Od ponad 20 lat coroczny Maraton Pisania Listów Amnesty International zmienia życie ludzi, których prawa zostały naruszone. Wykorzystując siłę swoich słów, uczestnicy/uczestniczki Maratonu Pisania Listów jednoczą się wokół wspólnego celu. Razem możemy zmienić czyjeś życie na lepsze.
Nasza szkoła dołącza do tej ogólnoświatowej akcji już po raz drugi. W dniach 28 – 29 listopada uczniowie klas siódmych będą mogli pomóc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie.
W tym roku bohaterami i bohaterkami Maratonu są osoby z różnych zakątków świata, które łączy jedno – ich prawa człowieka zostały naruszone: przez rządy, policję, a nawet przez wielkie korporacje. Wszystko z powodu tego, kim są i co robią. Razem możemy walczyć o ich prawa. Dołącz do Maratonu Pisania Listów. Napisz list, zmień życie.
Działaj teraz!!!!
1. Przeczytaj o osobach, na rzecz których działamy w tym roku:
- ANDRZEJ POCZOBUT - SKAZANY NA 8 LAT WIĘZIENIA ZA WYRAŻANIE SWOICH POGLĄDÓW. Polsko-białoruski dziennikarz i działacz mniejszości polskiej z Grodna. Pisał między innymi
o represjach białoruskiego reżimu wobec uczestników protestów po sfałszowanych wyborach prezydenckich z 2020 roku. Dwukrotnie otrzymał polską nagrodę Dziennikarza Roku. - MAUNG SAWYEDDOLLAH - MJANMA - WALKA O ZADOŚĆUCZYNIENIE OD FACEBOOKA. Życie Maunga Sawyeddollaha nie było łatwe. W 2017 roku, gdy miał 15 lat, wojsko Mjanmy rozpętało czystki etniczne przeciwko ludności Rohingya – mniejszości etnicznej. Sawyeddollah musiał opuścić swój kraj. Teraz chce zostać prawnikiem, aby walczyć o sprawiedliwość dla cierpiących osób w jego otoczeniu. Oprócz studiowania prowadzi kampanie mające na celu pociągnięcie przedsiębiorstwa technologicznego Meta, właściciela Facebooka, do odpowiedzialności za udział firmy w zbrodniach popełnionych na ludności Rohingya przez wojsko Mjanmy.
- ANA MARIA SANTOS CRUZ – BRAZYLIA - WALKA MATKI O SPRAWIEDLIWOŚĆ. 27 grudnia 2018 roku jej syn Pedro Henrique, aktywista i orędownik sprawiedliwości rasowej i praw człowieka, został zabity w wieku 31 lat. Pomimo ciągłych gróźb i żalu po stracie dziecka, Ana
Maria odważnie szuka prawdy o jego śmierci, wzywając władze do podjęcia skrupulatnego śledztwa i procesu
- WUJEK PABAI I WUJEK PAUL – AUSTRALIA - WALKA O OCALENIE ZIEM PRZODKÓW - są liderami rdzennej społeczności z Guda Maluyligal, nacji, która zamieszkuje najbardziej wysuniętą na północ część Australii w Cieśninie Torresa. Twierdzą, że działania australijskiego rządu są niewystarczające, aby zapobiec szkodom spowodowanym zmianami klimatu, co prowadzi do niszczenia ich ziem i kultury.
- ROCKY MYERS USA - USA - TRZY DEKADY W CELI ŚMIERCI MIMO WADLIWEGO POSTĘPOWANIA. W wieku 11 lat u Rocky’ego zdiagnozowano niepełnosprawność intelektualną. Oskarżony za zamordowanie starszej białej kobiety, pomimo braku dowodów. Jego egzekucja może zostać zaplanowana w każdym momencie, a jego jedyną nadzieją jest ułaskawienie przez gubernatorkę Alabamy.
- RITA KARASARTOVA - KIRGISTAN - GROZI JEJ 15 LAT WIĘZIENIA ZA POKOJOWE PROTESTOWANIE - jest obrończynią praw człowieka i ekspertką w dziedzinie zarządzania obywatelskiego. Ponad dekadę swojego życia poświęciła na udzielanie indywidualnych porad prawnych. Za swoją działalność grozi jej kara do 15 lat pozbawienia wolności.
- THAPELO MOHAPI ORAZ RUCH ABAHLALI BASEMJONDOLO - REPUBLIKA POŁUDNIOWEJ AFRYKI - GROŻONO MU ZA OBRONĘ SWOJEJ SPOŁECZNOŚCI. Jako przywódca prężnego
i odważnego ruchu oddolnego Abahlali baseMjondolo (AbM), Thapelo poświęcił swoje życie walce o prawa ludzi mieszkających w Republice Południowej Afryki, szczególnie na obszarach dotkniętych trudnościami ekonomicznymi. - CHAIMA ISSA - TUNEZJA - GROŻĄ JEJ LATA WIĘZIENIA ZA ZABRANIE GŁOSU. Mówienie o tym, co uważa za słuszne, nawet kosztem swojej wolności. Kiedy prezydent Tunezji Kais Saied zawiesił parlament, zdymisjonował premiera i przejął kontrolę nad krajem w lipcu 2021 roku, powołując się na uprawnienia nadzwyczajne, Chaima była jedną z pierwszych osób, które publicznie mu się sprzeciwiły.
- THULANI MASEKO – ESWATINI - ZABITY ZA MÓWIENIE PRAWDY O WŁADZY. Jako prawnik niestrudzenie walczył o mieszkańców Eswatini, kraju rządzonego absolutystycznie przez zamożną rodzinę królewską, w którym około 60% ludności żyje poniżej progu ubóstwa. 21 stycznia 2023 roku Thulani zapłacił za swoją działalność najwyższą cenę – został zastrzelony w swoim domu. Domagaj się przeprowadzenia rzetelnego śledztwa w sprawie bezprawnego zabójstwa Thulaniego Maseko.
2. Napisz list lub podpisz petycje – przekaż nauczycielom prowadzącym akcję.
3. Szczegółowych informacji udzielają: Monika Jakubczak, Aneta Szczygieł, Monika Rużalska.