21 listopada nasza szkoła przyłączyła się do obchodów Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień, w których udział brali uczniowie wszystkich klas. Prace nad przygotowaniem szkolnego święta rozpoczęły się kilka dni wcześniej. Dzieci z klasy I i klas III przygotowywały karteczki dla wszystkich swoich koleżanek i kolegów, na których rysowały lub wypisywały ich mocne strony, argumentowały za co ich lubią, co się im w nich podoba. Na kolorowych karteczkach pełno było miłych symboli ukazujących sympatię, akceptację i przywiązanie. W końcowym etapie każde dziecko otrzymało małą książeczkę, w której rówieśnicy wypisali mu wiele życzliwych słów lub narysowali miłe, kolorowe przesłanie. Każdy z zaciekawieniem przeglądał podarowane mu karty. Nie zabrakło emocji i wzruszeń, wzajemnych wyrazów sympatii. Dzieci wyrażały swoje poglądy na temat potrzeby wzajemnej życzliwości, przyjaźni, pomocy i pozytywnego nastawienia do innych.
Nieco inaczej „Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień” obchodzony był w klasie II, w której odbyły się zajęcia poświęcone temu tematowi. Uczniowie rozpoczęli spotkanie śpiewając piosenkę pt. „Córka Gburka”. Następnie korzystając z różnych źródeł informacji wyszukali znaczenie słowa „życzliwość” . W grupach tworzyli skojarzenia do tego pojęcia i rozmawiali o tym w jaki sposób możemy okazywać sobie życzliwość. Wykonali również „dłonie życzliwości”, które wykorzystali do utworzenia „klasowej książeczki ”. Na koniec zajęć złożyli uroczystą przysięgę podnosząc prawą rękę do góry.
PRZYRZEKAMY:
Zaakceptować przyjaciela nawet z jego wadami.
Pomagać, kiedy ma kłopoty.
Pożyczać mu chętnie swoje rzeczy.
Nie być zazdrosnym o jego sukcesy.
Nie być złośliwym wobec niego.
Nie okłamywać przyjaciela.
W klasach starszych, tj. IV – VIII organizacją Dnia Życzliwości i Pozdrowień zajął się Samorząd Szkolny, który utworzył Pocztę Grzecznościową. Uczniowie przez kilka dni zbierali w każdej z klas pocztówki i kartki dla kolegów i koleżanek, na których umieszczane były pozdrowienia i życzliwe słowa. Uczniowie pisali, co lubią w rówieśnikach - co potrafią dobrze robić, jaka jest ich mocna strona. 21 listopada pocztówki i listy zostały przekazane adresatom.
Obchody Dnia Życzliwości i Pozdrowień były dobrą zabawą dla dzieci i młodzieży. Otrzymane liczne miłe słowa, rysunki i listy wywoływały uśmiech i wdzięczność, zacieśniały więzy koleżeńskie i przyjacielskie oraz poczucie wzajemnej wspólnoty.