Klasy VII w dniu 10.03.2022 r. uczestniczyły w wycieczce do Starachowic do kina Helios na film pt: "Uncharted"
Wycieczka do kina
Pomaganie jest fajne!
W ciągu kilku ostatnich tygodni uczniowie starszych klas naszej szkoły uczestniczyli w konkursie literackim pod hasłem „Pomaganie jest fajne!” zorganizowanym przez Szkolny Klub Wolontariatu. Zadanie uczestników polegało na przygotowaniu wiersza lub opowiadania, które powinno przekonywać do angażowania się w wolontariat oraz dostarczać powodów, dla których warto pomagać innym. Ogłaszając konkurs nikt nie przypuszczał, że idea pomocy, jej pozytywnych walorów zostanie tak szybko zweryfikowana przez tragedię narodu Ukrainy. Nasz konkurs nabrał wówczas innego wymiaru - pomaganie jest konieczne, zwłaszcza w obliczu wojny. Do organizatorów wpłynęła duża liczba prac. Dzieci przelewały na kartkę papieru swoje przemyślenia i emocje. Komisja oceniała przekaz treści, zawartość merytoryczną, oryginalność i pomysłowość, poprawność stylistyczną i językową, poziom literacki pracy oraz samodzielność. Ostatecznie I miejsce zajęła uczennica klasy V „a” – Tola Cielecka. II miejsce uzyskał uczeń klasy IV „a” – Joshua McDonald. III miejsce przypadło uczniowi klasy IV „a” – Krystianowi Włodarczykowi.
Prezentujemy zwycięski wiersz:
Pomoc z serca
Pomaganie dobra rzecz,
Niech złe myśli idą precz.
Kiedy drugi jest w potrzebie,
Twoja pomoc ułatwieniem.
Wsparcie nam opłaca się,
Inny może wspomóc cię.
Pomoc nieśmy, gdy możemy,
oraz kiedy dostrzeżemy,
Nam też może pomóc ktoś,
No i podarować coś.
Podziękujmy za to mile,
Serdeczności dając chwilę.
Gratulujemy wszystkim zwycięzcom.
NAJSYMPATYCZNIEJSZA DZIEWCZYNKA W NASZEJ SZKOLE
Z okazji obchodów Dnia Kobiet w naszej szkole został przeprowadzony plebiscyt na „Najsympatyczniejsza Dziewczynkę w Szkole w 2022 roku”. Organizatorem zabawy był Samorząd Uczniowski i jego opiekunowie oraz pedagog szkolny.
Dzieci z klas młodszych (I – III) typowały swoje najbardziej lubiane koleżanki w jednym bezpośrednim głosowaniu, oddawały swój głos na rówieśniczkę z grona własnej klasy. Tytuł „Najsympatyczniejszych Dziewczynek” zdobyły:
Klasa I a:
Aleksandra Marzec
Klasa I b:
Sandra Bartolini
Klasa II a:
Izabela Sala
Klasa II b:
Sandra Wilczak
Klasa III a:
Julia Kaczor
Starsi uczniowie głosowali w dwóch turach. Ze względu na nauczanie zdalne pierwsze typowanie swoich kandydatek do tytułu „Najsympatyczniejszej Dziewczynki” z własnej klasy odbywało się on – line. Wyłoniło bardzo liczną grupę koleżanek. Po powrocie do nauki stacjonarnej młodzież mogła już dokonać ostatecznego wyboru najbardziej lubianej dziewczynki w szkole w głosowaniu bezpośrednim. Po dwóch turach plebiscytu zwyciężyły:
I miejsce: Tola Cielecka - uczennica klasy V a
II miejsce: Zofia Adamczyk - uczennica klasy VIII a
Maja Krawiec – uczennica klasy VII a
III miejsce: Aleksandra Pałasz – uczennica klasy VIII b
Nadia Wiśniewska - uczennica klasy V b
Wyróżnienie: Oliwia Bonarek - uczennica klasy VII a
Wiktoria Dziedzic - uczennica klasy IV a
Anna Pękalska – uczennica klasy VIII a
Gratulujemy wszystkim Najsympatyczniejszym
4
Program rządowy Laboratorium Przyszłości
Laboratoria Przyszłości to program przygotowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech. Jego celem jest wzrost kompetencji technicznych i interdyscyplinarnych wśród uczniów.
Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Krzysztofa Szydłowieckiego w Ćmielowie w ramach otrzymanego dofinansowania w wysokości 83 400 zł zakupiła różnorodne pomoce, które pozwolą na prowadzenie zajęć z wykorzystaniem nowych technologii.
W ramach wyposażenia podstawowego szkoła będzie mogła korzystać z drukarki 3D, mikrokontrolera z sensorami, stacji lutowniczej, zestawu audio – wideo, laptopa.
Dodatkowo jedna z sal lekcyjnych zostanie przekształcona w pracownię wirtualnej rzeczywistości i wyposażona w niezbędne urządzenia. Uczniowie pod opieką nauczycieli, używając okularów do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, będą mogli multimedialnie kreować komputerową wizję przedmiotów, przestrzeni i zdarzeń oraz tworzyć symulacje świata realnego i zupełnie fikcyjnego. Dzięki wizualizacji w trybie 360° obiekty trójwymiarowe stają się dostępne uczniom na wyciągnięcie ręki, co przenosi lekcje w zupełnie inny wymiar. Pracownię wzbogaci również nowoczesny mikroskop elektroniczny z wyświetlaczem LCD, zintegrowany z komputerem. Młodzież będzie łączyć nowoczesne podejście do nauki ze zdobywaniem umiejętności praktycznych poprzez eksperymentowanie.
Dodatkowe zajęcia z wychowania fizycznego
W tym tygodniu w naszej szkole ruszyły dwa programy sportowe. Pierwszy to program pod nazwą WF z AWF - aktywny powrót do szkoły po pandemii. Celem programu jest poprawa i monitoring stanu kondycji fizycznej dzieci i młodzieży po powrocie do zajęć stacjonarnych - walka ze skutkami pandemii. Program pilotowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki przy udziale Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.
Drugi program to SKS - Szkolny Klub Sportowy. Jest to kontynuacja dodatkowych zajęć sportowych mających na celu rozwijanie zainteresowań z wychowania fizycznego. Program realizowany przez Ministerstwo Sportu przy współpracy Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego w Kielcach.
NOWE KSIĄŻKI DLA NASZEJ BIBLIOTEKI
Nasza szkoła kolejny raz otrzymała wsparcie z „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025” – Priorytet 3 w kwocie 15 000,00 złotych (12 000,00 -
z budżetu państwa, 3 000,00 - wkład własny organu prowadzącego szkołę) na zakup nowości książkowych do biblioteki, dzięki czemu zwiększą się możliwości szkoły w popularyzacji czytelnictwa.Uczestniczymy w drugiej edycji wieloletniego programu, nakierowanego
na wzmocnienie czytelnictwa w Polsce oraz modernizację bibliotek. Ze względu na skalę oddziaływania, jest to jeden z największych programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które jest instytucją spajającą działania w ramach większości priorytetów
(1, 2 i 4), natomiast koordynacja prac w zakresie Priorytetu 3 leży w kompetencjach Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Nie jesteśmy obojętni – pomagamy
W ostatnich dniach w naszej szkole odbyła się zbiórka artykułów w ramach akcji koordynowanej w naszej gminie przez Burmistrz Ćmielowa i Pracowników Domu Kultury mającej na celu pomoc uchodźcom z Ukrainy. Akcja spotkała się z olbrzymim odzewem ze strony naszych uczniów, ich rodziców i pracowników szkoły. Wszyscy pragnęli pomóc pokrzywdzonym ludziom przez wojnę. Do szkoły spłynęły liczne i bardzo różnorodne artykuły żywnościowe i higieniczne. Przynoszone były także ubrania, buty, ręczniki, koce i zabawki. Zgromadzone przedmioty codziennie przekazywane były do miejsca zbiórki – Domu Kultury w Ćmielowie, skąd trafiały do potrzebujących uchodźców przebywających już w naszej gminie. Dziękujemy wszystkim, którzy tak chętnie i sprawnie włączyli się w pomoc.
Na tym nie kończymy jednak naszej akcji. Potrzeba pomocy uchodźcom nadal istnieje. Dlatego zmieniamy formę działania – włączamy się w zbiórkę finansową prowadzoną przez Polską Akcję Humanitarną „SOS Ukraina”. Jednocześnie dopuszczamy możliwość zbiórki konkretnych artykułów wskazanych przez osoby i instytucje pomagające uchodźcom.
3
Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy
PIERWSZAKI UCZĄ SIĘ UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY
We wtorek 1 marca u pierwszaków odbyły się zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Zajęcia poprowadzili uczniowie klasy 8c. Starsi koledzy opowiedzieli w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy i jak pomóc poszkodowanym zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wskazówek dotyczących zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia. Powtórzyły i utrwaliły podstawowe numery alarmowe oraz ćwiczyły jak wezwać pomoc przez telefon. Duże wrażenie na dzieciakach zrobił „fantom”, na którym uczyły się podstaw reanimacji.
Zajęcia te miały na celu zapoznanie najmłodszych z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych.
1 MARCA – NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
1 marca obchodzone jest święto państwowe - Nardowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień ten poświęcono pamięci bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu.
Mianem Żołnierzy Wyklętych określani są bohaterowie, „którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”1. Żołnierzy Wyklętych określa się również „Żołnierzami Niezłomnymi ” lub „żołnierzami drugiej konspiracji”.
1 marca jest datą symboliczną, która nawiązuje do 1 marca 1951 r. Tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Adamie Lazarowiczu, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Rzepce, Franciszku Błażeju, Józefie Batorym i Karolu Chmielu.
Pomóżmy uchodźcom z Ukrainy
Nasza szkoła włącza się w organizowaną w gminie przez Burmistrz Ćmielowa i Pracowników Domu Kultury zbiórkę artykułów pierwszej pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Już od jutra do czwartku – 3 marca 2022r. uczniowie i ich rodzice mogą przynosić niezbędne artykuły:
- koce, śpiwory,
- szampony, mydła, żele pod prysznic,
- pasty, szczoteczki do zębów,
- mokre chusteczki,
- papier toaletowy,
- mleko UHT,
- kasze, ryż, makaron,
- konserwy mięsne, rybne,
- warzywa w puszkach,
- kaszki i słoiczki dla dzieci,
- czekolady,
- kawy, herbaty,
- cukier.
Można przekazać także nowe ubrania na 3- letniego i 17 – letniego chłopca oraz 14- letnią dziewczynkę.
Przedmioty te można dostarczać wychowawcom klas lub do opiekunów Szkolnego Klubu Wolontariatu - Pań Justyny Bzorek, Haliny Klechowskiej i Joanny Podkowy.
Artykuły zostaną przekazane do miejsca zbiórki – Domu Kultury w Ćmielowie, skąd trafią do uchodźców, którzy będą przebywać w naszej gminie oraz do innych miejsc pomagającym ofiarom wojny w Ukrainie.
Wracamy do szkoły:)
WALENTYNKI:)
„Mam serduszko, wielkie serce, spójrz jakie czerwone.
Kogo kocham, kogo lubię, rzucę w jego stronę.
Ciebie kocham, Ciebie lubię, Ciebie pocałuję.
A czerwone dziś serduszko, wszystkim podaruję"14 lutego był dla pierwszaków prawdziwym, czerwonym dniem miłości i przyjaźni. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach ruchowych. Nie zabrakło oczywiście spontanicznych emocji oraz pozytywnych uczuć. Na koniec tego czerwonego dnia każde dziecko otrzymało walentynki: pyszne lizaki.
Walentynki
Wszystkiego dobrego w Dniu Św. Walentego,
dużo radości, dużo czułości,
a przede wszystkim – morza miłości.
Życzą uczniowie klasy III a
Ja w cyberprzestrzeni. Bezpiecznie korzystam z Sieci
Bezpieczeństwo w sieci staje się coraz większym wyzwaniem. Smartfony, komputery i Internet są obecnie tak fundamentalną częścią współczesnego życia, że trudno sobie wyobrazić, jak moglibyśmy bez nich funkcjonować, w szczególności w stanie epidemii, gdy musimy ograniczyć swoje fizyczne kontakty. Tym ważniejsze stają się wydarzenia, takie jak Dzień Bezpiecznego Internetu, który w 2022 roku obchodzimy 8 lutego.
JAKIE SĄ ZAGROŻENIA W SIECI? OTO TYLKO NIEKTÓRE Z NICH.
Nękanie, hejt i fake newsy
Poczucie anonimowości skłania wielu użytkowników do zamieszczania w internecie opinii, których nie byliby w stanie wypowiedzieć w realnym świecie. W sieci można więc znaleźć wiele wypowiedzi określanych jako mowa nienawiści. Są to komunikaty pełne agresji, wulgaryzmów, ostrej krytyki i obraźliwych uwag.
W sieci nie zawsze są publikowane prawdziwe i wiarygodne treści. Często można trafić na newsy zamieszczane dla żartu czy z zamiarem celowego wprowadzenia użytkowników w błąd. Na podstawie fake newsów spora część z nich podejmuje szkodliwe dla siebie działania.
Kradzież tożsamości
Kradzież tożsamości pozornie wydaje się błahym zjawiskiem, jednak osoba, która ma dostęp do naszych danych, może nam przysporzyć wielu kłopotów. Znając je, może np.: utworzyć w Internecie nasz fałszywy profil, umieszczać w sieci lub wysyłać drogą elektroniczną obraźliwe komentarze w naszym imieniu, zaciągać na nasze konto zobowiązania finansowe, np. kredyt w banku, a jeśli nie będziemy go spłacać możemy zostać wpisani do rejestru dłużników, poprosić o wystawienie mandatu lub rachunku na nasze konto, dokonać w naszym imieniu zakupów.
Przyjmowanie fałszywej tożsamości
W sieci działa wiele przestępców, którzy przyjmują fałszywą tożsamość, np. oszuści. Najczęściej można się na nich natknąć w serwisach społecznościowych oraz na czatach internetowych.
Phishing
To wyłudzanie poufnych informacji osobistych (np. haseł lub szczegółów karty kredytowej) przez podszywanie się pod godną zaufania osobę lub instytucję, której te informacje są pilnie potrzebne.
„Robaki” i pharming
Przestępcy do poznania poufnych danych wykorzystują złośliwe oprogramowanie, nazywane w zależności od formy: robakiem, koniem trojańskim (trojanem) lub wirusami. Niebezpieczniejszą dla użytkownika oraz trudniejszą do wykrycia formą phishingu jest tzw. pharming - wpisujących prawidłowe adresy np. swojego banku, przekierowują na fałszywe strony internetowe, gdzie podając ponownie swoje dane, przekazujmy je przestępcy.
SPAM
To niechciane wiadomości, zwykle o charakterze reklamowym. Są wysyłane w sposób masowy do wielu użytkowników. Reklamy zachęcają do kliknięcia w link, pobrania pliku czy podjęcia określonej aktywności – np. zakupu czy skorzystania z usługi.
Łamanie zbyt prostych haseł
Hakerzy są w stanie w łatwy sposób przejąć dostęp do konta w banku, poczty elektronicznej, sklepu internetowego czy innych serwisów internetowych. Najszybciej będą w stanie złamać proste i powszechnie używane hasła, np. składające się wyłącznie z imion czy następujących po sobie liczb.
Nieodpowiednie treści dla nieletnich
Szczególnie narażone na zagrożenia w Internecie są dzieci, które mogą trafić na nieodpowiednie dla nich treści, np. pornografię, materiały promujące przemoc czy nielegalne i przestępcze działania.
Siecioholizm
Spore zagrożenie wiąże się również z ryzykiem popadnięcia w siecioholizm. Zjawisko to polega na korzystaniu z Internetu w dysfunkcyjny sposób. Osoba dotknięta tym problemem odczuwa wewnętrzny przymus bycia online i nie kontroluje czasu spędzanego w sieci. Często zaniedbuje inne aspekty życia, np. obowiązki zawodowe, szkolne czy domowe, a także znacząco ogranicza kontakty z innymi ludźmi w realnym świecie.
Upublicznianie prywatnych zdjęć, nagrań i wiadomości
Korzystając w nierozważny sposób z Internetu, można również narazić się na utratę dobrego wizerunku. Istnieje niebezpieczeństwo, że zamieszczane w sieci prywatne fotografie czy nagrania wideo zostaną upublicznione bez zgody ich właściciela.
Fałszywe sklepy internetowe
Spora część użytkowników Internetu dokonuje zakupów w sklepach online oraz serwisach aukcyjnych. Jest to rozwiązanie wygodne i pozwalające zaoszczędzić czas. W sieci działa jednak wielu oszustów, którzy zakładają fałszywe sklepy oraz zamieszczają oferty wprowadzające w błąd. Klient będący ich ofiarą po wniesieniu zapłaty nie otrzymuje zamówionego towaru.
JAK SIĘ CHRONIĆ PRZED INTERNETOWYMI ZAGROŻENIAMI?
- Nie udostępniaj swoich prywatnych danych nieznanym osobom. Takie dane jak twoje imię, nazwisko, numer telefonu czy komórki powinny być przez ciebie pilnie strzeżone. Nie należy ich podawać osobom poznanym przypadkowo na czacie. Nigdy nie wiadomo, jak takie osoby będą chciały te dane wykorzystać.
- Nigdy nie podawaj komuś swojego hasła. Chyba, że masz ochotę na to by ktoś grzebał w Twojej poczcie, koncie czy grupie. Dodatkowo, na przykład, wysyłał głupie wiadomości do wszystkich Twoich znajomych. Jako ty.
- Używaj programów antywirusowych i antyspamowych. Możesz skorzystać z programów zabezpieczających, dostępnych w serwisie szybkidownload.pl.
- Update! To, że masz program antywirusowy czy antyspamowy to połowa sukcesu. Nie zapomnij włączyć opcji update'owania tych programów. Dzięki temu, będą zabezpieczały komputer przed najnowszymi wirusami. Przecież nowe wirusy pojawiają się codziennie.
- Nie wierz wszystkiemu co czytasz w sieci ! W Internecie jest wiele stron udających normalne serwisy. Jednak, często są one zrobione tylko po to, żeby wyłudzić twój adres e-mail i zalać potem skrzynkę tonami spamu. Bądź ostrożny rejestrując się w niesprawdzonych serwisach.
- Nigdy nie umawiaj się na spotkanie z nieznajomą osobą. Fajnie poznać kogoś na czacie, ale czy to znaczy, że chcemy się z tą osobą od razu spotykać? Jaką mamy gwarancję, że poznana w Internecie osoba będzie tą samą osobą w "realu"? Żadną!!! Dlatego lepiej zachować ostrożność i poprosić rodziców o radę.
- Nigdy nie używaj webkamery podczas rozmowy z osobą której nie znasz. Jeśli nie masz pewności, z kim rozmawiasz na czacie, nie zgadzaj się na połączenie wideo. A już szczególnie wtedy, jeśli ta osoba sama go nie udostępnia. Czy chcesz rozmawiać z kimś, kto widzi ciebie, nie widząc go? Raczej nie.
- Nie odpowiadaj na zaczepki w sieci. Jeśli ktoś wysyła ci obraźliwe maile albo zaczepia na czacie - nie odpowiadaj. Po co się wkręcać? Takie złośliwe osoby tylko na to czekają. Lepiej zignorować ich wiadomości. Możesz też poinformować o jego zachowaniu dostawcę Internetu, z którego usług korzysta nękająca osoba (możesz go zidentyfikować na podstawie unikatowego numeru IP), administratora serwera konta pocztowego, z którego został wysłany niepożądany e-mail lub administrację komunikatora.
- Aby zminimalizować ryzyko utraty tożsamości:
- nie wyrzucać na śmietnik dokumentów czy nośników informatycznych,
- niszczyć dokumenty w sposób uniemożliwiający odtworzenie zawartych w nich danych osobowych,
- nie podawać w Internecie, w tym na portalach społecznościowych, zbyt wielu informacji o sobie, swoich bliskich i znajomych,
- nie zamieszczać w sieci zdjęć, które mogą świadczyć o naszym stanie majątkowym,
- zachować rozwagę przy wypełnianiu i podpisywaniu różnego rodzaju ankiet, formularzy czy umów.
Dzięki stosowaniu tych zasad możesz uniknąć wiele nieprzyjemnych dla siebie sytuacji i cieszyć się bezpiecznym korzystaniem z Internetu.
Dzień Babci i Dziadka
KARNAWAŁ U PIERWSZAKÓW
- 1
Szkolny News
Klasy VII otrzymały Certyfikaty "Mutyzm wybiórczy - o lęku bez lęku"
KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY
Przyjaciele Kubusia wiedzą jak ważne jest dokarmianie ptaków w czasie zimy.
Pamiętają aby pokarm był naturalny i świeży.
Do karmienia ptaków używamy tylko naturalnych produktów – nie przetworzonych przez człowieka! W sklepach bez trudu zdobędziemy kasze, zboża, płatki owsiane, ziarna słonecznika, konopi, dyni, orzechy, suszone owoce oraz gotowe mieszanki nasion dla dzikich ptaków. Dla wielu ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy (słonina lub łój), a także zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy .
Warto zadbać także o poidła dla ptaków. Ważne, żeby nie stały na ziemi – ptaki nie tylko z nich piją, ale także się w nich kąpią.
Pomoc skrzydlatym przyjaciołom daje wiele radości i potrwa do wiosny.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie