Nasza szkoła w dalszym ciągu realizuje ogólnopolski program Laboratoria Przyszłości z inicjatywy Ministerstwa Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.W pierwszym półroczu roku szkolnego 2024/2025 nasi uczniowie korzystali z zakupionego sprzętu m.in aparatu fotograficznego, okularów ClassVR, mikroskopu i drukarki 3D. Pomoce te były wykorzystywane na lekcjach edukacji wczesnoszkolnej, lekcjach przedmiotowych, lekcjach wychowawczych, zajęciach korekcyjno – kompensacyjnych, rewalidacyjnych, wycieczkach i wyjściach poza teren szkoły.
W ramach zajęć świetlicowych uczniowie kl. 2a i 3a z wykorzystaniem okularów ClassVR realizowali temat „Bezpieczna droga do szkoły - zasady zachowania na ulicy”, a podczas zajęć „Lato w słoiku zamknięte. Owoce i warzywa naszych sadów i ogrodów – witaminy” wykorzystany był aparat fotograficzny.
Dla uczniów klasy Ia oraz III b odbyła się lekcja pt. „Jestem Polakiem, jestem Polką – losy naszego kraju”. Korzystając z okularów VR zapoznali się oni z historią symboli narodowych oraz tradycjami związanymi z naszą ojczyzną. Dowiedzieli się również, gdzie na mapie politycznej Europy znajduje się Polska i z kim sąsiaduje. Lekcja ta miała na celu kształtowanie postaw patriotycznych oraz więzi z krajem ojczystym, pielęgnowanie polskości, rozbudzanie szacunku do dorobku minionych pokoleń, a także motywowanie uczniów do rozwijania pasji historycznych.
Uczniowie klas VII na zajęciach języka niemieckiego poszerzali swoją wiedzę przy użyciu okularów ClassVR. Dzięki nim odbyli wirtualny spacer po Berlinie, zwiedzili najważniejsze zabytki stolicy Niemiec oraz przechadzali się jedną z najpiękniejszych ulic – Unter den Linden. Uczniowie mieli również możliwość przenieść się do roku 1989 i zobaczyć jak wygląda, a następnie upada Mur Berliński. Była to bardzo pouczająca podróż, młodzież choć przez chwilę mogła poczuć, jakby naprawdę tam się znalazła.
Podczas zajęć rewalidacyjnych uczeń poznał niesamowite możliwości jakie dają nam okulary ClassVR. Odbył wirtualny spacer po ciekawych miejscach na świecie, które mógł obejrzeć z bliska. Dostarczyło mu to wielu wrażeń, była to dla niego ciekawa i inspirująca lekcja. Dodatkowo oglądając różne budowle odnajdywał w nich linie prostopadłe i równoległe oraz różne kąty. Dzięki nowej technologii, którą szkoła pozyskała w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” uczeń miał możliwość zdobycia praktycznych umiejętności oraz pogłębienia wiedzy w sposób interaktywny i angażujący.
Na zindywidualizowanej ścieżce kształcenia z uczniem klasy II zrealizowano temat ,,Rozmowy na temat różnych akcji na rzecz przyrody. Co możemy zrobić w tym roku dla przyrody?” wykorzystując okulary ClassVR. Na tych zajęciach uczeń zapoznał się z zagrożeniami z jakimi boryka się przyroda oraz możliwościami pomocy dla niej. Dzięki okularom dziecko mogło zobaczyć ogrom zagrożeń dla naszej planety oraz jak ludzie pomagają przyrodzie.
Zajęcia z wykorzystaniem okularów ClassVR w ramach Laboratorium Przyszłości w klasie IIIb prowadzone były w celu kształtowania orientacji przestrzennej. Uczniowie wykazywali duże zaangażowanie izainteresowanie formą prowadzonych zajęć. Aktywnie w nich uczestniczyli i dzielili się wrażeniami pomiędzy sobą i z nauczycielem.
Na zajęciach rewalidacyjnych dla ucznia kl. VII zostały wykorzystane okulary ClassVR. Dzięki nim chłopcu udało się odbyć wirtualny spacer po ulicach naszej stolicy. Mógł on zobaczyć między innymi: Zamek Królewski, Pałac Kultury i Nauki, Grób Nieznanego Żołnierza oraz pospacerować po Starym Mieście i podziwiać piękne Łazienki Królewskie. Dzięki takiej innowacyjnej technologii uczeń poznał Warszawę, która wywarła na nim duże wrażenie.
Uczniowie klasy Ia realizując temat „Zwierzęta domowe i sposoby opieki nad nimi” mieli okazję wziąć udział w zajęciach z wykorzystaniem okularów ClassVR. Podczas lekcji dzieci odbyły wirtualną podróż poznając świat zwierząt. Wizualizacja pozwoliła im rozwijać wyobraźnię i wzbudzić wrażliwość na piękno przyrody.
W grupie uczniów z kl. IIa zostały przeprowadzone zajęcia korekcyjno – kompensacyjne z wykorzystaniem okularów ClassVR. Podczas lekcji dzieci ćwiczyły orientację przestrzenną. Określały położenie obserwowanych przedmiotów używając określeń: w, poza, z przodu, z tyłu, z lewej strony, z prawej strony. Okulary doskonale pomagały w rozwijaniu umiejętności z zakresu spostrzegania przestrzennego u dzieci. Spacerując po mieście, oglądając zamek, olbrzymie mosty, oglądając Ziemię z góry czy lądując w kosmosie na Marsie, dzieci mogły opisywać obserwowane tam budynki, wyposażenie, maszyny czy ukształtowanie terenu ucząc się prawidłowego określania położenia przedmiotów w przestrzeni.
Odbyły się również zajęcia świetlicowe z klasą 3, której tematem były ,,Marzenia dotyczące podróży samolotem do ciekawych miejsc”, z wykorzystaniem okularów ClassVR. Uczniowie z dużym zainteresowaniem oglądali prezentowane przez nauczyciela materiały. Były to krótkie filmiki o różnych zakątkach świata. Po prezentacji dzieci wykonywały rysunki o tym, gdzie najchętniej poleciałyby samolotem. Dzięki nowoczesnej technologii uczniowie mogli lepiej poznać nowe miejsca, a metoda ta wzbudziła w nich to ogromną ciekawość .
Uczniowie kl.3 a na zajęciach z edukacji przyrodniczej przy użyciu okularów ClassVR mieli możliwośćw wirtualnym świecie obserwować zjawiska i opady atmosferyczne występujące w różnych porach roku.
Obserwacja to jedna z podstawowych metod poznawania świata. Gołym okiem nie jest możliwa obserwacja bardzo małych obiektów. W związku z tym na lekcji biologii dotyczącej budowy komórki roślinnej, grzybowej i bakteryjnej uczniowie klasy Va mieli okazję obejrzeć powyższe struktury z wykorzystaniem mikroskopu.
Z wykorzystaniem sprzętu Laboratorium Przyszłości - okularów ClassVR zostały przeprowadzone zajęcia rewalidacyjne w kl. Ia o tematyce ,,Doskonalenie procesów poznawczych i poszerzanie zasobu wiedzy o otaczającym świecie”. Celem zajęć było powtórzenie nazw pór roku oraz przedstawienie elementów typowych dla każdej z nich. Uczennica oglądała zwierzęta i owady w wersji 3D. Omawiane były ich cechy charakterystyczne i miejsce występowania.
W zajęciach z kl. I/III. pt.: ,,Dlaczego zimą szyby są zaparowane?” Zostały przedstawione magiczne właściwości wody i omówienie jej stanów skupienia. Korzystając z okularów ClassVR uczniowie zapoznali się ze stanami skupienia wody: płynnym, stałym i parowym. Symulacja im przedstawiona znacznie sprawniej (niż przeprowadzona w rzeczywistości) zobrazowała eksperyment. Lekcja miała na celu zapoznanie uczniów edukacji wczesnoszkolnej z postawą naukową badacza i jego formami pracy jakimi są eksperyment i obserwacja zjawisk.
Podczas zajęć rewalidacyjnych z uczniem klasy V wykorzystano okulary ClassVR. Dzięki tej nowoczesnej technologii chłopiec mógł podróżować po świecie: znalazł się na pustyni, w dżungli, a także dzięki łodzi podwodnej obserwował nieznany morski świat.
W klasie VI a odbyła się lekcja języka angielskiego z wykorzystaniem okularów ClassVR. Temat lekcji: „A jurneyaround the USA. Podróż przez Stany Zjednoczone.” Uczniowie poznawali najważniejsze informacje geograficzne dotyczące USA. Dzięki wykorzystaniu okularów odbyli wirtualną podróż do słynnych miejsc, między innymi: Wielki Kanion, góry Rocky Mountains, rzeki: Colorado i Mississippi, trzy najsławniejsze parki:Yosemite, Yellowstone i Redwood, zobaczyli pustynię Ameryki Północnej- Mojave Desert. Mieli okazję obejrzeć stolicę - Washington DC oraz największe miasta: New York, Los Angeles i Chicago.
Podczas wycieczki do Fabryki Bombek w Nowej Dębie, klasa II b korzystała ze szkolnego aparatu pozyskanego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
W pracowni artystycznej pani Katarzyny Starzomskiejklasa II a wykonała ozdoby bożonarodzeniowe. Dzieci miały też możliwość zobaczyć nowoczesne maszyny rolnicze.Zdjęcia były robione aparatem fotograficznym z projektu ,,Laboratorium przyszłości.
Uczniowie klas VII wzięli udział w zajęciach z plastyki dotyczących fowizmu. Po zapoznaniu się z twórczością przedstawicieli i cechami tego kierunku w malarstwie, wykonali własne propozycje dzieł realizujących jego założenia. Powstały prace pt.: Ćmielowska ławeczka fowistycznie.
W klasie III b odbyły się zajęcia o tematyce „Świąteczne zwyczaje w różnych krajach” z wykorzystaniem okularów ClassVR. Uczniowie odbyli wirtualny spacer po wielu zakątkach świata, aby poznać świąteczne zwyczaje.
,,Iluminacje świąteczne na porcelanowym rynku w Ćmielowie - świąteczny nastrój”. Pod tym hasłem w ramachgodziny wychowawczejuczniowie z klasy VI a wykonalizdjęcia zrobione aparatem fotograficznym z projektu: "Laboratoria Przyszłości".
Działania z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych pozyskanych przez szkołę z projektu „Laboratoria Przyszłości” w dalszym ciągu będą wykorzystywane w pracy z uczniami.