19 grudnia klasa II A była w pracowni artystycznej pani Katarzyny Starzomskiej. Dzieci wykonały ozdoby bożonarodzeniowe.Zobaczyły też nowoczesne maszyny rolnicze.
Wycieczka do pracowni artystycznej
- 1
KIERMASZ ŚWIĄTECZNY
Z INICJATYWY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO ODBYŁ SIĘ W NASZEJ SZKOLE KIERMASZ ŚWIĄTECZNY.
TURNIEJ SZACHOWY
Dnia 12 grudnia 2024 roku w Ostrowcu Św. odbył się Mikołajkowy Turniej Szachowy. Organizatorem turnieju było Stowarzyszenie Szachowe Hetman.
Filip Sternik zajął II miejsce. Gratulacje!!!
ZAPROSZENIE
ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA WOLONTARIUSZY
Już po raz kolejny uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariatu przygotowali kartki z życzeniami dla samotnych i starszych mieszkańców naszej gminy. W ich wykonanie włożyli własną serdeczność, troskę i pamięć o drugim człowieku w tym radosnym okresie świątecznym. Życzenia zostaną dostarczone do adresatów dzięki uprzejmości pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Ćmielowie, którzy na co dzień spotykają się z samotnymi seniorami. Dziękujemy za pomoc
Wycieczka
9 grudnia 2024 roku klasa II A była w bawialni ,,Fiku Miku" w Ostrowcu Świętokrzyskim
Fotorelacja z Mikołajkowego wyjazdu klas V i IVb do Filharmonii Świętokrzyskiej
- 1
CZAPKA MIKOŁAJA ZWALNIA NAS OD PYTANIA
Jak co roku 6 grudnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „ Czapka Mikołaja zwalnia nas od pytania”. Już od samego rana w zaczerwieniło się na korytarzach od czapek i strojów mikołajowych. Każdy chciał świętować i być zwolnionym z odpowiedzi ustnych. Nastrój radości udzielił się wszystkim, wprowadził nas w atmosferę nadchodzących świąt. Dodatkowo pomocnicy Mikołaja rozdawali dzieciom słodkie upominki.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszej akcji.
WYJAZD MIKOŁAJKOWY
05 grudnia 2024 r w przeddzień Mikołajek uczniowie klas II b, III a i b udali się na mikołajkowy wyjazd do Fabryki Bombek w Nowej Dębie. Celem wycieczki było zwiedzanie fabryki, w której produkcja odbywa się ręcznie, a także zapoznanie z procesem powstawania ozdób choinkowych. Uczniowie poznali tajniki produkcji bombek oraz uczestniczyli w warsztatach, gdzie samodzielnie dekorowali ozdoby.
Wycieczka do Centrum Nauki “SOWA”
6 grudnia uczniowie klasy IA odwiedzili “SOWĘ“ - to strefa odkrywania, wyobraźni i aktywności. Jest to przestrzeń złożona z kilkunastu interaktywnych stanowisk badawczych. Pomaga dzieciom zdobyć wiedzę przez swobodne eksperymentowanie i doświadczanie. Samodzielne poszukiwanie i odkrywanie rozbudziło ciekawość, kreatywność a tym samym bardzo zafascynowało dzieci. W majsterni pierwszaki rozwiązywały zadania konstrukcyjne i logiczne.
Dzieciom bardzo podobała się wystawa, ponieważ, aby uruchomić eksponat mogły wszystkiego dotknąć, sprawdzić, przekręcić. Pełni wrażeń, z uśmiechem na twarzy wróciły do szkoły.
UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE „DBAM O SIEBIE”
5 grudnia klasy IV – VIII wzięły udział w zajęciach lekcyjnych realizujących projekt edukacyjny kieleckiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia pt. „Dbam o siebie”. W czasie spotkania uczniowie zapoznali się z wiedzą na temat: zdrowia i profilaktyki zdrowotnej, zachorowań sprzyjających i zagrażających zdrowiu, zdrowych nawyków żywieniowych i roli aktywności fizycznej w prawidłowym rozwoju dzieci młodzieży. Podczas spotkań z przedstawicielkami NFZ dowiedzieli się między innymi jakie zachowania zagrażają naszemu zdrowiu, dlaczego profilaktyka jest ważna oraz w jaki sposób można zapobiegać chorobom. Najważniejsze jest prowadzenie zdrowego stylu życia. I takie było przesłanie projektu.
GALA WOLONTARIATU
5 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Święto to jest obchodzone od 1986 roku, by uczcić dobrowolną i bezpłatną pracę na rzecz innych osób. Sam wolontariusz jest jednak znacznie starszy, a jego znaczenie we współczenym świecie trudno przecenić. Aby podziękować wolontariuszom za ich bezcenną działalność w naszej szkole została zorganizowana III Gminna Gala Wolontariatu z udziałem zaproszonych gości: Zastępcy Burmistrz Ćmielowa, Joanny Borkowskiej oraz Przewodniczącej Rady Miejskiej Ćmielowa, Eweliny Cieślikowskiej, a także wolontariuszy z obydwóch szkół podstawowych naszej gminy i przybyłych mieszkańców naszej gminy. Wolontariusze, zachęcając młodszych kolegów do włączenia się w działania charytatywne, przygotowali krótką prezentację swojej pracy w roku kalendarzowym 2024r. Jak się okazało, byli bardzo aktywni:
- Uczestniczyli w programach Polskiej Akcji Humanitarnej pt. „Lekcje pomagania” i „Godziny Wychowawcze ze Światem”.
- Przeprowadzali kiermasze charytatywne (używanych maskotek, książek i ciast), a zebrane środki przeznaczyli na dofinansowanie do ukończenia budowy Hospicyjnego Domu Aniołków dla dzieci nieuleczalnie chorych na nowotwory w Zaleszanach, na wsparcie szkoły zniszczonej we wrześniowej powodzi na Dolnym Śląsku oraz na zakup karmy dla bezdomnych zwierząt.
- Systematycznie zbierali nakrętki włączając się w pomoc małemu przewlekle choremu Kubusiowi, w ramach pracy gminnej Komisji ds. akcji charytatywnej „Nakręć się na pomaganie”.
- Wraz ze szkolną sekcją PCK zorganizowali obchody Światowego Dnia Wody z PAH. Prowadzili zbiórkę finansową na wspomożenie wodnych działań Polskiej Akcji Humanitarnej.
- Pamiętali także o osobach starszych i samotnych, którym każdego roku na święta Wielkanocne i Bożego Narodzenia przygotowywali własnoręcznie robione kartki z życzeniami.
- Brali udział w projekcie realizowanym przez Stowarzyszenie LGD „Krzemienny Krąg” w ramach operacji własnej „Lokalne Centra Wolontariatu”. We współpracy ze szkołą podstawową w Brzóstowej przygotowali dwie akcje środowiskowe: spotkanie z Seniorami w Dziennym Domu Senior + w Ćmielowie i wspólne przygotowywanie kartek i ozdób świątecznych oraz akcję ekologiczną – sprzątanie terenu w okolicach szkoły.
- Pomagali w uporządkowaniu mogił żołnierzy AK znajdujących się na miejscowym cmentarzu oraz grób powstańca styczniowego, Pana Jana Cieleckiego.
- Systematycznie prowadzili korepetycje koleżeńskie udzielając pomocy własnym rówieśnikom oraz uczniom klas młodszych.
- Uczestniczyli w Kongresie Szkolnych Kół Wolontariatu zorganizowanym w Ostrowcu Św. przez Stowarzyszenie LGD „Krzemienny Krąg" z Bałtowa. Zajęli III miejsce w konkursie na Szkolny Plan Rozwoju Wolontariatu Systematycznego.
- Przyłączyli się do akcji PAH „Globalne współzależności w naszej szkole” organizując Tydzień Edukacji Globalnej.
Nasi wolontariusze mają dalsze plany działania. We wszystkim przyświeca im motto: „Każdy ma coś, co może dać innym”. Podczas występu zaprezentowali także swoje talenty wokalne. Zastępca Burmistrz Ćmielowa, Joanna Borkowska, wręczyła dyplomy wszystkim wolontariuszom z obydwóch szkół, a także dwóm osobom szczególnie wyróżniającym się w działaniach charytatywnych. W naszej szkole tytuł „Wolontariusza Roku” otrzymał Wiktor Czarnecki. Miłym akcentem końcowym był słodki poczęstunek - cukierki i tort – dla każdego ucznia.
Wszystkim wolontariuszom dziękujemy:
Niezależnie od tego, czy poświęcaliście swój czas na organizację wydarzenia, udzielaliście wsparcia w codziennych szkolnych działaniach, czy angażowaliście się w pomoc potrzebującym, Wasza praca jest nieoceniona i niezastąpiona. Czynicie świat lepszym, co najlepiej widoczne jest tu - w naszej szkole.
OPOWIEŚĆ WIGILIJNA
Opowieść wigilijna Charlesa Dickensa- to przedstawienie teatralne na które z okazji Mikołajek wybrały się do Domu Kultury w Ożarowie klasy VI a i b. Opowieść wigilijna jest piękną przypowieścią na temat szczęścia człowieka i wartości ludzkiego życia.
Magia teatru w spektaklu
W środę 4 grudnia uczniowie klasy: 1a, 1b i 2a udali się do domu kultury w Ożarowie, gdzie obejrzeli spektakl teatralny pt. „ Baśń o Królowej Śniegu” przygotowany przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa.
Zimowa opowieść rozgrzewa serca milionów dzieci i dorosłych na całym świecie. Została napisana przez Hansa Christiana Andersena. Fabuła jest bardzo dobrze wszystkim znana, opowiada o wielkiej przyjaźni i miłości między dziećmi, a także o sile poświęcenia dla kogoś bliskiego. Nasi uczniowie byli oczarowani piękną scenografią, bajecznie kolorowymi kostiumami i rekwizytami. Wpadające w ucho rytmiczne piosenki przyciągały uwagę, wywołały na wielu twarzach prawdziwy zachwyt! Znakomita gra aktorów sprawiła, że dzieci z dużym zainteresowaniem śledziły spektakl od początku do końca, a także brały w nim czynny udział klaszcząc i śpiewając razem z aktorami. Obejrzany spektakl wywarł na małych widzach wielkie wrażenie. Świadczyły o tym rozmowy prowadzone przez dzieci po przedstawieniu.
ZAPROSZENIE
MIKOŁAJKOWA WYCIECZKA DO PARKU TRAMPOLIN FLYPARK W KIELCACH
Trampoliny, ścieżki linowe i ścianki wspinaczkowe – te i inne atrakcje mieli do dyspozycji uczniowie klasy IVa, Va VIIa,b Szkoły Podstawowej Nr1 w Ćmielowie, którzy udali się na integracyjną wycieczkę do Parku Trampolin FLYPARK.
Celem wyjazdu było wyrabianie nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu, integracja uczniów oraz rozwijanie zainteresowania sportem. W parku trampolin na uczniów czekały różnej wielkości trampoliny, ścieżki linowe ,ścianki wspinaczkowe, batuty, baseny z gąbkami i inne atrakcje. Nad wszystkim czuwał instruktor, który w przystępny sposób prezentował i opisywał ewolucje na trampolinach. Dobra zabawa, uśmiech na twarzach i pozytywna energia nie opuszczały nas nawet na chwilę.
DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA
W dniu 28 listopada 2024 roku w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa dla uczniów klas IV - VIII. Muzyka wprowadziła biorących udział w imprezie w radosny nastrój, dzięki czemu wszyscy świetnie się bawili. Rada Rodziców zorganizowała konkurs na najlepsze andrzejkowe przebranie. W kategorii chłopców najlepsze przebranie miał Maksymilian Chmieliński uczeń klasy VIII a, a wśród dziewcząt Julia Kaczor uczennica klasy VIb. Bardzo atrakcyjne nagrody dla zwycięzców zostały ufundowane przez Radę Rodziców.
Uczniowie zakończyli dyskotekę w doskonałych humorach.
PROFILAKTYCZNE SPOTKANIA
28 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez Pana Marka Szczotkowskiego z zewnętrznej firmy szkoleniowo - edukacyjnej z Myślenic. Dzieci z klas I – III poznały zagrożenia tkwiące w wirtualnym świecie, wynikające z korzystania przez nich z komputera i Internetu. Uczyły się rozpoznawać potencjalne zagrożenia i odpowiednio na nie reagować. Najskuteczniejszą metodą okazało się wyznaczenie granicy dostępu dla najmłodszych i kontrola rodziców.
Z kolei młodzieży ze starszych klas (IV – VIII) prowadzący przekazał podstawowe informacje dotyczące szkodliwości zażywania środków psychoaktywnych. Uczestnicy w przystępny sposób zostali zapoznani z zagadnieniami szkodliwego działania substancji uzależniających na organizm człowieka. Przedstawiony im został również wpływ zażywania tych środków na dalsze życie. Podkreślone zostały alternatywne formy spędzania wolnego czasu przez młodzież i odpowiedzialność prawna za zażywanie środków psychoaktywnych. Uczniowie mieli okazję krytycznego spojrzenia na zagrożenie uzależnieniami i wyciagnięcia konstruktywnych wniosków dla siebie i swojej przyszłości.
Mamy nadzieję, że tego rodzaju spotkania profilaktyczne, skłonią uczniów do refleksji nad pokusami współczesnego świata i pozwolą uniknąć wielu zagrożeń.
W dalszej kolejności odbyły się spotkania przeprowadzone przez Pana Marka Szczotkowskiego z gronem pedagogicznym i rodzicami, podczas których dokonano analizy problemu agresji i przemocy wśród dzieci oraz wypracowano skuteczne sposoby radzenia sobie w trudnych wychowawczo sytuacjach.
Wszystkie szkolenia zostały sfinansowane z funduszy Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii
Informacja:)
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie