Każdego dnia dopadają nas czynniki wywołujące stres oraz negatywne emocje. Na swój sposób radzimy sobie z nimi i idziemy dalej. Nasze ciało jednak tego nie zapomina. Kumuluje, przechowuje i bez skutecznej pomocy nie jest w stanie się wszystkiego pozbyć.
Choć stres sam w sobie nie jest uczuciem negatywnym – od czasów prehistorycznych wzmaga naszą czujność, mobilizuje i pomaga przetrwać – to jego nadmiar może być już szkodliwy. Spotykając się ze stresującymi sytuacjami nie dajemy odpocząć organizmowi, nawet podczas snu nie potrafimy w pełni zregenerować naszych sił. Z nadmiernym stresem trzeba walczyć, a najlepszą bronią jest relaksacja.
Nadmierny stres niszczy organizm.
Sytuacje stresowe wyzwalają w organizmie zwiększoną produkcję adrenaliny i kortyzolu, a ich stale podniesiony poziom we krwi wyniszcza organizm i staje się przyczyną wielu zdrowotnych problemów: bezsenności, chorób serca, chorób autoimmunologicznych, zaburzeń psychicznych, a nawet nowotworów.
Relaks powinien odstresować
Nie każdy relaks, który wydaje nam się odstresowujący, faktycznie ma takie działanie. Możemy przebywać na wakacjach, a jednocześnie myśleć o szkole i innych obowiązkach. Taki „odpoczynek” nie sprawi, że wrócimy do swoich codziennych zadań pełni energii.
Techniki relaksacyjne
Techniki relaksacyjne pomagają zestresowanej osobie radzić sobie z napięciem emocjonalnym i oczyścić umysł. Ich celem jest uzyskanie odprężenia psychicznego, rozluźnienia napiętych mięśni i uzyskanie stanu relaksu. Ponieważ stresu nie da się całkowicie wyeliminować, warto nauczyć się z nim żyć, umiejętnie go poskramiać i znajdować dla niego ujście. Aktywnie oraz umiejętnie, bo relaksacja to proces aktywny, w który choć trochę trzeba się zaangażować. Przedstawione poniżej techniki czasu czy silnej woli wymagają stosunkowo najmniej, dodatkowo całkiem szybko przynoszą pierwsze efekty.
Niektóre techniki relaksacyjne na pierwszy rzut oka mogą sprawiać wrażenie nieskutecznych, dziwnych, niekomfortowych, podejrzanie prostych, zbyt trudnych i śmiesznych, ale wszystkie działają. Wybierzmy więc takie techniki, które wydają nam się najprzyjemniejsze, najbliższe naszej naturze, potrzebom i sposobom reagowania na stres. I ćwiczmy je codziennie przez parę minut, dzięki regularnej praktyce łatwiej będzie nam określone techniki zaaplikować w sytuacjach stresowych.
1. Oddychanie
Nauka właściwego oddychania to pierwszy i najprostszy sposób na relaks. Oddech ma ogromną relaksacyjną moc. Ale oddech oddechowi nierówny. Na co dzień wdychamy i wydychamy powietrze przez usta, w sposób szybki oraz płytki – nie dostarczamy przez to wystarczającej dawki tlenu do organizmu, a im więcej tlenu w komórkach, tym więcej w nas witalności, siły i spokoju.
Warto poćwiczyć głębokie, bardziej świadome oddychanie. I każdą sytuację stresową rozwiązywać głębokim oddechem. Możemy też w wolnej chwili po prostu usiąść na krześle, wyprostować się, jedną rękę położyć na klatce piersiowej (poczujemy, jak nieznacznie unosi się przy wdechu nosem), drugą na brzuchu (uniesie się podczas wydechu) i ćwiczyć głębokie wdychanie oraz wydychanie powietrza. Kiedy koncentrujemy się na swoim oddechu automatycznie wchodzimy w stan odprężenia, a umysł wycisza się. Podczas ćwiczeń oddechu ważne jest, aby nie pozwolić, by w otoczeniu coś nas dekoncentrowało. Należy skupić się wyłącznie na swoim wdechu i wydechu, lekkich, swobodnych i niezbyt głębokich. Wdychamy powietrze nosem, a wydychamy ustami. Dodatkowo do samego procesu warto zaangażować przeponę.
2. Odliczanie w myślach
Jeżeli znajdujemy się w stresowej sytuacji, emocje sięgają zenitu i nie chcemy dać się im ponieść, to najlepszym rozwiązaniem jest liczenie w myślach do 10. Należy skupić uwagę tylko na tym, nie zwracając uwagi na bodźce zewnętrzne. Wraz z liczeniem powinniśmy oddychać głęboko, spokojnie, oddech może być dość spowolniony. Jest to dosyć szybka metoda relaksacji, dzięki której możemy powstrzymać swoje negatywne emocje i podjąć świadome działania.
3. Kolorowanie i rysowanie.
To świetna aktywność nie tylko dla dzieci. Okazuje się, że ta prosta – dzięki swojej kojącej powtarzalności – czynność, jaką jest kolorowanie, wypiera negatywne emocje. Czujemy się spokojniejsi, bardziej zrelaksowani oraz wyciszeni.
4. Marsz
Ruch ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie, odprężenie psychiczne i fizyczne. Wspomniani wcześniej przodkowie właśnie za jego pomocą rozładowywali wszelkie napięcia. Chodzić możemy przecież wszędzie – marsz wyzwala endorfiny, czyli hormon szczęścia, który pomaga w osiągnięciu spokoju. Najlepsze relaksacyjne efekty przynosi spacer na łonie natury. Jeśli nie mamy akurat możliwości wyjść na zewnątrz, pomaszerujmy w domu, choćby i w miejscu, na przykład do dźwięków ulubionej muzyki.
5. Czytanie
Już 6 minut czytania dziennie potrafi zmniejszyć poziom stresu o ponad połowę! Nieważne jaką książkę wybierzemy – jeśli fabuła nas wciągnie, mózg poczuje się ukojony oraz zrelaksowany.
6. Skanowanie
Technika skanowania wymaga od nas skupienia i polega na skoncentrowaniu się kolejno na każdej części ciała. Najlepiej wykonać ją na leżąco, z zamkniętymi oczami i miarowo oddychając. Skupiając się kolejno na palcach u nóg, kostkach, łydkach, kolanach itd., starajmy się je równocześnie relaksować, rozluźniać oraz pozytywnie o nich myśleć. Każdej części ciała poświęćmy przynajmniej minutę.
7. Wizualizacja
Metoda wizualizacji angażuje do pracy wyobraźnię. Mówiąc najprościej, wywołujemy w naszej głowie pozytywne, kojące obrazy – ocean, las, plaża, ulubione okolice lub miejsca, do których chcemy się wybrać. To tylko przykłady, sami wiemy najlepiej, co nas relaksuje.
Wizualizację zacznijmy od wygodnego ułożenia się w cichym, ustronnym miejscu oraz wyrównania oddechu. Następnie wyobraźmy sobie naszą spokojną przestrzeń i przenieśmy się do niej wszystkimi zmysłami – rozglądajmy się, wyostrzmy słuch i usłyszmy wszelkie dźwięki, a także przypomnijmy sobie, jak pachniało wtedy powietrze. Taką „wycieczkę” organizujmy bez pośpiechu – podziwiajmy to miejsce, chłońmy je, spacerujmy po nim, skoncentrujmy się na tym, w jak przyjemny stan nas wprowadza. Im częściej i spokojniej będziemy tę technikę ćwiczyć, tym prościej przeniesiemy się do swojej bezpiecznej przestrzeni, by tym samym się zregenerować oraz zrelaksować.
Wymienione powyżej metody z powodzeniem możemy wykonywać samodzielnie. Ćwiczenia takie mogą przynieść wiele korzyści, takich jak:
- poprawa samopoczucia,
- zwiększenie ruchomości ciała,
- poprawa krążenia krwi,
- zmniejszenie podatności na depresję.
Przede wszystkim jednak ćwiczenia relaksacyjne -poprawiają ogólny komfort psychiczny i pozwalają się zrelaksować. Korzystajcie z nich jak najczęściej.