• SPOTKANIE Z KURATOREM SĄDOWYM

• 1 marca 2024r. uczniowie z klas V i VII uczestniczyli w profilaktycznym spotkaniu z kuratorem III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Opatowie, Panem Szymonem Kasakiem.  Tematyka spotkania obejmowała zagadnienia dotyczące konsekwencji łamania prawa przez nieletnich, roli kuratora rodzinnego w tej dziedzinie, zachowań ryzykownych i niedopuszczalnych. Była to szeroko rozumiana profilaktyka, przeciwdziałanie postawom demoralizującym, zapobieganie czynom karalnym   oraz patologiom społecznym. Uczniowie mieli także możliwość zapoznania się z zadaniami kuratora w procesie wychowawczym dzieci i młodzieży, która popadła w konflikt z prawem.

Podczas spotkania pan kurator poruszył następujące zagadnienia:

• demoralizacja - pojęcie, przykłady;
            • agresja i przemoc – fizyczna, słowna, cyberprzemoc,
            • sposoby stosowania środków profilaktycznych w zależności od czynu i stopnia  demoralizacji nieletniego;
            • odpowiedzialność za czyny popełnione przez młodzież;
            • na czym polega praca kuratora w sądzie i w terenie/w środowisku lokalnym, na czym polega nadzór nad nieletnim,
            • gdzie szukać pomocy w trudnej sytuacji życiowej (np. doświadczenie przemocy w rodzinie).

Uczniowie z dużą uwagą słuchali wypowiedzi kuratora, co znacznie podniosło ich świadomość na temat racjonalności zagrożeń we współczesnym świecie, a także ich obowiązków i zasad zachowania jako ucznia i dziecka.

• Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Burmistrza Ćmielowa Joanny Suska

• Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr1 w Ćmielowie brali udział w Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar Burmistrza Ćmielowa Joanny Suska, który odbył się w Szkole Podstawowej w Brzóstowej. Turniej rozgrywany był w dwóch kategoriach klas IV-VI i VII-VIII, dziewcząt i chłopców. Szkołę Podstawową Nr1 w Ćmielowie reprezentowało 8 dziewczynek i 8 chłopców z klas VII-VIII i 8 dziewczynek i 8 chłopców z kas IV-VI.

Uczennica Tola Cielecka zajęła I miejsce w kategorii dziewcząt klas VII-VIII, Noemi Grotkowska zajęła II miejsce w kategorii dziewcząt klas IV-VI.

Puchary i dyplomy najlepszym zawodnikom wręczyła Burmistrz Joanna Suska oraz Dyrektorzy: Zbigniew Czubala, Tomasz Neyman.