• Wyjazd na basen uczniów klas VI a i b SP Nr1 w Ćmielowie

          • Za nami wycieczka na basen, która była świetną zabawą i integracją. Ćwiczenia i zabawy w wodzie w bezpieczny i przyjazny sposób oswajają z nowym środowiskiem, pozwalają pokonać strach i opór przed wodą. Uczestnicy pod opieką ratowników mogli wykazać się umiejętnością pływania. Zjeżdżalnia i basen – to atrakcje, z których mieli okazję skorzystać uczestnicy wyjazdu na krytą pływalnię. Czas spędzony na basenie był dobrym sposobem na relaks. Miejmy nadzieję, że to nie ostatnia taka wycieczka. Wszyscy po dwugodzinnym wodnym szaleństwie jednogłośnie oznajmili, że takich wyjazdów im brakowało. Następnie wygłodniali uczestnicy wycieczki udali się do McDonalda. Zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do domów .

          • Rozstrzygnięcie VI Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego Ćmielowskie korzenie. Ponad czasem pod hasłem „Odczarujmy czarownice”.

          • 14 marca 2024 r. miało miejsce uroczyste podsumowanie VI Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „ Ćmielowskie korzenie. Ponad czasem”, który odbywa się pod honorowym patronatem  Burmistrza Ćmielowa Joanny Suska i Prezesa Fabryki Porcelany AS Ćmielów Adama Spały.

            Konkurs spotyka się co roku z dużym zainteresowaniem uczniów szkół podstawowych naszego województwa, został  zgłoszony również do Kuratorium Oświaty w Kielcach
            i wpisany na listę konkursów, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej i są uwzględniane  w postępowaniu rekrutacyjnym.
            Cele tegorocznych zmagań to: promowanie  Ćmielowa, regionu świętokrzyskiego, rozwijanie kreatywności młodzieży i uwrażliwienie jej na sztukę, umiejętność wykorzystania motywów legendarnych, historycznych w twórczości artystycznej.

            Konkurs, jak co roku, miał dwuetapowy przebieg. 6 marca jury wyłoniło spośród nadesłanych do naszej szkoły prac 12 najlepszych, których autorzy zostali zaproszeni 
            do udziału w VI Warsztatach Ceramicznych, by zawalczyć o Puchary Prezesa Fabryki Porcelany AS Ćmielów.

            Zmagania rozpoczęły się o godz. 10:00. Uczniowie starali się jak najlepiej przenieść swoje  papierowe wizje „odczarowanej czarownicy” na figurkę. Zadanie w tym roku było trudne, ale  po wytężonej pracy czekała na gości niespodzianka - wszyscy zgromadzeni mieli okazję wziąć udział w wycieczce po Żywym Muzeum Porcelany, podczas której przewodniczka opowiadała o historii i tajnikach produkcji porcelany, ciekawostkach, oryginalnych projektach.

            Po tej atrakcji przyszedł czas na podsumowanie zmagań i wyłonienie
            trzech laureatów. Jury zadecydowało, iż Puchar Prezesa za zajęcie I miejsca powędruje  do Weroniki Kamińskiej z KZE w Ostrowcu Św. (puchar złoty), II miejsce zdobyła  Julia Wojna z PSP w Bodzechowie (puchar srebrny), a III lokatę zajęła praca Hanny Budzisz
            ze SP  w Ćmielowie (puchar brązowy).

            Wszyscy uczniowie, którzy brali udział w zmaganiach konkursowych, zostali przez Fabrykę Porcelany AS Ćmielów obdarowani figurkami czarownicy pomalowanymi
            wg własnego pomysłu, otrzymali również  pamiątkowe albumy ufundowane
            przez p. Burmistrz Joannę Suska oraz dyplomy i  nagrody rzeczowe od sponsorów pozyskanych przez szkołę: Banku Spółdzielczego w Ostrowcu Św. i Banku Spółdzielczego
            w Ożarowie.  

            Mamy nadzieję, że własne, oryginalne  figurki odczarowanej świętokrzyskiej czarownicy oraz ciekawe nagrody będą jeszcze długo przypominać  ten twórczy dzień spędzony w naszym porcelanowym mieście. Do zobaczenia za rok!

          • Wycieczka

          • 8 marca 2024r. uczniowie klasy IIIa  pojechali do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Opatowie. Producenta ręcznie wyrabianych tradycyjnych Krówek Opatowskich. Oglądali halę produkcyjną, a także uczestniczyli w warsztatach. Poznali tajemnicę produkcji tych słodyczy, ćwiczyli sztukę zawijania ich  w etykietki. Własnoręcznie zapakowane  słodycze zabrali do swoich domów.

          • SPOTKANIE Z KURATOREM SĄDOWYM

          • 1 marca 2024r. uczniowie z klas V i VII uczestniczyli w profilaktycznym spotkaniu z kuratorem III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Opatowie, Panem Szymonem Kasakiem.  Tematyka spotkania obejmowała zagadnienia dotyczące konsekwencji łamania prawa przez nieletnich, roli kuratora rodzinnego w tej dziedzinie, zachowań ryzykownych i niedopuszczalnych. Była to szeroko rozumiana profilaktyka, przeciwdziałanie postawom demoralizującym, zapobieganie czynom karalnym   oraz patologiom społecznym. Uczniowie mieli także możliwość zapoznania się z zadaniami kuratora w procesie wychowawczym dzieci i młodzieży, która popadła w konflikt z prawem.

            Podczas spotkania pan kurator poruszył następujące zagadnienia:

            • demoralizacja - pojęcie, przykłady;
            • agresja i przemoc – fizyczna, słowna, cyberprzemoc,
            • sposoby stosowania środków profilaktycznych w zależności od czynu i stopnia  demoralizacji nieletniego;
            • odpowiedzialność za czyny popełnione przez młodzież;
            • na czym polega praca kuratora w sądzie i w terenie/w środowisku lokalnym, na czym polega nadzór nad nieletnim,
            • gdzie szukać pomocy w trudnej sytuacji życiowej (np. doświadczenie przemocy w rodzinie). 

            Uczniowie z dużą uwagą słuchali wypowiedzi kuratora, co znacznie podniosło ich świadomość na temat racjonalności zagrożeń we współczesnym świecie, a także ich obowiązków i zasad zachowania jako ucznia i dziecka.

          • Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Burmistrza Ćmielowa Joanny Suska

          • Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr1 w Ćmielowie brali udział w Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar Burmistrza Ćmielowa Joanny Suska, który odbył się w Szkole Podstawowej w Brzóstowej. Turniej rozgrywany był w dwóch kategoriach klas IV-VI i VII-VIII, dziewcząt i chłopców. Szkołę Podstawową Nr1 w Ćmielowie reprezentowało 8 dziewczynek i 8 chłopców z klas VII-VIII i 8 dziewczynek i 8 chłopców z kas IV-VI.

            Uczennica Tola Cielecka zajęła I miejsce w kategorii dziewcząt klas VII-VIII, Noemi Grotkowska zajęła II miejsce w kategorii dziewcząt klas IV-VI.

            Puchary i dyplomy najlepszym zawodnikom wręczyła Burmistrz Joanna Suska oraz Dyrektorzy: Zbigniew Czubala, Tomasz Neyman.

          • Spotkanie z podróżnikiem

          • 29.02.2024r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z podróżnikiem. Pan Mateusz Chołody przedstawił „Krainę nad wielkim Nilem”. W barwny i atrakcyjny sposób zapoznał uczniów z turystycznymi atrakcjami Egiptu: piramidami w Gizie , Sfinksem ,Doliną Królów, świątyniami i grobowcami Luksoru, fatamorganą na Saharze. Uczniowie oglądali eksponaty  oraz fragmenty  filmów z jego podróży, mieli możliwość założenia tradycyjnego stroju zwanego galabiją.29.02.2024r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z podróżnikiem. Pan Mateusz Chołody przedstawił „Krainę nad wielkim Nilem”. W barwny i atrakcyjny sposób zapoznał uczniów z turystycznymi atrakcjami Egiptu: piramidami w Gizie , Sfinksem ,Doliną Królów, świątyniami i grobowcami Luksoru, fatamorganą na Saharze. Uczniowie oglądali eksponaty  oraz fragmenty  filmów z jego podróży, mieli możliwość założenia tradycyjnego stroju zwanego galabiją.

        • WOLONTARIUSZE DOSKONALILI SWOJE UMIEJĘTNOŚCI
          • WOLONTARIUSZE DOSKONALILI SWOJE UMIEJĘTNOŚCI

          • Tuż po feriach zimowych młodzież ze Szkolnego Klubu Wolontariatu brała udział w warsztatach zorganizowanych przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Krzemienny Krąg" w ramach realizacji projektu tworzenia m.in. w naszej gminie Lokalnego Centrum Wolontariatu. Zajęcia poprowadziła Pani Paulina Wabik, koordynator w Centrum Wolontariatu w Ostrowcu Świętokrzyskim. Celem warsztat￳ów było zaaktywizowanie i zintegrowanie naszej szkolnej młodzieży oraz wzmocnienie w nich przekonania i chęci do bycia wolontariuszami.  Młodzież zastanawiała się na czym polega praca wolontariusza, jakie czerpie korzyści z pomagania, co daje innym osobom i jakie ma to szersze znaczenie społeczne. Uczyła się r￳wnież planowania przedsięwzięć charytatywnych. 

          • Turniej szachowy

          • Dnia 25 lutego 2024 r. Filip Sternik brał udział w II Turnieju Szachowym o Puchar

            Wójta Gminy Bodzechów w kategorii OPEN i zajął 8 miejsce.  Gratulujemy!

          • Laboratoria Przyszłości

          • Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim programie  Laboratoria Przyszłości. To inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Nasi uczniowie  korzystają z zakupionego sprzętu min. wykorzystują go na lekcjach przyrody, techniki, plastyki,, lekcjach wychowawczych, zajęciach korekcyjno – kompensacyjnych , rewalidacyjnych oraz w  klasach I-III . Najczęściej wykorzystują  aparat i okulary class vr .

            W miesiącach grudzień, styczeń odbyły się między innymi zajęcia:

            • W dniu 6 grudnia 2024 roku uczniowie klasy VI b mieli lekcję której tematem była                „ Lekcja historii w terenie”. Celem zajęć było rozwijanie zainteresowań historią, poprzez fotografowanie ciekawych miejsc historycznych. /POMNIK BOJOWNIKÓW O NIEPODLEGŁOŚĆ ODSŁONIĘTY 11 LISTOPADA 1938 ROKU NA RYNKU W ĆMIELOWIE,  KAPLICZKA Z FIGURĄ ŚW. JANA NEPOMUCENA Z POŁOWY XIX WIEKU PRZY ULICY ZAMKOWEJ W ĆMIELOWIE/.
            • W dniu 18 grudnia 2023 roku w klasie II b odbyła się lekcja języka angielskiego z wykorzystaniem sprzętu z Laboratorium Przyszłości – okularów VR. Temat zajęć : Poznajemy Londyn i świąteczne tradycje krajów anglojęzycznych - Lekcja z wykorzystaniem sprzętu z Laboratorium Przyszłości.

            Celem zajęć było zapoznanie dzieci z kulturą brytyjską . Dzieci mogły obejrzeć , za pomocą okularów  VR,  sławne miejsca w Londynie takie jak Big Ben,  London Eye . Poznały także słownictwo związane ze Świętami  Bożego Narodzenia oraz  tradycje świąteczne krajów anglojęzycznych. Największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszył się rajd w saniach Św. Mikołaja po Londynie.

            • 8 stycznia na zajęciach rewalidacyjnych realizowano temat ,,Skala na planach i mapach’’. Uczeń miał możliwość zobaczyć z wykorzystaniem okularów class vr jak można pomniejszać obrazy.
            • 18 stycznia uczniowie klasy III b realizując temat „Przyroda świata” odwiedzili salę „Laboratorium przyszłości”. Wykorzystując okulary VR mogli przenieść się i podziwiać ciekawe miejsca: rafę koralową, lasy deszczowe, pustynię i sawannę.
            • W dniu 24 stycznia 2024 r. w grupie dzieci z klasy I „a” zostały przeprowadzone zajęcia korekcyjno – kompensacyjne  z wykorzystaniem okularów class vr. Dzieci utrwalały znajomość liter podróżując po „Krainach liter”. W napotykanych obrazach wyszukiwały ukryte litery oraz przedmioty, zwierzęta rozpoczynające się na daną literę. W drugiej części zajęć pierwszoklasiści rozwijali swoje umiejętności komunikacyjne próbując odgadnąć z jakiej bajki widzą podany obraz. Opisywali widziane postacie, budynki itp. pochodzące z bajek pt. „Czerwony kapturek”, „Królewna Śnieżka”, „Śpiąca królewna”, „Kot w butach” oraz „Jaś i Małgosia”. Obrazki i wspólne opowiadanie były także zachętą do czytania bajek w przyszłości.
            • Uczniowie klasy I b realizując temat „Miłośnicy koni” odwiedzili salę „Laboratorium przyszłości”. Wykorzystując okulary VR mogli zobaczyć różne zwierzęta.
          • POKAZ MODY KARNAWAŁOWEJ

          • Karnawał jest świętowany na całym świecie. Najsłynniejsze obchody odbywają się w Wenecji, gdzie od wieków odbywa się tradycyjny bal maskowy. Drugim miejscem, które w okresie karnawału ściąga turystów z całego świata, jest Rio de Janeiro w Brazylii, gdzie w tym czasie trwa najbardziej znany na świecie festiwal samby.
            Karnawał w Polsce to czas licznych imprez i prywatek. Świętują zarówno dzieci, jak i dorośli. W przedszkolach i szkołach odbywają się bale przebierańców.
            W naszej szkole z inicjatywy Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego zorganizowaliśmy Pokaz Mody Karnawałowej. Z każdej klasy została wybrana jedna osoba, która swoim przebraniem najbardziej zaciekawiła komisję.
            Nagrody ufundowane przez Radę Rodziców otrzymali:
            Maja Foremnia kl. I a
            Adam Wielgus kl I b
            Kevin Szczerba kl. II a
            Michalina Rokita kl. II b
            Sebastian Żelazowski kl. III a
            Piotr Kępa kl. III b
            Zofia Smykla kl. IV a
            Aleksandra Skalniak kl. IV b
            Mikołaj Kowalski kl. V a
            Hania Budzisz kl. VI a
            Kamila Duszak kl. VI b
            Tola Cielecka kl. VII a
            Mikołaj Kaczor kl. VII b
            Kacper Krysa kl. VIII a
            Dziękujemy za wspaniałą zabawę.

          • POMAGAMY CHORYM DZIECIOM

          • 6 i 7 lutego Szkolny Klub Wolontariatu przeprowadził charytatywny kiermasz używanych maskotek, książeczek, gier i małych zabawek. Akcja przebiegała dwuetapowo. Dwa tygodnie temu na terenie szkoły wolontariusze rozpoczęli zbiórkę używanych pluszaków szeroko informując młodszych i starszych kolegów o celach prowadzonej akcji. Następnie zebrane  zabawki zostały wystawione do sprzedaży. 

            Kiermasz zorganizowany został w ramach obchodów Światowego Dnia Chorego przypadającego na 11 lutego.   Święto to zostało ustanowione przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku. Jest doskonałą okazją do zauważenia, że choroba ma nie tylko wymiar medyczny ale także rodzinny, społeczny, polityczny i ekonomiczny. Pomaga dostrzegać wokół nas ludzi chorych i ich potrzeby.

            Organizując charytatywny kiermasz wolontariusze zdecydowali pomóc w ukończeniu budowy Hospicyjnego Domu Aniołków dla dzieci nieuleczalnie chorych na nowotwory w Zaleszanach znajdujących się na styku trzech województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego i lubelskiego, w okolicach Stalowej Woli i Sandomierza.  Właśnie w tej okolicy jest wielka luka na mapie hospicjów. Mali pacjenci przebywają w placówkach oddalonych o ponad 100 km od ich domów. Rodzice często tracą kilka godzin na dojazdy do swoich Aniołków, a przecież mogliby ten czas spędzać ze swoimi dziećmi. Prowadząca budowę Fundacja „Z Serca dla Serca” chce to zmienić i wybudować hospicjum bliżej ich domów. Społeczność naszej szkoły już po raz drugi wspiera fundację w tej budowie. Kiermasz spotkał się z dużym zainteresowaniem uczniów naszej szkoły, którzy tłumnie włączyli się w pomoc chorym onkologicznie dzieciom.

            Z okazji Światowego Dnia Chorego wszystkim cierpiącym dzieciom życzymy wytrwałości, siły ducha oraz szybkiego powrotu do zdrowia, zaś pracownikom służby zdrowia: cierpliwości oraz wiedzy pozwalającej przezwyciężyć choroby swoich pacjentów.

          • Uczestniczyliśmy w spotkaniu dotyczącym zdrowia psychicznego

          • 5 lutego grupa uczniów z klas VII – VIII wzięła udział w warsztatach psychologiczno – edukacyjnych poruszających problematykę zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, które odbyły się w Sali Kinowej Kina „Etiuda” w Ostrowcu Św. Organizatorem szkolenia było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie wraz z partnerami – Centrum Rozwoju Lokalnego, Poradnią Psychologiczno -Pedagogiczną w Ostrowcu Św. i Młodzieżową Radą Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.. Spotkanie pod hasłem „W PUŁAPCE MYŚLI” odbyło się w związku z realizacją Programu Profilaktycznego w zakresie promowania i wdrażania prawidłowych metod wychowawczych w stosunku do dzieci zagrożonych przemocą w rodzinie na terenie Powiatu Ostrowieckiego  na lata 2022 – 2027. Warsztaty poprowadziła Pani Marlena Stradomska, dr psychologii, psychoterapeuta, ekspert Biura do spraw zapobiegania zachowaniom samobójczym w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, biegły sądowy, suicydolog. Poruszone zostały  zagadnienia takie jak: depresja, trudności w komunikowaniu się z rówieśnikami, samookaleczenia, samobójstwa itp. Młodzież miała możliwość zadawania trudnych pytań i uzyskiwała na nie wyczerpujące odpowiedzi. Spotkanie niewątpliwie pozytywnie wzmocniło uczestników  i przekonało jak dużą moc ma rozmowa z drugim człowiekiem.

          • Plastyczny konkurs pożarniczy

          • Ponad 60 prac od uczniów z naszej szkoły wpłynęło na Ogólnopolski Strażacki Konkurs Plastyczny. Serdecznie dziękujemy za tak liczny udział. W dalszym etapie wojewódzkim będą nas reprezentować:
            w kategorii klas I-IV - Nataniel Starzomski z klasy Ia
            w kategorii klas V-VIII – Wiktor Czarnecki z klasy VIIa

            Wszystkim młodym artystom gratulujemy talentów!

          • GMINNE ZAWODY W DRUŻYNOWYM TENISIE STOŁOWYM

          • W dniach 31.01.2024 r. i 01.02.2024 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr1 w Ćmielowie brali udział w Gminnych Zawodach w Drużynowym Tenisie Stołowym.

            W kategorii dziewcząt rocznik 2011 i młodsi II miejsce zajęły : Noemi Grotkowska i Wiktoria Dziedzic a IV miejsce zajęły Maja Jasińska i Martyna Bęben. W kategorii chłopców : III miejsce zajęli Piotr Będer i Norbert lach.

            W kategorii dziewcząt rocznik 2009/2010 III miejsce zajęły: Tola Cielecka, Maja Zieja a IV miejsce zajęły: Sofija  Pochtaruk, Nadia Wiśniewska.

            W kategorii chłopców rocznik2009/2010 II miejsce zajęli : Piotr Sobczak, Artur Dziedzic, IV miejsce zajęli: Jakub Religa Paweł Żelazowski.

            Uczniowie, którzy stanęli na podium zostali nagrodzeni dyplomami, które wręczyli dyrektorzy szkół   SP w Brzóstowej Zbigniew Czubala i  SP nr1 w Ćmielowie Tomasz Neyman.

        • Wyniki zbiórki wolontariuszy WOŚP
          • Wyniki zbiórki wolontariuszy WOŚP

          • Znamy już wyniki pracy naszych wspaniałych uczniów- wolontariuszy WOŚP!Podczas 32. Finału młodzież  uzbierała....1 282,35 złSerdecznie gratulujemy, a wszystkim darczyńcom pięknie dziękujemy :)

          • Nasi dzielni wolontariusze

          •            Tradycją już stał się udział  uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. K. Szydłowieckiego w Ćmielowie w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Tak też było i w tym roku. Uczniowie klas VII i VIII zbierali pieniądze do puszek na terenie  naszego miasta. Zebrane podczas 32. Finału środki przeznaczone zostaną na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. O tym, ile młodzieży udało się zebrać w dniu 28 stycznia 2024 r, poinformujemy wkrótce, po podliczeniu puszek przez Hufiec ZHP w Ostrowcu Św.

            A oto nasi dzielni wolontariusze:

            1. Dulna Anna
            2. Chodurska Urszula
            3. Gajos Oliwier
            4. Okrutna Zofia
            5. Podnieks Sofija
            6. Skotniczny Nikola
            7. Sosnowska Roksana
            8. Żelazowski Paweł.

            Odpowiednio wcześniej pieniądze były zbierane także na terenie szkoły.

            Opiekę nad wolontariuszami sprawowały panie Joanna Czubala i Renata Wójcik oraz Monika Rużalska.

            W godzinach popołudniowych wszyscy zgromadzeni w sali widowiskowej Domu Kultury mogli ponadto podziwiać występy artystyczne naszych uczniów.  Pięknie zaśpiewali: Tola Cielecka, Zofia Saleta i Adam Murdza. Zaś grupa dziewcząt z klas szóstych wykonała taniec z szarfami. Były to : Maja Jasińska, Bęben Martyna, Zuzia Pastuszka, Kamila Duszak, Zuzia Bukała, Blanka Szymczyk.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im.Krzysztofa Szydłowieckiego w Ćmielowie
      • (+15)8616020
      • Ćmielów, ul. Długa 164, 27-440 Poland
      • https://sp1cmielow.edupage.org
      • Administrator strony Beata Mazur - beatajmaz@wp.pl
      • bip: sp1cmielow.pl
  • Galeria zdjęć

      brak danych