Dnia 05.12.2023 r. uczniowie klas IV wybrali się do kina Helios w Starachowicach na projekcję filmu „JAK ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM3 ”. Pretekstem do wyjazdu były Mikołajki. Historia pokazana na ekranie wywołała wiele wzruszeń i wprowadziła wszystkich w świąteczny nastrój.
Maraton Pisania Listów Amnesty International w naszej szkole zakończony
W dniach 28-29 listopada 2023r. w naszej szkole wśród uczniów klas siódmych odbył się Maraton Pisania Listów. Jest to akcja o zasięgu międzynarodowym, w której wzięliśmy udział już po raz drugi.
Corocznie istotą akcji jest napisanie własnoręcznie listu w obronie wybranego bohatera Maratonu - konkretnej osoby – do wskazanego organu władzy, mającego wpływ na losy tego człowieka.
Jesienią każdego roku na swojej stronie internetowej Amnesty International publikuje wizerunki Bohaterów Maratonu na dany rok. Prezentuje ich biografie, dokonania oraz przyczynę prześladowania każdej z tych postaci.
W okresie poprzedzającym start Maratonu zaprezentowaliśmy sylwetki wszystkich tegorocznych Bohaterów, przygotowaliśmy wzory listów (proponowane przez AI), powiesiliśmy w szkole plakaty prezentujące Bohaterów, członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu zorganizowali charytatywny kiermasz słodkich wypieków, a zebrane fundusze pozwoliły na zakup kopert i znaczków.
Podczas Maratonu siódmoklasiści napisali niespełna 30 listów, między innymi w obronie ROCKY’EGO MYERS’A z USA, który spędził trzy dekady w celi śmierci mimo wadliwego postępowania, WUJKA PABAI I WUJKA PAUL’A z Australii, którzy walczą o ocalenie ziem przodków, ANY MARII SANTOS CRUZ z Brazylii, matki walczącej o sprawiedliwość w imieniu jej zabitego syna czy THAPELO MOHAPI z Republiki Południowej Afryki, który poświęcił swoje życie walce o prawa ludzi mieszkających na obszarach dotkniętych trudnościami ekonomicznymi.
Liczymy na to, że nasze listy mają znaczenie i potrafią zmienić życie ludzi.
Wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu akcji, pisali listy, sprzyjali nam
i kibicowali – pięknie dziękujemy!
ZBIÓRKA DLA MAŁEGO KUBUSIA
W ostatnim czasie rodzicom trzyletniego Kubusia Guzala po raz kolejny przekazaliśmy zebrane nakrętki. Akcja przeprowadzona była na terenie szkoły przez Szkolny Klub Wolontariatu w ramach współpracy z gminną Komisją ds. akcji charytatywnej „Nakręć się na pomaganie”.
Kubuś urodził się z rozszczepem kręgosłupa i innymi schorzeniami, które wymagają nie tylko chirurgicznych interwencji, ale przede wszystkim stałej i długotrwałej rehabilitacji. Obecnie maluch ciągle walczy o swój pierwszy samodzielny krok. Pomóżmy mu osiągnąć swój cel. Zbiórka nakrętek w naszej szkole nadal trwa.
Mikołajkowy Turniej Szachowy
Dnia 1 grudnia 2023 r. nasz mały mistrz Filip Sternik zajął I miejsce w Mikołajkowym Turnieju Szachowym w Ostrowcu Świętokrzyskim w grupie wiekowej do lat 8 . Turniej odbył się pod patronatem Wiceprezydenta Miasta Artura Łakomca. Gratulujemy!
POMAGAMY BEZDOMNYM ZWIERZĘTOM
Końcem listopada członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu przekazali zebraną karmę suchą i mokrą oraz niezbędne na zimę koce i kołdry pracownikowi Punktu Czasowego Przetrzymania Zwierząt w Gminie Ćmielów, znajdującego się przy Samorządowym Zakładzie Wodociągów i Gospodarki Komunalnej. Zbiórka została rozpoczęta jeszcze w październiku, gdyż w tym miesiącu przypadają szczególne święta dla naszych pupili. 4 października obchodzony był Międzynarodowy Dzień Zwierząt, zaś 25 października - Dzień Kundelka, Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt. Do akcji wolontariuszy włączyła się cała społeczność szkolna. Dzięki temu uzbierała się spora ilość karmy dla bezdomnych psiaków i kociaków z naszej gminy. Dziękujemy wszystkim, którzy okazali wrażliwość na los tych zwierząt i pomogli w niesieniu im pomocy w okresie zimowym.
#Laboratoria Przyszłości
To już kolejny rok szkolny, w którym w naszej szkole realizowane są zajęcia z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych i sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
Na przełomie miesięcy: wrzesień, październik i listopad w pracowni „Laboratorium Przyszłości” odbyły się lekcje: z edukacji wczesnoszkolnej, języka angielskiego, plastyki, biologii, zajęcia rozwijające umiejętność uczenia się oraz zajęcia rozwijające zainteresowania przyrodniczo – fotograficzne .
- Dnia 30.09. 2023 r. w klasie II b odbyły się zajęcia o tematyce „W parku i w lesie”
z wykorzystaniem okularów VR . Uczniowie w okularach odbyli wirtualny spacer po lasach
i parkach w różnych zakątkach świata. - Uczniowie klasy III b realizując temat „Jesień” mieli okazję wziąć udział w zajęciach z wykorzystaniem okularów Class VR. Podczas lekcji dzieci odbyły wirtualną podróż podziwiając jesienny krajobraz w różnych częściach świata. Wizualizacja pozwoliła im rozwijać wyobraźnię
i wzbudzić wrażliwość na piękno przyrody. - W dniu 17 listopada 2023 r. w klasie IV a zostały przeprowadzone zajęcia rozwijające umiejętności uczenia się z wykorzystaniem okularów Class VR. Uczniowie ćwiczyli różne techniki zapamiętywania. Wykorzystując okulary przyglądali się nowoczesnym budynkom
na świecie – wysokim wieżowcom Petronas Towers w Kuala Lumpur i Burdż Chalifa w Dubaju, katedrom w Brasilli i Sagrada Familia w Barcelonie, oglądali Chiński Festiwal Duchów, Hung Shing Festiwal oraz Międzynarodowy Festiwal Latarni, obserwowali wnętrze Kaplicy Sykstyńskiej próbując zapamiętać jak najwięcej szczegółów. Stosowali przy tym różnorodne mnemotechniki – spacer w myślach, skojarzenia, wizualizację, grupowanie informacji, mapy myśli, żywe obrazy itp. - Uczniowie klasy IVB mieli okazję wziąć udział w lekcji języka angielskiego z wykorzystaniem okularów Class VR. Podczas zajęć dzieci odbyły wirtualny spacer po Londynie zwiedzając najbardziej znane atrakcje turystyczne. Wizualizacja miejsc w trybie 360 i trójwymiarowe obiekty przybliżyły uczniom tę stolicę europejską i dostarczyły niezapomnianych doświadczeń.
- W klasie VI a 21 listopada odbyła się lekcja języka angielskiego z wykorzystaniem okularów VR. Temat lekcji: „Sources of energy - źródła energii.” Uczniowie omawiali źródła energii, które zanieczyszczają naszą planetę oraz źródła energii odnawialnej. Obejrzeli jak produkowana jest energia słoneczna, jak działają turbiny wiatrowe, elektrownia jądrowa i jak wygląda fuzja nuklearna. Uczniowie rozmawiali również na temat sposobów oszczędzania energii w domu
i w szkole. - W listopadzie uczniowie klas VI w pracowni wirtualnej rzeczywistości wzięli udział w niecodziennych zajęciach plastycznych. Wykonywali oni prace plastyczne w technice graficznej druku płaskiego - monotypii. Uczniowie, tworząc monotypie jednokolorowe oraz barwne, wykazywali się dużą pomysłowością i zaangażowaniem. Nowoczesny sprzęt dydaktyczny pomógł również udokumentować działania młodych artystów.
- 03.10.2023r. - Zajęcia rozwijające zainteresowania przyrodniczo – fotograficzne w klasie VIa. Temat: Warsztaty fotograficzne w plenerze. Głównym celem zajęć przyrodniczo – fotograficznych jest zainteresowanie uczniów fotografią, możliwością wykonywania zdjęć, dokumentowania zdarzeń, rozwijania wrażliwości na piękno przyrody i doskonalenie umiejętności posługiwania się technologią informacyjną. Podczas zajęć w plenerze uczniowie fotografowali przyrodę ożywioną jesienią aby móc dokonać obróbki zdjęć w różnych programach komputerowych. Wykorzystując sprzęt do nagrywania uczyli się filmować krótkie scenki sytuacyjne.
- Uczniowie klasy VII b w trakcie zajęć z biologii mieli okazję zobaczyć elementy budujące układ krwionośny człowieka wykorzystując technologię VR.
Czekamy na kolejne zajęcia prowadzone w niezwykle ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań sposób.
- Dnia 30.09. 2023 r. w klasie II b odbyły się zajęcia o tematyce „W parku i w lesie”
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzony jest na całym świecie corocznie 3 grudnia. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych. Tego dnia na całym świecie odbywają się uroczystości, których celem jest promowanie praw osób niepełnosprawnych i działań na rzecz pełnej realizacji tych praw.
W naszej szkole obchody tego święta zorganizowali uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariatu. Wolontariusze pomogli nauczycielom w prowadzeniu warsztatów dla dzieci z klas I. Celem zajęć było przybliżenie pierwszoklasistom problemów i potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami.
Podczas warsztatów uczniowie wysłuchali bajki psychoedukacyjnej o niepełnosprawności, a następnie doświadczali, w jaki sposób poznają i odbierają świat osoby z niepełnosprawnością ruchową, wzrokową oraz słuchową. Dzieci z opaskami na oczach budowały wykonywały rysunki, chodziły po sali. W ciemnych okularach kolorowały mandale. Zmagania te przybliżyły uczniom specyfikę funkcjonowania osób niewidzących. Kolejnymi zadaniami, przed którymi stanęli pierwszoklasiści były ćwiczenia, polegające na rozmowie bez słów ( odczytywanie z ruchu ust) i słuchanie informacji podczas dużego hałasu. W ten oto sposób uczniowie poznali trudności, z jakimi borykają się osoby niesłyszące. Ostatnimi ćwiczeniami, z którymi zmierzyli się uczniowie z klas I, było poruszanie się z zawiązanymi nogami i układanie puzzli mając na dłoniach grube rękawice zimowe. Udział w tych zajęciach uświadomił dzieciom, jakie problemy napotykają w swoim życiu osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu.
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych odbyło się także podsumowanie konkursu plastycznego dla klas I – III zorganizowanego pod hasłem „Patrz sercem! O tym, dlaczego warto pomagać”. Konkurs polegał na przygotowaniu plakatu przekonującego rówieśników do angażowania się w wolontariat lub dostarczającego powodów, dla których warto pomagać innym - zwłaszcza osobom niepełnosprawnym. Praca mogła być opowieścią o dotychczasowych doświadczeniach autora, ale także mogła być wytworem fantazji. Do organizatorów wpłynęło wiele ciekawych i starannie wykonanych plakatów. Jury zdecydowało ostatecznie, iż I miejsce uzyskała uczennica klasy I „b”, Laura Fundowicz, II miejsce przypadło uczennicy klasy III „b”, Milenie Wronie, zaś III miejsce zdobyły uczennice z klasy I „b”, Liliana Andryka i Milena Markiewicz oraz uczeń klasy III „b”, Olivier Urbański. Wyróżnienie otrzymali natomiast – Amelia Wójtowicz, Kornelia Głąb, Jan Gralak oraz Aleksander Walas z klasy I „b”.
Pamiętajmy o niepełnosprawnych nie tylko w dniu ich święta, ale każdego dnia. Postarajmy się, żeby czuli się z nami akceptowani. Traktujmy ich, jak byśmy chcieli, żeby nas traktowano.
PROFILAKTYCZNE SPOTKANIE POŚWIĘCONE AGRESJI
30 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie profilaktyka Pana Marka Szczotkowskiego z zewnętrznej firmy szkoleniowo- edukacyjnej z Myślenic z uczniami z klas IV – VIII poświęcone agresji. Prowadzący w bardzo konkretny i rzeczowy sposób opisał zmiany w zachowaniu współczesnej młodzieży oraz wskazał przyczyny tych zmian. Szczególna uwaga poświęcona została zachowaniom agresywnym uczniów - głównie autoagresji i brutalizacji kontaktów międzyludzkich. Profilaktyk uświadomił dzieciom i młodzieży, że głównymi przyczynami takich zachowań jest przeniesienie kontaktów społecznych do sieci, rywalizacja w środowiskach rówieśniczych oraz zanik przyjaźni i odpowiedzialności za grupę, w której się przebywa i realizuje. Prowadzący wskazał uczniom również jak prawidłowo kształtować własną postawę społeczną i właściwie korzystać z Internetu. Uczniowie wykazali duże zainteresowanie omawianymi problemami, zaś uzyskane wskazówki z pewnością będą mogli wykorzystać podczas codziennego funkcjonowania w szkole i poza nią.
Podobne spotkania odbyły się także w grupie rodziców i nauczycieli.
Sponsorem zajęć i szkoleń była Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Ćmielowie.
#FakeNoMore
Uczniowie z klas V – VIII wysłuchali pierwszego z wielu planowanych webinariów w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej #FakeNoMore dla dzieci i młodzieży, prowadzonej przez Centrum Edukacji Medialnej oraz Naukową Akademicką Sieć Komputerową. Kampania ma za zadanie dostarczyć uczniom szkół podstawowych praktycznych narzędzi, które umożliwią im skuteczne rozpoznawanie, analizowanie i weryfikowanie informacji z serwisów społecznościowych, Internetu czy mediów.
Tematem pierwszego spotkania była prywatność w Sieci. Głównym prelegentem był Andrzej Rylski, starszy specjalista ds. projektów społecznych z działu profilaktyki cyberzagrożeń NASK. Ekspert przybliżył uczniom ważne kwestie związane z ochroną danych osobowych. Zaprezentował socjotechniki wykorzystywane do oszukiwania internautów. Omówił też, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z publicznie dostępnych sieci Wi-Fi. Uczniowie dowiedzieli się tym samym jak bronić się przed manipulacją.
Młodzież pozytywnie oceniła przydatność wydarzenia wyszukując w nim szereg praktycznych wskazówek dotyczących bezpiecznego funkcjonowania w Sieci.
WYJAZD DO TEATRU
Dnia 23.11.2023 r. uczniowie klas I –III wybrali się do Kina Etiuda w Ostrowcu Św. aby obejrzeć przedstawienie pt. „Piękna i Bestia”. Na scenie piękna scenografia, barwne stroje i wyjątkowe postaci. „Piękna i Bestia” to przedstawienie ponadczasowe, mówi o tym, co w życiu najważniejsze…
„Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”
Laboratoria Przyszłości
Laboratoria Przyszłości to największy w Polsce program edukacyjno-technologiczny realizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z partnerami. Laboratoria Przyszłości opierają się na tzw. kierunkach STEAM (ang. science, technology, engineering, art, mathematics, czyli nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Celem projektu jest wyrównanie szans edukacyjnych uczniów w całej Polsce i zapewnienie im warunków do wejścia w przesycony technologią świat z odpowiednimi kompetencjami. Realizację tego celu umożliwia zapewnienie powszechnego dostępu do nowoczesnych technologii oraz wsparcie nauczycieli poprzez m.in. poprowadzenie lekcji pokazowych w szkołach w ramach Mobilnych Laboratoriów Przyszłości.
W czwartek 23 listopada 2023 roku, klasy: IVa, IVb i V uczestniczyły w lekcjach pokazowych w których edukatorzy prezentowali najnowsze technologie.
UCZYMY SIĘ JAK BYĆ BEZPIECZNYM
22 listopada odwiedzili nas funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Św., asp. sztab. Maja Ćwik z Zespołu Profilaktyki Społecznej oraz dzielnicowy Komisariatu Policji w Ćmielowie, asp. Adrian Sidor. Policjanci spotkali się z dziećmi z klas młodszych, aby przekazać im najważniejsze informacje dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Mundurowi zwrócili szczególną uwagę, aby dzieci udające się do szkoły oraz ze szkoły korzystały z przejść dla pieszych, chodziły po chodniku, a jeżeli jest brak chodnika poruszali się lewą stroną drogi. Konieczne jest także używanie elementów odblaskowych po zmroku poza terenem zabudowanym na drogach nieoświetlonych. Dzięki takiemu poprawnemu zachowaniu osoby są widoczne już z dużej odległości. W trakcie pogadanki przypomniano również o prawidłowym wyposażeniu roweru oraz zasadach poruszania się rowerem po drogach. Poruszony został problem bezpiecznej zabawy oraz korzystania z komunikacji indywidualnej, a zwłaszcza konieczność zapinania pasów bezpieczeństwa w autach. Stróże prawa przypomnieli również dzieciom, na co należy uważać w przypadku jakiegokolwiek kontaktu z nieznajomymi.
Funkcjonariusze spotkali się również ze starszymi uczniami. Poruszony został problem bezpiecznego korzystania z Internetu. Celem spotkania było uczenie młodzieży racjonalnego korzystania z zasobów sieci internetowej oraz radzenia sobie w ewentualnych sytuacjach niebezpiecznych. Prelegenci krok po kroku wyjaśnili słuchaczom czym jest zjawisko cyberprzestępczości i jakimi metodami posługują się sprawcy. Wskazali również sposoby, jak się przed nimi ustrzec. Mundurowi przekazali także informację, gdzie szukać pomocy i wsparcia w przypadku stania się ofiarą takiego przestępstwa. Omówione zostały konsekwencje, jakie ponosi nieletni za popełnione przestępstwa lub wykroczenia. Prelegenci przedstawili algorytm postępowania funkcjonariuszy Policji w przypadku ujawnienia nieletniego przejawiającego symptomy demoralizacji.
Szczególnie atrakcyjny dla dzieci i młodzieży był film uświadamiający im trudność w usuwaniu treści zamieszczanych w Sieci oraz dalsze konsekwencje bezrefleksyjnego korzystania z niej.
AKCJA PRZYNIEŚ MISIA
W ubiegłym tygodniu nasza szkoła przyłączyła się do charytatywnej zbiórki o zasięgu regionalnym ogłoszonej w naszej gminie przez Dom Kultury w Ćmielowie w ramach akcji „PRZYNIEŚ MISIA” Fundacji Miśka Zdziśka „Błękitny Promyk Nadziei” w Jędrzejowie. Akcja polegała na zbieraniu nowych zabawek pluszowych, gumowych i plastikowych figurek, przyborów szkolnych i gier dla dzieci – małych pacjentów z oddziału Onkohematologicznego Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii w Kielcach.
Fundacja Miśka Zdziśka "Błękitny Promyk Nadziei" już po raz trzeci zorganizowała akcję charytatywną "Przynieś Misia". Wszystko z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia przypadającego na dzień 25 listopada.
W naszej szkole akcja koordynowana była przez Szkolny Klub Wolontariatu. Spotkała się z dużym odzewem ze strony uczniów, którzy licznie przynosili zabawki i przybory szkolne dla chorych dzieci. Zebrane misie zostały zawiezione do Domu Kultury w Ćmielowie, a następnie do siedziby fundacji, skąd trafią do małych pacjentów przebywających na oddziałach szpitalnych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach oraz Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie.
Dziękujemy z całego serca wszystkim, którzy zaangażowali się w tą szlachetną akcję.
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PRZEMOC TO NIEMOC
16 listopada w kinie „Etiuda” odbyło się podsumowanie i rozstrzygnięcie konkursu plastyczno – multimedialnego „PRZEMOC TO NIEMOC” zorganizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Św. Konkurs odbywał się w ramach kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży” pod hasłem -10 sekund to wystarczający czas, żeby kogoś skrzywdzić, pominąć, nie dostrzec. Konkurs spotkał się z ogromnym odzewem w powiecie, również w naszej szkole. Do organizatorów w sumie wpłynęło 410 prac, z naszej szkoły - 19. Miło nam poinformować, że w kategorii klas I – III drugie miejsce otrzymała uczennica klasy III „a”, Patrycja Warzocha. W kategorii klas IV – VIII wyróżnienie uzyskała uczennica klasy IV „a”, Zofia Smykla, zaś trzecie miejsce - uczennica klasy VII „a”, Klaudia Szczepańska. Zarówno osoby zwycięskie i wyróżnione, jak i wszyscy obecni uczestnicy konkursu otrzymali nagrody oraz serdeczne słowa podziękowania.
Gratulujemy zwycięzcom i nagrodzonym.
1
DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ
21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Z tej okazji, jak co roku, społeczność uczniowska naszej szkoły aktywnie celebrowała tak ważne i potrzebne wydarzenie. Dzień ten służy promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie przyjaznych emocji. To wspaniały moment do przypomnienia, ile w naszych codziennych relacjach znaczą proste słowa: „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam”, „dzień dobry”, „miłego dnia”, a także jak cudowną i ciepłą atmosferę wprowadza serdeczny uśmiech na twarzy.
21 listopad był dniem wyjątkowym w naszej szkole - pełnym uśmiechów, miłych słów, gestów, pozytywnych emocji. Obfitował w różne atrakcje. Świętowanie rozpoczęliśmy od samego rana. Uczniowie przyszli do szkoły ubrani w kolorze żółtym - symbolu radości i optymizmu. Drzwi każdej z klas zostały udekorowane uśmiechniętymi emotikonami i serduszkami. Działała także „Poczta Życzliwości”. Każdy mógł przekazać przyjazne i ciepłe słowa do wybranych osób, podziękować i pozdrowić ich. Uczniowie licznie przygotowali kolorowe kartki i rysunki, które szybko trafiały do adresatów wywołując uśmiechy na twarzach. Nauczyciele podczas zajęć przypominali dzieciom czym jest życzliwość i uprzejmość oraz w jaki sposób należy je okazywać.
Szkolne obchody Dnia Życzliwości i Pozdrowień zostały zorganizowane przez Samorząd Uczniowski i pedagoga szkolnego.
Pamiętajmy, aby życzliwość w naszym życiu była obecna codziennie, a nie tylko od święta.
SŁODKI STRAGAN
15 listopada nasz Szkolny Klub Wolontariatu zorganizował charytatywny kiermasz słodkich wypieków. Wolontariusze przygotowali pyszne placki i ciasteczka, które bardzo szybko zostały sprzedane. Kupujący zajadali się pysznościami, zaś apetytu dodawała im świadomość celów tego kiermaszu. Wolontariusze zbierali bowiem fundusze na zakup znaczków do listów koniecznych do organizacji akcji Amnesty International „MARATON PISANIA LISTÓW”. Nasza szkoła po raz drugi przystąpi do tego wydarzenia, czyli największej na świecie akcji na rzecz praw człowieka.
Druga część kwoty zebranej podczas kiermaszu przeznaczona będzie na wspomożenie akcji charytatywnej „Dzieci Dzieciom 2023” Fundacji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie „O Zdrowie Dziecka”. Fundacja zbiera środki na zakup prezentów dla pacjentów na Mikołajki, zaś za resztę środków (80-90%) zakupi konkretny sprzęt medyczny dla Szpitala. Dzięki temu akcja przeprowadzona w naszej szkole pomoże chorym dzieciom zarówno w obszarze społecznym (radość z upominków wręczonych z okazji Mikołajek) oraz w aspekcie medycznym/zdrowotnym (nowa aparatura to szersze możliwości terapeutyczne oraz wsparcie podstawowej działalności Szpitala).
Uczniowie z klas II „b” i III „b” właśnie na ten cel przekazali figurki porcelanowe własnoręcznie zdobione podczas warsztatów w Fabryce Porcelany „AS” w Ćmielowie. Dzieci miały bowiem okazję do zwiedzenia fabryki i przygotowania figurek, dzięki firmie Grasp Group sp. z o.o z Warszawy prowadzącej promocję produktów marki Hochland. Również kolorowe, pomysłowo zdobione koty cieszyły się dużą popularnością podczas kiermaszu i szybko zostały sprzedane.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie i przeprowadzenie kiermaszu.
„Mała książka – wielki człowiek”
"Mała książka - wielki człowiek" to projekt realizowany przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Co roku w ramach kampanii do szkół wysyłane są bezpłatne Wyprawki Czytelnicze, które następnie są przekazywane uczniom. Projekt jest ogólnopolski i ma na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci. W środę uczniowie klas I otrzymali z rąk dyrektora szkoły, pana Tomasza Neymana wyprawkę, w skład której weszła książka dla dzieci „Wnuczka antykwariusza” i broszura dla rodziców „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem !”.
Mamy nadzieję, że przekazane materiały i wspólna, rodzinna lektura zaszczepią w dzieciach pasję do czytania, rozbudzą ich wyobraźnię i wrażliwość na drugiego człowieka.
POWIATOWY KONKURS „BEZPIECZEŃSTWO NA PIĄTKĘ”
W dniu 14 listopada 2023 roku w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 3 im. Bolesława Chrobrego w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyły się eliminacje powiatowe XV edycji konkursu „BEZPIECZEŃSTWO NA PIĄTKĘ”. Turniej skierowany był do uczniów klas V szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowali: Stan Oliwier, Tkaczyk Adam, Tworzewski Wiktor.
Głównym organizatorem konkursu była Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach, Komenda Powiatowa Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej i Polski Czerwony Krzyż w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Konkurs składał się z testu wiedzy o bezpieczeństwie, w tym też z zakresu udzielania pierwszej pomocy, ruchu drogowego, bezpiecznej drogi do szkoły. Ponadto przeprowadzony został egzamin praktyczny z pierwszej pomocy.
Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie. Uczniowie wykazali się dużym zasobem wiedzy. Po zaciętej rywalizacji nasi uczniowie z klasy Va Stan Oliwier, Tkaczyk Adam, Tworzewski Wiktor zajęli piąte miejsce w eliminacjach powiatowych.
Gratulujemy!
ĆMIELÓW DZIELI SIĘ SMAKIEM
17 i 18 października 2023r. naszą gminę i szkołę odwiedzili przedstawiciele firmy GraspGroup sp. z o.o, którzy w ramach promocyjnego projektu marki Hochland dla programu PAJACYK pod nazwą „Ćmielów – dzielimy się smakiem” zorganizowali dla uczniów klasy III „b” warsztaty kulinarne. Dzieci pod okiem profesjonalnego kucharza Pani Agaty Gwiazdowskiej, przez kilka godzin przygotowywały zdrowie, smaczne i kolorowe posiłki. Podczas tej pracy bawiły się smakami i kolorami, poznawały nowe potrawy i sposoby ich przygotowywania. Prowadząca zachęcała ich do dbałości o zdrowe odżywanie, o zwracanie uwagi na to co jemy i z kim możemy się podzielić tą przyjemnością. Po wykonaniu zadania – wspólnego przygotowania bułeczekpełnoziarnistych, wrapów i szparagowych omletów trzecioklasiści podzielili się ze swoimi kolegami i koleżankami z klasy II „b”. Odwiedzili ich podczas zajęć i wszyscywspólnie skonsumowali przygotowane potrawy. Najważniejsza bowiem jest otwartość na drugą osobę i chęć dzielenia się z nią tym, co dobrego posiadamy.
Uczestnicy warsztatów i wspólnej konsumpcji otrzymali prezenty od firmy GraspGroup sp. z o.o. – kolorowe śniadaniówki oraz pakiet pysznych serów marki Hochland.
Kolejną atrakcją dla uczniów klas II „b” i III „b” była wycieczka do Fabryki Porcelany „AS” w Ćmielowie. Uczniowie poznali proces produkcji ceramiki artystycznej, mogli obejrzeć halę produkcyjną, a nawet własnoręcznie udekorować figurki – kota. Zadanie to okazało się bardzo atrakcyjne dla dzieci, które ochoczo i z dużą pomysłowością wykonały swoje zadanie. Pamiętając lekcję z poprzedniego dnia dotycząca dzielenia się z innymi uczniowiepostanowili wykonane przez siebie figurki przekazać Szkolnemu Klubowi Wolontariatu, aby ten podczas mającego się odbyć w listopadzie kiermaszu mógł sprzedać je i pozyskane w ten sposób pieniądze przeznaczać na cel charytatywny – pomoc osobom chorym i cierpiącym, wymagającym leczenia.
Dziękujemy firmie GraspGroup sp. z o.o. za zorganizowanie dwóch wspaniałych i pełnych atrakcji dni – warsztatów kulinarnych, zajęć sportowych i wycieczki, a także przekazane prezenty dla dzieci. Najważniejsza była lekcja dzielenia się z innymi, którą z pewnością uczniowie będą długo pamiętać.
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Dzisiaj o godzinie 10.00 cała nasza społeczność szkolna uczciła uroczystą akademią 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu Hymnu uczniowie z klas 4-8 (z udziałem dwojga pierwszoklasistów) śpiewali patriotyczne pieśni i recytowali okolicznościowe wiersze. Żeby nie było tylko podniośle i patetycznie, ale też wesoło i kolorowa, Emilka i Mateusz, ubrani w stroje ludowe, zaprezentowali scenkę z Wesela S. Wyspiańskiego. Fakt, że niepodległość jest sprawą kluczową również teraz, podkreśliły nowe piosenki o wolności.
Mamy nadzieję, że uroczystość stała się źródłem wiedzy o naszej historii, okazją do refleksji i dała widzom odrobinę radości, a występującym satysfakcję i zadowolenie z dobrze wykonanego zadania.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie