• Piżama party klasy VI a

          • Wspaniale spędzony czas w szkole? Oczywiście. Nasi uczniowie nie tylko przebywają w niej ucząc się i bawiąc w godzinach rannych, ale zdarza się, że również…. wieczorem! Klasa VI a w miniony piątek uczestniczyła w „Piżama party”. Uczniowie mieli okazję świetnie spędzić czas na wspólnej integracji – grom, zabawom, śmiechom nie było końca. A jak świetnie się bawili, można zobaczyć na zdjęciach.

            Uczniowie zadowoleni,  z niecierpliwością oczekują powtórki! Klasą VI a opiekowały się p. Dorota Dąbrowska i p. Agnieszka Wójcik:)

        • KIERMASZ CHARYTATYWNY
          • KIERMASZ CHARYTATYWNY

          • W tym tygodniu nasz Szkolny Klub Wolontariatu przeprowadził „Kiermasz Charytatywny”, z którego dochód przeznaczony został na sfinansowanie dogoterapii dzieciom w szpitalach, pomoc w wybudzeniu chorych ze śpiączki czy szkolenia psich wolontariuszy w ramach programu „Psia lekcja” prowadzonego przez Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom. Stowarzyszenie od lat zajmuje się rozwojem dogoterapii w Polsce. Dzięki swojej miłości do zwierząt i pasji w pomaganiu ludziom, powstają coraz to nowe pomysły odpowiadające na potrzeby rynku w dziedzinie terapii - zarówno osób z niepełnosprawnościami, jak i dzieci. 

            Akcja w naszej szkole przebiegała w dwóch etapach. Pierwszym była zbiórka  używanych, lecz w dobrym stanie maskotek – misiów, pluszowych zwierzaków, zabawek  oraz książeczek. Każdy, kto chciał pomóc, przyniósł je do szkoły i przekazał na cele kiermaszu.

            Następnie zebrane maskotki i książki zostały wystawione w czasie trzydniowego „Kiermaszu Charytatywnego”. Każdy  mógł zakupić interesującą go rzecz wiedząc, że dochód ze sprzedaży pomoże w leczeniu chorych dzieci poprzez specjalną terapię z udziałem wyszkolonych psiaków.

            Akcja spotkała się z dużym odzewem ze strony naszych uczniów, którzy licznie się w nią włączyli. Pozyskane w ten sposób środki zostały przekazane na wspieranie małych pacjentów z Centrum Zdrowia Dziecka, Kliniki Budzik i innych szpitali, placówek.

            A to nie koniec przygody z wspieraniem dogoterapii. Uczniowie klas młodszych będą uczestniczyć w zajęciach z programu „Psia lekcja”, dzięki któremu otrzymają podstawową wiedzę z obszaru potrzeb psa, sposobów komunikacji oraz tego jak może pomagać innym. Zdobytą wiedzę będą mogli wykorzystać w działaniu!

            Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie i przeprowadzenie kiermaszu.

          • KONKURS SZACHOWY

          • 19 marca 2023 r. w Ostrowcu Św. odbył się Memoriał Szachowy im. Ryszarda Nowickiego.

            W turnieju tym Filip Sternik zajął II miejsce w grupie wiekowej do lat 8. Gratulujemy!!!

          • Laureaci V WKP 2023

          •  

            Szkoła Podstawowa nr 1 im. K. Szydłowieckiego w Ćmielowie już po raz piąty  ogłosiła WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNY „ĆMIELOWSKIE KORZENIE. PONAD  CZASEM”. Hasło tegorocznej edycji to „Polskie kwiaty”. Zmagania odbywają się, jak co roku, pod honorowym patronatem  Burmistrza Ćmielowa Joanny Suska i Prezesa Fabryki Porcelany AS Ćmielów Adama Spały. 
            14 marca 2023 r. komisja konkursowa spośród  nadesłanych prac wyłoniła 12 najlepszych.

            Zwycięzcy  23 marca 2023 r. wezmą udział  w uroczystym podsumowaniu konkursu, zostaną im wówczas wręczone nagrody, a następnie zrealizują swoje projekty w ramach
            V Warsztatów Ceramicznych, zawalczą również o Puchary Prezesa Fabryki Porcelany AS Ćmielów.

            Wszystkim zwycięzcom składamy serdeczne gratulacje i zapraszamy na galę finałową.

            V_POLSKIE_KWIATY_(1).pptx

             

          • WYBRALIŚMY NAJSYMPATYCZNIEJSZE DZIEWCZYNKI W NASZEJ SZKOLE

          • Jak co roku z okazji obchodów Dnia Kobiet został przeprowadzony plebiscyt na „Najsympatyczniejsza Dziewczynkę w Szkole”. Organizatorem zabawy był Samorząd Uczniowski i jego opiekunowie oraz pedagog szkolny.

            Dzieci  z klas młodszych (I – III) typowały swoje najbardziej lubiane koleżanki w jednym głosowaniu - oddawały swój głos na rówieśniczkę  z grona własnej klasy. Tytuł „Najsympatyczniejszych Dziewczynek” zdobyły:

            Klasa I a:

             Daria Różalska  

            Klasa I b:

            Zuzanna Borkowska  

            Klasa II a:

             Aleksandra Marzec  

            Klasa II b:

            Sandra Bartolini

            Klasa III a:

            Nicola Gruszka

            Klasa III b:

            Sandra Wilczak 

            Starsi uczniowie głosowali w dwóch turach. W pierwszym etapie typowali kandydatki do tytułu „Najsympatyczniejszej Dziewczynki” z własnej klasy. Następnie dokonywali ostatecznego wyboru najbardziej lubianej dziewczynki w szkole głosując na koleżanki z innych klas. Po dwóch etapach  plebiscytu zwyciężyły:

            I miejsce: Tola Cielecka  -  uczennica klasy VI a

            II miejsce: Roksana Sosnowska  - uczennica klasy VII a

                              Nadia Wiśniewska  - uczennica klasy VI b

             III miejsce:  Oliwia Bonarek – uczennica klasy VIII a

                               Nikola Foremniak – uczennica klasy VIII b

                               Karolina Szot – uczennica klasy VIII a

              Wyróżnienie:  Julia Kaczor - uczennica klasy IV a

                                                Maja Krawiec -  uczennica klasy VIII a

            Gratulujemy wszystkim naszym Najsympatyczniejszym…

          • Laboratoria Przyszłości

          • Luty to kolejny miesiąc, w którym nasza szkoła brała udział w programie rządowym Laboratoria Przyszłości #LaboratoriaPrzyszłości . Nadal kontynuujemy prowadzenie zajęć z wykorzystaniem okularów ClassVR.

            Uczennice klasy VA (grupa dziewczynek) miały okazję wziąć udział w lekcji języka angielskiego z wykorzystaniem okularów. Podczas zajęć dziewczynki  odbyły wirtualną podróż po Wielkiej Brytanii zwiedzając najbardziej znane atrakcje turystyczne tego kraju oraz odwiedzając Pałac Buckingham - oficjalną londyńską rezydencję brytyjskich monarchów. Wizualizacja tego  miejsca przybliżyła uczennicom ten największy na świecie pałac królewski i dostarczyła niezapomnianych wrażeń.

            Na zajęciach rewalidacyjnych w klasie VIII, dzięki okularom ClassVR uczeń mógł oglądać zabytki, różne dzieła sztuki, wędrować po zakamarkach światowych muzeów, by następnie opisywać je.

            Natomiast uczniowie klasy II a realizując temat „Najzimniejsze regiony świata” w ramach zagadnień z edukacji polonistycznej i przyrodniczej mieli możliwość zapoznać się z przyrodą Antarktydy. Oglądali za pomocą okularów charakterystyczne dla tego regionu krajobrazy
             i kolonie pingwinów.  Również uczniowie, uczęszczający na zajęcia logopedyczne, mieli okazję przy pomocy okularów ClassVR oglądać wirtualny świat, by następnie ćwiczyć poprawną wymowę.

            Wszystkie zajęcia dostarczyły uczniom niezapomnianych wrażeń, a przed nimi kolejne spotkania z tymi niezwykłymi urządzeniami.

          • Pierwsza pomoc przedmedyczna - Dom Seniora

          • Uczniowie Szkoły Podstawowej nr1, im. Krzysztofa Szydłowieckiego w Ćmielowie odwiedzili seniorów w Dziennym Domu Senior + w Ćmielowie. Celem odwiedzin było podzieleniem się umiejętnościami z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,  nabycie przez seniorów umiejętności prawidłowej oceny sytuacji zagrożenia życia i zabezpieczenia miejsca zdarzenia oraz poznanie pojęć reanimacja, resuscytacja, pierwsza pomoc.

          • SPOTKANIE Z KURATOREM SĄDOWYM

          • W dniu 28 lutego uczniowie z klas V a i VII a uczestniczyli w spotkaniu z pracownikiem III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Opatowie, z panem kuratorem sądowym Szymonem Kasakiem. Poruszony został istotny temat dotyczący „Odpowiedzialności prawnej nieletnich”. Głównym celem spotkania było przedstawienie i uświadomienie uczniom konsekwencji prawnych wynikających z nieprawidłowego, niezgodnego z prawem zachowania. Młodzież miała możliwość dowiedzieć się, jak kwalifikowane są różne zachowania naruszające prawo i jaka grozi za nie kara. Pan kurator  opowiadał uczniom o różnych sytuacjach, posługując się prawdziwymi przykładami ze swojej pracy, obrazując przy tym, jak często z pozoru zwykły żart może prowadzić do nieszczęść, za które sprawca musi odpowiedzieć przed sądem. Młodzież z ciekawością wysłuchała prelekcji na temat przejawów demoralizacji oraz czynów karalnych. Pojęcia te zostały objaśnione w aspekcie prawnym na podstawie Ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Temat wzbudził duże zainteresowanie młodzieży. Uczniowie chętnie zadawali pytania z omawianej problematyki. Z całą pewnością wyszli ze spotkania ze świadomością, że powinni być w życiu roztropni, gdyż od ich postępowania zależy ich przyszłość.

          • Wyjazd na przedstawienie.

          •          We wtorek 28 lutego 2023r. klasy I – III wybrały się do Ożarowa na przedstawienie pt. „Calineczka”. Spektakl przygotował Katolicki Teatr Edukacyjny w Krakowie.

                  Widowisko rozpoczęło  się punktualnie o godz.8.30 w nietypowy sposób od przypomnienia przez aktorów zasad obowiązujących w teatrze. Po chwili światła zgasły i na scenie pojawiła się pierwsza aktorka. Za nią pojawiła się główna bohaterka – Calineczka, która przeżyła wiele niebezpiecznych przygód.

            Spektakl był urozmaicony muzyką i piosenkami. Dzięki temu sceny były bardzo ciekawe i dynamiczne.

                 Przedstawienie bardzo nam się podobało. Było humorystyczne, a zarazem wzbudzające wzruszenie. Chwilami naprawdę chwytało za serce i pozostawiało wiele do przemyślenia.

          • CUKIEREK ZA ŻYCZLIWOŚĆ – I TY MOŻESZ ZOSTAĆ WOLONTARIUSZEM

          • Od października 2022 roku grupa uczniów brała udział w nietypowym konkursie ogłoszonym przez Fundację „Dwa Skrzydła Anioła” pod hasłem „Cukierek za życzliwość – i Ty możesz zostać wolontariuszem”. Była to już XI edycja tego ogólnopolskiego konkursu. Poprzez konkurs Fundacja chce wspierać wychowanie młodych ludzi, uwrażliwiać ich na problemy innych oraz wskazywać na wolontariat jako formę budowania relacji z drugim człowiekiem i po prostu źródło czystej radości. Udział w konkursie wymagał systematycznej pracy, wysiłku i samodyscypliny. Każdy uczestnik  stał się wolontariuszem i założył zeszyt -  DZIENNICZEK DOBRYCH UCZYNKÓW, a następnie do stycznia 2023 roku zapisywał, rysował, ozdabiał  własne różnorodne dobre uczynki popełniane wobec osób mu bliskich oraz dalszych. Wśród wpisów znalazło się pomaganie rodzicom w wykonywaniu prac domowych, opieka nad zwierzętami domowymi, pomoc osobom starszym w lekkich pracach codziennych (np. robienie zakupów, wyprowadzanie psa, sprzątanie), spędzanie z nimi czasu wolnego, pomoc rówieśnikom w odrabianiu prac domowych i wspólne nadrabianie zaległości szkolnych, aktywne działania w Szkolnym Klubie Wolontariatu – bezinteresowna pomoc poprzez udział w akcjach i zbiórkach charytatywnych itp. Wszystkie zapisy były potwierdzane podpisami osób, które otrzymały pomoc. Konkurs skierowany do uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej w założeniu stanowił zachętę, aby czynić jak najwięcej dobra wokół siebie każdego dnia. W naszej szkole w konkursie uczestniczyło 9 osób. Wszystkie wykazały się pracowitością i wrażliwością na drugiego człowieka. Komisja szkolna oceniająca prace miała duży problem z wyłonieniem jednego, najlepszego dzienniczka, który zostanie przesłany do organizatora. Ostatecznie I miejsce i awans do ogólnopolskiego etapu konkursu otrzymała uczennica klasy VIII „a”, Karolina Szot. II miejsce uzyskali uczniowie klasy II „b” – Milena Wrona i Olivier Urbański. III miejsce przypadło również uczniom z klasy II „b” – Sandrze Bartolini i Amelii Serwin. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i symboliczne nagrody. Gratulujemy i trzymamy kciuki za Karolinę!

        • PACZKA DLA UKRAINY
          • PACZKA DLA UKRAINY

          • Już po raz drugi przekazaliśmy zebrane produkty żywnościowe i chemiczne (kosmetyczne oraz higieniczne) do Caritas Diecezji Sandomierskiej w ramach akcji charytatywnej na rzecz wsparcia mieszkańców ogarniętej wojną Ukrainy. Pomoc zostanie przekazana na wschodnie tereny kraju, czyli tam, gdzie jest obecnie najbardziej potrzebna.

            Dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy włączyli się w tę szczytną akcję.

          • WOŚP w naszej szkole

          • Podobnie jak w poprzednich latach, także i w tym roku, młodzież naszej szkoły zaangażowała się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i jej 31. Finał, który odbył się 29 stycznia 2023r. W tym dniu uczennice klas VII i VIII b kwestowały na terenie Ćmielowa, zbierając datki finansowa do puszek. Tegoroczna zbiórka odbywała się pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą”.

            A oto lista maszych wspaniałych wolontariuszek.

            1. Tkaczyk Zuzanna
            2. Kowalska Nikola
            3. Kosakowska Wiktoria
            4. Podsiadło Klaudia
            5. Dulna Anna
            6. Sosnowska Roksana

              Przez kilka tygodni wcześniej zbiórka trwała także na terenie naszej szkoły. Opiekunkami uczennic były panie: Renata Wójcik i Joanna Czubala.Skotniczny Nikola
          • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

          • To już kolejny miesiąc udziału naszej szkoły w programie rządowym „ Laboratoria Przyszłości”. W styczniu kontynuowaliśmy cykl zajęć z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu.
            Uczniowie klasy VII wykonali na zajęciach z informatyki projekty 3d pionków do gry w programie Paint3d. Następnie każdy z uczniów miał za zadanie przygotować swój obiekt 3d w programie FlashPrint do druku. W ramach konkursu została wybrana najładniejsza praca, która zostanie wydrukowana.
            Na zajęciach rewalidacyjnych w klasie VII, dzięki okularom VR uczeń przeniósł się w świat egzotycznej, dzikiej Afryki. Oglądał min. zwierzęta Afryki i piękny wschód słońca nad Saharą. Odpowiadał na pytania : Jakie są charakterystyczne cechy prezentowanych zwierząt i  co ułatwia im życie w gorącym klimacie? Nadawał tytuły oglądanym obrazom. Utrwalał części mowy: rzeczownik, czasownik, przymiotnik.    
            W klasie I b odbyły się zajęcia o tematyce „Zimowa wyprawa” również  z wykorzystaniem okularów VR . Uczniowie odbyli wirtualny spacer po różnych zakątkach świata i podziwiali przyrodę w zimowej szacie.
            Klasy VI uczestniczyły w lekcjach z informatyki z wykorzystaniem Drukarki 3D. Tematem lekcji było Drukowanie i obsługa drukarki 3D. Uczniowie najpierw programowali a następnie wydrukowali zakładkę - czerwone serduszko.                          

          • BABCIU, DZIADKU KOCHAMY WAS!!!

          • 20 stycznia 2023 r.  w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka.  Uczniowie klas III pod kierunkiem p.  A. Wójcik i p. J. Kozak przygotowali  dla swoich babć i dziadków  specjalny program artystyczny. Uroczystość rozpoczęła Pani dyrektor Izabela Praga, która złożyła licznie przybyłym gościom najserdeczniejsze życzenia. Były  wiersze, piosenki i własnoręcznie zrobione kwiaty ze zdjęciem. Niejednej babci i dziadkowi łezka kręciła się w oku! To były naprawdę wyjątkowe chwile, pełne uśmiechu, ciepła i dumy. Wzruszenie widoczne na twarzach zaproszonych gości uświadomiło nam,  jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z bliskimi.

          • Wycieczka do teatru

          • 19 stycznia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Teatru Powszechnego do Radomia na spektakl pt: "Zaczarowany ogród".

        • DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA W NASZEJ SZKOLE
          • DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA W NASZEJ SZKOLE

          • 18 stycznia dzieci na całym świecie obchodzą  Dzień Kubusia Puchatka. W tym dniu urodził się Alan Aleksander Milne, autor książek „Kubuś Puchatek” i „Chatka Puchatka”, które napisał dla swojego synka Krzysia. Prawie każde dziecko zna urocze przygody wiecznie głodnego i poszukującego miodu Kubusia zamieszkującego Stumilowy Las, Kłapouchego, który nieustannie gubi ogon, nieśmiałego Prosiaczka o wielkim sercu, rozbrykanego Tygrysa, czy praktycznego Królika i wszystkowiedzącej Sowy. Przygody tych przyjaciół zebrane w wielu publikacjach i wydawane wciąż w nowych książkach mogą być dobrą okazją do rozpoczęcia przygody z czytaniem.

            Nasza szkoła włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Kubusia Puchatka, które przygotowane zostały przez Szkolny Klub Wolontariatu i bibliotekę szkolną. Dzieci przyniosły do szkoły książki oraz pluszaki przedstawiające Kubusia.  Wolontariusze czytali swoim młodszym kolegom i koleżankom jedną z tych ciepłych historii o Kubusiu Puchatku.  Dzieci w skupieniu słuchały przygód misia i jego przyjaciół ze Stumilowego Lasu. Następnie wykonywały rysunki swoich ulubionych postaci z książek A. A. Milne pod hasłem ,, Kubuś Puchatek- prawdziwy przyjaciel". Niektórzy pokusili się o czytanie kolejnych fragmentów przygód Kubusia. Inni bawili się pluszakami podczas przerw.

            Książki opowiadające o przygodach Kubusia Puchatka to wartościowe publikacje, które w humorystyczny sposób podejmują tematy związane z ważnymi dla dzieci zagadnieniami. Miś o bardzo małym rozumku jest skarbnicą złotych myśli, które warto w tym dniu przypomnieć:

            „(…) – Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ?

            – Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje”.

              „Obiecaj, że zawsze będziesz o tym pamiętać: jesteś odważniejszy, niż  sam w to wierzysz, jesteś silniejszy, niż ci się wydaje i jesteś mądrzejszy,  niż myślisz”.

              „Czasami – powiedział Kubuś – najmniejsze rzeczy

            zajmują najwięcej miejsca w twoim sercu”.

              „To co sprawia, że jestem inny, to rzeczy, które sprawiają, że jestem sobą”.

              „Dzień bez przyjaciela to jak dzbanek, w którym nie została nawet kropelka miodu”.

              „Jestem bardzo szczęśliwy, bo mam kogoś, kto sprawia,

            że ciężko jest powiedzieć do widzenia ”.

            „Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika”.

            „Takich dwóch, jak nas trzech, to nie ma ani jednego”.

              „Myślenie nie jest łatwe, ale można się do niego przyzwyczaić”

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im.Krzysztofa Szydłowieckiego w Ćmielowie
      • (+15)8616020
      • Ćmielów, ul. Długa 164, 27-440 Poland
      • https://sp1cmielow.edupage.org
      • Administrator strony Beata Mazur - beatajmaz@wp.pl
      • bip: sp1cmielow.pl
  • Galeria zdjęć

      brak danych