Miejsce I: Mikołaj Bzorek
Miejsce II: Wiktoria Kosakowska
Miejsce III: Filip Filipowski
Wyróżnienie: Joanna Wójtowicz
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!!!
Miejsce I: Mikołaj Bzorek
Miejsce II: Wiktoria Kosakowska
Miejsce III: Filip Filipowski
Wyróżnienie: Joanna Wójtowicz
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!!!
W tym roku głównym tematem obchodów jest drzewo w krajobrazie. Zachęcamy do spacerów oraz fotografowania przyrody. Zdjęcia w formacie jpg. wpisujące się w hasło przewodnie konkursu „O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa!” (Leopold Staff) prosimy przesyłać na adres e-mail: sp1konkursyprzedmiotowe@op.pl do 18.10.2020. W temacie wiadomości należy wpisywać imię i nazwisko autora oraz klasę. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 20.10.2020 na stronie internetowej i profilu facebookowym szkoły. W przypadku wątpliwości odpowiedzi udzielą organizatorzy: A. Szczygieł, H. Jasińska-Klechowska i B. Mazur.
Dzień Krajobrazu w naszej szkole zostanie również uczczony spacerami krajobrazowymi pod hasłem "Nie było nas, był las", do których serdecznie zachęcamy.
Z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej pragniemy złożyć życzenia szczere, prawdziwe z uczniowskich serc płynące, życzenia pełne szacunku i uznania za trud wkładany w naszą edukację i wychowanie. Życzymy Wam radości z wykonywanej pracy oraz sukcesów zawodowych.
Samorząd Uczniowski
14 października w Polsce obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, święto oświaty i szkolnictwa wyższego, które upamiętnia rocznicę powołania z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Komisji Edukacji Narodowej (KEN).
Społeczność naszej szkoły również obchodziła w tym trudnym dla wszystkich czasie to święto. Zamiast, jak co roku uroczystej akademii, młodzież przygotowała piękną okolicznościową gazetkę z podziękowaniami dla Pedagogów. Nie zabrakło oczywiście życzeń od społeczności szkolnej i Samorządu Uczniowskiego.
Przez trzy tygodnie Szkolny Klub Wolontariatu we współpracy z nauczycielami prowadził akcję charytatywną w ramach ogólnopolskiej Wielkiej Zbiórki Książek organizowanej przez Fundację Zaczytani.org. Koordynatorem akcji były oddziały i placówki Avivy.
Uczniowie naszej szkoły oraz rodzice przynosili nowe lub mało używane książki (bajki, komiksy, powieści, opowiadania), które trafiły do magazynów organizatora akcji. Stamtąd, po wcześniejszej selekcji, segregacji i dezynfekcji, zasilą półki Zaczytanych Bibliotek, stawianych przede wszystkim na szpitalnych oddziałach dziecięcych oraz w ośrodkach wsparcia społeczności lokalnych. Ideą zaczytanych bibliotek jest czytanie książek dzieciakom w ramach bajkoterapii, przez wyszkolonych wolontariuszy. Każdy tytuł pokochany przez dziecko, każdy bohater, z którym czytelnik się zaprzyjaźni, może opuścić Zaczytaną bibliotekę i powędrować z nim do domu. Dlatego zaczytane biblioteki muszą być systematycznie i nieustannie uzupełniane…
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tak szczytną akcję i pomogli chorym dzieciom oraz dorosłym znosić trudy i walczyć z chorobą.
Spóźniony (wina pogody) o 8 dni Dzień Chłopaka klasa 7c świętowała w lesie. Było ognisko, na którym upiekliśmy różne rzeczy do jedzenia, były zabawy, na koniec znaleziono kota, którego – po nakarmieniu i wielu telefonach – udało się oddać właścicielce.
Mamy zdjęcia i wspomnienia.
Podziękowanie
Serdecznie dziękujemy Paniom: Izabeli Pradze, Magdalenie Nogalskiej oraz Panom: Piotrowi Paszyńskiemu, Łukaszowi Janusowi i Tomaszowi Neymanowi za pomoc w trudnej sytuacji.
Klasa 7c z wychowawczynią.
W dniu 7 października uczniowie klasy VA wybrali się na wycieczkę do Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Mieli tam okazję zobaczyć jak powstaje porcelana. Poznali historię powstania muzeum i zwiedzili stary oryginalny piec do wypalania porcelany.
W Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie odkrywane są przed zwiedzającymi tajniki ręcznej produkcji porcelany od projektu, przez kolejne etapy, na malowaniu porcelanowych wyrobów kończąc. Tak też było i tym razem. Uczniowie z ciekawością obserwowali kolejne etapy produkcji porcelany: odlewanie, wypalanie na biskwit, szkliwienie, ręczne malowanie farbami ceramicznymi oraz złotem, zdobienie formie kalkomanii, czy też znakowanie.
Piątoklasiści uczestniczyli także w warsztatach ceramicznych przestrzegając oczywiście zasad reżimu sanitarnego. Pod fachowym okiem pani przewodnik samodzielnie wykonali róże z masy porcelanowej. Ich pracy przyglądał się sam mistrz, autor wielu projektów, figurek i właściciel fabryki porcelany p. Adam Spała, który opowiadał uczestnikom warsztatów o trudach tej artystycznej profesji. On także ręcznie wyrabiał porcelanowe róże, które będą nagrodą w konkursie odbywającym się w Krakowie. To było niezwykłe przeżycie, bo przecież rzadko zdarza się pracować razem z tak znanym człowiekiem
i Honorowym Obywatelem Ćmielowa.
Wycieczka bardzo się wszystkim podobała i chętnie wezmą udział w kolejnej takiej wyprawie.
7 października 2020r. w naszej szkole została zorganizowana prelekcja dla młodzieży z klas VIII naszej gminy pt. „ Spełnij swoje marzenia”. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Burmistrz Ćmielowa, Pani Joanny Suska, oraz Pani Jolanty Madioury, Prezes Stowarzyszenia „Ćmielowiacy”. Poprowadził je Prezes Zarządu Fundacji „Fabryki Marzeń”, Pan Andrzej Załucki. Uczniowie dowiedzieli się jak być w życiu szczęśliwym osiągając sukcesy m.in. zawodowe, ale także w życiu prywatnym. Wzbogacili również swoje informacje dotyczącego tego co robić, żeby wiedza nabyta w szkole procentowała i prowadziła do aktywnego życia w przyszłej pracy. Tym samym młodzież poznała receptę na sukces. Przekonała się jak ważna jest wiara w siebie, wyznaczanie sobie konkretnych celów w różnych dziedzinach życia oraz konsekwencja w ich realizacji. Ósmoklasiści zmienili swoje myślenie uzyskując pewność, że ich życie w dużej mierze zależy od nich samej.
2 października 2020 roku w ramach Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia w naszej szkole w klasach IV-VIII odbyły się klasowe konkursy dotyczące tabliczki mnożenia. Z każdej klasy została wyłoniona osoba, która najszybciej
i najlepiej poradziła sobie z zadaniami dotyczącymi tabliczki mnożenia.
KLASOWI MISTRZOWIE TABLICZKI MNOŻENIA
Klasa IVA – Paweł Żelazowski
Klasa IVB – Jakub Religa
Klasa VA – Adrian Stępniewski i Adam Jurak
Klasa VIA – Arkadiusz Kotur
Klasa VIB – Piotr Pięta
Klasa VIIA – Bartosz Adamczyk
Klasa VIIB – Konrad Kociuba
Klasa VIIC – Dominik Sendrowicz i Kacper Janus
Klasa VIIIA – Joanna Wójtowicz
Klasa VIIIB – Weronika Ostatek
Gratulujemy!
Do Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie wybrali się na wycieczkę uczniowie klasy IIIa z okazji Dnia Chłopaka w dniu 30 września. Mieli tam możliwość obejrzenia na żywo jak ręcznie powstaje porcelana. Dowiedzieli się, że praca przy wyrobie porcelanowych filiżanek, kubeczków czy figurek to nielada wyczyn. Aby powstała jedna filiżanka trzeba wykonać ok. 100 form, które należy poddać wielokrotnej obróbce i wypalaniu w specjalnym piecu. Dzieci wiele skorzystały z pokazu i warsztatów. Dziękują serdecznie za ciekawą prelekcję. Chętnie odwiedza muzeum jeszcze nie raz.
Dzieci klas I, II, III SP na zajęcia z programu powszechnej nauki pływania „Umiem pływać w 2020 r.
Miejsce zbiórki dzieci: 1. PSP im. prof. M. Raciborskiego w Brzóstowej Brzóstowa 200A 27-440 Ćmielów
2. SP Nr 1 im. K. Szydłowieckiego w Ćmielowie ul. Długa 164 27- 440 Ćmielów
adres
Miejsce zajęć – Kryta Pływalnia „Neptun” ul. Ostrowiecka 4a 27-530 Ożarów
2020r-_Zal._nr_5-_Harmonogram_wyjazdow_-_program_UP-1.doc
W bieżącym roku Dzień Chłopaka wypada w środę 30 września. Święto zyskuje coraz większą popularność. Obchodzą już nie tylko młodzi chłopcy, ale również ci bardziej dojrzali.
Święto po raz pierwszy pojawiło się w 1999 r. w Trynidadzie i Tobago. Data obchodzenia Dnia Chłopaka nie jest jednolita na całym świecie. Przykładowo w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii święto obchodzi się 5 kwietnia, w Japonii 5 maja, a w Indiach i Meksyku 19 listopada.
Uczniowie naszej szkoły z inicjatywy Samorządu Szkolnego, opiekunów tej organizacji i pedagoga szkolnego brali udział w plebiscycie na „Najsympatyczniejszego Chłopaka 2020 roku”. Plebiscyt trwał od 23 do 29 września. Dzieci z klas I – III typowali kandydatów w jednym głosowaniu - z grona własnej klasy.
Uczniowie klas starszych wybierali Najsympatyczniejszych w dwóch głosowaniach – w I etapie spośród kolegów z własnej klasy, zaś w II etapie ze społeczności szkolnej (bez prawa oddania ponownego głosu na rówieśnika z klasy). Zwycięzca powinien być bowiem nie tylko osobą lubianą w swojej klasie, ale również przez innych uczniów.
W rezultacie w klasach młodszych tytuł „Najsympatyczniejszego Chłopca” otrzymali:
Klasa I „a”: Adam Murdza
Klasa I „b”: Filip Guzal
Klasa II „a”: Kacper Paszyński
Klasa III „a”: Szymon Chlewicki
W klasach IV – VIII zwyciężyli i zostali „Najsympatyczniejszymi Chłopcami w Szkole”:
Gratulujemy wszystkim Najsympatyczniejszym…
29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który został ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy we wrześniu 2001 roku w dniu narodzin znanej polskiej pisarki Janiny Porazińskiej, autorki utworów dla dzieci i młodzieży m.in. Kichuś majstra Lepigliny, W Wojtusiowej izbie, Wesoła gromadka, Legendy, Maciuś Skowronek, Smyku, smyku na patyku czy Kto mi dał skrzydła i Szewczyk Dratewka.
Uczniowie naszej szkoły wysłuchali w tym dniu fragmentów „Balladyny” Juliusza Słowackiego, dramatu, który był czytany także w dniu 5 września 2020r. podczas akcji Narodowego Czytania organizowanej przez Prezydenta
RP od 2012 roku. W tym roku para prezydencka – Andrzej Duda i Agata Kornhauser – Duda – czytała fragmenty utworu „Balladyna” w warszawskim Ogrodzie Saskim.
Jak twierdzą naukowcy: „Już 6 minut poświęconych na lekturę pozwala obniżyć ciśnienie tętnicze i o 68 proc. obniża poziom hormonu stresu. Regularne czytanie wzmacnia pamięć, chroni przed alzheimerem i sprawia, że mózg się wolniej starzeje. Na dodatek może wydłużyć nam życie aż o 2 lata!”
Zatem warto czytać nie tylko ze względu na cel zakładający promocję lektury i głośnego czytania, ale także ze względu na wartości ważne dla zdrowia.
Uczennice klas IV-VIII: Tola Cielecka, Oliwia Jaros, Klaudia Szczepańska, Maja Brodnicka, Nadia Wiśniewska, Roksana Sosnowska, Julia Paleń, Maja Krawiec, Julia Duda, Dominika Chlebna, Zuzanna Tkaczyk, Anna Pękalska, Nikola Rusinowicz, Magdalena Pilińska, Nadia Szałapska, Zuzanna Szafrańska, Zuzanna Baumgertner, Natalia Murdza, Zuzanna Gajos, Lilianna Karwacka, Weronika Ostatek oraz Amelia Kalita czytały wybrane fragmenty dramatu Juliusza Słowackiego.
Przy zachowaniu reżimu sanitarnego słów wieszcza narodowego wysłuchali w swoich salach lekcyjnych wszyscy uczniowie klas starszych.
24 września 2020 r. w naszej szkole miało miejsce ważne wydarzenie. Uczniowie klas IV –VIII wybierali spośród przewodniczących klas Samorząd Uczniowski.
Kandydaci walczyli o głosy i prezentowali swoje programy wyborcze na specjalnej ekspozycji.
W głosowaniu wzięło udział 159 uczniów, Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego została uczennica klasy VIII b Wiktoria Przeradzka, jej zastępcą uczennica klasy V a Roksana Sosnowska, skarbnikiem uczennica klasy VII c Maja Wnuk, sekretarzem uczennica klasy VI b Martyna Wdowczyk.
W najbliższych tygodniach nasz nowy samorząd będzie realizował obietnice i wprowadzał swoje pomysły w życie pod bacznym okiem p. Agnieszki Wójcik i p. Joanny Psiuch.
Serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy!
Zapraszamy Rodziców na zebrania z wychowawcami. Odbędą się o godz. 16.30 zgodnie z poniższym harmonogramem.
Dnia 09.09.2020 klasy: Ia (sala 16), Ib (sala 17), IVb (sala 25), V (sala 18), VIa (sala 15), VIb (sala 21), VIIIb (sala 23).
Dnia 10.09.2020 klasy: II (sala 12), III (sala 13), IVa (sala 24), VIIa (sala 26), VIIb (dawna sala gimnastyczna), VIIc (sala 22), VIIIa (sala 27).
Przypominamy o konieczności używania na terenie szkoły maseczek i dezynfekcji rąk.
Informujemy o przesunięciu kursu autobusu dowożącego uczniów z Drygulca z 730 na 720. Powodem jest wydłużony czas przejazdu w związku z mierzeniem temperatury.
Nowy rok szkolny 2020/2021 rozpoczął się 1 września 2020r. nieco inaczej niż zwykle. Nie było spotkania dyrekcji szkoły z całą społecznością szkolną w hali sportowej, nie było ogólnego spotkania. Zagrożenie COVID-19 wymogło stosowanie się do wymogów reżimu sanitarnego.
Kiedy wybrzmiał pierwszy dzwonek, uczniowie spotkali się z wychowawcami w wyznaczonych salach lekcyjnych. Wysłuchali pogadanek na temat procedur bezpieczeństwa w szkole w czasie epidemii.
Dyrektor szkoły pani Izabela Praga szczególną uwagę skierowała na uczniów klas pierwszych, których powitała serdecznie.
To będzie inny rok szkolny…
W tym trudnym czasie życzymy sukcesów i wielu osiągnięć oraz zdrowia, zdrowia, zdrowia…
Powered by aSc EduPage