W dniu 5 maja SP1 w Ćmielowie reprezentowali na powiatowym konkursie biologiczno-chemicznym pierwiastkowy zawrót głowy zorganizowanym przez PSP nr 5 w Ostrowcu Św. Kacper Janus i Jakub Kufel. Kacper zajął 1 miejsce
Konkurs biologiczno - chemiczny
TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO O PUCHAR BURMISTRZA ĆMIELOWA 2022
W miniony czwartek w sali gimnastycznej w Brzóstowej rozegrany został Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Burmistrza Ćmielowa Joanny Suska. W turnieju rywalizowali uczniowie z klas VIII-VII w kategorii dziewcząt i chłopców. Tenisiści z naszej szkoły spisali się bardzo dobrze zajmując następujące miejsca:
Dziewczęta:
1 miejsce - Szałapska Nadia
3 miejsce - Krawczyk Wiktoria
4 miejsce - Szałapska Emma
Natomiast wśród chłopców kolejność była następująca:
1 miejsce - Kociuba Konrad
2 miejsce - Piękoś Erwin
3 miejsce - Pięta Kacper
4 miejsce - Rogowski Igor
Opiekunami zespołów byli: Wójcik Renata, Bilska Iwona, Piętka Dariusz .
Podczas uroczystości zakończenia zawodów nagrody i puchary wręczyła Burmistrz Ćmielowa Joanna Suska, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Brzóstowej Zbigniew Czubala oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Ćmielowie Aneta Szczygieł.
Puchary, dyplomy oraz rakietki do tenisa dla uczestników ufundował Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie. Zawody sędziowali: Radosław Bzorek i Dariusz Piętka.
WIWAT 3 MAJA! WIWAT KONSTYTUCJA!
„Trzeci Maja radością wiosenną
wszystkich ludzi dziś w Polsce powitał,
Sztandarami biało-czerwonymi
umaiła się Rzeczpospolita.Umaiły się też pierwszym kwieciem
łąki, pola i w ogrodach drzewa,
Maj się pieśnią zwycięskiej wiosny
zgodnym chórem z ludzi rozśpiewał.Rozpłynęła się już pieśń radosna
głośnym echem po ojczystym kraju
– Witaj, witaj, Majowa Rocznico,
pamiętny Trzeci Maju.”Stanisław Aleksandrzak
W piątek 29 kwietnia 2022 r. odbył się w naszej szkole turniej historyczny z okazji 231 rocznicy uchwalenia KONSTYTUCJI 3 MAJA.
Klasy VI, VII i VIII były reprezentowane przez trzyosobowe drużyny. Uczestnicy zmagań musieli wykazać się wiedzą dotyczącą II połowy XVIII w., czasów szczególnie trudnych dla naszej Ojczyzny. Szczegółowe zagadnienia do konkursu opracowali nauczyciele historii – Joanna Psiuch i Dariusz Urbański.
I miejsce zajęła klasa VIII C, czyli Zuzanna Szafrańska, Kacper Janus, Maciej Monczak, II miejsce klasa VII A - Karolina Szot, Mikołaj Bzorek, Arkadiusz Kotur, III lokatę zaś zdobyła klasa VII B reprezentowana przez Zuzannę Tkaczyk, Piotra Piętę i Alana Zwierzyńskiego.
Zwycięzcy turnieju otrzymali nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy.
Wszystkim uczestnikom zmagań należą się wielkie brawa, ponieważ wspaniale przygotowali się do tej nietypowej lekcji historii!Organizatorami konkursu byli nauczyciele: Dorota Dąbrowska, Joanna Psiuch, ksiądz Paweł Marek.
Podsumowanie Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych 2021/2022 – Gala Laureatów
W dniu 25 kwietnia 2022 r. w sali konferencyjnej OMEGA w Centrum Kongresowym Targów Kielce odbyła się uroczystość podsumowująca Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego w roku szkolnym 2021/2022.
W tegorocznej edycji zorganizowano 10 konkursów przedmiotowych. Spośród 13643 uczniów województwa, przystępujących do udziału w eliminacjach I etapu, uhonorowano tytułem laureata i nagrodzono 193 uczniów. Wśród nagrodzonych laureatów znalazł się uczeń naszej szkoły KACPER JANUS z klasy VIIIc.
Dyplom, zaświadczenie i pamiątkowy złoty medal oraz słodkie piernikowe serca wręczali Kacprowi: wojewoda świętokrzyski – Pan Zbigniew Koniusz, Świętokrzyski Kurator Oświaty – Pan Kazimierz Mądzik, Świętokrzyski Wicekurator Oświaty – Pani Katarzyna Nowacka oraz Dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli – Pan Jacek Wołowiec.
OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ „ MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”
W dniu 22 kwietnia 2022 roku odbyły się gminne eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Wśród zwycięzców znaleźli się uczniowie naszej szkoły. Szkołę Podstawową Nr1 im. Krzysztofa Szydłowieckiego będą reprezentować podczas etapu powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim w grupie klas I – IV uczniowie: Oliwier Stan – klasa III a, Josh McDonald – klasa IV a, Wiktor Tworzewski – klasa III a, a w grupie klas V – VIII: Arkadiusz Kotur – klasa VII a.
Księga Ziemi – rozstrzygnięcie konkursu
Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone w celu szerzenia świadomości ekologicznej i życia w zgodzie z naturą. 22.04.2022 r. to okazja do organizowania różnego rodzaju akcji promujących ekologię. W naszej szkole powstała „Księga Ziemi” w ramach konkursu artystycznego.
Wyniki konkursu:
I miejsce – Daniel Głazowski 7a
II miejsce – Małgorzata Pera 5a
III miejsce – Milena Wrona 1b
Wyróżnienie – Zuzanna Baumgertner 8c
Gratuluję Laureatom i dziękuję Wszystkim za udział w konkursie. Zachęcam do przeczytania i obejrzenia „Księgi Ziemi” zamieszczonej na stronie internetowej szkoły. Naprawdę warto!
Ksiega_Ziemi_-_SP_Cmielow.pptx
Małgorzata Utnik – Oleksiak
Nauczyciel biologii
Konkurs biologiczno - chemiczny
W dniu 21 04.w 1 LO im. St. STASZICA w Ostrowcu odbył się konkurs biologiczno chemiczny, biologia i chemia gwarantem naszego zdrowia. Na konkursie Sp1 w Cmielowie reprezentowali uczniowie kl 8c K. Janus. D. SENDROWICZ, Z. SZAFRAŃSKA. K. JANUS ZDOBYŁ 3 MIEJSCE
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
23 kwietnia 2022 roku przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to święto książki obchodzone od 1995 roku w ponad 100 krajach na całym świecie. W dniu tym odbywa się wiele wydarzeń związanych z czytaniem, spotkania autorskie z pisarzami, kiermasze książek.
23 kwietnia to data symboliczna, ważna dla literatury światowej, ponieważ tego dnia w 1616 roku zmarli wybitni pisarze Miguel de Cervantes i William Szekspir oraz historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega, jest to także rocznica urodzin lub śmierci innych pisarzy, między innymi Vladimira Nabokova, Josepa Pla czy Manuela Mejía Vallejo
Kolebką święta jest Katalonia, gdzie w 1926 roku wydawca z Walencji Vicente Clavel Andrés wystąpił z pomysłem organizacji Dnia Książki. Każdego roku 23 kwietnia mieszkańcy regionu obchodzą święto narodowe ku czci patrona książki – świętego Jerzego.
Jak nakazuje tradycja kobiety w tym dniu są obsypywane czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego, natomiast mężczyźni w podziękowaniu otrzymują od kobiet książki.
23 kwietnia to również dzień praw autorskich. W Polsce ustawa o prawie autorskim w swojej obecnej postaci zaczęła działać od 1994 roku.
Prawo autorskie stanowi zbiór norm prawnych, których celem jest zapewnienie ochrony twórczości naukowej, literackiej, publicystycznej i artystycznej. Są to uprawnienia majątkowe oraz osobiste twórcy do stworzonego przez niego dzieła. Wykorzystanie określonego utworu bez uzyskania zgody autora lub wymaganego zezwolenia prowadzi do naruszenia praw autorskich i może spowodować postawieniem osoby dopuszczającej się naruszenia do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.
DEBATA W KLASACH V
W kwietniu nasi piątoklasiści uczestniczyli w programie z zakresu profilaktyki antyalkoholowej pt. „Debata”. Jest to program rekomendowany przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, posiada pozytywną opinię Ośrodka Rozwoju Edukacji.
Program ma charakter uprzedzający. Jego adresatami jest grupa dzieci jeszcze przed inicjacją alkoholową, zadaniem zaś jest zapobieganie przedwczesnemu używaniu alkoholu, towarzyszącym temu konsekwencjom oraz promowanie postawy trzeźwości. „Debata” skupia się na szeroko rozumianej profilaktyce uniwersalnej, której głównym celem jest wyposażenie uczniów w umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, na poszukiwaniu pozytywnej alternatywy dla wielu zachowań poprzez dostarczenie odpowiedniej informacji oraz wzmacnianie czynników chroniących i redukcję czynników ryzyka.
W naszej szkole program zrealizowała firma edukacyjno – szkoleniowa „Nowe Horyzonty” z Wrocławia. Sfinansowany został ze środków Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Ćmielowie. Podczas zajęć przekazane zostały podstawowe informacje na temat szkodliwości i konsekwencji zażywania alkoholu oraz procesu uzależnienia. Poprzez debatę i edukację zweryfikowane zostały mity oraz przekonania normatywne dotyczące używania napojów alkoholowych. Poprzez elementy treningu asertywności uczestnicy uczyli się odmawiać spożywania alkoholu oraz radzić z naciskiem grupy rówieśniczej.
Dzięki udziałowi w warsztatach uczniowie podnieśli poziom wiedzy o możliwościach rozwoju bez używania substancji psychoaktywnych. Uświadomili sobie, iż warto promować wartości związane ze zdrowym stylem życia. Kształtowali asertywność, która jest niezwykle ważna w sytuacji nacisków środowiskowych (najczęściej w sytuacjach rówieśniczych).
ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI 22 KWIECIEŃ 2022r.
II etap Powiatowego Konkursu Piosenki Anglojęzycznej „Sounds English”
20 kwietnia 2022r. uczennica naszej szkoły Zofia Adamczyk pozytywnie przeszła eliminacje gminne i zakwalifikowała się do etapu powiatowego Konkursu Piosenki Anglojęzycznej „SOUNDS ENGLISH” zorganizowanego przez PSP Nr 4 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zosia ujęła jury wykonując piosenkę „Shallow”, którą w oryginale śpiewa Bradley Cooper i Lady Gaga.
Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowań nauką języka angielskiego oraz propagowanie twórczości młodzieży uzdolnionej muzycznie.
Etap finałowy będzie miał miejsce 19 maja 2022r.
Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia !!!
Szkolny konkurs literacko-plastyczny na wielkanocną pisankę gramatyczną.
Uczniowie klas IV – VI w dniach 12. i 13. kwietnia wzięli udział w konkursie literacko-plastycznym na wielkanocną pisankę gramatyczną.
Cele konkursu - propagowanie tradycji związanych ze świętami wielkanocnymi, - pogłębienie wiedzy na temat pisanek/kraszanek w obrzędowości ludowej, staranność wykonania i znajomość prawideł poprawności językowej zostały zrealizowane.
Ocenie podlegały przede wszystkim pomysłowość i inwencja twórcza uczestników konkursu oraz poprawność językowa.
Komisja konkursowa wybrała najciekawsze prace i przyznała:
w kategorii uczniów kl. IV
I miejsce Josh McDonald
II miejsce Oliwier Lasek
III miejsce Zuzanna Pastuszka
Wyróżnienie Maria Wojtkiewicz, Emilian Gabryś, Krystian Włodarczyk
w kategorii uczniów kl. V
I miejsce Tola Cielecka
II miejsce Oliwia Jaros
III miejsce Kacper Pożoga
Wyróżnienie: Urszula Chodurska, Nikita Panchenko, Maja Zienkowska
w kategorii uczniów kl. VI
I miejsce Adrianna Sitek
II miejsce Lena Filipczak
Wyróżnienie Adam Jurak, Adrian Stępniewski
Zwycięzcom gratulujemy!
PAMIETAMY „82 ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ”
I tylko pamięć została
Po tej katyńskiej nocy…
Pamięć nie dała się zabić
Nie chciała ulec przemocy.Jak co roku 13 kwietnia obchodzimy rocznicę zbrodni dokonanej przez NKWD na 25 tysiącach polskich jeńców wojennych osadzonych w sowieckich obozach. Również mieszkańcy naszej miejscowości stracili życie w trakcie tych tragicznych wydarzeń. W celu uczczenia tych wydarzeń posadzono w 70 rocznicę „dęby pamięci”, przy których uczniowie naszej szkoły w dniu dzisiejszym zapalili znicze.
10 kwietnia 2010 roku znów czarne chmury zawisły nad ziemią katyńską, w wyniku katastrofy lotniczej zginęli wybitni przedstawiciela naszego narodu miedzy innymi Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką ora ostatni Prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.
TOWARZYSKI MECZ PIERWSZAKÓW
Dnia 13 kwietnia 2022 r. odbył się Towarzyski Mecz Pierwszaków. Celem spotkania było: popularyzacja piłki nożnej oraz propagowanie zdrowego, aktywnego stylu życia, ale przede wszystkim dostarczenie radości współzawodnictwa. W meczu wzięły udział drużyny chłopców i dziewcząt z klasy Ia i Ib.
Rolę głównego sędziego pełnił p. Dariusz Piętka. Oba mecze zakończyły się remisem. Słowa uznania należą się wszystkim zawodnikom za ich sportową postawę i ambicję. Życzymy dalszego rozwijania sportowych pasji.
Życzenia Wielkanocne:)
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pogody ducha, wiary, nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju. Wesołego Alleluja i mokrego dyngusa.
Społeczność SP Nr 1 w Ćmielowie
NOWY TELEFON ZAUFANIA – POMOC W KRYZYSACH
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Organizacja Pożytku Publicznego o ponad stuletniej historii pomagania dziecku i jego rodzinie, uruchomiło nową ogólnopolską linię wsparcia psychologicznego:
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży TPD800 119 119
Telefon działa codziennie w godz. 14-22. Połączenia są bezpłatne i anonimowe. Na linii dyżurują psycholodzy i terapeuci.
Kontakt z psychologiem możliwy jest również poprzez Czat zaufania TPD na stronie internetowej 800119119.pl
Безкоштовний анонімний
телефон і чат довіри для дітей та підлітків
українською мовами
Перевірте перелік робочих годин
на 800119119.pl https://800119119.plUruchomienie Telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży jest odpowiedzią na:
– pogarszającą się sytuację dzieci i młodzieży w zakresie dostępu do publicznej opieki psychologicznej i terapeutycznej,– lawinowy wzrost podejmowanych przez dzieci prób samobójczych,
– trudności, z jakimi zmierzyć musiały się dzieci w czasie trwającej już 2 lata pandemii,
– rosyjską inwazję na Ukrainę i związane z nimi obciążenie psychiczne zarówno dla dzieci jak i dorosłych, tak tych, którzy dziś uciekają i tych, którzy przyglądają się największemu wybuchowi przemocy w tej części świata od II wojny światowej,
– nasilenie potrzeby skorzystania tu i teraz ze wsparcia w kryzysie.
Konkurs „DZIECI PISZĄ… MAGICZNE ŚWIĘTOKRZYSKIE - DWUJĘZYCZNY PRZEWODNIK PO REGIONIE ŚWIĘTOKRZYSKIM” – rozstrzygnięty!!!
Uczennica klasy VIIA – Karolina Szot zajęła II miejsce.
Konkurs dla uczniów naszego powiatu pt.: „DZIECI PISZĄ… MAGICZNE ŚWIĘTOKRZYSKIE -” został zorganizowany przez ZSiPP nr 3, PSP nr 5 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Patronat nad Konkursem objęli: Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, Starosta Ostrowiecki, Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego – PTTK w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim.
W ramach konkursu należało wykonać i przedstawić pracę polegającą na udokumentowaniu wybranej przez siebie trasy jednodniowej wycieczki na terenie województwa świętokrzyskiego.
Karolina przygotowała dwujęzyczny przewodnik, w którym przedstawiła zalety turystyczne m. in. Muzeum Przyrody i Techniki ,, Ekomuzeum '' im. Jana Pazdura w Starachowicach, Kompleksu Turystycznego Krzemienia Pasiastego w Krzemionkach oraz Bałtowskiego Kompleks Turystycznego. Swoją pracę wzbogaciła wspaniałymi ilustracjami.
Wybrane projekty zostaną opublikowane jako część nowatorskiego – polsko - angielskiego przewodnika turystycznego, który będzie udostępniony publicznie w formie publikacji książkowej oraz wersji elektronicznej. Być może znajdzie się wśród nich przewodnik Karoliny.
Serdecznie gratulujemy !!!!!
TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ O PUCHAR BURMISTRZA ĆMIELOWA 2022
W hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Ćmielowie został rozegrany Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Ćmielowa Joanny Suska. W turnieju rywalizowały zespoły z klas VI-V oraz VIII-VII dziewcząt i chłopców. W kategorii klas VI-V dziewczęta i chłopcy z SP 1 Ćmielów pokonały swoje koleżanki i kolegów z PSP Brzóstowa.
Wśród dziewcząt z klas VIII i VII do rywalizacji przystąpiło 3 zespoły. Po rozegraniu 3 meczów kolejność była następująca:
1 miejsce - PSP Brzóstowa
2 miejsce - SP 1 Ćmielów I
3 miejsce - SP 1 Ćmielów II
Natomiast wśród chłopców z klas VIII i VII do rywalizacji przystąpiło 4 zespoły. Po rozegraniu 6 meczów kolejność była następująca:
1 miejsce - PSP Brzóstowa I
2 miejsce - SP 1 Ćmielów I
3 miejsce - SP 1 Ćmielów II
4 miejsce - PSP Brzóstowa II
Opiekunami zespołów byli: Wójcik Renata, Bilska Iwona, Piętka Dariusz oraz Krąg Renata i Bzorek Radosław.
Podczas uroczystości zakończenia zawodów nagrody i puchary wręczyła Burmistrz Ćmielowa Joanna Suska, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Ćmielowie Aneta Szczygieł oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Brzóstowej Zbigniew Czubala.
Puchary, dyplomy oraz piłki dla wszystkich zespołów ufundował Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie. Zawody sędziowali: Dariusz Piętka, Radosław Bzorek i Piotr Paszyński.
DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU
W 2022 roku Światowy Dzień Świadomości Autyzmu przypada na 2 kwietnia. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Głównym celem obchodów święta jest przeciwstawienie się dyskryminacji oraz stereotypom dotyczących osób dotkniętych autyzmem.
Autyzm jest zjawiskiem niezwykle złożonym i trudnym do jednoznacznego zdefiniowania. Według danych, w Polsce bezpośredni problem autyzmu dotyczy około 30 tysięcy chorych, a także ich najbliższych. Specjaliści uważają, że obecnie co setne dziecko rodzi się z zaburzeniami autystycznymi. Do najczęstszych objawów autyzmu należy zaburzenie w odbiorze świata przez zmysły chorego. Osoby autystyczne w inny sposób odbierają dźwięk, światło, obrazy, smak, zapach, ból czy dotyk. Chorzy tworzą swój wewnętrzny świat, często odmienny od ludzi zdrowych. W społeczeństwie panują także krzywdzące stereotypy, które sprawiają, że osoby autystyczne napotykają wiele problemów w codziennym życiu. Odpowiednia wiedza dotycząca autyzmu zmienia świadomość społeczeństwa wobec osób chorych.
Nasza szkoła przyłączyła się zatem do obchodów Dnia Świadomości Autyzmu. Uczniowie podczas zajęć wychowawczych oglądali filmy uświadamiające im sposób spostrzegania świata i problemy ludzi dotkniętych autyzmem. Podejmowali dyskusje, w czasie których wyjaśniali wątpliwości i demaskowali stereotypy. Młodzież ze Szkolnego Klubu Wolontariatu odwiedziła klasy I - VI i wręczyła każdemu uczniowi niebieskie serduszko - symbol solidarności z autystykami. Akcja z pewnością podniosła poziom wrażliwości na potrzeby autystycznych rówieśników.
4
Kacper Janus
najbardziej utytułowany ósmoklasista w powiecie i prawdopodobnie w województwie.
Kacper, uczeń klasy 8c, już dwa lata temu został laureatem Wojewódzkiego Konkursu z Geografii oraz finalistą Wojewódzkiego Konkursu z Matematyki (obydwa konkursy są organizowane corocznie przez Kuratorium Oświaty w Kielcach i biorą w nich udział zwykle uczniowie klas siódmych i ósmych, a Kacper był w klasie szóstej).
Wymienione sukcesy powtórzył jeszcze dwukrotnie. W roku 2021/22 został także finalistą Wojewódzkiego Konkursu z Historii i wziął udział w drugim, czyli powiatowym, etapie konkursów z chemii i z języka angielskiego. Uczestniczył i uczestniczy również w innych konkursach powiatowych organizowanych przez szkoły ponadpodstawowe w Ostrowcu Świętokrzyskim.
„Najtrudniejszy był konkurs z chemii, - mówi Kacper - trudny był też z języka polskiego. Uczenie się na konkurs z geografii było przyjemne, z matematyki również. Jednak największą satysfakcję daje mi tytuł finalisty z historii, bo tego się nie spodziewałem.”
W wolnych chwilach Kacper najchętniej korzysta z telefonu i czyta książki, lubi też słuchać muzyki. W przyszłości zamierza ukończyć liceum i studiować, na przykład matematykę z informatyką.
Życzymy dalszych sukcesów!
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie