5 grudnia obchodzony był Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. To święto ludzi, którzy bezinteresownie pomagają innym, poświęcając swój czas i talenty, by zmieniać świat na lepsze. Wolontariuszem może być każdy, w każdej dziedzinie życia społecznego, wszędzie tam, gdzie taka pomoc jest potrzebna.
Nasi wolontariusze rozpoczęli świętowanie od tzw. „niepytajek” – nauczyciele nagradzając ich za trud wniesiony w bezinteresowną pomoc innym zapewnili im dzień wolny od odpowiedzi ustnych na lekcjach.
13 grudnia odbyła się uroczysta szkolna Gala Wolontariatu z udziałem zaproszonych gości: Burmistrz Ćmielowa, Joanny Suski, oraz Sekretarza Miasta i Gminy Ćmielów, Joanny Borkowskiej.
Wolontariusze pochwalili się zrealizowanymi inicjatywami w bieżącym roku szkolnym i zachęcili do współdziałania wszystkich tych, którzy na razie stoją z boku. Niektórzy wolontariusze mają talenty wokalne, które zaprezentowali podczas gali.
Burmistrz Ćmielowa, Joanna Suska, oraz Sekretarz Miasta i Gminy, Joanna Borkowska, wręczyły dyplom i nagrodę dla „Wolontariuszki Roku” – Toli Cieleckiej. Dyplomy i medale otrzymali także wszyscy wolontariusze i ich opiekunowie.
W Szkolnym Klubie Wolontariatu działa 40 uczniów z klas VI – VIII. W tym roku szkolnym wolontariusze realizują liczne i ciekawe działania.
- We wrześniu uczestniczyli w akcji Fundacji Ekologicznej „ARKA” – Kwiaty zamiast śmieci. Porządkowali teren zieleni przy rzece Kamiennej.
- Biorą udział w programie Polskiej Akcji Humanitarnej pt. „Lekcje pomagania”.
W ramach realizacji tego programu przeprowadzili zbiórkę pieniężną na rzecz pomocy mieszkańcom i mieszkankom Maroka. Akcja miała również na celu podkreślenie znaczenia obchodzonego 16 października Światowego Dnia Żywności i Walki z Głodem.
- Prowadzili zbiórkę karmy suchej i mokrej oraz innych przedmiotów niezbędnych do zapewnienia godziwych warunków życia psiakom i kociakom umieszczonym w gminnym Punkcie Czasowego Przetrzymania dla Zwierząt w Ćmielowie.
- Prowadzą korepetycje koleżeńskie dla rówieśników i uczniów klas młodszych. Jeśli ktoś ma problemy w nauce, nie potrafi sobie sam poradzić z zaległościami lub nie ma kto mu pomóc, nie zostanie bez pomocy!
- Zbierali nakrętki współpracując z Gminną Komisją „NAKRĘĆ SIĘ NA POMAGANIE”, aby wspomóc rehabilitację i leczenie poważnie chorego Jakuba, mieszkańca naszej gminy.
- Końcem października wzięli udział w akcji #szkołapamięta. Wolontariuszki wybrały się na cmentarz w Ćmielowie, gdzie uprzątnęły i zaświeciły symboliczne świece na grobach oraz w miejscu pamięci narodowej żołnierzy AK i innych obywateli zasłużonych dla Ćmielowa.
- 15 listopada zorganizowali kiermasz charytatywny „SŁODKI STRAGAN”. Zbierali środki na zakup znaczków do listów koniecznych do organizacji akcji Amnesty International „MARATON PISANIA LISTÓW” - największej na świecie akcji na rzecz praw człowieka.
Włączyli się także w akcję charytatywną „Dzieci Dzieciom 2023” Fundacji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie „O Zdrowie Dziecka”. Fundacja zbierała środki na zakup prezentów dla pacjentów na Mikołajki, zaś za resztę środków zakupi konkretny sprzęt medyczny dla Szpitala.
- Przyłączyli się do charytatywnej zbiórki o zasięgu regionalnym ogłoszonej w naszej gminie przez Dom Kultury w Ćmielowie w ramach akcji „PRZYNIEŚ MISIA” Fundacji Miśka Zdziśka „Błękitny Promyk Nadziei”. Akcja polegała na zbieraniu nowych zabawek pluszowych, gumowych i plastikowych figurek, przyborów szkolnych i gier dla dzieci – małych pacjentów z oddziału Onkohematologicznego Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii w Kielcach.
- W listopadzie przystąpili do akcji pięknego pisania listów z podziękowaniami dla darczyńców Fundacji Świętego Mikołaja.
- Przygotowali szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Z pomocą swoich nauczycieli pomagali prowadzić zajęcia z dziećmi z klas I uświadamiające im trudności w codziennym funkcjonowaniu osób niepełnosprawnych. Odbyło się także podsumowanie konkursu plastycznego dla klas młodszych pod hasłem „Patrz sercem. O tym, dlaczego warto pomagać”.
- Pamiętają także o osobach starszych i samotnych, którym na nadchodzące święta przygotowują własnoręcznie robione kartki z życzeniami.
Nasi wolontariusze mają dalsze plany działania. We wszystkim przyświeca im motto: „Bądź silny i pomagaj innym. To najlepszy sposób, aby się rozwijać”.
Wszystkim wolontariuszom dziękujemy za współpracę i zaangażowanie, za Wasze wielkie serca, za to, że poświęcacie swój czas.
Życzymy wytrwałości i dużo satysfakcji z tego wspaniałego działania, ale także sukcesów w realizacji własnych planów i zamierzeń