Współpracowaliśmy z Polską Akcją Humanitarną Pozdrawiam ;)
WYJŚCIE NA LODY - WYGRANA W KONKURSIE: "100 % WPŁAT NA RADĘ RODZICÓW".
Dzień 17 czerwca 2024 roku był dla klasy IIIB wyjątkowym dniem. Nagrodą w wygranym konkursie: „100% wpłat na Radę Rodziców” było wyjście na lody. Zimna i smaczna niespodzianka w upalny dzień sprawiła dzieciom ogromną radość. Każde dziecko wybierało swój ulubiony smak loda. Wyjście do lodziarni było nie tylko słodką niespodzianką, ale również przypomnieniem zasad zachowania podczas wyjść poza teren szkoły oraz właściwego zachowania się w miejscu publicznym.
DZIEŃ SZALONEJ FRYZURY I PIEGÓW.
Dzień Szalonej Fryzury i Piegów, który odbył się w naszej szkole, wzbudził duże zainteresowanie nie tylko dziewczynek, ale także chłopców. Każdy mógł przyjść tego dnia do szkoły ze zwariowaną, dowolnie wymyśloną fryzurą i namalowanymi lub przyklejonymi piegami. Nasi uczniowie puścili wodze fantazji i odważnie eksperymentowali ze swoimi włosami, a wyobraźnia pomogła im przy tworzeniu zabawnych i kolorowych fryzur. Tego dnia na twarzach pojawiło się też pełno piegów czarnych i kolorowych.
Laboratoria Przyszłości
Od kwietnia do czerwca odbywały się zajęcia z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych i sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
Dzieci z klas: IVb i Va uczestniczyły w zajęciach w ramach Treningu Zastępowania Agresji z wykorzystaniem okularów class VR. Uczniowie trenując radzenie sobie ze złością uczyli się wyciszać i relaksować poprzez przyjemne wyobrażenia i obcowanie z naturą - słuchanie szumu morskich fal na zdalnej plaży, szmeru leśnego strumienia, oglądanie nocnego nieba nad Australią i Wyspami Kanaryjskimi, świetlików w zachodzie słońca, zorzy polarnej nad lodowcem. Dzieci skupiały swoje myśli i niwelowały napięcie w tunelu światła przy kojącej muzyce. Odwiedziły także pokój emocji, czyli bezpieczne miejsce, w którym mogły uregulować swoje emocje i ćwiczyć samoopiekę. Dzięki obrazom i dźwiękom wzmocniły zdolność zdrowego zarządzania swoimi emocjami, zwłaszcza radzenia sobie z napięciem.
W klasie II b odbyły się zajęcia o tematyce „W królestwie owadów” i „Podróże małe i duże” z wykorzystaniem okularów VR . Uczniowie odbyli wirtualny spacer po łąkach i lasach w poszukiwaniu owadów z różnych zakątków świata oraz wyprawę po kontynentach. Podziwiali najciekawsze miejsca.
Na zajęciachz edukacji przyrodniczej w klasie III b realizowano temat: Zagrożenia ze strony środowiska naturalnego”Podróżując po wirtualnym świecie, dzieci dowiedziały się, jakie szkody mogą wyrządzić klęski żywiołowe. Miały okazję zobaczyć krajobraz po przejściu huraganu oraz zagrożenia, jakie niosą katastrofy naturalne dla środowiska i życia człowieka.
Klasa I a w ramach zajęćz edukacji przyrodniczej omawiała temat:„Jak przygotować się do uprawiania sportu?”Uczniowie zapoznali się z dyscyplinami sportowymi - drużynowymi i indywidualnymi. Rozpoznawali sporty zimowe i letnie. Klasa korzystała z innowacyjnej możliwość - wirtualnych wycieczek.
Na lekcjach biologii uczniowie klasy VIa korzystając także z okularów VR mieli okazję poznać przedstawicieli gromady gadów. Odbyli bezpieczne,wirtualne wycieczki po obszarach, w których można spotkać jaszczurki, krokodyle, węże i żółwie.
Na zajęciach rewalidacji uczeń klasy VIa miał okazję poznać świat, który zwykle jest niewidzialny gołym okiem. Obserwował mikroorganizmy oraz struktury biologiczne komórek przy użyciu mikroskopu cyfrowego.
Z wykorzystaniem pozyskanych w programie pomocy multimedialnych powstała relacja filmowa z wycieczki klasy VIIa do Lublina. Wyjazd wszystkich uczniów był finansowany przez Fundację PGE w ramach nagrody za zwycięstwo Wiktora Czarneckiego w konkursie plastycznym Spotkania ze sztuką.
TURNIEJ SZACHOWY
14 czerwca 2024 roku w Kunowie odbyły się XIII Mistrzostwa Szkół Podstawowych w Szachach Powiatu Ostrowieckiego. Filip Sternik zajął II miejsce w kategorii wiekowej do lat 9.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych rozgrywkach!
AKCJA BĄDŹ POZYTYWNY – PRZYGARNIJ ROŚLINKĘ
Szkolny Klub Wolontariatu wraz z nauczycielem biologii zorganizował akcję ekologiczną pod hasłem „Bądź pozytywny – przygarnij roślinkę”.
W naszej szkole jest dużo kwiatów doniczkowych, które wymagają przesadzenia, aby móc zachować dobrą kondycję podczas wakacji. Dlatego też wolontariusze z klasy VII „b” zdecydowali się przesadzić sadzonki. Aby tego dokonać przez kilka ostatnich tygodni trwała nietypowa zbiórka - doniczek i ziemi do kwiatów. Gdy kwiatki zostały przesadzone chętne osoby zabrały je do domu, aby opiekować się nimi podczas ich dalszego wzrostu. Przeszły one na ich własność, gdyż młodzież nie będzie ich zwracać po wakacjach. W ten sposób wolontariusze zabezpieczyli szkolne rośliny oraz zmotywowali swoje koleżanki i kolegów do odpowiedzialności za pielęgnację kwiatków.
PRZEKAZALIŚMY NAKRĘTKI KUBUSIOWI
Po raz kolejny nasi uczniowie przekazali nakrętki na rzecz wymagającego rehabilitacji małego mieszkańca naszej gminy, Kubusia Guzala. Zbiórka nakrętek koordynowana przez Szkolny Klub Wolontariatu trwała przez cały rok szkolny. Prowadzona była w ramach współpracy z gminną Komisją ds. akcji charytatywnej „Nakręć się na pomaganie”. Uczniowie sukcesywnie i chętnie przynosili nakrętki mając świadomość, że w ten sposób włączają się w pomoc w walce o zdrowie Kubusia. W efekcie zebraliśmy dużą ilość tego surowca.
Kubusiowi życzymy powrotu do sprawności i prawidłowego rozwoju. Trzymamy za niego kciuki!
Z WIZYTĄ W SCHRONISKU W JANIKU
13 czerwca uczniowie z klas IV oraz przedstawiciele wolontariuszy naszej szkoły odwiedzili bezdomne zwierzęta w Schronisku w Janiku. Zabrali ze sobą karmę, która zakupiona została za fundusze zebrane podczas kwietniowego charytatywnego kiermaszu czytelniczego. Również zbiórka karmy suchej i mokrej trwała sukcesywnie. Każdy, kto chciał wspomóc bezdomne psiaki i kociaki, mógł przynieść karmę do Szkolnego Klubu Wolontariatu.
Czwartoklasiści i wolontariusze zostali bardzo mile przyjęci przez pracowników Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Janiku. Uczniowie mogli zobaczyć na czym polega praca w schronisku, jakie potrzeby mają zwierzęta i w jaki sposób można im pomagać. Dzieci nie tylko odwiedziły zwierzęta, ale także poznały ekologiczną ścieżkę edukacyjną, podnosząc swoją świadomość w zakresie gospodarki odpadami.
Dziękujemy pracownikom za przekazanie dużej porcji informacji i ciekawą lekcję wrażliwości na los bezdomnych zwierząt
Konkurs „Yes I can” rozstrzygnięty!!!
Za nami gala finałowa siódmej edycji Powiatowego Konkursu Językowego
„Yes, I Can”, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa Nr 5 w Ostrowcu Św. W czasie uroczystości poznaliśmy uczniów najlepiej władających językiem angielskim. Przypomnijmy, że celem konkursu było zachęcenie młodych ludzi do nauki języka angielskiego, mówienia po angielsku i sprawdzanie swoich umiejętności na tle nie tylko klasy, ale również uczniów z innych placówek publicznych i niepublicznych z terenu powiatu.
W konkursie łącznie wystartowało ponad 1000 uczniów z 16 szkół. Zmagali się oni z różnymi zadaniami, o różnym stopniu trudności. Wśród nagrodzonych, po raz kolejny, znaleźli się przedstawiciele naszej szkoły. I tak: Kajetan Marzec zajął I miejsce w kategorii klas V, a Joshua McDonald zajął I miejsce w kategorii klas VI.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz dziękujemy wszystkim pozostałym uczestnikom, którzy zakwalifikowali się do III etapu ( Amelii Dębniak – IVB, która zajęła IV miejsce, Sarze Pietruszce – VIIB, Szymonowi Bobkowi – VIIIA) za trud włożony w przygotowanie do konkursu.
You’re simply the best!!
„Piżama party” klasy VII a
To już trzecia noc spędzona w szkole przez uczniów klasy VII a! W miniony piątek odbyła się „Piżama party”, podczas której uczniowie mieli okazję świetnie spędzić czas na wspólnej integracji – zabawom, śpiewom, tańcom oraz śmiechom nie było końca. Aby umilić czas spędzony w szkole rada rodziców ufundowała przepyszną pizzę oraz słodycze, za co serdecznie dziękujemy.
Klasą VII a opiekowali się p. D. Dąbrowska, p. D. Urbański oraz przewodnicząca rady rodziców p. A. Kaczor.
Uczniowie już nie mogą doczekać się powtórki w klasie ósmej!
2
WIKTOR ORCZYK UCZEŃ KLASY VII A ZAJĄŁ IV MIEJSCE W FINALE WOJEWÓDZKIM W PCHNIĘCIU KULĄ
Uczeń naszej szkoły z klasy VII a - Wiktor Orczyk zajął IV miejsce w Finale Wojewdzkim w pchnięciu kulą. Zawody odbyły się na stadionie w Staszowie. Po zaciętej rywalizacji w serii finałowej Wiktor 5 kg kulą posłał na odległość 9 m i 33 cm co dało mu miejsce tuż za podium. Do trzeciej lokaty zabrakło mu jedynie 7 cm. Wiktor za rok w 8 klasie będzie mgół powalczył o miejsce na podium. Gratulujemy!!!
WARSZAWA – ZABYTKI I ATRAKCJE
FOTORELACJA Z WYCIECZKI DO WARSZAWY
NEON MUZEUM I CENTRUM NAUKI KOPERNIK - 10 CZERWCA 2024 ROKU
PROGRAM SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 W ĆMIELOWIE
W ramach Programu Szkoła Promująca Zdrowie w Szkole Podstawowej Nr1 w Ćmielowie zespół nauczycieli stara się tworzyć w szkole klimat sprzyjający zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, pracowników i rodziców. Dobry klimat społeczny szkoły decyduje w znacznym stopniu o jakości pracy i życia szkoły oraz jest zasobem dla zdrowia uczniów i pracowników. #SzkołapromującaZdrowie
TURNIEJ SZACHOWY
Nasz mały mistrz szachowy Filip Sternik nie zwalnia tempa i uczestniczy w turniejach organizowanych na terenie powiatu i województwa.
8 czerwca 2024 roku brał udział w III Turnieju Szachowym o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Stąporków i zajął V miejsce w kategorii wiekowej do lat 10.
9 czerwca 2024 roku udział w XIV Grand Prix Gór Świętokrzyskich w Szachach Szybkich
o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Iwaniska.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych rozgrywkach!
CZYŚCIOSZKOWA AKADEMIA W SZKOLE
Program „Czyścioszkowa Akademia w szkole” realizowany był przez I i II półrocze w klasie II b.
Celem programu było kształtowanie nawyków higienicznych wśród dzieci. Kształtowanie dobrych nawyków w dzieciństwie daje wspaniałe efekty w dorosłym życiu. Przestrzeganie zasad higieny jest wyjątkowo istotne zwłaszcza w dzisiejszych czasach.
Program składał się z trzech części edukacyjnych:
I część edukacyjna – higiena jamy ustnej i nosa
II część edukacyjna – mysie rąk i korzystanie z toalety
III część edukacyjna – kąpiel, mycie ciała i włosów oraz ochrona i pielęgnacja skóry
Korzystając z gotowych scenariuszy i bogatego pakietu z pomocami przeprowadzono zajęcia w formie eksperymentów, gier, zabaw logicznych, quizów oraz konkurs z nagrodami. Na zakończenie programu dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy.
Akademia Bezpiecznego Puchatka
W roku szkolnym 2023/2024 nasza szkoła przystąpiła do XV-tej edycji programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka‘’. Jest to ogólnopolski program edukacyjny. Jego tematem jest bezpieczeństwo dziecka ujęte w pięciu obszarach. Oprócz szkoły są to: dom, internet, relacje z rówieśnikami oraz droga. Program wspiera dzieci w zachowywaniu bezpieczeństwa oraz studzi stres i obawy rodziców.
Celem akcji jest wyjaśnienie i pokazanie dzieciom jak unikać zagrożeń i dbać o swoje bezpieczeństwo podczas codziennych aktywności. Program skierowany jest do klas I szkół podstawowych w naszej szkole uczestniczyły dwie klasy I a i I b. W ramach programu “Akademia Bezpiecznego Puchatka” każda szkoła otrzymuje pakiet bezpłatnych materiałów edukacyjnych dla nauczycieli oraz dzieci.
Program trwał od 01.09.2023 roku do 30.06.2024 roku, nasza szkoła zrealizowała przesłane materiały edukacyjne. Po przeprowadzeniu zajęć dzieci weryfikowały swoją wiedzę, zdobytą podczas specjalnych zajęć Akademii rozwiązując na stronie programu Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa. Po tej weryfikacji nasza szkoła otrzymała Certyfikat potwierdzający uczestnictwo w „Akademii Bezpiecznego Puchatka” oraz szablon Dyplomu dla Uczniów. Koordynatorem tego programu była Jolanta Kozak.
Kolejny sukces ucznia klasy VII a Wiktora Czarneckiego!!!
Wiktor Czarnecki, nasz uzdolniony artystycznie uczeń, wziął udział w konkursie „Portret Słynnego Matematyka”, który został zorganizowany przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe.
Celem konkursu było popularyzowanie wiedzy matematycznej wśród uczniów, wzmacnianie umiejętności wyszukiwania informacji, rozwijanie kompetencji plastycznych oraz połączenie ze sobą różnych dziedzin nauki.
Wiktor namalował portret Alberta Einsteina, za który uhonorowany został specjalnym wyróżnieniem Komisji Konkursowej. Serdecznie gratulujemy!
DRUGIE KLAY UCZĄ SIĘ UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY „RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ”
W piątek 7 czerwca 2024 roku, w drugich klasach odbyły się zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Zajęcia poprowadzili uczniowie klasy VII. Starsi koledzy opowiedzieli w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy i jak pomóc poszkodowanym zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wskazówek dotyczących zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia. Powtórzyły i utrwaliły podstawowe numery alarmowe oraz ćwiczyły jak wezwać pomoc przez telefon. Duże wrażenie na dzieciakach zrobił „fantom”, na którym uczyły się podstaw reanimacji.
Zajęcia te miały na celu zapoznanie najmłodszych z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych.
SPEKTAKL ZŁODZIEJ EMPATII
4 czerwca uczniowie z klas V i VI oglądnęli spektakl profilaktyczny wystawiony w Domu Kultury w Ożarowie przez aktorów łódzkiego Teatru Króla - Profilaktyka Uzależnień i Edukacja pt. „Złodziej empatii”.Spektakl przedstawił różne oblicza przemocy. To nie tylko bicie czy kopanie. Pokazał jak przemoc psychiczna może prowadzić do równie tragicznych skutków.
Następstwem napiętej sytuacji w domu głównego bohatera Kuby było jego zachowanie wobec rówieśników. Nie radził sobie ze stresem i presją, w efekcie krzywdził osoby w swoim otoczeniu. Jego zachowanie było podświadomym wołaniem o pomoc.
Głównym założeniem przedstawienia okazało się budowanie świadomości młodzieży. Rozwijanie ich wrażliwości i empatii. Pokazanie, że bardzo łatwo, zupełnie nieświadomie można skrzywdzić drugiego człowieka, a odreagowywanie swoich problemów na innych często prowadzi do tragicznych konsekwencji.
W czasie spektaklu uczniowie uczestniczyli w otwartej rozmowie na temat właściwych postaw i zachowań przez co mieli wpływ na wybory dokonywane przez bohatera spektaklu,. To z kolei pozwoliło na pozytywne zakończenie historii.
Spektakl został sfinansowany przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie