Mateusza”, wędrowali podziemną trasą turystyczną słuchając z zainteresowaniem przewodniczki. Czas spędzili również na zakupie drobiazgów dla najbliższych oraz spacerze nad Wisłę. Następnie uczniowie przejechali do Baranowa Sandomierskiego, by tu również zwiedzić piękny zamek (często zwany „Małym Wawelem”), posłuchać wspaniałych opowieści, a na końcu posilić się kiełbaskami.
Miłym dla nas akcentem była ćmielowska porcelana, która jako atrakcja została wyeksponowana w podziemnej trasie w Sandomierzu i w zamku w Baranowie Sandomierskim.
Czas nam upłynął niestety szybko, ale w miłej atmosferze. W tym miejscu chcemy podziękować wspaniałemu Panu przewodnikowi z biura Adalbert, który od razu nawiązał z uczniami nić porozumienia. Pogoda również dopisała, humory oczywiście też.
Wycieczka, mimo że niedaleko, uświadomiła nam wszystkim, że czasami naprawdę warto poznać dobrze najbliższą okolicę, by powiedzenie „cudze chwalicie, swego nie znacie” nas nie dotyczyło!
Wycieczka do kina:)
Z okazji Dnia Chłopaka klasy VIII wzięły udział w wycieczce do kina Helios do Starachowic na film pt. "Johnny" o ks. Janie Kaczkowskim
Laboratorium Przyszłości
Laboratoria Przyszłości #LaboratoriaPrzyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności przez uczniów.
Class VR to przełomowa i wielokrotnie nagradzana technologia. Zaprojektowana, aby pomóc w zwiększeniu zaangażowania i lepszym przyswajaniu wiedzy przez dzieci w każdym wieku. Za pomocą gogli Class VR nauczyciele wprowadzają wychowanków w wirtualną rzeczywistość.
Dzięki okularom VR otwierają się zupełnie inne możliwości. Uczniowie zakładając je , przenoszą się na drugi koniec świata. Mogą znaleźć się w Afryce i oglądać żyrafy z bliska. Walczyć ze swoim strachem i stresem, próbując przejść mostem zwodzonym. Mają możliwość relaksować się- pływając z rybami w oceanie.
Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który w naszej szkole uatrakcyjnia lekcje, pozwala dzieciom rozwijać zainteresowania nie tylko w czasie obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach spotkań pozalekcyjnych.
W miesiącu wrześniu w pracowni „Laboratorium Przyszłości” odbyły się lekcje: z języka angielskiego, matematyki, fizyki, informatyki, edukacji wczesnoszkolnej oraz zajęcia pozalekcyjne.
💡W klasie VIIIb - 9 września przeprowadzono matematykę z wykorzystaniem okularów VR. Temat: „Rozpoznawanie figur przestrzennych. Bryły w życiu codziennym”.
W ramach zajęć uczniowie rozpoznawali na podanych modelach omawiane figury przestrzenne, a dzięki okularom wirtualnym mogli zobaczyć zastosowanie tych modeli w życiu codziennym. Oglądali: piramidy, mosty, budowle w architekturze, itp.
📌W klasie IIIa -14 września dzieci brały udział w zajęciach z wykorzystaniem okularów VR. Dzięki wirtualnej rzeczywistości przenosiły się w różne zakątki świata i podziwiały piękno jesiennej przyrody.
👓W klasie VII - 15 września odbyła się lekcja informatyki z wykorzystaniem nowych urządzeń- drukarki 3D i okularów VR. Temat zajęć - „Komputer i urządzenia cyfrowe”. Uczniowie mieli za zadanie utrwalić wiadomości związane z zastosowaniem komputerów w życiu codziennym, omówić rodzaje urządzeń peryferyjnych oraz zapoznać się z działaniem i obsługą dwóch nowoczesnych urządzeń dostępnych w naszej szkole.
🪛W klasie IIa- 19 września w pracowni odbyły się zajęcia rozwijające zainteresowania przyrodniczo-fotograficzne o tematyce: „Oglądanie panoramy wybranych stolic państw Europy i wyszukiwanie ciekawych obiektów do sfotografowania”. Uczniowie w okularach VR odbyli wirtualny spacer kilkoma stolicami Europy i przyglądali się ich ciekawym zabytkom. Wybrali kilka obiektów, którym chcieliby w przyszłości wykonać ciekawe zdjęcia.
Wszystkie zajęcia dostarczyły uczniom niezapomnianych wrażeń, a przed nimi kolejne spotkania z tymi niezwykłymi urządzeniami.
3
ZWIEDZANIE FABRYKI PORCELANY „ĆMIELÓW”
30.09.2022 roku uczniowie klasy IIb z okazji Dnia Chłopaka odbyli wizytę w Zakładach Porcelany „Ćmielów” w Ćmielowie. Drugoklasiści po raz pierwszy mieli okazję zwiedzać jeden z największych i najnowocześniejszych
w Europie zakładów porcelany stołowej. Firma ta swoją działalność prowadzi od ponad 200 lat. Wyspecjalizowała się w produkcji białej i kolorowej, twardej porcelany.
W trakcie zwiedzania fabryki uczniowie poznali wszystkie etapy powstawania porcelany. Widzieli, jak z glinianej masy w formowni i odlewni powstają kształtne naczynia, które potem poddaje się zdobieniu, szkliwieniu
i wypałowi.
Na koniec wszyscy uczestnicy wycieczki zajrzeli do przyzakładowego salonu sprzedaży i otrzymali porcelanowe upominki – kolorowe kubeczki.
Dzień Chłopaka:)
Mężczyzn w szkole szanujemy, Dzień Chłopaka świętujemy! Krawat, muszka u nas rządzi, tak samorząd dziś zarządził!
2
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie