W dniu 4 października 2023 roku uczniowie naszej szkoły z klas I - VIII wzięli udział w akcji #SprzątamyDlaPolski. Nasi uczniowie sprzątali teren wokół szkoły, boisko sportowe, siłownię zewnętrzną oraz plac zabaw znajdujący się przy Szkole Podstawowej Nr 1 im. Krzysztofa Szydłowieckiego w Ćmielowie. Akcja skierowana była w szczególności do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, organizacji pozarządowych, społeczności lokalnych w każdym wieku oraz innych grup społecznych także tych nieformalnych.
#SprzątamyDlaPolski
Krzemionki Opatowskie
W dniu 04.10.2023r. uczniowie klasy V w ramach obchodów „Dnia Chłopaka” uczestniczyli w wycieczce do Krzemionek Opatowskich. Jest to Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2019 roku. Uczniowie zwiedzili Muzeum Archeologiczne, Rezerwat Krzemionki i przeszli trasą podziemną.
NAJSYMPATYCZNIEJSI W NASZEJ SZKOLE
W ramach obchodów Dnia Chłopaka Szkolny Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami i pedagogiem szkolnym po raz kolejny zorganizował plebiscyt na „Najsympatyczniejszego Chłopca w Szkole w roku 2023”. Wszyscy - i młodsi i starsi, oddali swój głos na lubianych przez siebie kolegów uczestnicząc w tej miłej zabawie. Dzieci z klas I – III głosowały na rówieśników ze swoich klas. Z kolei starsi uczniowie wybierali najgrzeczniejszych kolegów z grona swojej klasy, a następnie głosowali na kandydatów wystawionych przez inne klasy. W ten sposób najsympatyczniejsi chłopcy w szkole byli wskazywani przez swoich rówieśników i dodatkowo wybierani przez uczniów innych klas.
Ostatecznie w klasach młodszych zaszczytny tytuł „Najsympatyczniejszego Chłopca 2023 roku” uzyskali:
Klasa I „a”: Ksawery Tomczyk
Klasa I „b”: Jan Gralak
Klasa II „a”: Kacper Pietruszka - Walankiewicz
Klasa II „b”: Ignacy Szafrański
Klasa III „a”: Jan Murdza
Klasa III „b”: Kacper Wdowczyk
W klasach IV – VIII zwyciężyli i zostali „Najsympatyczniejszymi Chłopcami w Szkole 2023 roku”:
- Szymon Chlewicki – uczeń klasy VI a
- Damian Bińczak – uczeń klasy VI a
- Adam Murdza – uczeń klasy IV a
Emilian Gabryś – uczeń klasy VI b
Kacper Krysa – uczeń klasy VIII a
Wyróżniony został także:
Filip Guzal – uczeń klasy IV b
Gratulujemy wszystkim naszym Najsympatyczniejszym Chłopcom.
1
Fotorelacja z wycieczki klas czwartych do Krzemionek
NASZE WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
27 września 2023 r. w naszej szkole miało miejsce ważne wydarzenie. Uczniowie klas IV –VIII wybierali Samorząd Uczniowski. Kandydaci walczyli o głosy i prezentowali swoje programy wyborcze na specjalnej ekspozycji. W głosowaniu wzięło udział 136 uczniów.
Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego została uczennica klasy VIII a Roksana Sosnowska, jej zastępcą uczeń klasy VI a Szymon Chlewicki, członkami: Szymon Cebulski z klasy VII b i Nikola Kłonica z klasy IV a. Uczniowie wybrali również nowego opiekuna Samorządu. Największą liczbę głosów otrzymał p. Dariusz Urbański. W najbliższych tygodniach nasz nowy samorząd będzie realizował obietnice i wprowadzał swoje pomysły w życie pod bacznym okiem p. Agnieszki Wójcik i p. Dariusza Urbańskiego.Serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy!
KWIATY ZAMIAST ŚMIECI
Szkolny Klub Wolontariatu włączył się w ogólnopolską akcję Fundacji Ekologicznej „ARKA” uczestnicząc w jesiennej edycji „Kwiaty zamiast śmieci”. Ideą akcji jest zachęcenie do zbierania śmieci, które znajdują się wokół nas. Oprócz przeciwdziałaniu nielegalnie porzucanym śmieciom, pomysłodawcy chcą też pomóc pszczołom i innym owadom zapylającym. W akcji może wziąć udział każdy. Dla pierwszych 1000 osób, które na stronie Fundacji dodadzą zdjęcie zebranej reklamówki śmieci przygotowana zostanie paczka nasion z kwiatami przyjaznymi dla pszczół i innych zapylaczy, które można wysiać w swoim ogródku lub w donicy na balkonie.
Ponad 80% roślin jest przystosowana właśnie do zapylania przez owady, głównie pszczoły. Niestety od wielu lat obserwujemy malejącą populację pszczół, a nawet zmiany te zagrażają ich istnieniu. A przecież ich praca jest dla nas niezmiernie ważna. Pszczoły zapylają wszystkie rośliny, nie tylko te, które uprawiamy. Są niezmiernie ważne w wszelkich uprawach sadowniczych, czyli zależy od nich los naszych hitów eksportowych: jabłek, wiśni, malin itd. Jeżeli pszczoły wyginą to prawdopodobnie nikt więcej nie zapyli roślin. Pszczoły zapylając także rośliny w środowisku naturalnym dostarczają pokarm dzikim zwierzętom utrzymując tak ważną bioróżnorodność.
Warto także pamiętać, że śmieci wyrzucane w lasach, parkach, nad rzekami, to nie tylko problem estetyczny. Na naszej bezmyślności cierpią także zwierzęta, głównie bezkręgowce, które wchodzą do butelek czy puszek po napojach i później nie mogą się z nich wydostać. Sarny ranią sobie nogi na rozbitych śmieciach szklanych, dziki jedzą różnorodne opakowania po jedzeniu. Różnorodne odpady budowlane czy z zakładów naprawy samochodów, doprowadzają do poważnego skażenia środowiska.
Coraz więcej badań naukowych wskazuje na to, że pobyt w lesie działa na nas leczniczo. Ale jak działa na nas taki las zaśmiecony, zanieczyszczony odpadami?
Nasi wolontariusze posprzątali teren zieleni nad rzeką Kamienną. Akcja miała przede wszystkim charakter edukacyjny. Uczyła poszanowania środowiska naturalnego i pokory dla otaczającej nas przyrody, promowała postawy i zachowania proekologiczne, a także uświadamiała nam, że stan środowiska, w którym żyjemy, zależy w dużej mierze od nas samych.
Mamy nadzieję, że nasze starania nie pójdą na marne i nowych śmieci nie przybędzie
Turniej szachowy!
Filip Sternik powitał jesień zajmując I miejsce w Turnieju Szachowym „Powitanie Jesieni”.
Turniej odbył się w Starachowicach 23 września 2023 r. Gratulujemy!
WYCIECZKA DO PARKU LEGEND
Wszyscy chyba w Polsce wiedzą, że ŚWIĘTOKRZYSKIE CZARUJE, dlatego 15 września 2023 roku uczniowie naszej szkoły wyjechali na wycieczkę do nowo otwartego Parku Legend, który znajduje się w Nowej Słupi, by połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli integrować się, odetchnąć na chwilę od szkolnego gwaru i zgiełku, ale również przypomnieć sobie legendy dotyczące naszego regionu w nietypowy, multimedialny sposób. Co prawda świętokrzyskie czarownice zrobiły wszystko, abyśmy nie dotarli na miejsce, ale nie poddaliśmy się i lekko spóźnieni znaleźliśmy się u stóp Łysej Góry. Wśród wielu atrakcji Parku Legend /m.in. kino 3D, sala edukacyjna, gdzie można dowiedzieć się, że magiczne zdarzenia miały wytłumaczenie w prawach przyrody i fizyki/ na wyróżnienie zasługuje słynny już lot na symulatorze miotły na sabat czarownic.
Pełni wrażeń, w drodze powrotnej zajechaliśmy do McDonalda s, a następnie zdrowi i zadowoleni powróciliśmy do naszego Ćmielowa.
NARODOWE CZYTANIE W PARKU MIEJSKIM W ĆMIELOWIE
Narodowe Czytanie realizowane pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej od lat tradycyjnie jednoczy Polaków na całym świecie wokół klasyki polskiej literatury. Podczas 12. odsłony akcji w piątek 8 września 2023 roku fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” czytali m.in. Pani Burmistrz Ćmielowa Joanna Suska, Pan Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Krzysztofa Szydłowieckiego w Ćmielowie Tomasz Neyman i uczniowie: z klasy VIII a Szymon Bobek, Julia Paleń, Nicola Skotniczny, Roksana Sosnowska, Agata Życińska, z klasy VII a Urszula Chodurska, Tola Cielecka.
Sportowe Wakacje w Świętokrzyskim
Podczas wakacji uczeń naszej szkoły Filip Sternik brał udział w różnorodnych rozgrywkach szachowych. W czasie ostatniego turnieju szachowego „Sportowe Wakacje w Świętokrzyskim” Filip zajął upragnione I miejsce. Gratulujemy!
NOWY ROK SZKOLNY ROZPOCZĘTY
4 września nastąpiło uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2023/2024 połączone z otwarciem wielofunkcyjnego boiska sportowego. Aktu przecięcia wstęgi dopełnili m.in. zaproszeni goście: Poseł na Sejm RP Agata Wojtyszek, Burmistrz Ćmielowa Joanna Suska, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Ćmielowie Krystyna Zdonek, byli Dyrektorzy SP nr 1 Izabela Praga, Jolanta Pięcińska, Leszek Kowalski, Alfred Dziewirz, Proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Ćmielowie Czesław Gumieniak.
W czasie uroczystości Burmistrz Ćmielowa pożegnała byłą Dyrektor Szkoły Izabelę Pragę oraz wręczyła akt nominacji Tomaszowi Neymanowi, nowemu Dyrektorowi Szkoły. Po części oficjalnej przyszedł czas na spotkania uczniów z wychowawcami w salach lekcyjnych, w których spędzą najbliższy rok, a nawet lata. Wszystkim życzymy samych sukcesów w nowym roku szkolnym.
1
Informacja
Informacja
ROK SZKOLNY 2022/2023
Pożegnanie klas ósmych
„Czego trzeba żałować, gdy przyjdzie stąd odejść ? Wszystkiego. Wszystkiego.” – tymi słowami pożegnali nas uczniowie klas ósmych.
W czasie uroczystości podziękowali Dyrekcji, Nauczycielom i Rodzicom oraz wszystkim pracownikom szkoły za ciepłą, miłą atmosferę, za troskę, za trud w przekazywaniu wiedzy, za dobre serce i okazywaną im sympatię. Dopełnieniem ich myśli i uczuć były kwiaty.
Najlepsi uczniowie otrzymali nagrody od Dyrektora Szkoły i od Burmistrza Ćmielowa, a ich rodzice – listy gratulacyjne i podziękowania za zaangażowanie w życie szkoły.
Wszystkim naszym absolwentom życzymy samych dobrych chwil i powodzenia w nowych szkołach!
1
DBAMY O NASZYCH BEZDOMNIAKÓW
Przed wakacjami Szkolny Klub Wolontariatu zorganizował zbiórkę karmy suchej i mokrej, by wspomóc bezdomnych pupili umieszczonych w naszym przytulisku - Gminnej Przechowalni Zwierząt znajdującej się na terenie Samorządowego Zakładu Wodociągów i Gospodarki Komunalnej w Ćmielowie. Akcja spotkała się z dużym zaangażowaniem ze strony uczniów i uczennic. Razem zebraliśmy dużą ilość karmy. Dziękujemy wszystkim, którzy okazali serce i włączyli się w pomoc bezdomnym psiakom i kociakom.
DZIEŃ PRZYTULANIA W NASZEJ SZKOLE
Na zakończenie roku szkolnego nasi wolontariusze przygotowali obchody nietypowego, lecz bardzo przyjemnego święta. 24 czerwca obchodzimy Polski Dzień Przytulania. To nowe święto. Ustanowiono go dopiero w ubiegłym roku. Pod petycją w tej sprawie podpisało się ponad 135 tys. osób z całego kraju. Przesłanie święta nie jest skomplikowane, chodzi o to, by ludzie chętniej okazywali sobie uczucia i przytulali się. Przytulanie jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Potwierdzają to badania naukowe, m.in. poprawia samopoczucie, łagodzi napięcie i stres, a nawet zapobiega arytmii i zawałom serca.
Uczniowie z naszej szkoły przyłączyli się do tego święta. Atmosfera zrobiła się naprawdę życzliwa i miła. Przytulanie widoczne było na lekcjach i przerwach. Niektórzy przynieśli swoje pluszaki - przytulanki. Przytulać możemy się także do naszych zwierzątek domowych.
To wyjątkowe święto jest idealnym pretekstem, by przypomnieć sobie, że naprawdę warto być blisko. Przytulajmy się więc jak najczęściej! Przytulanie nic nie kosztuje, a sprawia, że nasze życie jest dużo przyjemniejsze
#LaboratoriaPrzyszłości – ciąg dalszy – czerwiec 2023 r.
Czerwiec jest kolejnym miesiącem, w którym nasza szkoła brała udział w programie rządowym Laboratoria Przyszłości. Nadal kontynuujemy prowadzenie zajęć z wykorzystaniem okularów ClassVR, aparatu fotograficznego i stacji lutowniczej.
1 czerwca uczniowie klas VI i VIII za pomocą sprzętu fotograficznego zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości przeprowadzili fotorelację z wycieczek organizowanych z okazji Dnia Dziecka.
Podczas lekcji techniki klasa V a poznała budowę i zasadę działania stacji lutowniczej HOT AIR z grotem 2w1.
W klasie VII a uczniowie realizując zajęcia matematyki o graniastosłupach wykorzystali nowoczesne okulary do oglądania modeli graniastosłupów w przestrzeni. Pomogło im to w rysowaniu graniastosłupów w rzucie. Mogli zaobserwować, które krawędzie są widoczne, a które nie. Ponadto znajdowaliśmy przykłady graniastosłupów w przestrzeni rzeczywistej: architektura, przedmioty codziennego użytku. Lekcja z okularami na pewno pomogła lepiej poznać geometrię przestrzenną.
Uczniowie z klasy II a podczas zajęć realizowali temat lekcji: Bezpiecznie odpoczywamy Tworzyli listę wakacyjnych kierunków wypraw. Mieli możliwość obejrzenia wskazywanych przez siebie miejsc. Zwracali również uwagę na prawidłowe zachowania związane z bezpieczeństwem podczas letniego wypoczynku. W spotkaniu wykorzystano okulary VR.
W czasie zajęć w klasie VIII b, której tematem przewodnim były Sanktuaria Maryjne uczniowie dzięki wyposażeniu w nowoczesne narzędzia, mogli zobaczyć jakie są piękne i niezwykle wartościowe zabytki kultury chrześcijańskiej. Niezwykła uroda wielu tych świętych miejsc połączona jest z niezwykłą historią poszczególnych sanktuariów, których nie brakuje również i w naszej Ojczyźnie, czy jest ich wielkie bogactwo w naszej diecezji. Mam nadzieję, że lekcja ta zainspiruje młodych do odkrywania takich pięknych miejsc. Ufam, że zbliżające się wakacje będą świetną okazją do odwiedzenia tych miejsc.
Lekcje z wykorzystaniem okularów Class VR, aparatu fotograficznego i stacji lutowniczej są doskonałym uzupełnieniem prezentowanych na lekcjach treści.
NAJGRZECZNIEJSI W NASZEJ SZKOLE
Koniec roku szkolnego jest czasem podsumowań nie tylko osiągnięć edukacyjnych. Jak co roku Samorząd Uczniowski wraz z wychowawcami klas i pedagogiem szkolnym dokonał wyboru Najgrzeczniejszych Uczniów/ Uczennic w naszej szkole. Tym razem został ogłoszony konkurs obejmujący swym zasięgiem wszystkie klasy. Przez cały rok szkolny uczniowie zbierali punkty zgodnie z Punktowym Systemem Oceniania Zachowania:
- przestrzegali zasad zachowania,
- byli koleżeńscy,
- dbali o wygląd swojej klasy,
- włączali się w ogłoszone konkursy, zawody i akcje,
- brali udział w działaniach charytatywnych,
- uczestniczyli w uroczystościach i imprezach szkolnych oraz środowiskowych,
- systematycznie uczęszczali na zajęcia pozalekcyjne.
Konkurs wygrały osoby, które w sumie uzyskały największą liczbę punktów dodatnich z zachowania. Są to bowiem uczniowie przestrzegający zasad szkolnych – grzeczni wobec pracowników szkoły i swoich rówieśników, a zarazem aktywni w działaniach społecznych. Z każdej klasy Jury wybrało osoby z największą ilością dodatnich punktów z zachowania wpisanych w dzienniku Librus. Ci uczniowie otrzymali tytuł „Najgrzeczniejszych w klasie”. Byli to:
Klasa I a – Nadia Religa
Klasa I b – Zuzanna Borkowska
Klasa II a – Gabriela Wisowska
Klasa II b – Milena Wrona
Klasa III a – Izabela Sala
Klasa III b – Sandra Wilczak
Klasa IV a – Kacper Paszyński
Klasa V a – Joshua McDonald
Klasa VI a - Tola Cielecka
Klasa VI b – Piotr Sobczak
Klasa VII a – Szymon Bobek
Klasa VIII a – Karolina Szot
Klasa VIII b – Dominika Chlebna.
Najgrzeczniejszymi osobami w szkole i zwycięzcami konkursu zostali uczniowie z największą ilością dodatnich punktów. Tytuł „Najgrzeczniejszego Ucznia w roku szkolnym 2022/2023” uzyskali:
I miejsce – Karolina Szot
II miejsce – Dominika Chlebna
III miejsce – Tola Cielecka
Gratulujemy zwycięzcom.
PSIA LEKCJA
Uczniowie z klas I – III uczestniczyli w nietypowym programie edukacyjnym, który został opracowany przez Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom pt. „Psia lekcja”. To program o bezpieczeństwie dzieci i psów. Podczas zajęć pozalekcyjnych uczniowie poznawali tajniki właściwej opieki nad pupilami oraz sposoby zapobiegania rozdrażnienia psa i uniknięcia ewentualnej agresji z jego strony. Otrzymali podstawową wiedzę z obszaru potrzeb psa, sposobów komunikacji oraz tego jak z psem można pomagać innym. Szczególnie interesującą formą pomocy jest dogoterapia, na którą dzieci zbierały pieniądze podczas marcowego charytatywnego kiermaszu używanych maskotek i książeczek.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie