• To był radosny dzień!

• 1 kwietnia, prima aprilis,   to dzień pełen dowcipów i żartów. W tym roku nawet pogoda spłatała nam figla i przypomniała, że „kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata”.

W naszej szkole również to był czas radości i uśmiechu, bowiem  Samorząd Uczniowski ogłosił go „Dniem szalonego nakrycia głowy lub atrakcyjnej fryzury”.  Wszyscy, którzy przyszli w piątek w ciekawej, nieszablonowej fryzurze bądź nakryciu głowy  byli zgodnie z obietnicą zwolnieni z odpowiedzi ustnych. A było tych uczniów naprawdę sporo. Pomysłowość  naprawdę zaskakiwała!

1 kwietnia w naszej szkole uważamy za udany a Samorząd Uczniowski  niedługo znów nas zaskoczy.

Dziękujemy naszemu fotografowi, Panu Łukaszowi za piękne zdjęcia!

• KONKURS NA „SMAKOSZA MIESIĄCA” ROSTRZYGNIĘTY

•  W ramach pracy świetlicy szkolnej wśród uczniów z klas I – III korzystających z dożywiania odbył się konkurs na „Smakosza miesiąca”. Panie świetliczanki obserwowały jak dzieci zjadają obiady i odnotowywały  te, które oddawały puste talerze.

Smakoszem miesiąca marca został Mateusz Miernikiewicz z kl. II b – I miejsce, II miejsce zajęła Milena Religa z kl. III a, III miejsce przypadło Amelce Dziedzic z kl. I a.
            Konkurs ma na cele zachęcenie naszych uczniów do zjadania ciepłych posiłków w trakcie pobytu w szkole.

• TEATR

• Poprzez udział w projekcie Internetowego Teatru  TVP  uczniowie klas I – III mieli możliwość obejrzeć kolejny wyjątkowy spektakl. Tym razem przedstawienie transmitowane było z  Teatru Maska w Rzeszowie . To „Zaginiony świat” na motywach powieści sir Arthura Conana Doylea, w którym główna bohaterka dołącza do ekspedycji badawczej profesora i spotyka dinozura…

„Zaginiony świat” to spektakl, który pokazuje, że warto być uczciwym, a przyjaciół można spotkać w najmniej spodziewanych miejscach.

• UNPLUGGED W KLASACH VII

• Końcem marca nasi siódmoklasiści wzięli udział w profilaktycznym programie pt. „Unplugged”, który jest  programem profilaktyki uniwersalnej adresowanym do uczniów w wieku 12–14 lat, opartym na modelu wszechstronnego wpływu społecznego.  „Unplugged” uzyskał rekomendację m.in. Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Jego celem jest ograniczanie inicjacji używania substancji psychoaktywnych (alkohol, tytoń, narkotyki) oraz ograniczenie rozwoju intensywności używania, tj. przejścia od fazy używania eksperymentalnego do fazy używania problemowego.

W naszej szkole program realizował trener Centrum Działań Profilaktycznych z Wieliczki, Pan Piotr Szaszkiewicz. Zajęcia koncentrowały  się na umiejętnościach życiowych, przekonaniach normatywnych i wiedzy o substancjach psychoaktywnych. Tematyka spotkań dla uczniów dotyczyła szczególnie istotnych w okresie adolescencji problemów takich, jak:

• konformizm, przejawy nacisku grupowego i sposoby radzenia sobie z nim,
            • wiedza o czynnikach ryzyka i czynnikach chroniących przed piciem alkoholu, zróżnicowaniu podatności na alkohol w zależności od płci,
            • przekonania normatywne na temat rozpowszechnienia zjawiska używania substancji psychoaktywnych wśród młodych ludzi,
            • wiedza o przyczynach i następstwach palenia papierosów,
            • umiejętność komunikowania swoich emocji,
            • umiejętność asertywnej obrony swoich racji,
            • inne umiejętności interpersonalne i intrapersonalne, których niedostateczne opanowanie może skłaniać do używania substancji psychoaktywnych w sytuacjach towarzyskich,
            • wiedza o narkotykach,
            • umiejętność radzenia sobie z problemami, formułowania celów i podejmowania decyzji.

Z powodów sanitarnych zajęcia realizowane były on- line, lecz  ciekawymi metodami np. prezentacje, praca w grupach, zarządzanie kontraktem, dyskusja plenarna, gra, informacje zwrotne. Uczniowie wykazali się wysoką aktywnością i zrozumieniem problemu.

Warsztaty zostały sfinansowane ze środków Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Ćmielowie. Program obejmował 6 spotkań z uczniami i spotkanie z rodzicami.

• Światowy Dzień Czytania Tolkiena w naszej szkole

• Światowy Dzień Czytania Tolkiena obchodzony jest 25 marca. Ta inicjatywa została zapoczątkowana przez stowarzyszenie The Tolkien Society w 2003 roku. Dlaczego wybrano akurat taką, a nie inną datę? Ponieważ 25 marca (rethe) to dzień, w którym przypada rocznica pokonania Saurona i zakończenia wojny o pierścień.

Uczniowie naszej szkoły również przystąpili do tej czytelniczej akcji i czytali wybrane fragmenty utworu „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Lektorzy przygotowali m.in. fragmenty dotyczące postawy Bilbo Baginsa wobec podróży, list od krasnoludów do bohatera czy opis pierścienia. Słuchacze w skupieniu i z dużą uwagą śledzili losy postaci. W ten sposób dołączyli do Bilba i jego drużyny i wyruszyli w fascynującą podróż po pełnym niebezpieczeństw świecie Śródziemia. Czy  stawią czoła goblinom, wargom, trollom i pomogą odzyskać skarb strzeżony przez strasznego smoka Smauga? Zachęceni do lektury z pewnością to uczynią.