17 marca uczniowie klas V uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych realizujących program pt. „Debata” autorstwa prof. dr hab. Krzysztofa Wojcieszka. Program jest rekomendowany przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Psychiatrii i Neurologii. Opiera się o metody aktywizujące i służy przyjrzeniu się przekonaniom normatywnym młodzieży i próbie ich modyfikacji. W naszej szkole został zrealizowany przez trenerkę firmy edukacyjno – szkoleniowej „Nowe Horyzonty” z Wrocławia, Panią Barbarę Turzyńską.
Pierwszymi i najbardziej dostępnymi substancjami psychoaktywnymi, po które sięgają nastolatkowie są napoje alkoholowe. Większość młodych osób poprzestaje na tym, jednak część z nich w sposób fazowy sięga po następne substancje. Stąd program jest nastawiony przede wszystkim na opóźnienie inicjacji alkoholowej wśród nastolatków, co ma ich chronić przed negatywnymi konsekwencjami picia alkoholu i rozwojem innych zachowań ryzykownych.
Celem programu jest:
· wzrost wiedzy o możliwościach rozwoju bez używania substancji psychoaktywnych i zmiana błędnych przekonań normatywnych (proalkoholowych norm środowiskowych),
· klaryfikacja wartości w kierunku promocji zdrowego stylu życia,
· wzmocnienie tendencji do podejmowania abstynencji w sytuacji nacisków środowiskowych - osłabienie siły presji rówieśniczej i ze strony środowiska dorosłych.
Dobra profilaktyka jest ważna, gdyż daje młodym ludziom wiedzę i świadomość zagrożeń. Piątoklasiści chętnie brali udział w ćwiczeniach, zadaniach, dzięki którym mieli możliwość nabywania wiedzy potrzebnej w przyszłości w dokonywaniu właściwych wyborów (bycia trzeźwym). Warsztaty pokazały uczniom jak cienka jest granica między trzeźwym życiem, a uzależnieniem, ukazały zasłyszane opinie o faktach i mitach, które związane są z używkami.
Program profilaktyczny "Debata" został przeprowadzony w naszej szkole dzięki Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii, która go sfinansowała.