16 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji.
Tolerancja polega na szacunku wobec innych. To nie tylko szacunek dla obcej narodowości ale również dla każdego, różnego od nas człowieka. A zatem termin „tolerancja” oznacza wyrozumiałość dla odmienności. Jest poszanowaniem poglądów, pochodzenia, opinii, upodobań itd. Innymi słowy tolerancja to szacunek dla wolności innych ludzi, którzy mają odmienny styl życia od naszego.
Przykładowymi formami dla „Tolerancji” są:
- traktuj innego tak, jak sam chciałbyś być traktowany,
- szanuj godność istot ludzkich,
- postaw się w czyjejś sytuacji nim go osądzisz,
- „szanuj bliźniego swego jak siebie samego“,
- „nie czyń drugiemu, co Tobie niemiłe“
W poniższym linku umieszczony jest film obrazujący temat tolerancji rówieśniczej:
https://www.youtube.com/watch?v=DL1Au8gOs9M
Szkolna codzienność stwarza wiele sytuacji, dzięki którym można się uczyć tolerancji albo ją doskonalić. Wśród uczniów są leworęczni - czyli inni, jeszcze więcej jest uczniów z wadami wzroku, są alergicy, uczniowie otyli albo bardzo szczupli, bogaci i biedni. Stwarza to sytuacje wychowawcze sprzyjające tolerowaniu odmienności, bądź ich nietolerowaniu...
Kolejny film o tolerancji w szkole, a raczej jej braku i przykrych konsekwencjach...
https://www.youtube.com/watch?v=TEyiz8ITHuw
Każdy z nas ma prawo być inny. Każdy z nas ma potrzebę bycia akceptowanym w grupie. Inny nie oznacza gorszy, często jest tak, jak w przypadku kaczątka – nie doceniamy drugiego człowieka, wyśmiewając się z niego a on okazuje się być pięknym i dobrym.
Akceptować drugiego człowieka takim, jaki jest to bardzo ważna wartość w życiu. Pamiętajmy o tym, że dobro wraca. Nie należy wytykać palcami czy wyśmiewać innych z powodu odmienności. Każdy z nas ma uczucia, zanim kogoś wyśmiejesz pomyśl o sobie – jak Ty czułbyś się na miejscu tej osoby. Czy było by Ci miło? Z pewnością nie... Dlatego NIE CZYŃ DRUGIEMU CO TOBIE NIEMIŁE a zamiast tego POMAGAJ!
Ważne jest, aby szanować drugiego człowieka każdego dnia, nie tylko od święta.
Wykorzystano opracowanie mgr Katarzyny Kulawińskiej, psycholog