29 maja różne klasy brały udział w dwugodzinnych zajęciach profilaktycznych prowadzonych przez trenera zewnętrznej firmy szkoleniowo- edukacyjnej „Nowe Horyzonty” z Wrocławia.
I tak dzieci z klas II „a” i III „a” uczestniczyły w programie pt. „Cukierki”, który przybliżył im podstawowe informacje na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych, kształtował umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi, uczył postawy dystansu w relacjach z osobami nieznajomymi oraz współpracy, jako formy zapobiegającej zachowaniom agresywnym. Założeniem programu jest uczenie dystansu do osób nieznajomych, które mogą zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwu. Postacią, która w bajce wyzwala dzieci z opresji jest Wróżka Ognia Kuchennego „ognia, który karmi i ogrzewa, a jej czary są jednymi z najpotężniejszych na świecie”. Jest to piękna metafora ogromnej siły chroniącej, jaką są więzi rodzinne i tych, którzy dbają (albo powinni dbać) o ciepło i bezpieczeństwo dzieci, czyli rodziców. Istotną zaletą programu jest wczesne rozpoznawanie dzieci z grupy ryzyka, które izolują się i wykazują trudności w radzeniu sobie z emocjami. Założeniem programu jest zachęcanie do angażowania w zabawę wszystkich dzieci, uczenie empatii, nabywanie umiejętności społecznych i rozwijanie pozytywnej solidarności grupowej. Z tego punktu widzenia program ma charakter wychowawczy, który ma ogromne znaczenie profilaktyczne o charakterze uprzedzającym.
Uczniowie z klas IV brali udziałw warsztatach dotyczących profilaktyki uzależnień behawioralnych.To, co obecnie zaczyna niepokoić wielu rodziców, to wciąż pojawiające się nowe formy uzależnień. Są to tak zwane uzależnienia behawioralne (zaburzenie nawyków i popędów), które obok środków odurzających stanowią poważne zagrożenie dla zdrowego rozwoju młodego człowieka. Podczas zajęć czwartoklasiści zostali zapoznani z definicją uzależnienia behawioralnego, poszerzyli swoją wiedzę na temat najczęstszych nałogów tej kategorii. Poprzez ćwiczenia kształtowali postawę asertywną, utrwalali zasady zdrowego stylu życia. Poznali również sposoby na zapobieganie wpadnięcia w uzależnienie i alternatywne formy spędzania czasu.
Z kolei warsztatyszóstoklasistówskupiały się na profilaktyce uzależnień od substancji psychoaktywnych. Młodzież poprzez aktywne ćwiczenia uświadomiła sobie, że jeżeli człowiek nie ma kontroli nad własnym zachowaniem, odczuwa przymus przyjmowania jakiejś substancji lub wykonywania konkretnej czynności może stracić zdrowie, dobre relacje z rodziną i przyjaciółmi, a nawet znaleźć się na marginesie życia społecznego. W trakcie trwania warsztatów trenerzy pomagalimłodym osobom kształtować silną postawę asertywności wobec uzależnień, która pozwoli im przetrwać każdą „burzę”.Szóstoklasiści poszerzali swoją wiedzę na temat używek i poznali sposoby zabezpieczenia się przed nałogami.
Mamy nadzieję, że nasi uczniowie będą świadomie podejmować słuszne decyzje i w przyszłości unikną zagrożeń wynikających z uzależnień. Warsztaty zostały przeprowadzone dzięki Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii, która ich sfinansowała.