Braliśmy udział w akcji Światowy Dzień Wody z PAH
UCZYMY SIĘ RADZIĆ SOBIE Z PROBLEMAMI
15 maja 2023r. w naszej szkole została przeprowadzona seria zajęć profilaktycznych z zakresu radzenia sobie z agresją i ze stresem oraz zapobiegania inicjacji alkoholowej.
Czwartoklasiści uczestniczyli w warsztatach „Przemoc odbierze ci moc”. Zyskali wiedzę na temat przyczyn i mechanizmów powstawania frustracji oraz towarzyszącej jej złości. Prowadzący – za pomocą obrazowych metafor i ćwiczeń – pokazał grupie, jak te uczucia przekształcają się w akty agresji czy przemocy. Służyło to wypracowaniu modelu, w ramach którego prezentowane były konstruktywne metody rozwiązywania konfliktów, takie jak negocjacje czy arbitraż koleżeński. Na zajęciach omówione zostały różne rodzaje przemocy. Dzieci zapoznane zostały nie tylko z moralnymi, lecz również psychospołecznymi, prawnymi i zdrowotnymi konsekwencjami zachowań agresywnych. A przede wszystkim uczyły się praktycznych metod radzenia sobie ze złością, frustracją i nazywania własnych emocji.
Uczniowie z klasy V „a” brali udział w realizacji programu z zakresu profilaktyki alkoholowej autorstwa Profesora Krzysztofa Wojcieszka pt. „Debata”. Jest to program rekomendowany w ramach „Systemu rekomendacji programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego”. Został stworzony, aby propagować zachowania abstynenckie wśród młodzieży. Jego zasadniczym celem jest uzmysłowienie młodym ludziom skutków przedwczesnego sięgania po alkohol, a tym samym opóźnienie inicjacji alkoholowej. Uświadomienie tego ma chronić ich nie tylko przed negatywnymi konsekwencjami picia alkoholu, ale też zapobiegać innym ryzykownym zachowaniom. Ważnym elementem programu jest obalanie stereotypów i promowanie zdrowego trybu życia.
Z kolei młodzież z klas VIII uczestniczyła w treningu redukcji stresu. Stres jest nieodłącznym elementem życia, wpływającym zarówno na kondycję psychiczną jak i fizyczną. Wykształcenie umiejętności obcowania ze stresem pozwala młodzieży zyskać zdrowe podejście i sprawić by stał się bardziej motywujący i miał korzystny wpływ na ich rzeczywistość. W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się jaki stres im służy i jak go wykorzystywać do osobistej motywacji. Określili też jaki stres ich osłabia. Ćwiczyli techniki uspokojenia się i zmniejszenia napięcia oraz rozwijali postawę akceptacji wobec samego siebie.
Warsztaty przeprowadzone zostały przez trenera Centrum Działań Profilaktycznych z Wieliczki, pana Marka Lachowicza. Dzięki uczestnictwie w nich uczniowie z pewnością zyskali cenną wiedzę, która może pomóc im uniknąć wielu zagrożeń oraz pozwoli efektywniej budować relacje z innymi ludźmi.
KIEDY CZYNNOŚCI SZKODZĄ
10 maja 2023r. uczniowie z klas VI – VII uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych
realizujących program „Kiedy czynności szkodzą”. Zajęcia przeprowadzone zostały przez trenerkę firmy edukacyjno – szkoleniowej „Nowe Horyzonty” z Wrocławia, panią Anetę Matias.
To, co obecnie zaczyna niepokoić wielu dorosłych, to wciąż pojawiające się nowe formy uzależnień. Są to tak zwane uzależnienia behawioralne ( zaburzenie nawyków i popędów), które obok środków odurzających stanowią poważne zagrożenie dla zdrowego rozwoju młodego człowieka.
Celem zorganizowanych w szkole warsztatów było ukazanie uczniom zagrożenia i sposobów radzenia sobie w sytuacjach uzależnienia od czynności. Omówiony został mechanizm i konsekwencje uzależnienia, różne formy uzależnienia, specyfika czynności uzależniających oraz ich wpływ na organizm i psychikę młodego człowieka. Trenerka poprzez aktywne metody pracy z młodzieżą przeanalizowała poszczególne zagrożenia tj. pracoholizm, internetoholizm, jedzenioholizm, zakupoholizm i uzależnienie od hazardu, gier, zakładów. Podkreślona została rola wsparcia dla uczniów borykających się z problemami i zagrożonych uzależnieniem behawioralnym. Podczas spotkania trenerka pokazała uczniom, jak i gdzie postawić bezpieczne granice oraz jak uchronić się przed współczesnymi zagrożeniami.
Program obejmował swym zasięgiem także rodziców i nauczycieli. Są to bowiem dwie najważniejsze grupy osób, które mogą skutecznie przeciwdziałać tego rodzaju uzależnieniom.
Sponsorem realizacji programu w naszej szkole była Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii
MISTRZOSTWA POLSKI W SZACHACH
Filip Sternik dzielnie walczył podczas Mistrzostw Polski w szachach w kategorii wiekowej do lat 8. Gratulujemy!!!
„Wiwat maj, trzeci maj, dla Polaków błogi raj!”
Święto Konstytucji 3 Maja to ważny dzień w kalendarzu polskich świąt narodowych. W tym roku obchodzimy 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, która od 1791 roku reguluje ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była to pierwsza konstytucja w Europie i druga, po amerykańskiej na świecie. Rocznica jej wprowadzenia jest w Polsce Świętem Narodowym.
W dniu 28 kwietnia 2023 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Uczniowie poprzez przygotowany montaż słowno-muzyczny starali się przybliżyć wszystkim to ważne wydarzenie z historii naszego kraju. Była to okazja do chwili refleksji nad tym co kiedyś się wydarzyło oraz pielęgnowania patriotyzmu.
#LaboratoriaPrzyszłości – ciąg dalszy - kwiecień
Zgodnie z harmonogramem realizujemy program rządowy „Laboratoria Przyszłości”.
W kwietniu odbyły się lekcje z wykorzystaniem drukarki 3D. Uczniowie przeglądali biblioteki gotowych projektów oraz przygotowali wybrane projekty do druku. Na zajęciach w klasie 3a dzieci drukowały zakładkę do książki – serduszko, a w klasie siódmej – breloczek do kluczy w kształcie pi – symbolu liczby, której niedawno było święto.
Na zajęciach z różnych przedmiotów, m. in. j. angielskiego i geografii, uczniowie oglądali miejsca i modele powiązane z tematyką lekcji przy pomocy okularów VR.
Wycieczka do Kielc:)
27 kwietnia 45 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w wycieczce do Kielc. W Teatrze im. S. Żeromskiego obejrzeliśmy spektakl "Opowieści z Narnii", a potem przez 2 godziny skakaliśmy na trampolinach w Parku Rozrywki FlySky. Wszyscy cali, zdrowi i zadowoleni.
OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ „ MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”
W dniu 28 kwietnia 2023 r. w na terenie Komendy Powiatowej PSP w Ostrowcu Św. w odbyły się eliminacje powiatowe do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Była to już XLVI edycja konkursu. Szkołę Podstawową Nr1 im. Krzysztofa Szydłowieckiego w Ćmielowie reprezentowali podczas etapu powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim w grupie klas V – VIII: Klaudia Szczepańska – klasa VI a i Arkadiusz Kotur – klasa VIII a. Rywalizacja była zacięta jak co roku. Arkadiusz Kotur zajął I miejsce w eliminacjach powiatowych w grupie klas V – VIII i będzie reprezentował naszą szkołę, gminę Ćmielów oraz powiat ostrowiecki w eliminacjach na szczeblu wojewódzkim.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w następnym etapie.
OGÓLNOPOLSKI KONKURS CZYTELNICZY "TULISZKOWSKI TALENT SHOW"
http://www.facebook.com/tuliszkow
Udział uczniów naszej szkoły w OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE CZYTELNICZYM "TULISZKOWSKI TALENT SHOW"
- Karolina Szot z klasy VIIIa - praca plastyczna
- Joshua McDonald oraz Maria Wojtkiewicz z klasy Va - wiersz
AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA
certyfikat_23dd2641604d7ff14f4c5a13f9ebcb63.pdf
Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Program obejmował tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci na drodze, w domu, w szkole, w Internecie oraz w relacjach z rówieśnikami.
Podsumowaniem programu było rozwiązanie testu sprawdzającego wiedzę i umiejętności dzieci. Wszyscy uczestnicy zaliczyli sprawdzian celująco, a na pamiątkę otrzymali dyplomy.
EUROPEJSKI TYDZIEŃ SZCZEPIEŃ
W dniach 24 - 30 kwietnia 2023r. przypadają obchody Europejskiego Tygodnia Szczepień ustanowionego przez Światową Organizację Zdrowia. Tegoroczna kampania informacyjna pod hasłem „Zapobiegać. Ochraniać. Uodparniać” ma na celu poprawę przyjmowania szczepionek w kontekście Europejskiej Agendy Szczepień 2030 i globalnego spadku wskaźników szczepień z powodu pandemii COVID-19.
Prowadzone przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostrowcu Św. działania informacyjno - edukacyjne w czasie Europejskiego Tygodnia Szczepień miały na celu zwiększenie wiedzy na temat korzyści wynikających ze szczepień oraz ryzyka związanego ze spadkiem liczby osób zaszczepionych.
Nasza szkoła także włączyła się w tę akcję prozdrowotną. W klasach odbyły się zajęcia edukacyjne, podczas których uczniowie poprzez dyskusje, oglądanie filmów i wykonywanie plakatów wzbogacali swoją wiedzę na temat szczepień ochronnych, ich skuteczności oraz roli jaką odgrywają w profilaktyce zdrowotnej. Różnorodne materiały informacyjne przekazane przez Powiatową Stację Sanitarno -Epidemiologiczną zostały przesłane również rodzicom. Zorganizowane zostało stoisko edukacyjne, gdzie zamieszczone zostały ulotki dla rodziców odwiedzających naszą szkołę. Warto bowiem pamiętać, że szczepienia ochronne, obok higieny i antybiotyków uważane są za jedno z największych osiągnieć współczesnej medycyny. Stosowanie ich w znaczny sposób przyczyniło się do opanowania groźnych epidemii chorób zakaźnych. To one w dużej mierze przyczyniły się do ogromnego skoku cywilizacyjnego, jakiego doświadczyła ludzkość w ciągu ostatniego wieku.
Szczepionki:
· ratują życie,
· pomagają ludziom pozostać zdrowymi,
· są jednym z największych osiągnięć naszej cywilizacji,
· działają szybko,
· chronią przed powikłaniami i kalectwem z powodu chorób zakaźnych,
· eliminują najgroźniejsze choroby zakaźne.
Zdecydowana większość ludzi w większości krajów szczepi swoje dzieci, przyczyniając się w ten sposób do poprawy zdrowia publicznego i życia ludzi.
Konferencja prasowa z boskiego Olimpu
25 kwietnia 2023 r. w sali 27 w naszej w szkole uczniowie klasy VI a na lekcji języka polskiego wzięli udział w niecodziennym zdarzeniu - „Konferencji prasowej z boskiego Olimpu”. Uczniowie przygotowywali się do niej w grupach, korzystając z licznych źródeł dotyczących mitologii greckiej. W konferencji prasowej potwierdziło obecność pięciu bogów greckich. W Zeusa wcielał się Kuba Szymański, w rolę Afrodyty - Zosia Okrutna, Aresa odegrał Wiktor Czarnecki, Herę - Małgosia Pera, a Ateną była Sofija Podnieks. Konferencję prasową poprowadziła Tola Cielecka, a pozostali uczniowie wcielili się w przedstawicieli starożytnych mediów, którzy chętnie dopytywali o szczegóły z prywatnego życia bóstw. Wszystkich zachwyciły starożytne stroje, szczególnie zbroja Aresa, ale także piękno Afrodyty, mądrość Ateny i przebiegłość Hery. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że konferencja odbyła się bez perturbacji, co skrycie organizatorzy zakładali, biorąc pod uwagę spotkanie pięciorga kłótliwych bogów w jednej sali. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie!
Turniej siatkarski
25 kwietnia odbyły się w naszej szkole zawody – Międzyszkolny Turniej w Piłce Siatkowej w kategorii chłopców i dziewcząt. Do turnieju przystąpiło 3 drużyny dziewcząt i 4 chłopców reprezentujących naszą szkołę oraz drużyny ze szkoły podstawowej w Brzóstowej. Wyniki naszej szkoły prezentowały się następująco:
Klasy VI-IV
Dziewczęta:
- Pierwsze miejsce - SP 1 Ćmielów I
Chłopcy:
- Drugie miejsce - SP 1 Ćmielów I
- Trzecie miejsce - SP 1 Ćmielów II
Klasy VII – VIII
Dziewczęta:
- Pierwsze miejsce - SP 1 Ćmielów I
- Drugie miejsce - SP 1 Ćmielów II
Chłopcy:
- Pierwsze miejsce - SP 1 Ćmielów I
- Trzecie miejsce - SP Ćmielów II
Gratulujemy naszym uczniom dobrego występu na turnieju.
WYCIECZKA DO PIEKARNI
Dnia 25.04.2023 r. uczniowie klas pierwszych wzięły udział w wycieczce do piekarni Skalski w Ostrowcu Św. Dzieci poznały etapy produkcji pieczywa oraz uczestniczyły w warsztatach cukierniczych. Największą frajdę sprawiło dekorowanie tortu oraz jego konsumpcja.
Uczniowie i wychowawcy dziękują piekarni Skalski za zaproszenie.
ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI W NASZEJ SZKOLE
Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia na całym świecie. To największe międzynarodowe święto ekologiczne. Powstało ponad 50 lat temu, aby szerzyć wiedzę związaną z ekologią i zmianami klimatycznymi, a także promować postawy oraz działania nastawione na ochronę środowiska naturalnego. Obecnie Dzień Ziemi obchodzony jest nawet w 180 państwach na całym świecie, a w akcję angażuje się ponad 200 mln osób. Tegoroczne hasło przewodnie to „Zainwestuj w naszą planetę”.
Dzień Ziemi to czas, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze - tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. Musimy być przyjaciółmi przyrody - ekologami i dbać o środowisko. Budzenie wśród dzieci i młodzieży współodpowiedzialności za stan środowiska w przyszłości, poczucia troski o stan czystości najbliższego otoczenia oraz wychowanie w duchu miłości i szacunku do przyrody, to główne cele tegorocznych obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole.
Uczniowie z klas V – VI przygotowali zatem inscenizację teatralną pt. „EKOPROCES”. Dzieci przeniosły widzów do sali sądowej, gdzie pod przewodnictwem sędziego Przyrody Polskiej toczyła się rozprawa mieszkańca małej miejscowości, który pod osłoną nocy wyrzucił do pobliskiego lasu zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Tym samym naraził najbliższe środowisko przyrodnicze na zgubne skutki zanieczyszczenia odpadami. Podczas procesu została wykazana wina oskarżonego oraz zalecone środki naprawcze - przed wszystkim ekologiczny styl życia. Rozprawa przeprowadzona była w barwnej scenerii, przeplatana dynamicznymi piosenkami. Zachęcała dzieci i młodzież do refleksji. Była to okazja do pomyślenia o własnych nawykach. Segregowanie śmieci, oszczędzanie wody czy eliminowanie plastiku powoli stają się codziennością w coraz większej liczbie domów. Warto regularnie zastanawiać się, co jeszcze można zrobić dla planety. Większość działań nic nie kosztuje oraz nie wymaga wiele pracy, a powtarzana przez większą grupę może mieć realny wpływ na stan środowiska.
Powiatowy konkurs biologiczno-chemiczny ,,Biologia i chemia gwarantem Twojego zdrowia”
20 kwietnia 2023r. w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 im. Stanisława Staszica odbyła się IV edycja powiatowego konkursu biologiczno-chemicznego ,,Biologia i chemia gwarantem Twojego zdrowia” pod patronatem Starosty Powiatu Ostrowieckiego – Pani Marzeny Dębniak. W konkursie udział wzięli uczniowie klasy VIII a: Karolina Szot, Kamila Wtorkowska, Mikołaj Bzorek, Jakub Kufel oraz Sebastian Religa.
Wiedzą i umiejętnościami z przedmiotów przyrodniczych wykazał się Sebastian Religa, zdobywając ex aequo II miejsce w konkursie.
Czekając na ogłoszenie wyników, młodzież miała także okazję wysłuchać prezentacji dotyczącej układu pokarmowego człowieka oraz uczestniczyć w prelekcji dietetyka ,,Porzuć batoniki – stosuj zamienniki”.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !
MŁODZIEŻ UCZESTNICZYŁA W PROGRAMIE ARCHIPELAG SKARBÓW
W dniach 19 i 20 kwietnia 2023 r. uczniowie z najstarszych klas naszej szkoły oraz PSP w Brzóstowej brali udział w kilkugodzinnych spotkaniach realizujących program profilaktyki zintegrowanej „Archipelag Skarbów”. Zajęcia prowadzili trenerzy Fundacji Profilaktyka z Pasją z Warszawy.
Dwa czterogodzinne bloki warsztatów w dwa kolejne dni zamieniły grupę młodzieży w poszukiwaczy skarbów, jakimi są głębokie szczęście, trwała miłość i przyjaźń oraz realizacja w życiu własnych pasji i marzeń. Program uczył zdrowego i mądrego stylu życia. Trenerzy zachęcali młodzież do unikania alkoholu, narkotyków, przemocy i pornografii. Pokazywali znaczenie szacunku i wzajemnej pomocy w przyjaźni i miłości. Uczyli jak radzić sobie z trudnymi emocjami. Uczniowie odkryli, jak ważna w życiu jest realizacja własnych pasji i marzeń oraz dokonywanie właściwych wyborów, które często decydują o życiu młodego człowieka. Realizatorzy przedstawiali groźne aspekty żywiołów seksualności, uczuciowości i agresji, wskazując zarazem konkretne sposoby nauki oswajania tych sił i kierowania nimi. Młodzież uczyła się, jak radzić sobie z „tygrysami”, czyli własnymi słabościami, gniewem i złością. Promowano postawy godne naśladowania poprzez podanie konkretnych osób: sportowców, aktorów, artystów. Przedstawiono również sylwetki znanych ludzi, którym uzależnienia przeszkodziły w realizacji marzeń.
Warsztaty zostały przeprowadzone w sposób aktywny poprzez wykorzystanie muzyki, filmików, prezentacji multimedialnych i ćwiczeń nagradzanych skarbami.
Program skierowany był nie tylko do uczniów, ale także do nauczycieli i rodziców. Doskonale bowiem wspiera dorosłych w przekazywaniu młodzieży wartości. Znajduje się w bazie programów rekomendowanych prowadzonej w ramach systemu rekomendacji programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego.
Sponsorem realizacji programu w naszej szkole była Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii
II MIEJSCE W POWIATOWYM KONKURSIE PIOSENKI ANGLOJĘZYCZNEJ „SOUNDS ENGLISH”
W dniu 20 kwietnia 2023 roku Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 w Ostrowcu Świętokrzyskim we współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną I stopnia oraz Miejskim Centrum Kultury przeprowadziła finałowy etap Powiatowego Konkursu Piosenki Anglojęzycznej „SOUNDS ENGLISH”. Konkurs odbył się pod patronatem Prezydenta Miasta Jarosława Górczyńskiego oraz Starosty Powiatu Marzeny Dębniak.
Niesamowity występ naszego ucznia Wiktora Czarneckiego z klasy VIA zapewnił mu
II miejsce. Nasz reprezentant ujął jury brawurowym wykonaniem piosenki zespołu Nirvana „All apologies”.Gratulujemy i życzymy kolejnych scenicznych sukcesów !!!!
SWIĘTO CHRZTU POLSKI
Święto Chrztu Polski obchodzimy w dniu 14 kwietnia. Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana jako dzień narodzin Państwa Polskiego, z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Jest to jedna z najważniejszych dat historii Polski, która uznaje się za początek Państwa Polskiego. Uroczysta akademię z okazji tego święta przygotowali uczniowie klasy czwartej.
13 KWIETNIA. DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ PAMIĘCI NIE DA SIĘ ZGŁADZIĆ!
Zbrodnia katyńska - popełniona przez NKWD przez rozstrzelanie wiosną 1940 roku co najmniej 21 768 obywateli Polski (w tym ponad 10 tys. oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej), na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR / J. Stalina, Ł. Berii / zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku (tzw. „decyzja katyńska”). Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, NKWD dokonywało przez strzał w tył głowy z broni krótkiej.
Ofiarami zbrodni byli oficerowie, podoficerowie oraz szeregowi Wojska Polskiego, częściowo pochodzący z rezerwy (naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy, przedstawiciele wolnych zawodów), którzy po agresji ZSRR na Polskę, uzgodnionej przez ZSRR z III Rzeszą na podstawie paktu Ribbentrop-Mołotow, zostali po 17 września 1939 roku w różnych okolicznościach rozbrojeni i zatrzymani przez Armię Czerwoną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako jeńcy wojenni.
Wśród ofiar tej strasznej zbrodni znaleźli się również mieszkańcy ziemi ćmielowskiej: ppor. Edward Stanisław Dudziński, ppor. Ignacy Krąg, starszy posterunkowy PP Leon Olchowik, przodownik PP Aleksander Nawrocki, starszy przodownik PP Józef Brandys, posterunkowy PP Józef Borowiecki, starszy posterunkowy PP Bronisław Lechowski oraz przodownik PP Julian Martela.
13 kwietnia 1990 roku władze ZSRR oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie