• Turniej szachowy

          • Nasz mały mistrz szachowy Filip Sternik brał udział w IV Świętokrzyskiej Międzyszkolnej Lidze Szachowej. Organizatorami rozgrywek byli: Ludowy Uczniowski Katolicki Klub Sportowy LUKKS w Kielcach, Szachowa Akademia.pl, Zespół Szkół Informatycznych w Kielcach, natomiast patronat nad turniejem objęli: Świętokrzyski Kurator Oświaty w Kielcach, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego i Wojewoda Świętokrzyski.

            Od listopada do kwietnia odbyło się 6 turniejów online i Filip zajął zaszczytne  III miejsce. Tym samym uzyskał awans na turniej finałowy podsumowujący ligę  „Najlepsi z najlepszych”, który rozegrany zostanie 25 maja 2024 r. w Zespole Szkół Informatycznych w Kielcach.

            Jesteśmy bardzo dumni i trzymamy kciuki!

          • 14. ROCZNICA KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

          • 13 KWIETNIA DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ PAMIĘCI NIE DA SIĘ ZGŁADZIĆ!

            10 kwietnia 2010 roku o godz. 8:41 samolot udający się do Katynia z delegacją na obchody 70. rocznicy sowieckiej zbrodni rozbił się nieopodal lotniska wojskowego Smoleńsk-Siewiernyj. Zginęli wszyscy pasażerowie - 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, politycy, wojskowi, duchowni, kombatanci, przedstawiciele Rodzin Katyńskich, urzędnicy państwowi, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu i załoga samolotu.

            Zbrodnia katyńska - popełniona przez NKWD przez rozstrzelanie wiosną 1940 roku co najmniej 21 768 obywateli Polski (w tym ponad 10 tys. oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej), na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR / J. Stalina, Ł. Berii / zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku (tzw. „decyzja katyńska”). Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, NKWD dokonywało przez strzał w tył głowy z broni krótkiej.

            Ofiarami zbrodni byli oficerowie, podoficerowie oraz szeregowi Wojska Polskiego, częściowo pochodzący z rezerwy (naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy, przedstawiciele wolnych zawodów)[a], którzy po agresji ZSRR na Polskę, uzgodnionej przez ZSRR z III Rzeszą na podstawie paktu Ribbentrop-Mołotow, zostali po 17 września 1939 roku w różnych okolicznościach rozbrojeni i zatrzymani przez Armię Czerwoną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako jeńcy wojenni.

            Wśród ofiar tej strasznej zbrodni znaleźli się również mieszkańcy ziemi ćmielowskiej: ppor. Edward Stanisław Dudziński, ppor. Ignacy Krąg, starszy posterunkowy PP Leon Olchowik, przodownik PP Aleksander Nawrocki, starszy przodownik PP Józef Brandys, posterunkowy PP Józef Borowiecki, starszy posterunkowy PP Bronisław Lechowski oraz przodownik PP Julian Martela.

            13 kwietnia 1990 roku władze ZSRR oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”.

          • DEBATA W KLASIE PIĄTEJ

          • 11 kwietnia 2024r. piątoklasiści uczestniczyli w trzygodzinnym  programie profilaktycznym autorstwa Profesora Krzysztofa Wojcieszka pt.  ,,Debata" zrealizowanym przez trenera zewnętrznej firmy edukacyjno – szkoleniowej „Nowe Horyzonty” z Wrocławia, Panią Barbarę Turzyńską.

            Adresatami programu jest grupa dzieci jeszcze przed inicjacją alkoholową. Program ma charakter uprzedzający. Jego zadaniem jest zapobieganie przedwczesnemu używaniu alkoholu, towarzyszącym temu konsekwencjom oraz promowanie postawy trzeźwości. Spotkanie służyło przyjrzeniu się przekonaniom normatywnym uczniów i próbie ich modyfikacji.  Obecna wersja programu znajduje się w „Systemie rekomendacji programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego”, wdrażanym przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

            Dzięki udziałowi w warsztatach uczniowie podnieśli poziom wiedzy o możliwościach rozwoju bez używania substancji psychoaktywnych. Mieli szansę na zmianę błędnych przekonań normatywnych (pro-alkoholowych norm środowiskowych). Uświadomili sobie, że warto promować zdrowy styl życia. Kształtowali asertywność, która jest szczególnie ważna w sytuacji nacisków środowiskowych (zwłaszcza presji rówieśniczej).W programie wykorzystano metody interaktywne odwołujące się do dialogu motywującego. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach i pozytywnie go ocenili.

            Program profilaktyczny "Debata" został przeprowadzony w naszej szkole dzięki Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii, która go sfinansowała.

        • Z ekologią za pan brat. "Cuda z makulatury" - praca plastyczna (prace plastyczne również z kolorowych gazet czy też ulotek).
          • Z ekologią za pan brat. "Cuda z makulatury" - praca plastyczna (prace plastyczne również z kolorowych gazet czy też ulotek).

          • Grupa wolontariuszy z naszej szkoły wzięła udział w ekologicznej akcji zbierania śmieci z terenów zielonych i pasa przydrożnego w okolicach rzeki Kamiennej. Młodzież dbając o własne najbliższe środowisko naturalne wybrała się w okolice swojej szkoły, aby tam porządkować teren oczyszczając go ze śmieci. Wolontariusze nie tylko zebrali nieczystości, ale też uczyli się  prawidłowej ich segregacji. Akcja nieprzypadkowo odbyła się w miesiącu kwietniu. 22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest bowiem Dzień Ziemi, gdy wszyscy przypominamy sobie, że mamy tylko jedną planetę, o którą musimy należycie dbać, która  jest naszym domem. Aby przedłużyć działania na rzecz środowiska młodzież otrzymała nasiona roślin miododajnych i zobowiązała się do zasiania ich w swoich przydomowych ogródkach i pielęgnacji przez cały dalszy ich wzrost. Dbać o przyrodę powinniśmy bowiem ciągle, nie tylko od święta.

            Akcja zorganizowana zostaław ramach operacji własnej „Lokalne Centra Wolontariatu” realizowanej z „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju ObszarówWiejskich:Europa inwestująca w obszary wiejskie.PROW na lata 2014- 2020” przez Stowarzyszenie LGD „Krzemienny Krąg”

          • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU „POSIŁKI ZDROWE ZAWSZE SĄ KOLOROWE”

          • W marcu uczniowie z klas IV – VIII uczestniczyli w wewnątrzszkolnym profilaktycznym konkursie fotograficznym pod hasłem „Posiłki zdrowie zawsze są kolorowe”. Konkurs polegał na wykonaniu fotografii zdrowego posiłku, który swoim wyglądem (kolorami, układem i kompozycją warzywną lub owocową)  zachęcał  do właściwego odżywiania się. Zorganizowany został w ramach wdrażania programu #Szkoła Promująca Zdrowie.  Do organizatorów wpłynęło wiele kolorowych zdjęć smacznych i zdrowych posiłków. Ostatecznie jury wybrało najlepsze prace:

            I miejsce – Oskar Szymczyk z klasy IV „a”

            II miejsce – Lena Relikowska z klasy V „a”

            III miejsce – Marcel Olszewski z klasy V „a’

            Wyróżnienie otrzymali:

            Krzysztof Szczepański z klasy V „a”

            Klaudia Szczepańska z klasy VII „a”.

            Gratulujemy wszystkim zwycięzcom.

          • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

          • Na przełomie miesięcy: luty - marzec odbyły się zajęcia z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych i sprzętu zakupionego w ramach  projektu Laboratoria Przyszłości.

            W lutym uczniowie klas VII wzięli udział w zajęciach z plastyki dotyczących surrealizmu. Po zapoznaniu się z założeniami i twórczością przedstawicieli tego stylu w sztuce wykonali propozycje własnego spojrzenia na surrealizm. Z przygotowanych  autoportretów zatytułowanych : „Jestem, jaki jestem” powstała interesująca galeria prac.

            Uczniowie klasy I b uczestniczyli w lekcji z wykorzystaniem sprzętu z Laboratorium Przyszłości.  Zapoznali się z pracą drukarki 3D. Dowiedzieli się jakie możliwości daje nam druk trójwymiarowy.

            Uczniowie klasy IVA realizując temat Kid’s London, czyli Londyn dla dzieci, mieli okazję wziąć udział w zajęciach z wykorzystaniem okularów VR. Podczas lekcji dzieci odbyły wirtualny spacer po Londynie podziwiając różne atrakcje tego miasta, w tym: London Eye, British Natural History Museum, The Globe Theatre, Buckingham Palace, Hyde Park czy stadion olimpijski. Trójwymiarowe obiekty przybliżyły uczniom tę stolicę europejską i dostarczyły niezapomnianych wrażeń.

            Podczas zajęć rewalidacyjnych uczeń rozwiązywał różne ciekawe ćwiczenia z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Tym razem pracowaliśmy z użyciem monitora dotykowego LED Full HD zintegrowanego z blatem biurka nauczyciela,który mamy zakupiony w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

            Grupa dziewcząt brała udział w lekcji języka angielskiego: „American NationalParks - Parki Narodowe w Ameryce.” Uczennice poznawały: gejzery, gorące źródła, kaniony, jaskinie, lodowce i szczyty gór - unikatowe cechy parków: Yellowstone, Glacier, Yosemite oraz Wielkiego Kanionu Kolorado. Dzięki wykorzystaniu gogli VR mogły odkrywać niesamowitą i zróżnicowaną przyrodę USA.

            Trzy uczennice z klasy VII b w ramach dodatkowych zajęć z języka polskiego uczestniczyły w lekcji z użyciem  okularów VR. Dziewczęta odbyły wirtualny spacer po stolicy naszego kraju, podziwiając piękno Warszawy. Następnie wspólnie napisały opis wybranego miejsca, które najbardziej zapadło im w pamięci.

          • Skarby Ziemi - pokaz

          • 27 marca 2024r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję wysłuchać ciekawej prelekcji i obejrzeć niezwykle, bogatą kolekcję minerałó￳w i skamieniałości. Tematyka pokazu okazała się bardzo ciekawa i uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali opowieści autora na temat kamieni szlachetnych i budowy geologicznej Ziemi. Nabyta wiedza jest tym bardziej przydatna ponieważ poruszana tematyka pokrywa się z materiałem realizowanym na lekcjach. 

          • WSPÓLNE DZIAŁANIA WOLONTARIUSZY I SENIORÓW

          • 25 marca 2024r. wolontariusze z naszej szkoły i zaprzyjaźnionej Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzóstowej odwiedzili uczestników Dziennego Domu Senior + w Ćmielowie, aby wspólnie przygotować się do obchodów Świąt Wielkanocnych. Spotkanie rozpoczęło się apelem przygotowanym przez uczniów naszej szkoły i księdza Macieja Gubernata zwracającym  uwagę na źródła tradycji chrześcijańskich związanych z Wielkanocą. Następnie uczestnicy przeszli w radosny nastrój dzięki skeczowi przygotowanemu przez uczniów z PSP w Brzóstowej. Wszyscy pełni humoru zabrali się do kolejnego działania zaplanowanego w ramach spotkania – wspólnego przygotowywania kartek i ozdób świątecznych. Wolontariusze wraz z Seniorami wykonali kurczaczki z talerzyków papierowych, zajączki ze ściereczek, zdobili styropianowe pisanki oraz konstruowali nastrojowe kartki z życzeniami. Podczas spotkania młodzież korzystała z doświadczeń i pomysłów Seniorów. Była  to zatem swoista wymiana międzypokoleniowa.

            Akcja  wprowadziła Seniorów i wolontariuszy w klimat świąteczny oraz pogłębiła integrację środowiskową. Zorganizowana została w ramach operacji własnej „Lokalne Centra Wolontariatu” realizowanej z „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. PROW na lata 2014- 2020” przez Stowarzyszenie LGD „Krzemienny Krąg”.

            Dziękujemy za mile i pożytecznie spędzony czas.

          • Turniej szachowy

          • Dnia23 marca 2024 r. w Staszowie odbył się I Wiosenny Turniej Szachowy „Staszowska Szachomania”. Patronat nad turniejem sprawował wojewoda świętokrzyski.

             Nasz mały mistrz Filip Sternik zdobył w tych rozgrywkach II miejsce w kategorii wiekowej do lat 10.

            Gratulujemy!

          • ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

          • 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Według raportu Progress on Drinking Water, Sanitation and Hygiene 2023, aż 1 na 4 osoby na świecie nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej i urządzeń sanitarnych. Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2010 roku określiło, że dostęp do wody i sanitariów jest podstawowym prawem człowieka i umieściło go jako 6. cel Zrównoważonego Rozwoju, które mają zostać osiągnięte do 2030 roku. Jednakowy dostęp do wody ma za zadanie eliminować nierówności, wspierać dobrobyt i pomóc radzić sobie ze zmianami klimatycznymi.

            Uczniowie należący do Szkolnego Koła PCK zorganizowali stoisko z wodą pitną. Każdy mógł napić się zdrowej wody z dodatkiem naturalnych aromatów – cytryny lub pomarańczy oraz przygotować własną kompozycję smakową. Uczniom, zarówno młodszym jak i starszym, bardzo spodobał się ten pomysł. Chętnie korzystali z oferty. W ten sposób dzieci i młodzież zostali zachęceni do codziennego picia czystej wody. Działanie zrealizowane zostało w ramach programu „Szkoły Promującej Zdrowie”.

            Nasza szkoła już po raz kolejny przyłączyła się także do innej akcji - obchodów Światowego Dnia Wody z PAH. W tym roku hasłem przewodnim akcji była „WODA DLA POKOJU”. Wychowawcy klas przeprowadzili zajęcia poświęcone dostępowi do wody na świecie. Uczniowie oglądali filmy edukacyjne, dyskutowali, brali udział w quizach, kolorowali rysunki. Przygotowana została także gazetka, w wykonaniu której uczestniczyły dwie klasy. Wolontariusze prowadzą zbiórkę finansową na wspomożenie wodnych działań Polskiej Akcji Humanitarnej. To właśnie dzięki wsparciu finansowemu wielu ludzi, organizacje takie jak PAH mogą udzielać pomocy w dostępie do wody i sanitariatów.

            Obchody Światowego Dnia Wody w naszej szkole łączyły zatem promocję picia zdrowej wody z uświadamianiem uczniów w zakresie prawa człowieka do dostępu do  czystej wody.

          • OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ „ MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”.

          • W dniu 22 marca 2024 roku w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Krzysztofa Szydłowieckiego w Ćmielowie odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom", w których udział wzięło 32 uczniów. Do eliminacji powiatowych zakwalifikowało się 3 osoby z grupy wiekowej  I - IV i 3 osoby z grupy wiekowej  V - VIII.

            Wśród zwycięzców znaleźli się uczniowie naszej szkoły. I grupa wiekowa: II miejsce Zofia Smykla. II grupa wiekowa: I miejsce Jakub Szymański, III miejsce Małgorzata Pera.

            Szkołę Podstawową Nr 1 im. Krzysztofa Szydłowieckiego będą reprezentować podczas etapu powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim w grupie klas I – IV: Zofia Smykla – klasa IV a i w grupie klas V – VIII: Jakub Szymański – klasa VII a oraz Małgorzata Pera – klasa VII a.

            WIELKIE GRATULACJE !!! 🤝🤝🤝

          • Wycieczka do straży

          • 21 marca klasy 7 w związku z uczestnictwem w zajęciach z doradztwa zawodowego  pojechały do Ostrowca Św., aby zwiedzić Powiatową Państwową Straż Pożarną oraz Ostrowiecki Browar Kultury.

            Uczniowie, po przybyciu na miejsce, zostali powitani przez pracownika PPSP, który w interesujący sposób zapoznał ich z pracą zawodowego strażaka oraz zaprezentował sprzęt ratowniczo – gaśniczy.
                        Młodzież była pod wrażeniem samochodów strażackich, które biorą udział
            w akcjach, z ciekawością oglądała wyposażenie pojazdów, np. rozmaite narzędzia do cięcia metalu. Z zainteresowaniem śledziła jak wygląda wyjazd strażaków do akcji oraz oglądała pojazdy służące do pomocy ludziom – specjalnie wyposażone samochody, quad oraz łódź przystosowaną do ratowania życia np. podczas powodzi. Uczniowie chętnie przymierzali ubrania i hełmy, które podczas akcji noszą strażacy. Nasz przewodnik z cierpliwością odpowiadał na pytania nurtujące młodzież – jaka była jego ścieżka edukacyjna i zawodowa, jak wygląda praca strażaka poza wyjazdami, ile godzin trwają zmiany.
                        Kolejnym punktem programu był Ostrowiecki Browar Kultury, po którym oprowadził nas p. Jacek Kowalczyk, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim. W niezwykle barwny, ciekawy sposób przybliżył historię obiektu, opowiedział o ludziach kultury związanych z Ostrowcem, zaprowadził nas do miejsc na co dzień nieudostępnionych, np. do podziemi budynku, gdzie ma  powstać sala taneczna. Opowiedział o wydarzeniach, które niebawem odbędą się  w OBK.

            Na zakończenie wycieczki uczniowie spędzili miły czas na wspólnym posiłku.

          • Praca Wiktora nagrodzona w województwie!

          • W dn. 20 marca 2024 r. w budynku Krajowej Bazy Sprzętu Specjalistycznego Komendy Wojewódzkiej PSP w Kielcach odbyła się uroczystość wręczenia nagród dla laureatów eliminacji wojewódzkich  Ogólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego, którego organizatorami byli: Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Skotnikach (gm. Samborzec).

            Miło nam poinformować, że w kategorii wiekowej klas V – VIII praca Wiktora Czarneckiego pt. „Na ratunek każdemu” znalazła się w gronie pięciu najlepszych z województwa świętokrzyskiego. Oprócz nagrody rzeczowej i dyplomu Wiktor uzyskał tytuł laureata etapu wojewódzkiego, a jego praca zostanie przesłana na finał centralny turnieju do Zarządu Głównego Związku OSP RP w Warszawie.

            Serdecznie gratulujemy!

          • Turniej szachowy

          • Dnia17 marca 2024 r. Filip Sternik brał udział w VI Memoriale Szachowym  Ryszarda Nowickiego i zdobył tytuł : „Najlepszego Zawodnika Z  Klubu Hetman w Grupie do lat 10”.

            Gratulujemy!

        • NASZE ŻYCZENIA DLA SENIORÓW
          • NASZE ŻYCZENIA DLA SENIORÓW

          • Już po raz kolejny młodzież ze Szkolnego Klubu Wolontariatu przygotowała kartki z świątecznymi  życzeniami dla starszych i samotnych mieszkańców naszej gminy. Uczniowie poświęcili swój czas i energię, aby wysłać do ludzi potrzebujących wsparcia symbole swojej pamięci i radosnego przesłania wynikającego ze Świąt Wielkanocnych. Życzenia  dotrą do adresatów dzięki uprzejmości pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Ćmielowie. Serdecznie dziękujemy za pomoc.

          • Gratulacje dla Toli Cieleckiej!

          • Z wielką dumą i uznaniem informujemy, że uczennica klasy 7a – Tola Cielecka zdobyła tytuł finalisty VII Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Kielcach.
            Tytuł ten jest efektem wytrwałości oraz systematycznej pracy Toli, którą wszyscy znamy z dużego zaangażowania w każdą dziedzinę życia naszej społeczności szkolnej. Jej talent i pasja do języka polskiego, wspierane były wysiłkiem, który włożyła w przygotowania na wszystkich etapach tego konkursu. Należało się w nich wykazać wiedzą i umiejętnościami ujętymi w całej podstawie programowej z języka polskiego włącznie z klasą ósmą poszerzonymi o zagadnienia konkursowe. W ostatnim wojewódzkim etapie, do którego docierają najlepsi, Tola uzyskała wysoki wynik 87%.

            Życzymy Toli dalszych sukcesów i wytrwałości w osiąganiu celów.

          • WYCIECZKA DO PARKU LEGEND

          • 15 marca uczniowie klas czwartych wybrali się na wycieczkę do Parku Legend w Nowej Słupi. Wyjazd był niesamowitym spotkaniem z magicznym światem świętokrzyskich legend, w którym czekały na uczniów  czarownice, diabły, zbój Kak, królowa Bona i wiele tajemniczych postaci. Podczas wizyty, oprócz zwiedzania multimedialnej ekspozycji, uczniowie obejrzeli krótki seans  w kinie 3D. Jedną z największych atrakcji tego dnia był z pewnością lot na miotle możliwy dzięki zastosowaniu technologii VR.  Był to niewątpliwie dzień pełen wrażeń.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im.Krzysztofa Szydłowieckiego w Ćmielowie
      • (+15)8616020
      • Ćmielów, ul. Długa 164, 27-440 Poland
      • https://sp1cmielow.edupage.org
      • Administrator strony Beata Mazur - beatajmaz@wp.pl
      • bip: sp1cmielow.pl
  • Galeria zdjęć

      brak danych