Praca, którą wykonuje wolontariusz za darmo, z potrzeby serca, jest istotnie bezcenna. W celu wyrażenia uznania dla trudu wolontariuszy na całym świecie z inicjatywy ONZ 5 grudnia obchodzony jest od 1986 roku Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.
Początkowo słowo wolontariusz oznaczało osobę, która poświęca się służbie wojskowej. W XVIII i XI wieku zaczęły zaś pojawiać się pierwsze organizacje charytatywne (wiele z nich z inicjatywy Kościoła) skupione nie tylko na pomocy w miejscach działań wojennych, ale również w wymiarze lokalnym. Oczywiście nie oznacza to, że ludzie wcześniej sobie nie pomagali. Jednak dopiero w XX wieku wolontariat nabrał bardziej złożonego i zjednoczonego wymiaru.
Dziś miliony ludzi dobrej woli czynnie uczestniczą w działaniach humanitarnych, pokojowych i charytatywnych, prowadzonych m.in. przez Polska Akcję Humanitarną, Czerwony Krzyż, Korpus Pokoju czy UNICEF. W Polsce wolontariat jest mniej powszechny niż na Zachodzie. Sytuacja ulega jednak wyraźnej poprawie od lat 90., kiedy zaczęły powstawać liczne organizacje pozarządowe. Dziś na terenie kraju istnieje sieć Centrów Wolontariatu, które pośredniczą między osobami szukającymi pomocy i gotowymi ją ofiarować. Nieoceniony wpływ na rozwój świadomości prospołecznej wywarła również Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Szacuje się, że obecnie ok. 10% Polaków jest lub bywa wolontariuszami.
W naszej szkole od września 2019r. działa Szkolny Klub Wolontariatu. Zrzesza on 41 uczniów z klas VI – VIII. Dotychczas nasi Wolontariusze:
- brali udział w akcji Tydzień Walki z Głodem, w tym przeprowadzili zbiórkę pieniężną na rzecz pomocy mieszkańcom Syrii,
- włączyli się w akcję „Przynieś Misia” na rzecz chorych dzieci ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach,
- pomagali bezdomnym zwierzętom z naszej gminy: prowadząc zbiórkę używanych książek lub różnych przedmiotów, które przekazane zostały na cele zamieszczenia ich w Książkolandii – ciągłego bazarku oraz Kiermaszu Rozmaitości, z których dochód został przeznaczony na potrzeby weterynaryjne, oraz prowadząc zbiórkę karmy suchej i mokrej oraz innych rzeczy niezbędnych do zapewnienia godziwych warunków życia zwierząt,
- w październiku i listopadzie prowadzili gry i zabawy dla uczniów klas I – III podczas przerw międzylekcyjnych,
- pomagają pierwszoklasistom w nabyciu umiejętności czytania,
- uczestniczą w programie „Wiem i działam” Polskiej Akcji Humanitarnej,
- biorą udział w akcji MEN „Razem na Święta”.
5 grudnia nasi wolontariusze otrzymali prezent od grona pedagogicznego – nie byli w tym dniu oceniani z odpowiedzi ustnych podczas lekcji.