Szkolny Klub Wolontariatu włączył się w ogólnopolską akcję Fundacji Ekologicznej „ARKA” uczestnicząc w jesiennej edycji „Kwiaty zamiast śmieci”. Ideą akcji jest zachęcenie do zbierania śmieci, które znajdują się wokół nas. Oprócz przeciwdziałaniu nielegalnie porzucanym śmieciom, pomysłodawcy chcą też pomóc pszczołom i innym owadom zapylającym. W akcji może wziąć udział każdy. Dla pierwszych 1000 osób, które na stronie Fundacji dodadzą zdjęcie zebranej reklamówki śmieci przygotowana zostanie paczka nasion z kwiatami przyjaznymi dla pszczół i innych zapylaczy, które można wysiać w swoim ogródku lub w donicy na balkonie.
Ponad 80% roślin jest przystosowana właśnie do zapylania przez owady, głównie pszczoły. Niestety od wielu lat obserwujemy malejącą populację pszczół, a nawet zmiany te zagrażają ich istnieniu. A przecież ich praca jest dla nas niezmiernie ważna. Pszczoły zapylają wszystkie rośliny, nie tylko te, które uprawiamy. Są niezmiernie ważne w wszelkich uprawach sadowniczych, czyli zależy od nich los naszych hitów eksportowych: jabłek, wiśni, malin itd. Jeżeli pszczoły wyginą to prawdopodobnie nikt więcej nie zapyli roślin. Pszczoły zapylając także rośliny w środowisku naturalnym dostarczają pokarm dzikim zwierzętom utrzymując tak ważną bioróżnorodność.
Warto także pamiętać, że śmieci wyrzucane w lasach, parkach, nad rzekami, to nie tylko problem estetyczny. Na naszej bezmyślności cierpią także zwierzęta, głównie bezkręgowce, które wchodzą do butelek czy puszek po napojach i później nie mogą się z nich wydostać. Sarny ranią sobie nogi na rozbitych śmieciach szklanych, dziki jedzą różnorodne opakowania po jedzeniu. Różnorodne odpady budowlane czy z zakładów naprawy samochodów, doprowadzają do poważnego skażenia środowiska.
Coraz więcej badań naukowych wskazuje na to, że pobyt w lesie działa na nas leczniczo. Ale jak działa na nas taki las zaśmiecony, zanieczyszczony odpadami?
Nasi wolontariusze posprzątali teren zieleni nad rzeką Kamienną. Akcja miała przede wszystkim charakter edukacyjny. Uczyła poszanowania środowiska naturalnego i pokory dla otaczającej nas przyrody, promowała postawy i zachowania proekologiczne, a także uświadamiała nam, że stan środowiska, w którym żyjemy, zależy w dużej mierze od nas samych.
Mamy nadzieję, że nasze starania nie pójdą na marne i nowych śmieci nie przybędzie