Dnia 31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Papierosa. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Zostało ustanowione przez WHO w 1987 roku. ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów - głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób. Jeśli nie zostaną podjęte pilne działania zapobiegawcze, do roku 2030 tytoń może doprowadzić do zgonu ponad osiem milionów ludzi!
Z okazji Światowego Dnia bez Papierosa w naszej szkole podjęte zostały działania edukacyjno-informacyjne na temat skutków zdrowotnych i ekonomicznych palenia tytoniu oraz szkodliwości e- papierosów. Bardzo ważne było wyjaśnienie znaczenia hasła „bierne palenie”, na które narażeni są najmłodsi, a które ma fatalny wpływ na ich zdrowie! Dzień ten stał się okazją do pogadanek z naszymi uczniami na tematy uzależnień oraz schorzeń wywołanych przez palenie papierosów. Nasi uczniowie wiedzą, że papieros to nie tylko nikotyna. Zdają sobie sprawę, że w dymie znajduje się mnóstwo związków chemicznych, w tym substancji rakotwórczych. Dzięki programom realizowanym w szkole we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno -Epidemiologiczną w Ostrowcu Św.: „Nie pal przy mnie, proszę”, „Bieg po zdrowie”, „Znajdź właściwe rozwiązanie” i projektem Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach „Szkoła Promująca Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem” uczniowie dowiadują się, w jaki sposób przebiega proces uzależnienia od nikotyny, jakie są skutki palenia tytoniu oraz bycia biernym palaczem. Kształtowane są postawy asertywne związane z unikaniem czynnego i biernego palenia papierosów. Dzieci uczą się radzić sobie z trudnymi sytuacjami oraz wzmacniają pozytywne myślenie o sobie.
W ramach współpracy świetlicy szkolnej z pedagogiem została przygotowana także gazetka tematyczna dotycząca szkodliwości e- papierosów i uszkodzenia płuc zwanym „evali”. Oprócz nikotyny, aerozol z e-papierosa może zawierać szereg szkodliwych dla zdrowia substancji takich jak: lotne związki organiczne, pył zawieszony, metale ciężkie (nikiel, ołów), toksyczne związki karbonylowe (formaldehyd, acetaldehyd) oraz rakotwórcze nitrozaminy. Badania oceniające efekty zdrowotne występujące bezpośrednio po użyciu e- papierosa wykazują, że używanie e-papierosów może zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych oraz chorób układu oddechowego. Nawet beznikotynowe e-papierosy mogą być szkodliwe dla zdrowia. Badania naukowe wykazały, że aerozol powstały podczas użycia beznikotynowego płynu do e-papierosa, również może uszkadzać śródbłonek naczyń krwionośnych, jednocześnie zwiększając ryzyko chorób układu krążenia.
Podczas pogadanek uczniowie mówili o tym, co dobrego daje człowiekowi niepalenie.
Wymieniono:
- lepsze zdrowie, większą odporność na choroby,
- ładniejsze włosy, zęby, paznokcie, zdrowszą cerę,
- świeży oddech,
- lepszą kondycję fizyczną,
- oszczędności finansowe.
Mamy nadzieję, że nasi uczniowie będą radzić sobie z trudnymi sytuacjami
w życiu w sposób racjonalny i prozdrowotny, nie sięgając po papierosa, który przestał już być modny i wystrzegając się e- papierosa. Oby zawsze pamiętali, że uzależnić się jest łatwo, zaś wyjść z nałogu – niezwykle trudno!