• OSTATNI RAZ Z ÓSMĄ KLASĄ

          • Dzisiaj w naszej szkole odbyło się uroczyste pożegnanie ósmych klas 🎓. W uroczystości wzięła udział cała społeczność szkolna oraz zaproszeni Goście.

            Uczniowie z najwyższą średnią oraz zdobywcy najwyższych lokat w konkursach otrzymali nagrody od Dyrektora Szkoły i od Burmistrza Ćmielowa 🤝📚. Ósmoklasiści zaprezentowali program artystyczny 👏👏👏

            Były podziękowania, gratulacje 🤝, życzenia i kwiaty💐.

            Jutro odbiór świadectw i upragnione wakacje:)

          • Spotkanie pod hasłem „Z baśnią i legendą”

          • W dniach 20.06.2022r. - 21.06.2022r. w klasach I-III zorganizowano głośne czytanie wybranych utworów. Uczniowie klasy Vb – Sara Pietruszka-Walankiewicz, Nadia Wiśniewska, Sofiia Vodko, Piotr Sobczak i Mikołaj Kaczor pięknie prezentowali swoim młodszym kolegom, w formie teatrzyku kamishibai baśń  „Trzy małe świnki” oraz legendę „Wars i Sawa”. Autorami wyjątkowych ilustracji, konstrukcji papierowych i drewnianych teatrów byli uczniowie klasy IVa. Dzięki takim opowieściom dzieci przeniosły się w niezwykły świat. Spotkanie rozbudziło również u najmłodszych widzów chęć czytania książeczek o takiej tematyce.

          • Gry planszowe

          • W ramach działań czytelniczych realizowanych w naszej szkole w związku z „Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa” – Priorytet 3, uczniowie klas Va, Vb oraz VIa stworzyli ciekawe gry planszowe na podstawie wybranych książek.

            Celem tego projektu było zachęcanie wszystkich uczniów do czytania tekstów literackich oraz rozwijanie wyobraźni.

            Perypetie bohaterów, stały się pretekstem do opracowania pasjonujących zabaw. Gry planszowe to zapomniany, ale na nowo odkryty sposób spędzania wolnego czasu.

          • W KRĘGU LEGEND POLSKICH

          • Innowacja pedagogiczna realizowana była przez cały rok szkolny w klasach  II i III w ramach zajęć świetlicowych. Oddzielnie dla poszczególnych oddziałów klasowych. Przy jej realizacji współpracowaliśmy z biblioteką szkolna. 

            Głównym celem było rozbudzanie w uczniach pasji czytania oraz zachęcanie do poznania własnego kraju i regionu. Podczas zajęć dzieci miały możliwość poznania słownictwa charakterystycznego dla różnych obszarów naszego kraju  /dialekt, gwara/.

            Praca przebiega dwuetapowo: w bibliotece szkolnej uczniowie mieli możliwość wyszukiwania legend, które czytali samodzielnie dzięki czemu doskonalili umiejętność głośnego czytania. Ponadto uczyli się korzystania z różnych źródeł informacji, w których wyszukiwali wiadomości, ciekawostki oraz zdjęcia. Równolegle rozwijali umiejętności plastyczne ze zwróceniem uwagi na małą motorykę wykonując prace różnymi technikami /wyklejanki, wycinanki, rysowanie postaci/.

          • WYCIECZKA NA ROGATE RANCHO

          • 21 czerwca dzieciaki z klasy II „b” uczestniczyły w wycieczce do Podszkodzia na „Rogate Ranczo”. Dziękujemy za miłe przyjęcie i super zabawę.

          • TEST WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE

          •              W roku szkolnym   2021 / 2022  uczniowie klasy Ia i Ib z naszej szkoły realizowali kolejną edycję profilaktycznego programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka” pod patronatem Komendy Głównej Policji i Kuratorium Oświaty. Głównym celem programu było wdrożenie uczniów do przestrzegania bezpieczeństwa na drodze, w szkole, w domu, w czasie zabawy i w Internecie. Od września dzieci uczestniczyły w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa, realizowanych w oparciu o starannie opracowane  materiały edukacyjne.

                        We wtorek 21 czerwca pierwszoklasiści  przystąpili do „Wielkiego Testu Bezpieczeństwa”.  Wszyscy uczniowie świetnie sobie z nim poradzili wykazując się dużą wiedzą na temat bezpieczeństwa i  otrzymali  certyfikaty przynależności do „Klubu Bezpiecznego Puchatka” .

          • eMOCje w GŁOWIE

          • „Problemy psychiczne należą do jednych z głównych przyczyn chorób wśród nastolatków, a połowa wszystkich zaburzeń psychicznych ma swój początek przed ukończeniem 14. roku życia. Aby zadbać o profilaktykę zdrowia psychicznego, UNICEF Polska przygotował wyjątkowy projekt edukacyjny”. 

            W maju i w czerwcu nasza szkoła realizowała projekt edukacyjny UNICEF Polska  pt. „eMOCje w GŁOWIE”.  Celem projektu było kształtowanie świadomości w zakresie zdrowia psychicznego młodych ludzi oraz pokazanie jak je chronić i o nie dbać. Uczniowie klas III – VII brali udział w zajęciach poświęconych rozumieniu emocji, pogłębianiu wiedzy o ich wpływie na ciało człowieka oraz rozwijaniu umiejętności radzenia sobie z nimi. Interesującym i pouczającym dla dzieci był przewodni komiks pt. „Wspaniała Mei”. Uczniowie oglądali także film o zdrowiu psychicznym, gdzie została przekazana im podstawowa wiedza na temat profilaktyki zdrowia psychicznego nastolatków. W ramach realizacji projektu pedagog szkolny przeprowadziła spotkania w klasach. Dzieci dowiedziały się do kogo i z jakimi problemami emocjonalnymi mogą się zwracać w razie potrzeby, jakie trudności emocjonalne przeżywają nastolatki oraz jakie symptomy świadczą o zakłóceniach zdrowia psychicznego, np. depresji.

            Założeniem projektu była współpraca uczniów, nauczycieli i rodziców oraz wsparcie  dzieci i młodzieży w rozpoznawaniu trudnych emocji, uczenie się rozwiązywania problemów, utrzymywanie zdrowych relacji, komunikowanie swoich potrzeb czy podejmowanie decyzji, które sprzyjają zachowaniu dobrego samopoczucia. Również rodzice  i nauczyciele otrzymali materiały szkoleniowe, które wzmocniły ich świadomość w zakresie problemów ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży w obecnym trudnym czasie.

            „Projekt eMOCje w GŁOWIE odpowiada na niezwykle istotną potrzebę profilaktyki zdrowia psychicznego, o które powinniśmy zadbać tak samo jak o zdrowie fizyczne (…). Każdy z nas może potrzebować na jakimś etapie swojego życia wsparcia w kryzysie psychicznym. Warto budować zawczasu zasoby, które pozwolą nam pokonywać trudne sytuacje (…).” - Małgorzata Połowniak-Dąbrowska, Manager Projektów Edukacyjnych w UNICEF Polska. 

          • Znamy laureatów konkursu „Yes I can” !!!!!

          • 15 czerwca 2022r.  w wypełnionej po brzegi sali Ostrowieckiego Browaru Kultury odbyła się gala laureatów Simply The Best Of Ostrowiec,  będąca podsumowaniem V Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego „Yes, I Can”, którego organizatorem jest Zespół Szkół i Placówek Publicznych nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim.  Tego dnia poznaliśmy najlepszych uczniów władających językiem angielskim. Wśród wyróżnionych  znaleźli się przedstawiciele naszej szkoły. I tak: Joshua McDonald został laureatem I miejsca w kategorii klas IV, Jakub Kufel został laureatem I miejsca w kategorii klas VII.

            Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz dziękujemy wszystkim pozostałym uczestnikom za trud włożony w przygotowanie do konkursu.

                                              You’re simply the best!

          • TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR BURMISTRZA ĆMIELOWA 2022

          • We wtorek 14 czerwca 2022 r. na stadionie w Ćmielowie rozegrany został Turniej  Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Ćmielowa Joanny Suska. W  turnieju rywalizowały zespoły z klas VI-V oraz VIII-VII dziewcząt i chłopców. Wystartowało 16 drużyn, które swoje mecze rozegrały na dwóch boiskach - 27 meczów. Nasza szkoła wystawiła 11 zespołów.

                        Wśród dziewcząt z klas VIII i VII  do rywalizacji przystąpiło 4 zespoły. Po rozegraniu 6 meczów kolejność i tabela wygląda następująco:

            1. SP 1 Ćmielów I            3      9      20-0

            2. SP Brzóstowa               3       6       3-8

            3. SP 1 Ćmielów II            3       1      3-2

            4. SP 1 Ćmielów III           3       1     1-13

            Najlepsza zawodniczka - Krawiec Wiktoria - SP 1 Ćmielów

                        Natomiast wśród chłopców z klas VIII i VII do rywalizacji przystąpiło 6 zespołów. Po rozegraniu 15 meczów kolejność i tabela była następująca:

            1. SP 1 Ćmielów            5     15      35-0

            2. SP Brzóstowa I          5     12     11-10

            3. SP 1 Ćmielów II         5       7      12-6

            4. SP 1 Ćmielów IV        5       5     10-13

            5. SP 1 Ćmielów III        5       4      6-20

            6. SP Brzóstowa II         5       0      2-27

            Najlepszy zawodnik - Rogowski Igor - SP 1 Ćmielów

            Wśród chłopców i dziewcząt z klas VI-V do rywalizacji przystąpiło po 3 zespoły. Kolejność  była następująca:

            Dziewczęta:                                                              Chłopcy:

            1 miejsce - SP 1 Ćmielów I                                     1 miejsce - SP 1 Ćmielów II       

            2 miejsce - SP 1 Ćmielów II                                     2 miejsce - SP Brzóstowa

            3 miejsce - SP Brzóstowa                                        3 miejsce - SP 1 Ćmielów I

            Najlepsza zawodniczka - Tola Cielecka - SP 1 Ćmielów

            Opiekunami naszych zespołów byli: Wójcik Renata, Bilska Iwona, Piętka Dariusz.

                        Podczas uroczystości zakończenia zawodów nagrody i puchary wręczył w imieniu Burmistrz Ćmielowa sekretarz gminy - Tomasz Neyman, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Ćmielowie Aneta Szczygieł oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Brzóstowej Zbigniew Czubala.

             Puchary oraz piłki dla wszystkich zespołów ufundował Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie a nagrody dla najlepszych zawodników sklep Hi-Sport Ostrowiec Św.. Zawody sędziowali: Dariusz Piętka, Radosław Bzorek i Renata Wójcik.

        • Konkurs czytelniczy „Czy znasz swoje lektury…?”
          • Konkurs czytelniczy „Czy znasz swoje lektury…?”

          •        W czerwcu w SP Nr 1 w Ćmielowie odbył się szkolny konkurs dotyczący lektur pt. „Czy znasz swoje lektury…?”. Jego celem było propagowanie czytelnictwa wśród uczniów.

                     Do konkursu przystąpili uczniowie klas IV – VIII. Każdy z nich pisemnie odpowiadał na pytania dotyczące lektur szkolnych, z którymi się zapoznał.

            I miejsce zdobył Piotr Pięta z klasy VIIb, II miejsce Paweł Żelazowski z klasy Va, III miejsce Joshua McDonald z klasy IVa oraz Arkadiusz Kotur z klasy VIIa.

            Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy punkty z zachowania.        

            GRATULUJEMY!!!

          • Wydajemy własną książkę

          • W ramach działań czytelniczych realizowanych w naszej szkole w związku z „Narodowym 
            Programem Rozwoju Czytelnictwa” – Priorytet 3, uczniowie tworzyli własne książeczki.
             Dzieci miały możliwość stania się autorami, ilustratorami i pomysłodawcami książek, 
            w których z wielkim zaangażowaniem opisywały przygody wykreowanych przez siebie bohaterów.
            
             Celem tego ciekawego   projektu edukacyjnego było:
            1. rozwijanie kultury czytelniczej - kultury książki, 
            2. pobudzanie wyobraźni dzieci i młodzieży
            3. zachęcanie do podejmowania prób samodzielnej twórczości literackiej, ilustratorskiej i edytorskiej.

            Dzięki temu dokonuje się popularyzacji czytelnictwa poprzez aktywny udział dziecka jako twórcy samodzielnie opracowanej książki, od pomysłu literackiego do gotowego dzieła.

                        W roku szkolnym 2021/2022 do zbiorów biblioteki szkolnej trafiły następujące
             książeczki:
            1. Filip Wiatrowski „Mój niezwykły przyjaciel”
            2. Nastia Pochtaruk „Złota jesień”
            3. Kacper Pożoga „Był sobie pies”
            4. Mikołaj Kaczor „Promyk”
            5. Maja Kieloch „Zaginiony kot Psotek”
            6. Tola Cielecka „Mój nowy zwierzak”
            7. Jakub Religa „O Stasiu, co go ząb rozbolał”
            8. Maria Wojtkiewicz „Zdrowie z natury”
            9. Wiktor Kargul „Spełnione marzenie”
            10.  Piotr Kaczmarczyk „O psie, co uciekł z domu”
            11.  Zofia Okrutna „Historia o zaginionym szczeniaku”
            12.  Hanna Budzisz „Atlas grzybów”
            13.  Piotr Sobczak „Jedwabnik”
            14.  Szymon Cebulski „Cztery łapy”
            15.  Maja Kłonica „Roza”
            16.  Małgorzata Pera „Nauka rysowania twarzy”
            17.  Seweryn Chodakowski „Moja przyjaciółka Sisi
            18.  Marcin Dędicki „Planeta”
            19.  Norbert Lach „Pewnego razu w oceanie”
            20.  Urszula Chodurska „Zaginiony kotek”
            21.  Oliwia Jaros „Historia pandy Milki”
            22.  Oliwier Gajos „Felek wędrowiec”
            23.  Wiktor Orczyk „Przygoda małego niedźwiadka”
            24.  Bartosz Piwowarek „Mój przyjaciel Felek”
            25.  Sofija Podnieks „Poszukiwanie miodu”
            26.  Paweł Żelazowski „O chłopcu, który potrafił”
            27.  Jakub Szymański „Lis Rufus”
            28.  Jakub Skotniczny „Bajka o rycerzu”
            29.  Amelia Mortka „Przygody psa Pimpka i rodziny Dumle”
            30.  Blanka Szymczyk „Wiosna”
            31.  Martyna Bęben „Wieczorny spacer”
            32.  Alan Dąbek „Sprytny Lolek”
            33.  Emilian Gabryś „Przygody psa Azora”
            34.  Damian Bińczak „Nieoczekiwana przemiana”
            35.  Noemi Grotkowska „Mały piesek w koszyku”
            36.  Zuzanna Bukała „Kredki”
            37.  Dawid Czupryński „Zaginiony pies”
            38.  Zuzanna Pastuszka „Magiczny diament”
            39.  Olivier Lasek „Magiczna trąbka”
            40.  Wojtek Stępniewski „Magiczne tenisówki”
            41.  Jakub Ojczymek „Kaczuszka”
            42.  Maja Zienkowska „Marzenia Molly”
            43.  Wiktoria Jakubowska „Magiczne lustro”
            44.  Kamila Kaczmarska „Przygoda wiewiórki Julki”
            45.  Maja Zieje „Jak poznałam Frediego”
            46.  Maja Brodnicka „Przygody kotki”
            47.  Szymon Chlewicki „Legendy Niniago”
            48.  Joshua McDonald „Układ słoneczny”
            49.  Sara Pietruszka „Tajemnicze drzwi”
            50.  Krystian Włodarczyk „Historia o kocie Mańku”
            51.  Wiktor Kieloch „Nowy przyjaciel”
            52.  Klaudia Milewska „Spełnione marzenia”
            53.  Nadia Wiśniewska „Pomiędzy niebem a piekłem”
            54.  Bartosz Piwowarek „Album bogów olimpijskich”
          • NAJGRZECZNIEJSI W NASZEJ SZKOLE

          • Zgodnie z tradycją szkolną końcem roku 2021/ 2022 wszyscy uczniowie naszej placówki wzięli udział w plebiscycie na „Najgrzeczniejszego Ucznia/ Najgrzeczniejszą Uczennicę w Szkole”. Organizatorem tej miłej zabawy był Szkolny Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami, wychowawcy klas oraz pedagog szkolny. Dzieci z klas I – III typowały kandydatów do tytułu w jednym bezpośrednim głosowaniu wybierając rówieśników z grona własnej klasy. Starsza młodzież dokonywała wyboru najgrzeczniejszych podczas dwóch tur głosowań – na kolegę lub koleżankę z własnej klasy, a następnie oddając głos na kandydata z innych klas. Zwycięzca powinien być bowiem nie tylko osobą szanowaną w swojej klasie, ale również przez innych uczniów.  Głosujący mieli do wykonania trudne zadanie. W każdej klasie jest bowiem liczna grupa osób kulturalnych, miłych, życzliwych i koleżeńskich. Wybór najgrzeczniej osoby wcale nie był prosty. Po wielu zmaganiach i przemyśleniach ostatecznie  w klasach młodszych tytuł „Najgrzeczniejszego Ucznia/ Najgrzeczniejszej Uczennicy” otrzymali:

                                  Klasa I „a”:     Gabriela Wisowska      

                                  Klasa I „b”:     Sandra Bartolini       

                                  Klasa II „a”:    Nicola Gruszka

                                  Klasa II „b”:    Sandra Wilczak        

                                  Klasa III „a”:   Kacper Paszyński  

            W klasach IV – VIII zwyciężyli i zostali „Najgrzeczniejszymi Uczniami/ Najgrzeczniejszymi Uczennicami w Szkole”:

            1. Tola Cielecka – uczennica klasy V „a”
            2. Maja Krawiec  – uczennica klasy VII „a”

                     Zofia Adamczyk uczennica klasy VIII „a”

                     Dorian Dróżdż– uczeń klasy VIII „a”

                     Filip Filipowski – uczeń klasy VIII „b”

            1. Anna Pękalska – uczennica klasy VIII „a”     

            Wyróżnienia uzyskał:

            Piotr Sobczak – uczeń klasy V „b”

            Gratulujemy wszystkim naszym Najgrzeczniejszym !

          • Nasze własne teatrzyki kamishibai

          • Uczniowie klasy IVa w ramach udziału w projekcie edukacyjnym „Baśniowy teatrzyk”, związanym z realizacją w szkole Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - Priorytet 3, poznali historię niezwykłego teatru. Obejrzeli filmy prezentujące takie teatrzyki i wykonali własne.  Pracy było dużo, ale za to zadowolenie dużo większe. Sami stali się wyjątkowymi autorami ilustracji, wykonali konstrukcje papierowych teatrów oraz opowiadali baśnie i legendy, które wybrali i pięknie prezentowali. Taki teatrzyk ma swoje korzenie w dalekiej Japonii. „Kamishibai, bo tak brzmi jego nazwa (jap. kami – papier, shibai – sztuka) to inaczej „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji”. Ich prezentowaniu towarzyszy niecodzienny nastrój, powstający za sprawą przenośnego teatru, przy pomocy którego ilustrowane opowiadania są przedstawiane w formie papierowych „slajdów”. Technika i walory takiego przedstawienia pomagają osiągnąć magiczny efekt koncentracji, a ta forma opowiadania czy też czytania to prawdziwie teatralne doświadczenie.
            Gdy narrator odczytuje tekst i kolejno odkłada karty, przed widownią pojawiają się następne ilustracje utrzymujące zainteresowanie w aurze niezwykłości i magii.” Nadzwyczajności na pewno jest w nich wiele. Dzięki opowieściom snutym przed młodymi widzami przenieśliśmy się do niezwykłych miejsc i nadzwyczajnych bohaterów legend i baśni. Byliśmy u Trzech świnek, Czerwonego Kapturka, Warsa i Sawy, rybaka i złotej rybki oraz wędrowaliśmy razem z Lechem, Czechem i Rusem w poszukiwaniu nowej krainy. Opowieści przedstawiali także uczniowie z Ukrainy. Poznaliśmy bardzo ciekawe historie. Przeżyliśmy wspaniałe przygody.

                       Zapraszamy do cudownego teatru.

          • Konkurs recytatorski poezji patriotycznej „Miłość ojczyzny poezją bliska”

          • W dniu 13.06.2022r. w SP Nr 1 w Ćmielowie odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski poezji patriotycznej „Miłość Ojczyzny poezją bliska”.  

            Wzięli w nim udział uczniowie klas V-VIII, którzy samodzielnie dobierali repertuar. Recytowali m. in. wiersze K.I. Gałczyńskiego, K.K. Baczyńskiego, T. Różewicza, A. Mickiewicza,
            M. Konopnickiej,   W. Broniewskiego  oraz  Cz.  Miłosza.

            Recytacja wierszy polskich poetów pozwoliła ożyć na nowo obrazom kraju nad Wisłą, jedynego, tak bliskiego naszym sercom skrawka ziemi.

            Konkurs miał na celu kształtowanie atmosfery, sprzyjającej formowaniu postaw patriotycznych i wspieranie manifestowania patriotyzmu oraz rozwijanie wyobraźni i uczuć towarzyszących ukazywaniu piękna języka ojczystego.

            Komisja konkursowa oceniała przede wszystkim dobór i rozumienie tekstów, interpretację utworów, poprawność i ekspresję prezentacji oraz dykcję i opanowanie tekstu.

             

            I miejsce zdobył Arkadiusz Kotur z klasy VIIa

            II miejsce zdobyła Julia Kulczycka z klasy VIIIa

            III miejsce zdobyła Karolina Szot z klasy VIIa

             

            Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy drobne upominki. 

            Gratulujemy!!!

          • DIGITAL YOUTH FORUM 2022

          • 3 czerwca młodzież z klas VII  i VIII naszej szkoły uczestniczyła w Digital Youth Forum 2022, oglądając transmisję wydarzenia odbywającego się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Digital Youth Forum poświęcone jest edukacji w zakresie bezpiecznego, kreatywnego i pozytywnego korzystania z Internetu i nowych technologii.  Forum organizowane jest od 6 lat i spotyka się co roku z bardzo dobrym odbiorem ze strony młodzieży oraz nauczycieli. W bieżącym roku poruszone zostały problemy odróżniania fake od newsa oraz sposobów dbałości o dobrostan młodych ludzi korzystających z cyfrowego świata.  Wystąpienia dotyczyły również ważnych problemów globalnych, tzn. potrzeby rozwijania postawy ekologicznej – wykorzystywania odpadów, prowadzenia ekologicznego rolnictwa oraz prostych sposobów zadbania o nasza planetę w codziennym funkcjonowaniu.  Omówione zostało znaczenie szkół otwartych na różnorodność, które to stymulują kreatywność i rozwój swoich uczniów.  Dzięki wysłuchaniu dorosłych ekspertów i rówieśników, którzy kreatywnie wykorzystują Internet uczniowie mieli możliwość inspiracji i zdobycia konkretnej wiedzy. 

          • III etap V Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego dla klas I – VIII Szkół Podstawowych „Yes, I can”.

          • W dniu 07 czerwca 2022r. w  Zespole Szkół i Placówek Publicznych nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim odbył się III finałowy etap konkursu Yes, I can. Patronat nad konkursem objął prezydent Jarosław Górczyński. Jest to duże przedsięwzięcie i ogromna rywalizacja – w szranki stanęło 16 szkół podstawowych. Konkurs decyzją Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty znajduje się na liście konkursów wpisywanych na świadectwo ukończenia szkoły podstawowej .

            Trzy etapy, rozłożone na cały rok szkolny, wyłoniły najbardziej uzdolnionych językowo uczniów. Ostatni etap składał się z dwóch części: pisemnej oraz ustnej. Uczniowie, którzy reprezentowali naszą szkołę to: Joshua McDonald (klasa IVA), Jakub Kufel (klasa VIIA) oraz Kacper Janus (klasa VIIIC).

            Jak informuje organizator, finał i ogłoszenie wyników odbędzie się 15 czerwca w czasie Gali Laureatów. Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów.

          • ODWIEDZILIŚMY BEZDOMNIAKÓW W JANIKU

          • 8 czerwca wolontariusze z naszej szkoły złożyli wizytę w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów w Janiku, gdzie odwiedzili umieszczone w tamtejszym Schronisku bezdomne zwierzęta.  Aby pomóc przebywającym tam psiakom i kociakom młodzież przywiozła ze sobą karmę suchą i mokrą, a także koce i kołdry zebrane podczas szkolnej zbiórki. Uczniowie odbyli cenną lekcję, mogli zobaczyć na czym polega praca w schronisku, jakie potrzeby mają zwierzęta i jak można im pomagać.

            Jednym z ważnych punktów wycieczki było poznanie procesu uzdatniania odpadów oraz przejście ścieżką ekologiczną.

            Dziękujemy pracownikom za miłe przyjęcie i  przekazanie dużej porcji informacji o zwierzakach i procesie uzdatniania odpadów.

          • DZIECI I MŁODZIEŻ UCZĄ SIĘ ZDROWEGO STYLU ŻYCIA

          • W bieżącym roku szkolnym nasi uczniowie uczestniczyli w programach prozdrowotnych koordynowanych przez Powiatową Stację Sanitarno -Epidemiologiczną w Ostrowcu Św. Dzieci z klasy  z I – III realizowały program „Nie pal przy mnie, proszę”. Uczniowie z klasy IV brali udział w programie „Bieg po zdrowie”, zaś starsza młodzież – w programie „Znajdź właściwe rozwiązanie”. Programy te miały na celu zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu, zapobieganie paleniu tytoniu, zwiększenie wiedzy w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie oraz kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu. Są to programy ogólnopolskie, skierowane do dzieci i ich rodziców, składające się z 5 - 6 zajęć warsztatowych oraz licznych profilaktycznych działań wspomagających. Program „Nie pal przy mnie, proszę” wdrażany był przez wychowawców klas, „Bieg po zdrowie”  - przez pedagoga szkolnego, zaś „Znajdź właściwe rozwiązanie” – przez wychowawców świetlicy podczas obowiązkowych oraz dodatkowych zajęć edukacyjnych.

            W listopadzie nasza szkoła przystąpiła do udziału w projekcie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii „Szkoła Promująca Zalecenia Europejskiego kodeksu walki z rakiem”. Projekt obejmuje edukację dzieci i młodzieży w zakresie prewencji pierwotnej nowotworów poprzez promowanie zdrowego stylu życia. Jest realizowany w ramach Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych. W ramach wdrażania programu uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych, konkursach profilaktycznych, rajdach i zajęciach sportowych.  Realizatorami projektu w naszej szkole były panie Halina Jasińska – Klechowska,  Renata Wójcik i Joanna Podkowa.

            Zwieńczeniem realizacji programów i projektu było zorganizowanie szkolnych obchodów Światowego Dnia bez Papierosa, które odbyły się w świetlicy szkolnej. Dzieci z klas młodszych przygotowały plakietki – znaczki dla członków swojej rodziny z prośbą „Nie pal przy mnie, proszę”. Uczniowie z klas starszych brali udział w profilaktycznym konkursie plastycznym pod hasłem  „Palenie skraca życie”. W swoich pracach wykazywali, że papierosy są bardzo szkodliwe dla zdrowia, podstępnie działają na emocje człowieka i prowadzą do nałogu. Przypominali, że jest pełno wartościowych sposobów spędzania czasu wolnego, papierosy nie są do tego potrzebne. Najlepszą pracę przygotował uczeń klasy VII „a”, Piotr Zając.  

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im.Krzysztofa Szydłowieckiego w Ćmielowie
      • (+15)8616020
      • Ćmielów, ul. Długa 164, 27-440 Poland
      • https://sp1cmielow.edupage.org
      • Administrator strony Beata Mazur - beatajmaz@wp.pl
      • bip: sp1cmielow.pl
  • Galeria zdjęć

      brak danych