Od stycznia roku 2022 społeczność naszej szkoły brała udział w projekcie „Lekcja: Enter”. Jest to jeden z największych projektów edukacji cyfrowej dla nauczycieli w Polsce. Nauczyciele Maria Bykowska, Justyna Bzorek, Monika Miklewicz, Danuta Paluch, Dariusz Urbański, Teresa Wiktorowicz i Julita Witkowska wzięli udział w darmowych szkoleniach programu Lekcji:Enter. Szkolenia te poza dostarczeniem nowej wiedzy i umiejętności pozwoliły na uporządkowanie tego, co wiedzieli nauczyciele do tej pory. Był to też dobry sposób na wymianę doświadczeń ze swoimi kolegami i koleżankami po fachu. Uczestnicy szkoleń Lekcji: Enter opracowali własne scenariusze lekcji, które zostały zrealizowane w siedmiu klasach i opublikowane na ogólnopolskiej platformie edukacyjnej. Objęto projektem około 150 uczniów naszej szkoły. Przeprowadzone zajęcia pokazują, że podstawę programową można zrealizować w kreatywny sposób dzięki wykorzystaniu nowych technologii informatycznych.
Lekcja Enter
Kartka dla Seniora
Młodzież ze Szkolnego Klubu Wolontariatu przygotowała i przekazała kartki świąteczne osobom samotnym i starszym z terenu naszej gminy. Wrażliwość na drugiego człowieka jest bardzo istotna w pracy wolontariusza. Święta są okresem szczególnym, kiedy spędzamy czas w gronie osób bliskich. Niektórzy jednak pozostaną samotni. Młodzież wystąpiła zatem z inicjatywą przygotowania życzeń świątecznych dla takich mieszkańców naszej gminy. Życzenia zawarte były w pięknych, różnorodnych, starannie przygotowanych kartkach świątecznych. Uczniowie przekazali swoje życzenia z pomocą pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Ćmielowie. Kartki trafiły także do uczestników Dziennego Domu Senior +. Wolontariusze pamiętali również o instytucjach na co dzień pomagającym ludziom i zwierzętom, tj. Dziennych Ośrodkach Pomocy Społecznej oraz schroniskach dla zwierząt.
Nasz Laureat i Finalista Kacper Janus
W roku szkolnym 2021/2022 odbyły się, jak co roku Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe organizowane przez Kuratorium Oświaty w Kielcach. Według Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty celem konkursów przedmiotowych było:
1) Wspieranie i rozwijanie uzdolnień, zainteresowań uczniów;
2) Pogłębianie wiedzy i umiejętności w zakresie wybranego przedmiotu;
3) Rozwijanie zdolności twórczego myślenia;
4) Promowanie osiągnięć uczniów i ich nauczycieli;
Uczeń naszej szkoły - Kacper Janus został kolejny raz laureatem III Wojewódzkiego Konkursu z Geografii dla uczniów szkół podstawowych.
Kacper został także finalistą VI Wojewódzkiego Konkursu z Matematyki dla uczniów szkół podstawowych i finalistą III Wojewódzkiego Konkursu z Historii.
GRATULUJEMY
To był radosny dzień!
1 kwietnia, prima aprilis, to dzień pełen dowcipów i żartów. W tym roku nawet pogoda spłatała nam figla i przypomniała, że „kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata”.
W naszej szkole również to był czas radości i uśmiechu, bowiem Samorząd Uczniowski ogłosił go „Dniem szalonego nakrycia głowy lub atrakcyjnej fryzury”. Wszyscy, którzy przyszli w piątek w ciekawej, nieszablonowej fryzurze bądź nakryciu głowy byli zgodnie z obietnicą zwolnieni z odpowiedzi ustnych. A było tych uczniów naprawdę sporo. Pomysłowość naprawdę zaskakiwała!
1 kwietnia w naszej szkole uważamy za udany a Samorząd Uczniowski niedługo znów nas zaskoczy.
Dziękujemy naszemu fotografowi, Panu Łukaszowi za piękne zdjęcia!
34
KONKURS NA „SMAKOSZA MIESIĄCA” ROSTRZYGNIĘTY
W ramach pracy świetlicy szkolnej wśród uczniów z klas I – III korzystających z dożywiania odbył się konkurs na „Smakosza miesiąca”. Panie świetliczanki obserwowały jak dzieci zjadają obiady i odnotowywały te, które oddawały puste talerze.
Smakoszem miesiąca marca został Mateusz Miernikiewicz z kl. II b – I miejsce, II miejsce zajęła Milena Religa z kl. III a, III miejsce przypadło Amelce Dziedzic z kl. I a.
Konkurs ma na cele zachęcenie naszych uczniów do zjadania ciepłych posiłków w trakcie pobytu w szkole.
TEATR
Poprzez udział w projekcie Internetowego Teatru TVP uczniowie klas I – III mieli możliwość obejrzeć kolejny wyjątkowy spektakl. Tym razem przedstawienie transmitowane było z Teatru Maska w Rzeszowie . To „Zaginiony świat” na motywach powieści sir Arthura Conana Doylea, w którym główna bohaterka dołącza do ekspedycji badawczej profesora i spotyka dinozura…
„Zaginiony świat” to spektakl, który pokazuje, że warto być uczciwym, a przyjaciół można spotkać w najmniej spodziewanych miejscach.
UNPLUGGED W KLASACH VII
Końcem marca nasi siódmoklasiści wzięli udział w profilaktycznym programie pt. „Unplugged”, który jest programem profilaktyki uniwersalnej adresowanym do uczniów w wieku 12–14 lat, opartym na modelu wszechstronnego wpływu społecznego. „Unplugged” uzyskał rekomendację m.in. Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Jego celem jest ograniczanie inicjacji używania substancji psychoaktywnych (alkohol, tytoń, narkotyki) oraz ograniczenie rozwoju intensywności używania, tj. przejścia od fazy używania eksperymentalnego do fazy używania problemowego.
W naszej szkole program realizował trener Centrum Działań Profilaktycznych z Wieliczki, Pan Piotr Szaszkiewicz. Zajęcia koncentrowały się na umiejętnościach życiowych, przekonaniach normatywnych i wiedzy o substancjach psychoaktywnych. Tematyka spotkań dla uczniów dotyczyła szczególnie istotnych w okresie adolescencji problemów takich, jak:
- konformizm, przejawy nacisku grupowego i sposoby radzenia sobie z nim,
- wiedza o czynnikach ryzyka i czynnikach chroniących przed piciem alkoholu, zróżnicowaniu podatności na alkohol w zależności od płci,
- przekonania normatywne na temat rozpowszechnienia zjawiska używania substancji psychoaktywnych wśród młodych ludzi,
- wiedza o przyczynach i następstwach palenia papierosów,
- umiejętność komunikowania swoich emocji,
- umiejętność asertywnej obrony swoich racji,
- inne umiejętności interpersonalne i intrapersonalne, których niedostateczne opanowanie może skłaniać do używania substancji psychoaktywnych w sytuacjach towarzyskich,
- wiedza o narkotykach,
- umiejętność radzenia sobie z problemami, formułowania celów i podejmowania decyzji.
Z powodów sanitarnych zajęcia realizowane były on- line, lecz ciekawymi metodami np. prezentacje, praca w grupach, zarządzanie kontraktem, dyskusja plenarna, gra, informacje zwrotne. Uczniowie wykazali się wysoką aktywnością i zrozumieniem problemu.
Warsztaty zostały sfinansowane ze środków Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Ćmielowie. Program obejmował 6 spotkań z uczniami i spotkanie z rodzicami.
2
Światowy Dzień Czytania Tolkiena w naszej szkole
Światowy Dzień Czytania Tolkiena obchodzony jest 25 marca. Ta inicjatywa została zapoczątkowana przez stowarzyszenie The Tolkien Society w 2003 roku. Dlaczego wybrano akurat taką, a nie inną datę? Ponieważ 25 marca (rethe) to dzień, w którym przypada rocznica pokonania Saurona i zakończenia wojny o pierścień.
Uczniowie naszej szkoły również przystąpili do tej czytelniczej akcji i czytali wybrane fragmenty utworu „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Lektorzy przygotowali m.in. fragmenty dotyczące postawy Bilbo Baginsa wobec podróży, list od krasnoludów do bohatera czy opis pierścienia. Słuchacze w skupieniu i z dużą uwagą śledzili losy postaci. W ten sposób dołączyli do Bilba i jego drużyny i wyruszyli w fascynującą podróż po pełnym niebezpieczeństw świecie Śródziemia. Czy stawią czoła goblinom, wargom, trollom i pomogą odzyskać skarb strzeżony przez strasznego smoka Smauga? Zachęceni do lektury z pewnością to uczynią.
Rozstrzygnięcie IV Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego
Ćmielowskie korzenie. Ponad czasem
pod hasłem Niepoznana, niepojęta
„Niepoznana, niepojęta,
Odmienna i jednakowa,
I słaba i nieugięta,
Niewolnica i królowa”.Powyższe słowa z wiersza J. I. Kraszewskiego stał się mottem IV Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego - Ćmielowskie korzenie. Ponad czasem. Tematem tegorocznej edycji była płeć piękna, która na przestrzeni dziejów wielokrotnie udowadniała, że potrafi być delikatna, wrażliwa, a kiedy trzeba silna, pewna siebie i zdeterminowana.
24 marca 2022 r. miało miejsce uroczyste podsumowanie konkursu, który odbywa się pod honorowym patronatem Burmistrza Ćmielowa Joanny Suska i Prezesa Fabryki Porcelany AS Ćmielów Adama Spały. Spotyka się on co roku z dużym zainteresowaniem uczniów szkół podstawowych naszego województwa, został zgłoszony również do Kuratorium Oświaty w Kielcach i wpisany na listę konkursów, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej i są uwzględniane w postępowaniu rekrutacyjnym. Cele tegorocznych zmagań to: promowanie Ćmielowa, regionu świętokrzyskiego, rozwijanie kreatywności młodzieży i uwrażliwienie ich na sztukę, rozwijanie wyobraźni młodych ludzi i kształtowanie myślenia abstrakcyjnego, stworzenie pracy plastycznej przedstawiającej własną wizję kobiety, a następnie przeniesienie jej na porcelanową figurkę.
Zmagania konkursowe jak co roku miały dwuetapowy przebieg. 15 marca jury wyłoniło spośród nadesłanych do naszej szkoły prac 10 najlepszych, których autorzy zostali zaproszeni 24 marca do udziału w IV Warsztatach Ceramicznych, by zawalczyć o Puchary Prezesa Fabryki Porcelany AS Ćmielów. Laureaci mogli przenieść swoją plastyczną wizję na porcelanową figurkę Sayako, która po wypaleniu podlegała kolejnej ocenie. Zadanie w tym roku było wyjątkowo trudne, bowiem uczniowie musieli stworzyć obraz kobiety zgodnie ze słowami Kraszewskiego „Niepoznanej, niepojętej”, a następnie pomalować prawdziwą figurkę, co również okazało się nie lada wyzwaniem.
Podczas przerwy zgromadzeni goście zostali zaproszeni do zwiedzenia Żywego Muzeum Porcelany AS.
Jury zadecydowało, iż Puchar Prezesa za zajęcie I miejsca powędruje do Karoliny Szot ze Szkoły Podstawowej w Ćmielowie (puchar złoty), II miejsce zdobyła Zofia Wojtasik z Publicznej Szkoły Podstawowej w Nietulisku Dużym (puchar srebrny) a III lokatę zajęła praca Iwo Pałki z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zbludowicach (puchar brązowy).
Wszyscy uczniowie, którzy brali udział w zmaganiach konkursowych, zostali przez Fabrykę Porcelany AS Ćmielów obdarowani figurkami własnego autorstwa, otrzymali również pamiątkowe albumy i materiały promujące gminę ufundowane przez
p. Burmistrz Joannę Suska oraz dyplomy i nagrody rzeczowe od sponsora.Mamy nadzieję, że własne, oryginalne figurki Sayako oraz ciekawe nagrody będą jeszcze długo przypominać ten słoneczny, twórczy dzień spędzony w naszym urokliwym miasteczku, a uczniów klas VI – VIII szkół podstawowych naszego województwa ponownie zapraszamy za rok!
5
Bierzemy udział w akcji „SOS UKRAINA”
Nasza szkoła włączyła się w zbiórkę pieniężną organizowaną przez Polską Akcję Humanitarną pod hasłem „SOS Ukraina”. Dotychczas zebraliśmy kwotę 740 zł, która już została przekazana na konto PAH. Uczniowie i pracownicy naszej szkoły wykazują gotowość do dalszej pomocy osobom doświadczonym wojną w Ukrainie. Stąd zbiórka będzie kontynuowana.
Jednocześnie wszystkie klasy brały udział w zajęciach wychowawczych poświęconych kryzysowi wojennemu i możliwościach pomocy humanitarnej poszkodowanym. Stąd duża świadomość wśród uczniów i gotowość do konkretnego działania.
Безкоштовні дитячі книжки українською мовою
70 darmowych książek dla dzieci w języku ukraińskim do pobrania.
E-booki można pobrać całkowicie za darmo.
Link do strony z książkami - https://lustrobiblioteki.pl/2022/03/70-darmowych-ksiazek-dla-dzieci-w-jezyku-ukrainskim-do-pobrania/
70 безкоштовних дитячих книг українською мовою для завантаження.
Електронні книги можна завантажити абсолютно безкоштовно.
Посилання на сторінку книг - https://lustrobiblioteki.pl/2022/03/70-darmowych-ksiazek-dla-dzieci-w-jezyku-ukrainskim-do-pobrania/
Światowy Dzień Wody w naszej szkole
Już po raz kolejny nasza społeczność szkolna wzięła udział w obchodach Światowego Dnia Wody, który przypada na dzień 22 marca. Działanie zostało zorganizowane w ramach współpracy z Polską Akcją Humanitarną. Święto zostało ustanowione w 1992 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Przyczyną wprowadzenia święta był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody. Ta ogólnoświatowa akcja ma zwrócić uwagę ludzi na niewielkie zasoby wody pitnej, które posiadamy i, co za tym idzie, konieczność dbania o nie. Celem działania prowadzonego w naszej szkole było szerzenie świadomości o tym, że:
- dostęp do czystej wody to prawo człowieka,
- na świecie 785 milionów ludzi nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej,
- jesteśmy za to współodpowiedzialni/e,
- oszczędzanie wody to za mało.
Uczniowie brali udział w zajęciach wychowawczych poświęconych tematowi kryzysu wodnego, podczas których zapoznawali się z ważnym globalnym znaczeniem oraz koniecznością ochrony zasobów wodny słodkiej. Dzieci oglądały filmy, prezentacje, przygotowywały gazetki ścienne i plakaty. Podczas lekcji informatyki młodzież opracowywała tematyczne grafiki ukazujące znaczenie wody dla naszej planety. Uczniowie doszli nawet do wniosku, że woda jest cenniejsza od złota. W dniu 22 marca nasza szkoła zamieniła się w skupisko „kropelek” – dzieci przyszły do szkoły ubrane w kolorze niebieskim.
Obchody święta z pewnością przyczyniły się do pogłębienia szacunku do wody, która ze względu na swą pozorną dostępność w warunkach klimatu umiarkowanego, często bywa marnotrawiona. O tym jak ważna jest woda, przypomnieli sobie wszyscy uczniowie naszej szkoły.
3
Turniej piłkarski w Ostrowcu Św.
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Piłkarskim Turnieju " Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku". Rozgrywki rozegrane zostały na hali KSZO w Ostrowcu Św. i zgromadziły szkoły z powiatu ostrowieckiego zarówno w kategorii chłopców jak i dziewcząt. W zawodach uczestniczyły dwie drużyny chłopców i dwie dziewcząt naszej szkoły z klas piątych i czwartych. Dziewczęta z klas V zajęły pierwsze miejsce, dziewczęta z klas IV drugie miejsce a chłopcy z klas V trzecie miejsce w grupie i zawodnicy z klasy IV czwarte miejsce w meczach grupowych.
Razem dla uchodźców
W minionym tygodniu nasza społeczność szkolna z pomocą księdza Pawła Marka prowadziła zbiórkę zabawek oraz artykułów opatrunkowych i dezynfekcyjnych dla ukraińskich uchodźców. Pojawiła się bowiem potrzeba pilnej pomocy dzieciom czekającym na swoje rodziny na granicy oraz dorosłym uchodźcom cierpiącym po trudzie długotrwałej i ciężkiej ucieczki do naszego kraju. Wszystkie zebrane przez nas artykuły i maskotki zostały dostarczone do Komendy ZHP im. Szarych Szeregów w Nisku, która koordynuje przekazywanie darów na dworcu w Przemyślu.
Szkolny Klub Wolontariatu dziękuje wszystkim osobom zaangażowanym w tę zbiórkę za okazane serce i wytrwałość w niesieniu pomocy.
ZNAMY LAUREATÓW !!!
Ogłoszony przez naszą szkołę IV WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNY „ĆMIELOWSKIE KORZENIE. PONAD CZASEM” – „Niepoznana, niepojęta” pod honorowym patronatem Burmistrza Ćmielowa Joanny Suska i Prezesa Fabryki Porcelany AS Ćmielów Adama Spały spotkał się jak co roku z dużym zainteresowaniem uczniów szkół podstawowych. 15 marca 2022 r. komisja konkursowa spośród nadesłanych prac wyłoniła 10 najlepszych.
Zwycięzcy 24 marca 2022 r. wezmą udział w uroczystym podsumowaniu konkursu, zostaną im wówczas wręczone nagrody, a następnie zrealizują swoje projekty w ramach IV Warsztatów Ceramicznych, zawalczą również o Puchary Prezesa Fabryki Porcelany AS Ćmielów.
Wszystkim zwycięzcom składamy serdeczne gratulacje i zapraszamy na galę finałową.
IV_Wojewodzki_Konkurs_Plastyczny.pptx
Pomagamy potrzebującym
Szkolny Klub Wolontariatu po raz kolejny zebrał dużą ilość nakrętek. Tym razem uczniowie wrzucili je do serduszka znajdującego się na Rynku w Ćmielowie. W tak prosty sposób dzieci pomagają innym ludziom.
W POSZUKIWANIU WIOSNY
15 marca uczniowie klasy Ib wybrali się na pierwszy wiosenny spacer do parku miejskiego. Po mroźnym i zaśnieżonym czasie, jaki zgotowała nam Pani Zima, dzieci postanowiły poszukać oznak zbliżającej się wiosny. Podczas wyjścia pierwszaki przećwiczyły zasady bezpiecznego poruszania się po mieście.
Maluchy cierpliwie szukały śladów wiosny i odnalazły ją w ciepłych promieniach słońca i radosnym śpiewie ptaków.
Tego dnia wszystkim dopisywał wiosenny nastrój jak i piękna pogoda.
1
Regulamin konkursu pt. "Księga Ziemi"
Dni otwarte w naszej szkole:)
- 7
WYCIECZKA DO ŻYWEGO MUZEUM PORCELANY W ĆMIELOWIE
Uczniowie klasy III a wybrali się na wycieczkę do Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Podczas zwiedzania dzieci obejrzały etapy ręcznej produkcji porcelany. Dowiedziały się m. in.: z czego składa się porcelana, dlaczego nazywana jest „białym złotem”. Zwiedziły wystawę Starej Porcelany – historyczne zbiory.
Bardzo atrakcyjnym etapem pobytu w tym muzeum był udział w porcelanowych warsztatach.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie