Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzony jest na całym świecie corocznie 3 grudnia. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych. Tego dnia na całym świecie odbywają się uroczystości, których celem jest promowanie praw osób niepełnosprawnych i działań na rzecz pełnej realizacji tych praw.
W naszej szkole obchody tego święta zorganizowali uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariatu. Wolontariusze pomogli nauczycielom w prowadzeniu warsztatów dla dzieci z klas I. Celem zajęć było przybliżenie pierwszoklasistom problemów i potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami.
Podczas warsztatów uczniowie wysłuchali bajki psychoedukacyjnej o niepełnosprawności, a następnie doświadczali, w jaki sposób poznają i odbierają świat osoby z niepełnosprawnością ruchową, wzrokową oraz słuchową. Dzieci z opaskami na oczach budowały wykonywały rysunki, chodziły po sali. W ciemnych okularach kolorowały mandale. Zmagania te przybliżyły uczniom specyfikę funkcjonowania osób niewidzących. Kolejnymi zadaniami, przed którymi stanęli pierwszoklasiści były ćwiczenia, polegające na rozmowie bez słów ( odczytywanie z ruchu ust) i słuchanie informacji podczas dużego hałasu. W ten oto sposób uczniowie poznali trudności, z jakimi borykają się osoby niesłyszące. Ostatnimi ćwiczeniami, z którymi zmierzyli się uczniowie z klas I, było poruszanie się z zawiązanymi nogami i układanie puzzli mając na dłoniach grube rękawice zimowe. Udział w tych zajęciach uświadomił dzieciom, jakie problemy napotykają w swoim życiu osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu.
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych odbyło się także podsumowanie konkursu plastycznego dla klas I – III zorganizowanego pod hasłem „Patrz sercem! O tym, dlaczego warto pomagać”. Konkurs polegał na przygotowaniu plakatu przekonującego rówieśników do angażowania się w wolontariat lub dostarczającego powodów, dla których warto pomagać innym - zwłaszcza osobom niepełnosprawnym. Praca mogła być opowieścią o dotychczasowych doświadczeniach autora, ale także mogła być wytworem fantazji. Do organizatorów wpłynęło wiele ciekawych i starannie wykonanych plakatów. Jury zdecydowało ostatecznie, iż I miejsce uzyskała uczennica klasy I „b”, Laura Fundowicz, II miejsce przypadło uczennicy klasy III „b”, Milenie Wronie, zaś III miejsce zdobyły uczennice z klasy I „b”, Liliana Andryka i Milena Markiewicz oraz uczeń klasy III „b”, Olivier Urbański. Wyróżnienie otrzymali natomiast – Amelia Wójtowicz, Kornelia Głąb, Jan Gralak oraz Aleksander Walas z klasy I „b”.
Pamiętajmy o niepełnosprawnych nie tylko w dniu ich święta, ale każdego dnia. Postarajmy się, żeby czuli się z nami akceptowani. Traktujmy ich, jak byśmy chcieli, żeby nas traktowano.