• Są „Simply the best”!!! Konkurs języka angielskiego „Yes I can” rozstrzygnięty!!!

          • Wielką galą w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5  w Ostrowcu Świętokrzyskim zakończyła się VI edycja Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego „Yes I can” dla uczniów szkół podstawowych z powiatu ostrowieckiego. W konkursie łącznie wystartowało ponad 1000 uczniów z 18 szkół, którzy zmagali się z różnymi zadaniami, o różnym stopniu trudności. Wśród nagrodzonych  znaleźli się przedstawiciele naszej szkoły. I tak: Kajetan Marzec zajął I miejsce w kategorii klas IV, oraz po raz kolejny już  Joshua McDonald, który zajął I miejsce w kategorii klas V.

            Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz dziękujemy wszystkim pozostałym uczestnikom za trud włożony w przygotowanie do konkursu.

            You’re simply the best!!

          • PRZYSZŁE ZAWODY NASZYCH UCZNIÓW

          • Uczniowie klas IV -VII brali udział w wewnątrzszkolnym konkursie plastycznym pt. ”Mój przyszły zawód – moja pasja”. Celem konkursu było uwrażliwianie dzieci na sprawy związane z wyborem zawodu, zapoznanie ich ze światem zawodów oraz wsparcie w przyszłych  wyborach edukacyjnych. Za pomocą różnorodnych środków plastycznych uczestnicy konkursu przedstawiali swoje hobby, sposoby spędzania czasu wolnego, wizje dotyczące przyszłej pracy zawodowej oraz specyfikę zawodów,  które ich  interesują. Do organizatorów wpłynęły przemyślane plakaty i rysunki, które  w ciekawy sposób przedstawiały zawody i koncentrowały się na pozytywnych aspektach pracy. Decyzją jury I miejsce uzyskali: Milena Religa z klasy IV „a”, Nadia Wiśniewska z klasy VI „b” i Filip Różalski z klasy VII „a”. II miejsce przypadło Wiktorii Woźniak z klasy IV „a” i Mai Brodnickiej z klasy VI „b”, zaś III miejsce zdobył Jan Sobieraj z klasy IV „a”.  Na wyróżnienie zasłużyli Zofia Saleta i Mikołaj Kowalski z klasy IV „a”.

            Dzieci i młodzież poznając różne zawody zdobywają wiedzę o życiu społecznym i gospodarczym oraz uczą się szacunku dla pracy innych. Rozwijanie zainteresowań artystycznych poprzez wykonanie rysunków z pewnością wpłynie pozytywnie na kreatywność oraz umiejętność prezentowania własnych obserwacji i przemyśleń.

          • Archiwum Państwowe

          • W dniu 12 czerwca w siedzibie Archiwum Państwowego w Kielcach odbyła się uroczystość Międzynarodowego Dnia Archiwum. Podczas tej uroczystości Roksana Sosnowska otrzymała z rąk Dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach dr Wiesławy Rutkowskiej oraz Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Kazimierza Mądzika dyplom i nagrody rzeczowe za zajęcie III miejsca w konkursie genealogicznym (I edycja konkursu, etap wojewódzki) „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”. Pani Monika Miklewicz – opiekun merytoryczny tego projektu -  otrzymała podziękowania za wkład pracy w osiągnięciu ucznia i pamiątkowe nagrody.

            Wszyscy uczestnicy uroczystości mieli niepowtarzalną okazję zwiedzenia miejsc w archiwum, gdzie nie każdy ma wstęp. Zapoznania się z metodami przechowywania, konserwacji i archiwizacji cyfrowej dokumentów. Główną atrakcją było oglądanie księgi meldunkowej z pierwszej połowy XIX wieku i księgi wieczystej, która posiada 4 tysiące stron. Ostatnim punktem zwiedzania było wykonanie okładki marmurkowej dla dokumentów archiwalnych.

          • KONKURS SZACHOWY

          • Dnia 13.06.2023 r. Filip Sternik reprezentował szkołę na XII Mistrzostwach Szkół Podstawowych w Szachach Powiatu Ostrowieckiego w Kunowie.

            Filip zajął II miejsce i po raz kolejny miał okazję zaprezentować swoje umiejętności. Gratulujemy!

          • CYFROWE FORUM MŁODZIEŻY 2023

          • 6 czerwca młodzież z klas VII – VIII brała udział Digital Youth Forum (DYF). Jest to wydarzenie  poświęcone edukacji w zakresie pozytywnego, kreatywnego i bezpiecznego korzystania z Internetu. DYF był transmitowany z Multikina Złote Tarasy w Warszawie. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Młodzież w formie on – line (transmisji internetowej) wysłuchała kilku interesujących prelekcji podejmujących aktualne problemy i wyzwania dla młodych ludzi. Martyna Kaczmarek  przedstawiła temat „Ciało – na lato, czy na lata?”, w którym wybrzmiała konieczność dbania o swoje zdrowie i unikania koncentrowania swojej uwagi wyłącznie na wyglądzie i modzie. Tomasz Bilicki ujawnił jak dzięki internetowi można uratować komuś życie, na czym polega interwencja rówieśnicza. Łukasz Chwieduk opowiadał jak wykorzystać media społecznościowe do dzielenia się pasją. Wystąpienia dotyczyły także sztucznej inteligencji i oczekiwań ludzi wobec niej – czym dzieliła się z młodzieżą Pamela Krzypkowska, oraz aktywizmu klimatycznemu, czyli jak z pomocą sieci stawać czoła kryzysom -  o czym opowiadały Dominika Lasota i Wiktoria Jędroszkowiak. Podczas DYF miała miejsce także premiera filmu pt. „Dopamina”. Młodzież mogła uczestniczyć w konkursie, wysłuchać koncertu Zalii oraz rozmów z uczestnikami programu „Solve for Tommorow”.

            DYF co roku spotyka się z bardzo dobrym odbiorem ze strony młodzieży. Dzięki wysłuchaniu dorosłych ekspertów i rówieśników, którzy kreatywnie wykorzystują Internet, uczniowie mają możliwość inspiracji i zdobycia konkretnej wiedzy.

          • PROMOCJA ZDROWIA W NASZEJ SZKOLE

          • W bieżącym roku szkolnym po raz kolejny  uczniowie uczestniczyli w realizacji kilku programów promujących zdrowie i zapobiegających uzależnieniom. W klasach I  i III wdrożony został program „Nie pal przy mnie, proszę”, w klasie IV – „Bieg po zdrowie”, zaś w klasie V i VI – „Znajdź właściwe rozwiązanie”. Wszyscy uczniowie zostali objęci programem „Trzymaj formę”. Są to programy koordynowane przez Powiatową Stację Sanitarno -Epidemiologiczną. Uczniowie brali udział także w programie „Szkoły promującej Europejski kodeks walki z rakiem” koordynowanym  przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii. W ramach realizacji programów odbywały się liczne i ciekawe  zajęcia edukacyjne, spotkania z zaproszonymi specjalistami, konkursy profilaktyczne i zawody sportowe. Przygotowywane były gazetki ścienne, rozsyłane ulotki informacyjne. Realizując programy włączaliśmy uczniów w obchody Światowego Dnia Walki z Głodem i Ubóstwem (przeprowadzając akcję informacyjną i zbiórkę charytatywną),  Światowego Dnia Walki z Otyłością i Światowego Dnia Rzucania Palenia (prowadząc działania edukacyjne),  Światowego Dnia Wody (organizując zajęcia wychowawcze i akcję przekazywania dzieciom czystej wody pitnej),  Światowego Dnia Zdrowia (podczas zajęć wychowawczych i przeprowadzając konkurs plastyczny),  Europejskiego Tygodnia Szczepień ( organizując kampanię edukacyjną dla dzieci i rodziców, stoiska informacyjne),  Europejskiego Dnia Walki z Czerniakiem (podczas zajęć wychowawczych) oraz Światowego Dnia bez Papierosa (organizując maraton pisania listów do palących członków rodziny oraz nagradzając zwycięskie prace w konkursie plastycznym i przygotowując wystawę prac).

            Poniżej prezentujemy podstawowe założenia programów:

            Program „Nie pal przy mnie, proszę” jest jednym z ogniw w cyklu programów edukacji antytytoniowej. Powstał w efekcie pracy zespołu interdyscyplinarnego złożonego z pedagogów, lekarzy i psychologa z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Realizowany jest z inicjatywy Państwowej Inspekcji Sanitarnej we współpracy z resortem edukacji, w szerokim partnerstwie lokalnym. Celem programu jest zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu poprzez zwiększenie wiedzy w zakresie odpowiedzialności za zdrowie, kształtowanie umiejętności dbania o zdrowie oraz kształtowanie postaw asertywnych.

            „Bieg po zdrowie” to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami. Zajęcia w ramach programu przeprowadzane były metodami aktywizującymi dostosowanymi odpowiednio do wieku, które sprzyjają identyfikowaniu się z omawianą tematyką i motywują, aby zdobytą wiedzę i umiejętności stosować w codziennym życiu. Podstawą zajęć było  stymulowanie aktywności i kreatywności uczniów. Podczas cyklu zajęć dzieci dyskutowały, wymieniały doświadczenia, spostrzeżenia, refleksje i pomysły, przeprowadzały wywiady z osobami niepalącymi, liczyły koszty palenia papierosów, pracowały w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów, tworzyły komiks z bohaterami programu.

            Autorzy programu „Znajdź właściwe rozwiązanie”, biorąc pod uwagę specyficzne uwarunkowania palenia tytoniu przez uczniów starszych klas szkół podstawowych, kładli nacisk na uczenie rozpoznawania sytuacji usposabiających do podjęcia palenia, rozwój umiejętności radzenia sobie z okolicznościami zwiększającymi ryzyko palenia. Celem programu jest zapobieganie paleniu tytoniu wśród młodzieży szkolnej poprzez zwiększenie wiedzy w zakresie szkodliwości dymu tytoniowego, kształtowanie umiejętności dbania o zdrowie własne i swoich bliskich oraz kształtowanie postaw asertywnych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu.

            Program „Trzymaj Formę” został przygotowany i jest realizowany przez Inspekcję Sanitarną we współpracy Instytutem Medycyny Wsi. Patronatem honorowym został objęty przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Instytut Żywienia i Żywności. Celem projektu jest zwiększenie wiedzy dotyczącej zbilansowanej diety i aktywności fizycznej, kształtowanie postaw i zachowań w zakresie prawidłowego żywienia i uprawiania aktywności fizycznej, propagowanie zdrowego stylu życia. Realizacja programu oparta jest na metodzie projektu, która dla młodych ludzi stanowi ciekawe wyzwanie i szanse współpracy z innymi. Udział w programie pomaga rozwijać zainteresowania uczniów i poszerzać ich wiedzę o świecie. Pozwala wspólnie osiągnąć założony cel, wpływa na proces zdobywania nowej wiedzy oraz doświadczenia, a także pozwala wykształcić umiejętność radzenia sobie z zagadnieniem problemowym.

              Program „Szkoła promująca zalecenia Europejskiego kodeksu walki z rakiem” obejmuje edukację dzieci i młodzieży w zakresie prewencji pierwotnej nowotworów poprzez promowanie zdrowego stylu życia. Jest realizowany w ramach Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych. Założeniem programu jest kształtowanie postaw prozdrowotnych wśród uczniów szkół województwa świętokrzyskiego w oparciu o zasady zawarte w Europejskim kodeksie walki z rakiem oraz pogłębianie wiedzy na temat prewencji nowotworów złośliwych.

            Realizowane działania pomogły w kształtowaniu postaw prozdrowotnych i podniesieniu świadomości wśród dzieci i młodzieży, że mają duży wpływ na własne zdrowie. Jak wynika z badań ewaluacyjnych edukacja prozdrowotna jest nadal mocną stroną naszej szkoły.

          • PROGRAM „ANTYMINA” W NASZEJ SZKOLE

          • W dniu 7 czerwca  uczniowie z klas VI – VIII naszej szkoły oraz PSP w Brzóstowej  brali udział w dwugodzinnym Artystycznym Programie Profilaktyki Uzależnień „Antymina” – Profilaktyka z pasją, autorstwa Mirosława Kolczyka „Kolah”. Celem programu było przekazanie młodzieży wiedzy na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą uzależnienie od środków psychoaktywnych m.in. alkoholu, narkotyków i dopalaczy.

            Aby edukować o zagrożeniach uzależnień oraz zachęcać młodych ludzi do świadomych postaw, zespół doświadczonych profilaktyków odwiedza szkoły w całym kraju, by szerzyć przesłanie „Antyminy”. Towarzyszą im dwie główne myśli: „Nie daj się wysterować na minę” – by pokazywać młodym ludziom, że nie warto wchodzić na teren, z którego można nie wrócić, oraz: „Z miłości do wolności” – na skutek mocnej wiary, że jest wolność od uzależnień.  

            Spotkanie wyróżniło się sposobem przekazania młodzieży trudnych treści. Płaszczyzną i narzędziem do kontaktu jest tutaj muzyka rap, historie z życia wzięte, przesłanie rapera „Kolah”, który działa już od wielu lat w profilaktyce uzależnień.  Prelegent z wielką pasją opowiadał, na podstawie własnych historii, o konsekwencjach używania środków psychoaktywnych oraz o indywidualnej odpowiedzialności za słowo i czyny. Dostępny sposób przekazu, przez osobę cieszącą się wśród młodzieży autorytetem sprawił, że tak bardzo trafił do ich świadomości.

            Program był bardzo dobrze przygotowany merytorycznie. Skłaniał uczniów do uważnego i aktywnego uczestnictwa, motywował słuchaczy do przemyśleń, kształtował prospołeczne postawy i kompetencje psychospołeczne oraz zawierał wiele działań terapeutycznych. Wymowa spotkania kładła nacisk na osobistą odpowiedzialność za swoje życie i życiowe wybory i tak została odczytana przez młodzież. Program zapewne na długi czas pozostaniem wszystkim w pamięci.

            Sponsorem spotkania w naszej szkole była Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii

          • Laboratoria Przyszłości

          • Maj to kolejny miesiąc, w którym nasza szkoła brała udział w programie rządowym Laboratoria Przyszłości #LaboratoriaPrzyszłości . Nadal kontynuujemy prowadzenie zajęć z wykorzystaniem okularów ClassVR.

            W klasie I b odbyły się zajęcia o tematyce „Górskie wyprawy” z wykorzystaniem okularów VR . Uczniowie w okularach odbyli wirtualny spacer po górskich zakątkach świata i zdobywali najwyższe szczyty - Himalaje.

            Podczas realizacji tematu Wiosenne wyprawy  uczniowie klasy IIb odwiedzili pracownię Laboratorium Przyszłości. Przy pomocy okularów VR dzieci mogły odbyć podróż po całym świecie i podziwiać sezonowe zmiany w świecie roślin.

            Uczniowie klasy piątej na lekcji j.polskiego odbyli wirtualną wycieczkę do Grecji. Zwiedzili Akropol w Atenach, pałac w Knossos, Delfy i Mykeny. Wykorzystaliśmy okulary VR.

            W klasie VIb odbyła się lekcja języka angielskiego z wykorzystaniem okularów VR. Uczniowie poznawali różne rodzaje energii, obejrzeli jak produkowana jest energia odnawialna, energia słoneczna, jak działają turbiny wiatrowe, elektrownia jądrowa i jak wygląda fuzja nuklearna. Uczniowie przypomnieli sobie również co możemy robić aby oszczędzać energię.

            Klasa VII a miała okazję wziąć udział w lekcji historii z wykorzystaniem okularów VR. Podczas zajęć uczniowie dzięki wirtualnej rzeczywistości zostali zapoznani  z konfliktami militarnymi i ich skutkami, które miały miejsce w XX i XXI wieku na świecie. Uczniowie dzięki zdjęciom ukazującym dzisiejszych uchodźców szukających bezpieczeństwa w Europie zrozumieli jak ważny jest pokój i jak wpływa on na życie ludzi na świecie.

            Podczas lekcji plastyki uczniowie oglądali w okularach współczesne rzeźby z różnych zakątków świata. Między innymi -rzeźbę ,,Wrota chmur” znajdującą się w Chicago, rzeźbę ,,Man at Sea” stojącą w Danii czy pomnik Sibeliusa w Finlandii. Odpowiadali na pytania:
            Z jakiego materiału jest wykonana rzeźba? W jaki sposób oglądający wchodzi z nią w interakcję?  Czy światło wpływa na jej odbiór i charakter. Zakładając okulary mogli przenieść się także do Chin gdzie oglądali ogromne, malowane rzeźby z piasku znajdujące się w lasach piaskowych prowincji Yunnan.

            W grupie uczniów z klasy VII „a” zostały przeprowadzone zajęcia Treningu Umiejętności Społecznych z wykorzystaniem okularów class vr.  Uczniowie poznawali skuteczne metody relaksu w sytuacji doznawania stresu i przeciążenia organizmu.  Pomocna okazała się mieszanka różnorodnych obrazów i filmów niosących uspokojenie i ukojenie. Takie działanie wykazywały fale na zdalnej plaży, szumiąca rzeka w lesie, gwieździste niebo nad Arizoną, świetliki krążące w zachodzie słońca, kolorowa zorza nad lodowcem. Gra różnorodnych barw i cichych dźwięków pomogła młodzieży w skutecznym relaksie. Ciekawym i emocjonującym doświadczeniem była wspinaczka górska, zjazd na nartach oraz nurkowanie i pływanie z rekinami. Wspaniałe i egzotyczne krajobrazy, kontakt z naturą to naturalne sposoby, by poczuć się dobrze i przyjemnie.

            W maju,  na lekcji doradztwa zawodowego w klasie 7 młodzież poznawała  zawody,  zarówno te, które  funkcjonują  na rynku pracy, jak i też nowe.  Dzięki okularom VR przed uczniami otwierają się zupełnie inne możliwości, np. mieli okazję  przenieść się do wnętrza łodzi podwodnej, znaleźć się w kokpicie samolotu  czy obserwować  drapacze chmur i zastanowić się nad pracą w tak ekstremalnych warunkach.

                    Nauka dzięki  takim nowym narzędziom interaktywnym staje się przyjemnością.

          • Dzień Dziecka klasy VII

          • Uczniowie klasy VII dzień dziecka spędzili przy ognisku. Piekli kiełbaski, słuchali muzyki oraz bawili się w karaoke. Repertuar był różnorodny w kilku językach. Uczniowie serdecznie dziękują proboszczowi naszej parafii ks. Czesławowi Gumieniakowi za zaproszenie.

          • WYCIECZKA DO ZOO

          •  1 czerwca obchodzimy Dzień Dziecka i z tej okazji uczniowie  klas Ia, IIa oraz IIb uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Ogródu Zoologicznego Leśne Zacisze położonego w pobliżu Kielc.

            Tuż za bramą powitały wszystkich niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki. Spacerując ścieżkami ZOO udało się zobaczyć aż 90 gatunków zwierząt z 6 kontynentów: czterdzieści gatunków ssaków, między innymi surykatki, zebry, serwale, lemury, lwa, a także trzydzieści siedem gatunków ptaków oraz imponujące gady. Oprócz wizyty w ogrodzie zoologicznym, uczniowie skorzystali z placu zabaw i stanowisk grillowych. Pobyt w tym pięknym zakątku dostarczył im wiele radości, był również wspaniałą lekcją przyrody

            Pełni nowych wrażeń,  trochę zmęczeni ale w dobrych humorach, szczęśliwie wrócili do szkoły.

          • Dzień Dziecka

          • W Dzień Dziecka klasa I b wybrała się do Pracowni Ceramiki Szlachetnej pani Danuty Kabat w Ćmielowie. Dzieci projektowały i ozdabiały kubeczki. Miały też okazję poznać etapy produkcji porcelany. To był ciekawy i miły dzień.

          • Poznajemy naszą okolicę na rowerach

          • Dwudziestu  uczniów Szkoły Podstawowej Nr1 w Ćmielowie z klasy V, 1 czerwca 2023 roku poznawało swój region na rowerach, w kontekście kulturowym, społecznym , przyrodniczym i historycznym. Uczniowie podczas wycieczki rowerowej dostrzegli walory turystyczne swojej okolicy. Zwiedzili : kościół w parafii Ruda Kościelna, elektrownię wodną w Stokach Dużych oraz poznali historię przydrożnych kapliczek. Rodzice wraz z wychowawczynią przygotowali dla uczniów z okazji Dnia Dziecka ognisko i słodkie niespodzianki . Nad bezpieczeństwem dzieci czuwali  nauczyciele oraz dzięki uprzejmości pani burmistrz Joanny Suska  grupę rowerzystów asekurowali strażacy z  Ochotniczej Straży Pożarnej w Grójcu.

        • Drodzy Uczniowie:)
          • Drodzy Uczniowie:)

          • Z okazji Dnia Dziecka z całego serca życzymy wszystkim - tym dużym i małym spełnienia marzeń, wielu sukcesów, rozwijania pasji i talentów, niesamowitych przygód oraz samych słonecznych i szczęśliwych dni w gronie prawdziwych przyjaciół i kochającej rodziny.

            Dyrekcja i Grono Pedagogiczne

          • ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ PAPIEROSA W NASZEJ SZKOLE

          • 31 maja przypada Światowy Dzień Bez Papierosa. Święto to zostało ustanowione przez WHO w 1987 roku. Jego celem jest zwrócenie uwagi na powszechny problem uzależnienia i na negatywne skutki zdrowotne palenia papierosów.

            W maju w naszej szkole została przeprowadzona akcja profilaktyczna koordynowana przez szkolną sekcję PCK i pedagoga szkolnego związana z obchodami Światowego Dnia Bez Tytoniu. Uczniowie klas starszych  pracowali nad przygotowaniem plastycznych prac konkursowych na temat „Nie bądź śmieszny- nie pal!”.  Uczestnicy konkursu w pomysłowy sposób wykazywali, że palenie papierosów nie jest już modne i  przedstawiali jego groźne skutki zdrowotne. W przygotowanych pracach widoczna była także myśl, że jest pełno wartościowych sposobów spędzania czasu wolnego, używki nie są do tego potrzebne.  W konkursie I miejsce zajęli: Oliwia Dzwonek z klasy VIII „b” oraz Wiktor Czarnecki z klasy VI „a”. II miejsce przypadło Nicoli Skotniczny i Filipowi Różalskiemu z klasy VII „a”. III miejsce zajęła Maja Brodnicka z klasy VI „b”. Wyróżnienia otrzymali: Zuzanna Pastuszka z klasy V „a” i Szymon Bobek z klasy VII „a”.

            Uczniowie z klasy V „a” podjęli się wykonania jeszcze innego zadania – wzięli udział w maratonie pisania listów. Akcja została przeprowadzona pod hasłem „Rzuć palenie – zdrowie najważniejsze”. Uczestnicy przygotowywali listy, dzięki którym przekonywali palących członków swojej rodziny (rodziców, dziadków, ciocie, wujów, kuzynów, starsze dorosłe rodzeństwo) do porzucenia nałogu. Przytoczyli rzeczowe argumenty świadczące o szkodliwości wdychania dymu papierosowego, w tym dla osoby niepalącej. W dniu 31 maja przekazali swoje listy adresatom. Listy miały za zadanie realnie pomóc członkom rodzin w podjęciu decyzji o zaprzestaniu palenia i dbanie o swoje zdrowie.

            Mamy nadzieję, że dzięki  realizacji takich działań przyczynimy się do świadomej odmowy sięgnięcia po pierwszego papierosa przez naszą młodzież i zachęcimy dorosłych członków rodzin do rzucenia nałogu.

          • GODZINY WYCHOWAWCZE ZE ŚWIATEM

          • W bieżącym roku szkolnym wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariatu już po raz kolejny uczestniczyli w programie Polskiej Akcji Humanitarnej pt. „Godziny Wychowawcze ze Światem”.

            Żyjemy w globalnym świecie, w którym nasze życie nieodwracalnie powiązane jest z życiem reszty planety. Nie możemy uniknąć tych współzależności, jednak często trudno nam je zrozumieć. Program „Godziny Wychowawcze ze Światem” pozwalał uczniom lepiej poznać otaczający ich świat. To całoroczny cykl zajęć, które stanowiły zaproszenie do zgłębiania wyzwań współczesnego świata. Podczas comiesięcznych spotkań młodzież dokonywała zmiany perspektywy w patrzeniu na świat wychodząc poza europocentryczny punkt widzenia,  uświadamiała sobie czym są narracje, uczyła się patrzeć na to co łączy ludzi, a nie co dzieli, poznawała wpływ języka na kształtowanie naszej świadomości i oceny rzeczywistości, przywileje i ich związki z rasizmem, zasoby kontynentu afrykańskiego, skutki katastrof naturalnych oraz zasady odpowiedzialnej konsumpcji. W ramach realizacji programu uczniowie uczestniczyli w akcji „Zamiast kwiatka niosę pomoc” oraz „Dzień Wody z PAH” . Brali udział w tzw. cichej dyskusji wyrażając swoje poglądy poprzez wpis na przygotowane karty.

            Zrealizowane tematy i działania były nie tylko informowaniem o tym, jaki nasz świat jest obecnie, ale także kształtowaniem postaw, które pomogą nam uczynić go bardziej sprawiedliwym w przyszłości.

          • Dzień Mamy i Taty

          • 22 maja 2023r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Mamy i Taty.  Uroczystą akademię przygotowali uczniowie klasy 2a i 2b wraz z wychowawczyniami: Marią Bykowską i Ewą Pernak. Honorowymi gośćmi byli oczywiście rodzice. Młodzi artyści recytowali wiersze, śpiewali piosenki i wręczyli własnoręcznie przygotowane upominki. Było dużo radości i wzruszeń. Kolejne takie wydarzenie dopiero za rok, ale niektórzy z nas na długo zapamiętają słowa jednej z piosenek – „ Mama wszystko umie…, Tata wszystko wie. Nikt tak nie rozumie, czego dziecko chce” Kochajmy naszych rodziców, cieszmy się, że z nami są i pamiętajmy o nich zawsze,  nie tylko w te świąteczne dni.

          • TURNIEJ PIŁKARSKI Z OKAZJI DNI ĆMIELOWA

          •  W piątek 19 maja na hali przy SP 1 Ćmielów odbył się turniej piłkarski zorganizowany przez klub MKS Świt Ćmielów oraz Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie. Do zawodów  przystąpiło 5 drużyn chłopców w kategorii klas VI i młodsi oraz 4 drużyny z klas VIII i VII reprezentujących szkoły podstawowe z Ćmielowa i Brzóstowej  oraz MKS Świt Ćmielów.  Wyniki  naszej szkoły prezentowały się następująco:

            Klasy VI-IV

            1. Pierwsze  miejsce - SP 1 Ćmielów II
            2. Trzecie miejsce – SP 1 Ćmielów I
            3. Piąte miejsce – SP 1 Ćmielów III

            Klasy VIII - VII

            1. Drugie  miejsce – SP 1 Ćmielów I
            2. Trzecie miejsce – SP 1 Ćmielów II

            Gratulujemy naszym uczniom dobrego występu w turnieju.

          • POMAGAMY MAŁEJ MARTUSI WALCZYĆ Z BIAŁACZKĄ SZPIKOWĄ

          • Podczas obchodów Dni Ćmielowa nasi  wolontariusze wraz z rówieśnikami z PSP w Brzóstowej kwestowali na rzecz małej Martusi Krawczyk, podopiecznej Fundacji „Bo w nas jest moc”. Martusia to zaledwie sześciomiesięczna dziewczynka, u której zdiagnozowano OSTRĄ BIAŁACZKĘ SZPIKOWĄ.

             W lutym tego roku dziewczynka trafiła do szpitala z zapaleniem oskrzeli, w szpitalu zachorowała na żółtaczkę, która utrzymywała się przez dłuższy czas. Początkowo wydawało się, że wszystko będzie dobrze i po wyzdrowieniu wróci ze szpitala do domu. Niestety, tak się nie stało... Stan zdrowia Martusi zaczął się gwałtownie pogarszać. Po serii badań i przewiezieniu do kolejnego szpitala, okazało się, że to białaczka. Badania wykazały również zmiany w okolicach trzustki. Od momentu diagnozy Martusia otrzymuje mocną chemię, która bardzo osłabiła układ odpornościowy, ma również przetaczaną krew. 

            Dzięki zastosowanemu leczeniu, zmiana w okolicach trzustki zmniejszyła się co daje ogromną nadzieję na powodzenie leczenia. Jak lekarze jednak mówią, przed Martusią długa droga do powrotu do zdrowia.

            Aby pomóc małej Martusi Fundacja „Bo w nas jest moc” prowadzi zbiórkę funduszy na pokrycie bieżących kosztów związanych z jej leczeniem.

            Dziękujemy wszystkim, którzy okazali serce i pomogli Martusi wrzucając pieniążek do puszek naszych wolontariuszy. Prosimy o dalsze zaangażowanie w walkę o zdrowie malucha.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im.Krzysztofa Szydłowieckiego w Ćmielowie
      • (+15)8616020
      • Ćmielów, ul. Długa 164, 27-440 Poland
      • https://sp1cmielow.edupage.org
      • Administrator strony Beata Mazur - beatajmaz@wp.pl
      • bip: sp1cmielow.pl
  • Galeria zdjęć

      brak danych